Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti
Korisničko ime
Lozinka

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2007., 11:38   #1
profesor okultis
Registrirani korisnik

Registracija: Oct 2003.
Moslavina

Nisam baš forumaš koji se previše javlja, tu i tam pročitam nekaj, pa se nadam da sam na dobrom podforumu.
Dok se nisam oženio (pred 2 godine) nisam valjda nikad ni bio u Moslavini (možda u prolazu), a pošto su njeni porijeklom iz jednog sela nedaleko Ivanića i tam imaju viksu, povremeno odem u taj lijepi kraj.
Prva stvar koja me je iznenadila da je valjda pola sela (Bunjani, općina Križ) porijeklom iz Zagorja (kao i moji tast i punica)! Većina su došla poslje rata, ali upoznao sam neku baku od 7 banki čiji je tata isto došel iz Zagorja ko mlad u Moslavinu (znači negdje 20-ih godina)! Moram priznati da uopće nisam znao za te migracije prije.
Baka spominje da je pol sela iz Zagorja, a da ima i "graničara"?
Zatim, iako su okolna sela kajkavska i velikom većinom hrvatska, u Križu ima čak i pravoslavna crkva, navodno i groblje. U popisu stanovništva vidim da je srpsko stanovništvo iznimno malobrojno. Tast kaže da je bilo dosta pravoslavaca prije u Deanovcu i Graberju.
Uglavnom, molim ako mi netko može nešto više reći o tom dijelu Moslavine, kao i o cijeloj Moslavini. Gdje bi bila točna granica kajkavaca i štokavaca u Moslavini?
Hvala
Old 03.04.2007., 16:41   #2
dk1
Registrirani korisnik

Registracija: Apr 2006.
uzmeš najdetaljniju kartu koju možeš naći, onda gledaš do kud se sela zovu xxxx-ac a od kud xxxx-ec inače koliko ja znam najistočniji zagorci su u par sela oko daruvara (maslenjača) ekonomski migranti iz 1920-ih
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 06:18   #3
profesor okultis
Registrirani korisnik

Registracija: Oct 2003.
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
uzmeš najdetaljniju kartu koju možeš naći, onda gledaš do kud se sela zovu xxxx-ac a od kud xxxx-ec inače koliko ja znam najistočniji zagorci su u par sela oko daruvara (maslenjača) ekonomski migranti iz 1920-ih
Znam otrpilike granicu kajkavizma Ima nekih karata, ali ne podudaraju se sto posto.
Stvarno nisam znao da su Zagorci već 1920-ih naseljavali ta područja.
Old 19.01.2008., 20:44   #4
lavagna
Registrirani korisnik

Registracija: May 2005.
Quote:
profesor okultis kaže: Pogledaj post
Gdje bi bila točna granica kajkavaca i štokavaca u Moslavini?
Hvala
moslavina ti je većinom kajkavska,nema nekog dijela gdje ih nema,a čim izađeš iz moslavine više ih nema,recimo kutina je pol-pol,...al 15-20 km dalje u lipovljanima il novskoj,mislim da bi se pukli smijat da ima veliš kaj ,tak da je kutina recimo zadnji grad(iz smjera zagreb)gdje je dost velik udjel kajkavaca
lavagna is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 20.01.2008., 07:11   #5
go2
Registrirani korisnik

go2 Avatar

Registracija: May 2007.
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
Moj prijatelj porijeklom iz Bednje mi pričao kako su Bednjanci prije Drugog svjetskog rata birali kamo će iseliti
Poslali bi prodavače domaćeg platna i oni su obilazili sjeverozapad zemlje i tražili pogodnu i bogatu zemlju za naseljavanje
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 14:08   #6
x-type
xxx-type

x-type Avatar

Registracija: Sep 2004.
ima nečega u toj povezanosti Moslavine i Zagorja. s tatine strane imam korijene u Zagorju, ali se naše (dosta rijetko) prezime pojavljuje uglavnom u Moslavini i baš nigdje drugdje u Hrvatskoj
Old 22.01.2008., 17:30   #7
lavagna
Registrirani korisnik

Registracija: May 2005.
pa sad koliko imaju veze.....toliko kaj se s područja zagorja dost ljudi preselilo sim,i moji su isto porijeklom od tam ,nemam pojma zakaj su baš sim išli,al eto,valjd im se najviše svidjelo,isto vinogradi,gorice i tak,ko da su doma ostali
lavagna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2008., 02:06   #8
Dijete Cvijeća
mujcek ženski zagorski

Dijete Cvijeća Avatar

Registracija: Nov 2002.
Lightbulb

Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
ima nečega u toj povezanosti Moslavine i Zagorja. s tatine strane imam korijene u Zagorju, ali se naše (dosta rijetko) prezime pojavljuje uglavnom u Moslavini i baš nigdje drugdje u Hrvatskoj

Sad mi je sve jasno.
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Advertisement

Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja