Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2017., 11:22   #2221
Quote:
pekmez_ kaže: Pogledaj post
Ajde da probam, mozda naidem na plodno tlo i iskustvo slicno mojem, imam dosta pitanja, pa ono sto znate, javite.

zelim dici stambeni kredit u kunama na 10 godina od nekih 33 k €, bez zaloznog prava (hipoteke).


Za pokretanje kredita najprije mi treba predugovor i izvadak iz zk.
Koliko je riskantno sam pisati ugovor i koliko kosta njegovo pisanje kod odvjetnika
Ono sto me zanima, je vise proceduralni dio, kako ja i na temelju cega se upisujem u vlasnistvo nekretnine, kada banka ne udara svoj teret na njega. Je li to riskantno, moze li se netko prije mene upisati, ukratko, mogu li biti prevaren?

Koliki su okvirni troskovi izrade i obrade svih papira od starta? receno mi je da za ovakvu vrstu kredita nije potrebna niti procjena, niti solemnizacija ugovora
stambeni od 33k eura ti neće dat nitko bez hipoteke. eventualno možeš gotovinski uzet ali to je 30k max plus su ti kamate bar dva posto više nego stambenom.
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 11:28   #2222
Nije točno, kod pbz ide gotovinski do 40000 eur

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
JayDeena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 11:43   #2223
Quote:
JayDeena kaže: Pogledaj post
Nije točno, kod pbz ide gotovinski do 40000 eur

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
mea culpa. ali kako god okreneš, kamata im je skoro tri posto veća nego da uzme stambeni.
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:09   #2224
To je. Ali nema hipoteke i visokih troškova solemnizacije i proces dizanja je jednostavniji

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
JayDeena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:19   #2225
Quote:
JayDeena kaže: Pogledaj post
To je. Ali nema hipoteke i visokih troškova solemnizacije i proces dizanja je jednostavniji

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
razlika u papirima je 200tinjak eura u korist gotovinca, ali ne kužim zašto je hipoteka bauk. ako uredno plaćaš briga te jel upisana ili nije, ako upadneš u pi*darije ode stan i sa i bez hipoteke na bubanj
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:23   #2226
Quote:
JayDeena kaže: Pogledaj post
To je. Ali nema hipoteke i visokih troškova solemnizacije i proces dizanja je jednostavniji

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
Kakva ti je to logika? Solemizaciju cca 1.200 kn platiš jednokratno a kamate od cca 7% (umjesto 3,8 % stambenog) ćeš plaćat idućih 10,20 godina, na koliko dižeš kredit. Pa si zbroji koliko si potrošio.

Hipoteku nemreš izbjeć u stambenom, a to povlači procjenu nekretnine (1.500 kod banke, 1.200 kn kod nezavisnog procjenitelja), pa ugovoriti osiguranje stana od požara (nije neki iznos), vjerojatno i životno osiguranje (1 x godišnje cca 2.000 kn, ovisno o visini duga)

Gotovinski će zahtjevat vjerojatno jamca
Jaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 01:20   #2227
Quote:
PabloN kaže: Pogledaj post
stambeni od 33k eura ti neće dat nitko bez hipoteke. eventualno možeš gotovinski uzet ali to je 30k max plus su ti kamate bar dva posto više nego stambenom.
nudi mi se stambeni bez zaloznog prava (hipoteke), 10 godina, 32k €
U eurima
3.59 fiksna prvih 5 godina
3,90 promjenjiva
(obvezno je nekakvo CPI osiguranje , receno mi oko 9 € mjesecno)

U kunama
4,09 fiksna prvih 5
4,15 promjenjiva

ili
4,49 fiksna 10 godina (takoder u kunama)

jesu li to dobri uvjeti, lako ja odradim matematiku i kamate za sve sto mogu, no laikcina sam, ne znam koliki su rizici, zadnjih par dana glavu razbijam sa tim jel bolje eur ili kn, dakle sam pocetak, pa onda jel zbog 2 tisuce eura razlike u kamatama na 10 godina bolje uzet 5 fiks pa pet varijabilna, ili je ova ponuda za svih 10 godina fiksno dovoljno dobra za uopce se ne zezati...
pekmez_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 06:38   #2228
Koja banka je to?

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
JayDeena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 07:42   #2229
Ah po nekima je procjena da ce kamata nesto malo past slijedece 2-3 god a onda krenut rast. Ja bi fixirala na tvom mjestu. Mada nemas dugi rok al ipak. E sad, hoce li euro rast..rizik je kak god okrenes.
U eurima pa se trudit prebit sto prije.
Sad nude prebijanje uz smanjenje glavnice (roka trajanja kredita), bez naknade.
Jaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 10:44   #2230
Quote:
pekmez_ kaže: Pogledaj post
nudi mi se stambeni bez zaloznog prava (hipoteke), 10 godina, 32k €
U eurima
3.59 fiksna prvih 5 godina
3,90 promjenjiva
(obvezno je nekakvo CPI osiguranje , receno mi oko 9 € mjesecno)

U kunama
4,09 fiksna prvih 5
4,15 promjenjiva

ili
4,49 fiksna 10 godina (takoder u kunama)

jesu li to dobri uvjeti, lako ja odradim matematiku i kamate za sve sto mogu, no laikcina sam, ne znam koliki su rizici, zadnjih par dana glavu razbijam sa tim jel bolje eur ili kn, dakle sam pocetak, pa onda jel zbog 2 tisuce eura razlike u kamatama na 10 godina bolje uzet 5 fiks pa pet varijabilna, ili je ova ponuda za svih 10 godina fiksno dovoljno dobra za uopce se ne zezati...
Koja banka?
Trenutno, to su super uvjeti, a za kamatu i valutu moraš sam odlučiti jer danas može nešto biti povoljno, a sutra ne. Isto kao sa francima. Sam odluči i više si gledaj rizik nego da li ćeš proći jeftinije. Nagađanju su i da će se eu raspasti, a i euro kao valuta propasti, a za što većina država već ima plan b. U svakom slučaju sam prevagni.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 08:40   #2231
Ekipa imam pitanje,

Da li netko 100% pouzdano zna jel kod ZABA-e jos uvijek vrijedi ono pravilo da ti za adaptacijski kredit sve isplate u gotovini uz naknadu od 5%?

Zato sto vidim da 70% daju u cashu a 30% iznosa se mora pravdat racunima a nigdje ne vidim opciju za 100% u cashu
carevsin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 04:14   #2232
Quote:
njasa kaže: Pogledaj post
Molim pomoc i svjet.

Namjeravam dizat stanbeni kredit u iznosu od 45ooo eura, na 15 god. novac bi isao na razne troskove, gradnja, placanje priklkjucaka struja/voda, kao i uredenje kuce. iznos kredita koji bi dizali je 1/4 vrijednosti kuce. imam nenamjenski kredit 1500 kn (jos 18 mjeseci) i koristim visa kreditnu karticu (ukupno dugovanje 15000 kn).
Javit cemo se za subvencijonirani kredit (prva nekretnina, suprug invalid).
danas sam bila u svojoj banci (rba) gdje mi je osobna bankarica rekla da za stanbeni treba hipoteka. Kako nemamo nekretninu, nemogu ni dignit hipoteku na istu! a onda se sjetila da se moze dobit stanbeni kredit na max. iznos od 50% vrijednosti zemljista.
inace nakon placanja vise i nenamjenskog kredita, ostaje mi 5000 kn.
zanima me sljedece:

- koliko nenamjenski kredit i visa kreditna kartica utjecu na dobivanje kredita?
- bili bilo bolje te kredite zatvorit pa tek onda trazit stanbeni?
- koje banke imaju dobre uvjete, tj. koje da obavezno posjetim?

placanje nenamjenskog i vise je redovito, i ne ulazim u nedopusteni minus.
bilo kakav savjet bi mi dobro dosao.

Hvala!
-
malo volje želje i strpljenja,pa od banke do banke vidi ko ti šta nudi. ako si se udala za muža nisi za banku,pa onaj ko ti ponudi najbolje uvjete idi kod njih. bolji uvjeti su naravno ako si klijent/ica banke,pa se nemoj mislit ako želiš zbog boljih uvjeta prijeći u drugu banku. naravno ovi kod kojih sada imaš račun želit će te ostavit, i nudit uvjete ovakve i onakve. budi otvorena i reci šta ti ko nudi, bez ustezanja kaži neću. to su tvoje pare koje ćeš nekom davat idućih XX godina.
ja san konkretno prije cca 10 godina diga kredu u € za stan,lani san se pribacija na kn, skratija rok otplate prebivanjem iz police životnog osiguranja.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 16:28   #2233
Otplaćujem RBA stambeni više od 10 godina i trenutna kamatna stopa mi je 4,79% a na njihovim stranicama vidim da je trenutna promjenjiva kamata 3,60%. Ako je kamata promjenjiva, zašto nije korigirana?
tala22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 16:39   #2234
Quote:
tala22 kaže: Pogledaj post
Otplaćujem RBA stambeni više od 10 godina i trenutna kamatna stopa mi je 4,79% a na njihovim stranicama vidim da je trenutna promjenjiva kamata 3,60%. Ako je kamata promjenjiva, zašto nije korigirana?
To je kamata za nove ugovore. Ti imaš (doduše, ne baš zakonito) definiran fiksni dio + promjenjivi od mislim 2013. godine i ukupna kamata ti je:

fiksni dio + euribor/trezorski zapisi/NRS = 4,79%
Maverick25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 11:49   #2235
Znači, refinancirati
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 09:46   #2236
Ako se isplati, da.
__________________
Prepucavanje na internetu je kao specijalna olimpijada,cak i kada pobjedis retardiran si...
gorguc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 19:38   #2237
Lijepi pozdrav.

Molila bih za pomoć.
Ovako: Imam 23 godine, zaposlena sam na neodređeno u bolnici (medicinska sestra). Primanja su mi 5500kn +200/300 kn ovisno o smjenama.

Htjela bih uzeti stambeni hipotekarni kredit u iznosu od 46.000 eura. Na 15 godina.

Išla sam u svoju banku (zagrebačku) međutim tamo su mi rekli da nisam kreditno sposobna za takav kredit, oni mi nude najviše 40.000 eura i to na 30 godina. Na 15 godina najviše što mi nude je cca 29.000 eura.

Malo mi je to čudno, dali zbilja ja koja imam: redovita primanja već 2 godine, ugovor za stalno, nemam apsolutno nikakvih kredita niti sam jamac kome čak niti duga na kreditnoj kratici nemam - Nemogu ostvariti pravo na stambeni kredit u nekim normalnim uvjetima?

Pitam djelatnicu u banki ok ako je tako.. dali mi dečko može biti sudužnih ili jamac, ona mi veli da NE. Da od 1.1 ide novi zakon i da toga više nema.

Dakle vaše mišljenje, zbilja nema više sudužništva jamca na stambeni hipotekarni kredit? ja i dečko živimo skupa već 5 godina.. također primanja ima redovita i on, uz ugovor za stalno.
dori94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 20:36   #2238
Pozdrav,
upravo krećemo u refinanciranje kredita te smo odvagnuli kako je PBZ kredit stambene štednje sa međufinanciranjem u EUR nešto prihvatljivo za nas.
Pošto se dosta toga mijenjalo sa 01.01.2018. zakonski sve banke su (neke još nisu stigle u potpunosti) mijenjale uvijete na WEBu, ali i u poslovnicama na njihovom sustavu(ovo pišem jer smo bili danas u poslovnici i vadili otplatni plan iz njihovog susatava kod osobnog bankara) mirišim greškicu (da li je to moguće?).
http://www.pbz-stambena.hr/opce.html
Na gornjoj stranici su uvjeti izmeđuostalog i za kredit za međufinanciranje po Zlatnoj štednji u EUR (zadnja stranica PDFa dolje desni izračun).
Međufinanciranje znači da odmah ostavite 5% od iznosa kredita na štednju kod njih i oni za taj iznos nakon proteka 5 godina smanjuju glavnicu i kreće otplata idućih 15 godina sa fiksnom kamatom 4.1%, prvih 5 godina otplate kamata je fiksna 3.1%.
Anuitet za prvih 5 g je 391,73€ što je 23,503.8€ , anuitet za drugih 15god je 392,04€ što je 70,567.2€.
Glavnica je 70.000€. Zbroj anuiteta je 94,071€ manje glavnica 70.000€ dođemo do 24,071€ kamata i toliko je cijena koštanja novca.
E sad glavno pitanje , kako je njima u tom PDFu i oglednom izračunu za navedeni kredit ukupan iznos kamate 27.973,49€??? Isto tako stoji u otplatnom planu iz njihovog sustava i bankarica isto priznaje da nema logike. Sutra bude zvala nekoga da provjeri. Ima li neki znalac tko može dati odgovor u međuvremenu?
denis lav is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 13:02   #2239
Čitam jedan članak i sjetim se-dori94

evo bitnog dijela:
...povišen i iznos neovršivog dijela plaće za one dužnike kojima je plaća manja od prosječne neto plaće, tj u 2018. manja od 5.960 kuna. Takvima je u ovrsi izuzeto tri četvrtine plaće, odnosno tri četvrtine plaće im mora ostati na raspolaganju za pokriće životnih troškova - s time što izuzeti dio ne smije biti veći od dvije trećine prosječne neto plaće u RH

a evo I cijelog teksta koji me ponukao:
https://www.tportal.hr/biznis/clanak...-foto-20180116
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 13:04   #2240
ako ja dobro čitam-obzirom da imate manje of 5960 kn, kredit može biti max 1/4 do 1/3 place (a ne kao do sad i preko 50%). Ali, ne bi bilo lose još pitati u banci da li se oni na to referenciraju
__________________
Life's a Bitch and Then You Die

Zadnje uređivanje zvonkotelefonko : 17.01.2018. at 13:18.
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:02.