Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2017., 13:36   #581
nalazim bokor = struk, kita, rukovet, buket cvijeća; grmoliko ili grmušasto stablo.
bokoriti se: granati se u obliku bokora.

odgovara li kontekstu?
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 11:27   #582
vozočašće

Vozočašće (kao hodočašće) - blagoslov vozila: automobila, bicikla, zaprežnih kola i dr. Sudionici su vozočasnici (kao hodočasnici).

Što se čeka s letočašćem: za zrakoplovce, paraglajdere, balonaše i skakače s mostarskoga mosta?

Što se čeka s plovočašćem: za brodove, čamce i pojase za spašavanje?

Dokle ćemo čekati? Ni jedna aktivnost ne smije ostati bez tamjana i svete vodice.

"Jubilarni pedeseti put brojni vozočasnici okupit će se ove nedjelje 4. lipnja na brežuljku iznad Krapine u svetištu Majke Božje Jeruzalemske na Trškom Vrhu na blagoslovu vozača, putnika i automobila te molitvi za sigurnost u prometu.

Uoči početka turističke sezone to najstarije hrvatsko molitveno-blagoslovno okupljanje vozača i motornih vozila – poznato kao vozočašće – privući će vjernike iz Zagreba i sjeverne Hrvatske, a organizira ga naša nakladnička kuća »Glas Koncila«."
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 00:07   #583
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
nalazim bokor = struk, kita, rukovet, buket cvijeća; grmoliko ili grmušasto stablo.

odgovara li kontekstu?
Hvala ti, ali ne odgovara. Znam što znači bokoriti se ali zabokoriti (treba bit stilska figura; u tu je svrhu), nisam sigurna, iako takva riječ postoji, poznata mi je i iz jednog književnog djela, ali željela sam joj provjeriti točno značenje, da bih je mogla upotrijebiti, ali nigdje, baš nigdje u riječnicima je nema.
Old 06.09.2017., 03:36   #584
aha, ti imaš riječ a htjela bi je upotrijebiti nekako, ako sam dobro shvatila? znači 'zabokoriti' nije skupiti nešto u stručak ili buket, skupiti nešto na okup? (asocira me na začahuriti se, skupiti se u obrambeni položaj poput ježa, ali to je onak, nagađanje)
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 06:48   #585
Quote:
volver kaže: Pogledaj post

nigdje u riječnicima ne nalazim značenje riječi 'zabokoren', pa ako netko zna bila bih zahvalna.
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post

nalazim bokor = (...); grmoliko ili grmušasto stablo.

Zabokoriti se znači razviti se u obliku bokora.

Bokorom se naziva i više stabljika ili cvjetova gusto izraslih obično iz jednog korijena.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 12:17   #586
balconing: šp. 'balcón' + engl. 'ing'.

skakanje s hotelskog balkona u bazen i/li s balkona jedne hotelske sobe na balkon druge sobe.
i onda stradaju balkonirajući se.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:55.