Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor
Korisničko ime
Lozinka

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2003., 11:54   #1
LenaII
Registrirani korisnik

Registracija: Jun 2003.
Knauf/Rigips - postavljanje i gletanje

Šta mislite, može li čovjek bez iskustva sam postavljati knauf?

Radi se o nekoliko manjih zidova, od toga bi kroz dva morala ići voda (kupaona), a na jednom bi bila vrata (normalna ili klizna, još neznam, mali je prostor).

Ako to nije preporučljivo, kakve su cijene postavljanja knaufa?

Old 02.10.2003., 13:44   #2
cole
Registrirani korisnik

Registracija: Sep 2003.
bez problema jedino sto ti treba:auto za dovest knauf, i alat

i dakako vremena i prostora, naime trebas mjesta za rezanje i krojenje -a , u konacnici ti nije skupo
Old 02.10.2003., 17:43   #3
Juraj
Registrirani korisnik

Juraj Avatar

Registracija: Dec 2002.
Odi na www.knauf.hr i procitaj. Imas puno objasnjenja o radu s gips plocama. Ja sam ovo ljeto isto prvi put radio s tim i islo je bez frke. A nisam gradjevinac
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 14:08   #4
Roko
Prch

Roko Avatar

Registracija: Mar 2003.
ako ti je zid lijep i ravan i radis sa metalnim profilima a ne sa letvama nije problem. Gletanje rupa i spojeva samo dobro obavi.
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 03.09.2004., 20:03   #5
dondo
Registrirani korisnik

dondo Avatar

Registracija: Aug 2004.
Savijanje i gletanje Knaufa - ako moze pomoc

Imam dva pitanja vezana za Knauf pa molim iskusnije da mi pomognu.
1. Savijanje Knaufa. Zelim savinuti knauf oko jednog coska u kuci, znaci sa onim posebnim siljastim valjkom ga obradim, tek toliko da se napravi rupa u papiru, onda ga lagano sa spuzvom namocim da se lakse savine, e sada dolazi problem, da li gamoram vlaziti vodom sa unutarnj strane zida, znaci u udolini tog savijanja ili ga vlazim sa vanjske strane, tj. ona koja se vidi.

2. Kada napravim obican pregradni zid od Knaufa ili spusteni strop i sa njihovim Knauf Fugenfuler i bandaznom trakom ili Uniflotom zatvorim prostor izmedju ploca i sve te spojeve kada se osuse lijepo pobrusim. Da li jos moram gletati ostatak ploce, jel su one savrseno ravne pa neznam jel ima potrebe za gletanjm cijele ploce.

Inace, imam tavan od nekih 100 m2 i na proljece se spremam izvoditi neke carolije s knaufom i napraviti cijeli stan potpuno od Knaufa, bez ijedne cigle, pa zato malo skupljam informacije. Odgovore na ova dva pitanja nisam nigdje nasao pa zahvaljujem onome tko mi pomogne.
dondo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2004., 17:11   #6
Ruda
Traktorist

Ruda Avatar

Registracija: Nov 2002.
Re: Savijanje i gletanje Knaufa - ako moze pomoc

Quote:
dondo kaže:
Inace, imam tavan od nekih 100 m2 i na proljece se spremam izvoditi neke carolije s knaufom i napraviti cijeli stan potpuno od Knaufa, bez ijedne cigle, pa zato malo skupljam informacije.
Ovo ti je malo zajebano jer moraš unaprijed znati gdje će ti na zidove doči elementi i druge pizdarije, radi nosača. Ne vjerujem da će ti knauf izdržati malo veći teret.....i sliku je problem postaviti
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2004., 20:06   #7
dondo
Registrirani korisnik

dondo Avatar

Re: Re: Savijanje i gletanje Knaufa - ako moze pomoc

Quote:
Ruda kaže:
Ovo ti je malo zajebano jer moraš unaprijed znati gdje će ti na zidove doči elementi i druge pizdarije, radi nosača. Ne vjerujem da će ti knauf izdržati malo veći teret.....i sliku je problem postaviti
po specifikacijama imaju nosace koji se montiraju u zid i jedan nosi do 50 KG

za lavabo i ostalu visecu sanitariju postoje celicni nosaci koji se ugradjuju u zid, pricvrscuju na konstrukciju i onda se tek oblaze plocama

ali mene zanima jos uvijek savijanje,
dondo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 19:42   #8
ROAD RUNNER
Registrirani korisnik

