Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2016., 23:06   #61
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Ne znam možda ste čuli knjiga se naziva novi zavjet,uzmite pa čitajte pažljivo pa se javite s komentarima.
Preveć nam to poglavlja za čitati k tome još i pa-žlji-vo, de radije neko drugo štivo.
Pravi Život is online now  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 14:11   #62
pavle, poznati farisej iz tirsa, bio je po vlastitom priznanju mučitelj, ubojica i sotona.
i sa njim je, zapravo, počeo mračni vijek, a ne kasnije, sa papama.

"predao sotoni", ovdje nedvojbeno znači: dao na mučenje tijela, do "očišćenja" . O čemu je ovaj fartizej pisao na drugom mjestu, citiram ga:
"U ime Gospoda našeg Isusa Hrista kad se saberete vi i moj duh, sa silom Gospoda našeg Isusa Hrista, Da se onaj preda sotoni na mučenje tijela, da bi se duh spasao u dan Gospoda našega, Isusa Krista. Nije dobra hvala vaša. Ne znate li da malo kvasca sve testo ukiseli? Očistite dakle stari kvasac, da budete novo tijesto, kao što ste presni; jer i pasha naša zakla se za nas, Hristos. Zato da praznujemo ne u starom kvascu, ni u kvascu pakosti i lukavstva, nego u presnom hlebu čistote i istine. Pisah vam u poslanici da se ne mešate s kurvarima;" (1. Kor. 5:4-9).
u ovom citatu vidimo tri značajne stvari. prva, pavle sam za sebe priznaje da je sotona, jer muči žrtve (predao ih je sotoni, tj. sebi na mučenje). drugo, vidimo da pavle ne zna kako je skončao isus, tj. ne zna da li je isus zaklan ili razapet. zato se priklonio mišljenju da je zaklan, što je smiješno (klanje je prerezivanje vrata oštrim sječivom, gdje se kidaju vene koje dovode krv u mozak). i treće, budući da je sam mušrik, pavle ne zna da ljudi nakon smrti ne idu sotoni, ma koliko zli bili, nego idu Bogu na istinu.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 14:50   #63
Muhamed poznati pljačkaš karavana ubica postao božijim prorokom svo zlo odonda krenulo a ne od Isila.

Razumeš poentu takvog pisanja sada ?

Trebao bi.
SvFrancisco is online now  
Odgovori s citatom
Old Danas, 02:21   #64
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

Da, da... Pavao piše svom učeniku Timoteju savjetujući ga nek se ne druži s otpadnicima u koje prispadaju Himenej i Aleksandar, kojima je Pavao okrenuo leđa te ih prepustio sotoni kojem su ta dvojca izgleda bili skloni.

(1.Timoteju 1:18-20)
Odgovori s citatom
Old Danas, 03:38   #65
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Da, da... Pavao piše svom učeniku Timoteju savjetujući ga nek se ne druži s otpadnicima u koje prispadaju Himenej i Aleksandar, kojima je Pavao okrenuo leđa te ih prepustio sotoni kojem su ta dvojca izgleda bili skloni. (1.Timoteju 1:18-20)
pravi život, nije ih on samo odbacio, ili izopštio iz crkve ili zajednice, nego ih je predao sotoni u smislu da ih je mučio. Čitaj ovaj citat: "U ime Gospoda našega, Isusa Krista, kad se saberete vi i moj duh, sa silom Gospoda našega Isusa Krista, neka se onaj preda sotoni na mučenje tijela, da bi se duh spasao u dan Gospoda našeg Isusa Hrista". 1.Kor. 5:4-5

Tomislav Dretar još jasnije opisuje da se radi o mučenju na smrt: "da se takav čovjek preda Sotoni, za uništenje njegovog tijela, da bi duh bio spašen u dan Gospodov".

doduše, ti si JS, a taj je stih iz 1.Kor 5:4.5 urbebesno preveden (vidi Novi Svijet Prevod), tako da te razumijem. Ali se nadam da ćeš jednom shvatiti da je to neiskren prijevod. pozdrav
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 03:47   #66
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Muhamed poznati pljačkaš karavana ubica postao božijim prorokom svo zlo odonda krenulo a ne od Isila. Razumeš poentu takvog pisanja sada? Trebao bi.
ok, shvatam šta hoćeš reći. Ovako, Francisako. Ja to zaista nikada ne bih napisao za dobrog Stjepana (koji je i poginuo zbog osude Šaula, o čemu imamo i svjedočanstvo u Bibliji) ili za apostole poput Marka, Luke, ili Mateja.. Jer nemam izvješća da su oni bili negativni, pa ne bih smio biti neiskren. Ali za Pavla postoje takva izvješća i ja sam ih citirao. Ti citati su sasvim jasni.

Što se tiče Muhammeda a.s. i ružnog govora o njemu, takve stvari se i pišu na ovom forumu, postoji nekoliko tema o Muhammedu a.s., gdje svako može iznositi slične kritike. Ja nemam problem sa tim ako neko tako piše, a moje je, kao muslimana, da mu na to pokušam odgovoriti. pozdrav
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 04:57   #67
Quote:
doduše, ti si JS,
Istog imaš i u SZ.

Kolega, nemreš driblat nekog kom su poznata oba Zavjeta.

(Za)pamtiš? Ma, zapečati.
Odgovori s citatom
Old Danas, 10:45   #68
Quote:
pavle, poznati farisej iz tirsa, bio je po vlastitom priznanju mučitelj, ubojica i sotona.
i sa njim je, zapravo, počeo mračni vijek, a ne kasnije, sa papama.

"predao sotoni", ovdje nedvojbeno znači: dao na mučenje tijela, do "očišćenja" . O čemu je ovaj fartizej pisao na drugom mjestu, citiram ga:
"U ime Gospoda našeg Isusa Hrista kad se saberete vi i moj duh, sa silom Gospoda našeg Isusa Hrista, Da se onaj preda sotoni na mučenje tijela, da bi se duh spasao u dan Gospoda našega, Isusa Krista. Nije dobra hvala vaša. Ne znate li da malo kvasca sve testo ukiseli? Očistite dakle stari kvasac, da budete novo tijesto, kao što ste presni; jer i pasha naša zakla se za nas, Hristos. Zato da praznujemo ne u starom kvascu, ni u kvascu pakosti i lukavstva, nego u presnom hlebu čistote i istine. Pisah vam u poslanici da se ne mešate s kurvarima;" (1. Kor. 5:4-9).
u ovom citatu vidimo tri značajne stvari. prva, pavle sam za sebe priznaje da je sotona, jer muči žrtve (predao ih je sotoni, tj. sebi na mučenje). drugo, vidimo da pavle ne zna kako je skončao isus, tj. ne zna da li je isus zaklan ili razapet. zato se priklonio mišljenju da je zaklan, što je smiješno (klanje je prerezivanje vrata oštrim sječivom, gdje se kidaju vene koje dovode krv u mozak). i treće, budući da je sam mušrik, pavle ne zna da ljudi nakon smrti ne idu sotoni, ma koliko zli bili, nego idu Bogu na istinu.
Kudume, on govori o izopćenju iz zajednice. Prvi stih istog poglavlja kaže:

"Općenito se čuje o bludnosti među vama, i to o takvoj bludnosti kakve nema ni među neznabošcima, da naime neki ima ženu očevu." (1. Korinćanima 5,1)

Optužba stoji i po Tori/SZ i po Kur'anu, incest je veliki grijeh. Međutim, on ne zaziva "šerijatsku" kaznu, takva tvrdnja nema uporište jer (ako ništa drugo) on nema tijelo koje bi tu kaznu sprovelo. Kršćani nisu imali u to doba vlastite institucije ni zakone (kao što si i sam primjetio jučer na drugoj temi), pa stoga nema koga da tu kaznu sprovede. Čak i kad bi takva interpretacija bila točna, jasno.

Štoviše, u istom poglavlju se kaže o tome koja je kazna, jedina moguća tada i u praktičnom smislu:

"A sad vam napisah, da se ne miješate, ako je jedan, koji se brat zove, bludnik, ili lakomac, ili idolopoklonik, ili psovač, ili pijanica, ili razbojnik; s takvima da i ne jedete!
Jer što je meni stalo da sudim one, koji su izvan Ne sudite li vi one, koji su unutra?
A one, koji su izvan, sudit će Bog. Uklonite zločinca između sebe!"
(1. Korinćanima 5,11-13)

Dakle Pavao se jednostavno rečeno žesti na licemjerje i zahtjeva reakciju same zajednice. Reklo bi se da je možda i više ljut na zajednicu što ne reagira, nego na sam čin bluda. To je najvidljivije u ovom podcrtanom dijelu. I traži nemiješanje s takvima tj. izopćenje takvih.

Zadnje uređivanje Khulus : Danas at 10:55.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:09.