Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2003., 14:03   #61
Quote:
LenaII kaže:
Mi smo nedavno uzeli stambeni kredit od RBA na 25g i paralelno počeli uplaćivati u RBA stambenu štedionicu. Nakon 5 godina skupi se sredstava (uz DPS) da se digne povoljniji kredit od štedionice i time zatvori kredit od banke (bez troškova zatvaranja i novog otvaranja kredita).Štedionici bi se onda u našem slučaju još otplaćivalo 7,5g, što je ukupno 12,5godina a ne početnih 25g. Time se bitno smanjuje ukupan iznos koji se vraća banci.
Mi smo se duže raspitivali kod svih mogućih banaka i štedionica i ovo nam je ispadalo najpovoljnije (obzirom da nismo htjeli čekati i štediti 5g. što bi bilo najisplativije ali tko će dočekati!).
Ovo mi se čini jako dobro i još nisam čuo za takav način dizanja kredita.
Naime, Moja cura i ja smo već 2.5 godina u PSŠ, pa me zanima da li bi ovakav oblik dizanja kredita bio moguć i kod ZaBa-e?

Molim mišljenje cijenjene publike.
__________________
Nekada su konji vukli tramvaje, a danas se voze u njima
bdugorep is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2003., 14:41   #62
Quote:
bdugorep kaže:
Ovo mi se čini jako dobro i još nisam čuo za takav način dizanja kredita.
Naime, Moja cura i ja smo već 2.5 godina u PSŠ, pa me zanima da li bi ovakav oblik dizanja kredita bio moguć i kod ZaBa-e?

Molim mišljenje cijenjene publike.
Ja sam se raspitivao za nešto slično u ZABI i u PSŠ ali je to razgovor ludog i zbunjenog. -- Svatko zna samo svoj dio posla; a to su dvije odvojene firme, bez obzira što su u vlasništvu iste grupe.
Nađi nekog u banci tko se fakat kuži u materiju.
meni su rekli ovak' - Još nikom nije istekla stambena štednja pa ne znamo!
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2003., 15:43   #63
Quote:
nologo385 kaže:
meni su rekli ovak' - Još nikom nije istekla stambena štednja pa ne znamo!
JAKO DOBRO!
Dobro da ti nisu odgovorili da kaj uopće to pitaš njih.


:klap: :klap: :klap: :klap:

Imaju moji starci nekog u Zabi, pa ću probati tim putem, u međuvremenu ak ima ko IKAKVU informaciju,

feel free to participate.
__________________
Nekada su konji vukli tramvaje, a danas se voze u njima
bdugorep is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 15:53   #64
Mi smo pitali i u Prvoj stambenoj štedionici ( od Zag. banke), na Novoj Vesi (kod Kaptol centra), kod gospođe Dunje Ozimec. Postoji nekakva brza štednja kod koje dio koji imaš (oko 1/4 iznosa kredita) daš odmah, pa još toliko u roku 2god. S time zatvaraš kredit kod banke i prelaziš samo na kredit od štedionice. Bar je tako bilo prije par mjeseci.
__________________
Lena
LenaII is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 16:33   #65
Quote:
LenaII kaže:
Mi smo pitali i u Prvoj stambenoj štedionici ( od Zag. banke), na Novoj Vesi (kod Kaptol centra), kod gospođe Dunje Ozimec. Postoji nekakva brza štednja kod koje dio koji imaš (oko 1/4 iznosa kredita) daš odmah, pa još toliko u roku 2god. S time zatvaraš kredit kod banke i prelaziš samo na kredit od štedionice. Bar je tako bilo prije par mjeseci.
Samo pazi! Ako je rok štednje kraći od pet godina vraćaš DPS, a još i moraš pravdati računima kredit! Raspitaj se svakako!

Glede Zabe - ja i drugi put bio, kod drugog tipa, i sve je bilo naopako. Tip se maltene derao na mene, a kad sam mu rekao da bi kredit a da ne primam plaću preko njihove banke, samo kaj nije zvao zaštitara šala. Rekao je da moram primati plaću preko zabe, a osim što znam X ljudi koji imaju tamo kredit a ne i plaću, svi s kojima sam u toj banci pričao rekli su mi da se nemora!
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2003., 12:19   #66
Da li ima najmoprimaca koji su prijavljeni na poreznoj upravi!

Ima

Čak, što više, bit će ih i više jer od 1.1. o.g. imaju i poreznu olakšicu kako je to jučer naš dragi ministar Crkvenac objasnio u visini 50% najamnine, odnosno najviše do 12000 kn godišnje. Ja naime imam podstanare s uredno prijavljenim ugovorom i isto tako uredno plaćenim porezom. Nije mi žao to platiti, jer smatram da je to moja građanska i patriotska dužnost. Nadam sa da od toga ipak netko ima koristi. Isto tako savjetujem svim najmoprimcima da od svojih gazda traže ugovore i prijavu poreza kako bi mogli ostvariti svoja porezna prava.
__________________
Qui bene bibit, bene dormit,
qui bene dormit, non pecat
qui non pecat, venit in coelum
Ergo: qui bene bibit, venit in coelum!
nenek is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2003., 15:42   #67
svaka čast Nenek!

Ipak, bojim se da puno ( želim se nadati - ne i većina ) Hrvata termin građanska i patriotska dužnost ne doživljavaju na isti način.
možda ovim novim poreznim olakšicama Crkvenac i prisili najmodavce da prijave podstanare , ali uvjerena sam da će u tom slučaju cijene najma ići gore. s druge strane, ne treba zaboraviti da među podstanarima ima jako puno studenata ili neprijavljenih zaposlenika koji nemaju od čega odbiti poreske olakšice, ili se varam?!
__________________
"iskustvo se ne moze prenositi...
prenosi se znanje,umijece i mudrost koja je proistekla iz necijeg iskustva."
milci is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 19:24   #68
Da li netko od vas zna postoje li neki standardi po kojima banke procjenjuju vrijednost nekrentine koja ide pod hipoteku .
Pa tako npr. kvadrat novog stana bi terabo biti vrednovan od...eura do....eura ?
a kvadrat starog stana od ....do ?

Ujedno me da li vam je poznato koja banka ima vanjske procjenitelje a koja se koristi uslugama bankovnih procjenitelja ?
Bajki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2003., 09:58   #69
Quote:
Bajki1 kaže:
Da li netko od vas zna postoje li neki standardi po kojima banke procjenjuju vrijednost nekrentine koja ide pod hipoteku .
Pa tako npr. kvadrat novog stana bi terabo biti vrednovan od...eura do....eura ?
a kvadrat starog stana od ....do ?

Ujedno me da li vam je poznato koja banka ima vanjske procjenitelje a koja se koristi uslugama bankovnih procjenitelja ?
Koliko je meni poznato, "velika četvorka" (ZaBa, PBZ, RBA i ESB) nema svoje procjenitelje, već priznaju bilo kojeg procjenitelja iz Agencije. Uglavnom će ti preporučiti agenciju koja je u vlasništvu banke, ali navodno priznaju procjene jedni drugih.
Što se tiče standarada - kako im ime kaže, oni su procjenitelji i ne rukovode se tržišnom cijenom, već onako, nasline prst, gurnu si u uho i bubnu svotu koja je prema onome što sam čuo u prosjeku 30 posto niža od tržišne cijene.
Najbolje da se raspitaš kod banaka!
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2003., 12:58   #70
Quote:
nologo385 kaže:
Koliko je meni poznato, "velika četvorka" (ZaBa, PBZ, RBA i ESB) nema svoje procjenitelje, već priznaju bilo kojeg procjenitelja iz Agencije. Uglavnom će ti preporučiti agenciju koja je u vlasništvu banke, ali navodno priznaju procjene jedni drugih.
Što se tiče standarada - kako im ime kaže, oni su procjenitelji i ne rukovode se tržišnom cijenom, već onako, nasline prst, gurnu si u uho i bubnu svotu koja je prema onome što sam čuo u prosjeku 30 posto niža od tržišne cijene.
Najbolje da se raspitaš kod banaka!
za ZABU sasvim sigurno znam:
njihov procjenitelj je ZANE ( agencija u ZABA-inom vlasništvu) i do nedavno su isključivo prihvaćali procjenu od ZANE-a. ako su "prisiljeni" prihvatiti već postojeću procjenu nekog drugog procjenitelja, onda tu procjenjenu vrijednost umanjuju za neki postotak ( dvocifreni ). razumljivo je da više vjeruju svom procjenitelju koji štiti interese banke, a na kraju ZANE ( a time i grupa ZABE) zarade lijepu svoticu na procjenama.
istina je da ljudi "padaju u nesvijest" kad vide na kolko malo im je procjenjena nekretnina, ali bančini procjenitelji se pravdavaju činjenicom da je tržište nekretnina nesređeno, rizikom naplate, mogućim sporovima, sporim pravosuđem...

u svakom slučaju vrlo je bitno kod banke prvo provjeriti da li uvjetuje svog procjenitelja i cijenu usluge procjene njihovog procjenitelja.
__________________
"iskustvo se ne moze prenositi...
prenosi se znanje,umijece i mudrost koja je proistekla iz necijeg iskustva."
milci is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2003., 13:11   #71
Quote:
milci kaže:
razumljivo je da više vjeruju svom procjenitelju koji štiti interese banke, a na kraju ZANE ( a time i grupa ZABE) zarade lijepu svoticu na procjenama.
Ma! To je sve ista bagra! Zašto bi ti PBZ-ov procjenitelj dobro procijenio nekretninu za kredit kod Zabe? Pa znaju u PBZNekretninama da im ZaNe može napraviti istu stvar.
Manus manu lavat! Nisam 100% siguran, ali zbog propisa o zaštiti tržišnog nadmetanja banke su dužne primati i procjene drugih procjenitelja (možda griješim), a ta provizija je samo način da se još malo obogate na tebi i "natjeraju" te da koristiš njihove usluge!
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2003., 14:58   #72
Quote:
nologo385 kaže:
[Manus manu lavat! Nisam 100% siguran, ali zbog propisa o zaštiti tržišnog nadmetanja banke su dužne primati i procjene drugih procjenitelja (možda griješim), a ta provizija je samo način da se još malo obogate na tebi i "natjeraju" te da koristiš njihove usluge! [/B]
zato sam i ono "prisljeni" stavila u navodnike. zbog propisa o zaštiti tržišnog nadmetanja ne smiju odbiti procjene drugih procjenitelja, ali u tom slučaju imaju pravo ne prihvatiti tu procjenjenu vrijednost... mislim da to i objasne tražitelju kredita.
cijena usluge procjene nekretnine ovisi o kvadraturi, pa o tome gdje se nekretnina nalazi, odnosno da li ZANE ima procjenitelja u tom mjestu jer troškove snosi kupac... pa onda ti podcijene nekretninu, pa ti hipoteka na tu nekretninu nije dovoljna pa možda trebaš još koju nekretninu da zadovoljiš bančin kriterij.

kod realizacije kredita najveći dio vremena otpadne na proceduru oko procjene.

cijena usluge procjene ( ne provizija!) - mom frendu su za stan od 100m2 naplatili 2.500kn.
__________________
"iskustvo se ne moze prenositi...
prenosi se znanje,umijece i mudrost koja je proistekla iz necijeg iskustva."
milci is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 19:32   #73
Istina .Zagrebacka banka se koristi isključivo uslugama procjenitelja Zane .
Potaknuta vašim prijedlozima raspitati ću se da li bi uvažili i procjenu ovlaštenog sudskog procjenitelja .

Ta me tema JAKO zanima upravo radi hipotekarnog kredita na nekretninu .
Jer mi je stalo zaštiti SVOJ interes -koji bi bio - procjena na najvišu moguću realnu cijenu ; za razliku od bankovnog interesa koji je dati nam najnižu moguću cijenu.
Bajki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2003., 08:41   #74
Quote:
Zagrebacka banka se koristi isključivo uslugama procjenitelja Zane
Jesi li siguran?? Ovo je Copy/Paste sa ZABInih stranica o kreditima

>>procjena vrijednosti nekretnine (preporučujemo tvrtku ZANE d.o.o.)
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2003., 11:19   #75
čitajte malo pažljivije postove!!!

naravno da "preporučuju", jer ne smiju uvjetovati ZANE zbog propisa o zaštiti tržišnog nadmetanja. oni MORAJU prihvatiti i procjenu drugog procjenitelja ali NE MORAJU prihvatiti tako procjenjenu vrijednost nekretnine .
__________________
"iskustvo se ne moze prenositi...
prenosi se znanje,umijece i mudrost koja je proistekla iz necijeg iskustva."
milci is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2003., 13:31   #76
Quote:
naravno da "preporučuju", jer ne smiju uvjetovati ZANE zbog propisa o zaštiti tržišnog nadmetanja. oni MORAJU prihvatiti i procjenu drugog procjenitelja ali NE MORAJU prihvatiti tako procjenjenu vrijednost nekretnine .
neka mi netko objasni razliku izmedju prihvaćanja

1) procjene drugog procjenitelja

i

2) procjenjene vrijednosti nekretnine

Što su onda iz te "prihvaćene" procjene prihvatili???? Datum procjene i adresu

Molio bih nekoga tko je stvarno donio procjenu od nebančinog procjenitelja da kaže kako je prošao
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2003., 13:52   #77
NITI JEDNA BANKA NE prihvaća procjenu od procjenitelja sa kojim ONI nemaju potpisan Ugovor.
Provjereno danas !
Zaba radi isključivo preko Zane.
Iznos procjenjene nekretnine mora biti 35 posto viši od traženog kredita.

Erste VJERUJE kupoprodajnom Ugovoru kad se radi o novom stanu . Znači TADA ne traže procjenitelja već se slažu sa iznosom koji je sklopljen izeđu kupca i prodavača. Tada idu na stambeni kredit 1:1 .
Inače ,kad se kupuje stari stan i oni se koriste isključivo listom svojih procjenitelja . Banka pošalje na teren procjenitelja kojeg oni odaberu sa svoje liste . Vi kao kupac na to ne možete utjecati.
Bajki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2003., 14:02   #78
[QUOTE]bankei_ri kaže:
[B]neka mi netko objasni razliku izmedju prihvaćanja

1) procjene drugog procjenitelja

i

2) procjenjene vrijednosti nekretnine

Što su onda iz te "prihvaćene" procjene prihvatili???? Datum procjene i adresu


vrlo jednostvno. prihvate datum procjene , adresu i - procjenjenu vrijednost nekretnine, ali ju umanje za određeni iznos!
nažalost, ne mogu navesti konkretne brojke, ali sasvim sigurno znam da se to dogodilo nekim korisnicima kredita kod ZABE.

jedino kao konkretan primjer mogu navesti da je ZANE mom frendu nekretninu procijenio točno onoliko koliko ju je i platio!
i to nedavno.
__________________
"iskustvo se ne moze prenositi...
prenosi se znanje,umijece i mudrost koja je proistekla iz necijeg iskustva."
milci is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2003., 15:23   #79
Quote:
Bajki1 kaže:
Zaba radi isključivo preko Zane.
Iznos procjenjene nekretnine mora biti 35 posto viši od traženog kredita.
Meni su rekli drugačije kad sam bio u poslovnici. ZaNe su samo preporučili!
druga rečenica: Ovisi o tipu kredita!
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2003., 18:41   #80
Quote:
nologo385 kaže:
Ma banke su samo mafija koja plaća porez. Digneš 50.000 € i nakon 20 godina vratiš im 96.000 samo kroz anuitet. Jođ ti maznu oko 500 kroz "troškove kredita" a o osiguranju, i ostalim papirima da ne govorimo. Procjena nekretnine - 500 €. Ovjera posptisa 50 kn....
Cekaj, nije posteno da ti banka naplati pozajmljivanje svog novca, a posteno je da ti naplatis pozajmljvanje stana ? Zanimljivo misljenje.
__________________
ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟΝ ΤΗΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ - Α. ΩΝΑΣΗΣ
Ehumeri is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:04.