ROAD RUNNER Avatar

Pošalji poruku preko ICQ korisniku ROAD RUNNER
Re: Re: Re: Savijanje i gletanje Knaufa - ako moze pomoc

Quote:
dondo kaže:

POjmanemam kak se to radi, ali znam da postoje već narezane ploče za oblaganje okruglih stupova. Nisu od gipsa već od nekog fiberglasa ili nekaj slično...
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 19:38   #9
ROAD RUNNER
Registrirani korisnik

ROAD RUNNER Avatar

Pošalji poruku preko ICQ korisniku ROAD RUNNER
Malo sam se raspitao...

Ploču namočiš s obje strane i onda savijaš dodatno namačući sa vanjske strane...

Gletaju se samo spojevi i to tako da prvo staviš bandažnu mrežicu a onda gletaš sa masom i brusiš sa glas-papirom
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2004., 08:28   #10
voyager
Cinik ovih dana

voyager Avatar

Registracija: Jan 2004.
Re: Re: Re: Savijanje i gletanje Knaufa - ako moze pomoc

Quote:
dondo kaže:
...
Perforira se i kvasi unutarnja strana, a to je strana na kojoj je naziv ploče itd. Vanjska strana je svjetlija, bez ičeg napisanog.
Drugo,
pripremi dobar šablon za savijanje, na kojem ćeš saviti i učvrstiti ploče do potpunog sušenja, pa ih onda već savijen i suhe montiraš tamo gdje treba.
voyager is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2004., 17:49   #11
ISTRAŽIVAČ
Registrirani korisnik

Registracija: Sep 2004.
Ako planiraš to izvesti sa običnim knaufom onda moraš CIJELU ploču namočiti da bi je savio.
No postoji još bolje rješenje: odi u neku suvremeniju i malo opremljeniju trgovinu te se raspitaj za savitljive knauf ploče. Skuplje su nego obične ali ne treba tebi neznam ti ja koliko kvadrata.
Što se tiče zadnjeg nema potrebe gletati cijelu ploču nego samo spojeve no nemoj zaboraviti prije farbanja nanjeti jednu ruku impregnacije te obavezno pofarbaj TRI ruke boje.
ISTRAŽIVAČ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2004., 19:57   #12
dondo
Registrirani korisnik

dondo Avatar

Quote:
ISTRAŽIVAČ kaže:
Ako planiraš to izvesti sa običnim knaufom onda moraš CIJELU ploču namočiti da bi je savio.
No postoji još bolje rješenje: odi u neku suvremeniju i malo opremljeniju trgovinu te se raspitaj za savitljive knauf ploče. Skuplje su nego obične ali ne treba tebi neznam ti ja koliko kvadrata.
Što se tiče zadnjeg nema potrebe gletati cijelu ploču nego samo spojeve no nemoj zaboraviti prije farbanja nanjeti jednu ruku impregnacije te obavezno pofarbaj TRI ruke boje.
puno hvala svima na odgovorima
dondo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2004., 06:44   #13
voyager
Cinik ovih dana

voyager Avatar

Neki tehnički podaci za savijanje Knauf ploča:

Debljina 6,5 mm minimalnis radiju savijanja na suho 1000 mm, na mokro 300 mm
Ploča 9,5 mm -> 2000 mm, odnosno 500 mm
ploča 12,5 mm -> 2750 mm, odnosno 1000 mm,

Pod radijusom se smatra dužina od centra do unutarnje površine.
Također, imaš i gotove savinute CD 60/27 profile i to od radijusa 500 mm pa do 5000 mm standardno.

Možeš uporabiti i Knauf flexi ploču, br. proizvoda 00002879, dimenzije 2500 x 900x 6,5 mm, imaš i gotove tvornički svinute ploče raznih debljina i radijusa (od min. 100 mm i do max 180 stupnjeva)
voyager is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2004., 16:59   #14
dondo
Registrirani korisnik

dondo Avatar

Quote:
voyager kaže:
Neki tehnički podaci za savijanje Knauf ploča:

Debljina 6,5 mm minimalnis radiju savijanja na suho 1000 mm, na mokro 300 mm
Ploča 9,5 mm -> 2000 mm, odnosno 500 mm
ploča 12,5 mm -> 2750 mm, odnosno 1000 mm,

Pod radijusom se smatra dužina od centra do unutarnje površine.
Također, imaš i gotove savinute CD 60/27 profile i to od radijusa 500 mm pa do 5000 mm standardno.

Možeš uporabiti i Knauf flexi ploču, br. proizvoda 00002879, dimenzije 2500 x 900x 6,5 mm, imaš i gotove tvornički svinute ploče raznih debljina i radijusa (od min. 100 mm i do max 180 stupnjeva)
e otkuda ti ovi podaci, na www.knauf.hr nisam to nasao nigdje, jesam ove dozvoljene radijuse savijanja ali ne o knauf flexi plocama,

gdje ima najbolji izbor toga u ZG, ako zna netko mozda
dondo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2004., 07:18   #15
voyager
Cinik ovih dana

voyager Avatar

Imam poveliki Knauf katalog
voyager is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2004., 20:15   #16
Bizon
Registrirani korisnik

Registracija: Sep 2004.
Samo provjeri podatak o nosivosti. Mislim da je 5, a ne 50 kg bez dodatnih ojačanja.
Old 17.11.2004., 02:25   #17
XeiX
Registrirani korisnik

XeiX Avatar

Registracija: Dec 2002.
Za oble zidove najbolje je koristiti fleksibilnu plocu koju je za vece lukove isto uputno navlaziti s jedne i druge strane. Kaj se tice nekakvih sablona, to su gluposti koje ce ti nepotrebno povisiti troskove. Kada imas gotovu zidnu konstrukciju, oko nje motas drywall i to je sve.

Sto se tice vjesanja slika, mogu se koristiti posebni vijci za drywall sa sirokim navojem ili se jednostavno kupe hangeri za slike sa dva cavlica koji se koso zabiju u zid. Vjeruj mi, slike stoje.

Sto se tice vjesanja malo tezih stvari, moze se improvizirati tako da se izmedju sipki (ili metal studs) prisarafi komad sperploce. Nikakve tu velike mudrosti nema. Za neke posebne namjene vjerojatno postoje i specificni proizvodi.

I na kraju, jedan prijateljski savjet: Iako izgleda jednostavno, i jest, ipak, za obaviti posao plati nekome tko zna sto radi.
XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2004., 12:55   #18
maler
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2004.
zdravo seljacki moras ih odnijeti u saunu ;-)))
maler is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2005., 15:18   #19
Tuco-il brutto
prvi do love

Tuco-il brutto Avatar

Registracija: Dec 2003.
Knauf, niše u zidu i police od knaufa

Nisam početnik u svijetu knaufa, radio sam i pregradne zidove i kupatila i stropove, al više kao ispomoć. Sad bi kod sebe u velikoj dnevnoj napravio jedan zid kao u nekim nišama ili u polici/knauf stepenicama.
Dal se to radi od knaufa uopće?
Dal mogu ušarafit drvo u zid il metal i onda samo obložit knauf pločama, pa izgletat?
Old 06.03.2005., 21:49   #20
georgeWtheNuclear
Banned

Registracija: Nov 2004.
Re: Knauf, niše u zidu i police od knaufa

Quote:
Tuco-il brutto kaže:
Nisam početnik u svijetu knaufa, radio sam i pregradne zidove i kupatila i stropove, al više kao ispomoć. Sad bi kod sebe u velikoj dnevnoj napravio jedan zid kao u nekim nišama ili u polici/knauf stepenicama.
Dal se to radi od knaufa uopće?
Dal mogu ušarafit drvo u zid il metal i onda samo obložit knauf pločama, pa izgletat?
Framing se napravi od metala ili drveta (2x4) i onda se oblaze drywallom ili knaufom. Moguce je ostaviti samo drywall, no cesto se na policu stavlja jos i drvena obloga. To je bolje jer mozes staviti i malo vece terete a i ljepse izgleda.
Advertisement

Advertisement
Sponsored links

Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja