Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2007., 18:18   #41
evo i moj mali doprinos na ovu temu posto vec godinama trazim najidealniji nacin za pranje auta posebice crnih

Prvo da odmah kazem i usput popljujem samoposluzne autopraonice jer je to namijenjeno ljudima koji auto gledaju kao komad lima i samo predju s malo vode i briga ih za sjaj i brigu o laku. Kod pranja sa jakim pritiskom problem nastaje u tome sto se prljavstina nastoji toplom vodom i jakim samponom ''istjerati'' sa laka, u slucajevima kad se radi o prasini to i moze upaliti ali fleke od kise, kamenac, blato i sl. nema sanse ukloniti bez temeljitog rucnog pranja. Pokusajte napraviti test i vidjeti da nakon pranja u takvim praonicama auto na suncu uopce nema neki poseban sjaj a krpa sa njega ne bjezi nego se lijepi sto znaci da je auto samo povrsno opran, nikako ociscen. Savjet onima koji zele nastaviti tamo prati je da ne suse auto nakon pranja jer time utrljavaju preostale cestice necistoca u lak i tako ga ostecuju i grebu.

Zakljucak cijele price je: svaki automobil zahtijeva rucno pranje barem jednom u mjesec dana

Kako rucno oprati crni/plavi/zeleni auto? Naveo sam ove tri boje jer se na njima ostecenja od pranja najjasnije vide i najteze su boje za odrzavanje.
Prvo, na crnom autu nikada necete do kraja eliminirati pojavu tzv. swirl marksa ili spider websa. Ako ne znate sto je to, dovoljno je na parkingu u suncu pronaci jedan tamniji auto koji je samo jednom opran i vidjeti kako je lagano isaran sitnim crticama i kruznicama, to je to. Oziljci od pranja.
Na stranim auto detail forumima imate tisuce clanaka o tome i kako ih ukloniti ili izbjeci ali nema nacina koji to cini 100%. Ja osobno sam bio frustriran njima i doslovno me bilo strah oprati svoj crni bavarski ponos dok nisam pogledao iskustva ljudi koji su jednostavno naucili zivjeti s tim. Bitno je shvatiti jedno, auto treba prati redovito i voskati jednom u pola godine i bit ce kao ogledalo a te swirlse vidi vlasnik dok ih 90% ljudi na parkingu uopce nece primjetiti jer ih ne gledaju.
Ukoliko slijedite moju tehniku pranja garantiram da necete imati vecih problema s njima a imam i nacine kako ih ukloniti ako vam smetaju.
Pocnimo
Za pranje auta trebate: miniwash, 2 kante za vodu koje koristite samo za vas auto i nista drugo, dobar auto sampon, 3 rukavice za pranje, sredstvo za felge, skidac musica ukoliko ste cesto na autoputu, krpe za susenje, i mikrofibra krpicu za stakla.

Auto parkirajte u hlad i dozvolite da odstoji sat-dva da se motor i lim ohlade, kao i kocnice. Nakon toga na suhe felge nanesite sredstvo za ciscenje kao i na pragove ukoliko su jako prljavi i sacekajte pola minute. Nakon toga pod jakim pritiskom detaljno isperite kotace, gume i pragove, a nakon svega isperite cijeli auto jako detaljno da skinete sve necistoce s povrsine.
U jednu kantu stavite malo sampona i napravite pjenu a u drugu ulijte cistu vodu. Pocnite sa pranjem pragova i dijelova ispod lajsni vrata koji su najvise zaprljani. Nikako ne koristite SPUZVE jer utrljavaju prljavstinu i ne daju se isprati, uzmite mikrofibra rukavice koje kostaju 20kn po komadu. Kako znati hoce li rukavica ili spuzva grebati lak? Uzmite novi prazni CD i suhom krpom ili rukavicom prelazite po njemu s donje strane, ukoliko na suncu ne bude izgreban, nece biti ni vas lak simple as that
Nakon sto ste oprali pragove, donji dio auta i felge jednom rukavicom isperite je i uzmite novu s kojom cete dovrsiti ostatak auta.
Idemo od krova, kruznim pokretima njezno perite auto i nakon par prolazaka rukavicu uronite u kantu sa cistom vodom da uklonite prljavstinu i tako redom dok ne operete cijeli auto. Napominjem da bocne dijelove perete pokretima gore-dole.
Nakon toga dozvolite autu da se ocijedi malo i krenite susiti rucnikom od mikrofibre ili jelenjom kozom, budite njezni i vise tapkajte krpom bez da je vucete po limu.
Nakon toga dolazi do izrazaja jedna krasna krpa koja kosta 100kn u profi lakirera a zove se 3M microfiber cloth, njome finalizirate kompletan auto, uklonit ce sve tragove kamenca sa laka i stakala, fenomenalna stvar a nista ne grebe, izgleda kao da je od svile.
Nakon ovoga namazite gume glicerinom, u ljekarni ga ima za 15kn 2dcl i malo zamijesajte s vodom. Ocistite pragove iznutra i pobrisite okvire vrata i gepeka.
U nacelu vas auto bi trebao biti kao novi. Ukoliko voda ne bjezi glatko s njega uzmite slijedeci proizvod: Eagleone wax as u dry.
Njega nanesite dok jos niste poceli susiti auto, dakle dok je mokar, na svaki panel auta nanijeti malu kolicinu i jednostavno osusiti auto. Kad ga vidite nakon sat vremena na parkingu necete ga prepoznati.
Nadam se da sam pomogao onima koji ce prati svoj auto u dvoristu, brinut se o njemu i uzivat u sjaju.
Sutra o uklanjanju swirlsa
odoh na
bavarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 20:44   #42
ja svoj praktički ručno niti ne perem, niti ga dajem u ručnu autopraonu. kolko se u spužvama kojima se peru auti nakupi sitnih kamenčića i prašine, prije će mi izgrebat auto nego bilo koja automatska. a te spužve koriste za desetine , da ne velim stotine pranja.
tj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2007., 14:57   #43
Quote:
tj1 kaže: Pogledaj post
ja svoj praktički ručno niti ne perem, niti ga dajem u ručnu autopraonu. kolko se u spužvama kojima se peru auti nakupi sitnih kamenčića i prašine, prije će mi izgrebat auto nego bilo koja automatska. a te spužve koriste za desetine , da ne velim stotine pranja.
ne znam koja automatska praonica nece ogrebat lak
bavarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 09:47   #44
Nema mi veće uživancije nego kad ja lagano odvojim par sati za uređivanje ovo malo svoje sirotinje na 4 kotača. Lagano subota, poslije ručka, polako preživam i vučem kantu za kantom van, mjuzica lagano dere, a sapunica polako plazi preko te predivne bijele boje, pa mu poslje opizdim pastu za poliranje da se sjaji ko pasja muda, gume i štosdenfere prejebem onim sranjem za sjaj guma, unutra sve fino usišem da nema jebene mrvice, sjedala operem onom pjenom, kokpit ulaštim, melem. Izujem se i spremim ga natrag u garažu i tak stoji do ponedjeljka ujutro kad je jebena magla ili kišica, cesta masna da masnija ne može bit. Iziđem van nakon vožnje, a ono blata od krova do praga. I onda mi dođe da se objesim. Tak da sad perem u OMV-u za 25 kuna. Jedino ljeti kad pada kiša jednom mjesečno, onda perem sam.
Fuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 14:27   #45
Quote:
bavarac kaže: Pogledaj post
ne znam koja automatska praonica nece ogrebat lak
pa nisam ni reko da neće, al će i spužva koja se koristi više od jednom. kad smo već picajzle.
tj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 22:00   #46
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
jelenja koža Canebo, inine pumpe, oko 60-tak kuna.
Tako je to je po meni najbolja krpa koja se moze kupiti,
ove ostale se potrgaju počinju pucat i slično...
Type22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 22:16   #47
Quote:
Frost kaže: Pogledaj post
Možda se čini malo glupa tema, ali nakon što sam malo čitao po forumu, svašta se našlo. Nakraju neznam koji je najbolji način za ručno oprati auto. S obzirom da je auto nov i još k tome crne boje (čitaj trebalo bi ga prati svaki dan), prilično mi je bitno.
Zanima me treba li ga prati samo mini washom ili se ipak treba koristiti i spužva, sa šamponima ili bez...i taj mini wash, šta bi minimalno trebao imati? vidim da ih ima od 500 kn do 15000 kn...
ručno pranje najbolje pranje ... ne trebaš imat miniwash bitno ti je kad trljaš auto da krećeš od krova prema dolje i najbitnije ti je da ti je spužva čista i da ti slučajno ne padne na pod i pokupi prljavštinu i sitne kamenčiće da ne bi bilo šmirglanje a ne pranje. Uzmeš neki auto šampon a poslije pranja sa šamponom možeš ga pošpricat voskom i samo ispereš vodom te prebrišeš sa jelenom krpom ali pravom a ne onim plagijatom.
Dobre su i automatske praone ali nakon čestog pranja u automatskim praonama ostaju oni obrisi od četki. Zato spužvu u ruke ili u neku praonu di ručno trljaju.
JVC is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 18:15   #48
Mogu li se čime skinuti strugotine kočnica sa laka? U predjelu blatobrana mi je sve puno tih zapečenih mrvica.. Probao sam noktom skinuti, ne ide, ali ostaje mrlja kao od hrđe..
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 18:44   #49
Da može,sa proizvodom koji se zove clay bar,to je neka vrsta gline za temeljito-dubinsko čišćenje laka,kod nas ima za kupiti od sonax-a,wurtha,3M.
ssdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 23:08   #50
Miniwash izbjegavaj.

Cijeli auto namočiš vodom, ali šlaufom a ne miniwashom.
Onda topla voda, u nju malo auto šampona, spužva i peri. S tim da neki šamponi imaju u sebi ko neki vosak pa kad npr. opereš krov onda moraš to odma vodom isprati da ne ostanu fleke.

Tako perem godinama i jako sam zadovoljan.
nabrijani Hrčak is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 23:28   #51
Quote:
nabrijani Hrčak kaže: Pogledaj post
Miniwash izbjegavaj.

Cijeli auto namočiš vodom, ali šlaufom a ne miniwashom.
Onda topla voda, u nju malo auto šampona, spužva i peri. S tim da neki šamponi imaju u sebi ko neki vosak pa kad npr. opereš krov onda moraš to odma vodom isprati da ne ostanu fleke.

Tako perem godinama i jako sam zadovoljan.
Ajde ti skini prljavštinu i blato sa blatobrana koji su obloženi kao sa tepihom sa šlaufom samo, ja uvijek perem auto sa miniwashem, najbolje ga onda operem, inače koristiti samo šlauf nije ništa, s njim nemožeš ništa skinuti dolje, dok sa miniwashem ide sve. Čak ga nebi trebao ni sa spužvom poslje prati.
schimek1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 23:58   #52
Quote:
Aaron McLoughlin kaže: Pogledaj post
Jebote led , si ti normalan ?
Jelenja koža za sušit auto ???

Tko je to vidio

Inače , jebo auto koji moraš nonstop prat , on služi za doć nekamo , a ne za fotkanje ...

OT- Najobničniji blagi deterđent sa spužvom ?
Jar?
LAV-LAV is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 12:19   #53
Može li mi netko reći kako pravilno koristiti vosak na autu?

Kupio sam od Valvolinea Eagle one neki koji se šprica... piše da se treba pošpricati po mokrom autu i onda valjda utrljati...

E tu nastaju pizdarije, jer kada ga navoskiram i krenem "glancati" ostaju tragovi od prethodne vode jer je auto mokar...

Dal da koristim jelenju kožu ili neku mikrofiber krpu?


i drugo pitanje- koji su najbolji proizvodi za čistit auto, voskirat ga itd... jel su dobri oni Meguiars? Na više mjesta sam naletio da su dobri, e pa gdje ih ima za kupiti u zg?
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 17:24   #54
U prosjeku prije će netko auto zgrebat ručnim pranjem, nego u aut. praoni.
Razlog grebanja auta u auto praoni su loše četke i loša priprema auta. Dobro s miniowashem obić cijeli auto. Pogotovo nutarnje rubove blatobrana(sam nutarnji rub)
__________________
All generalizations are false, including this one.
-dominic- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 07:01   #55
Hebes pranje u autopraonici, rucno home-made(45min do 1 sat vremena posla bez voskanja, novci koji su bili namijenjeni auto praonici ostaju u dzepu) pranje rulez:

1. Auto lagano namočiti vodom iz gume u svrhu da se omekšaju nečistoće i prašina.
2. Isprati auto vodom
3. Oprati auto spuzvom prelazeći laganim pritiskom. Spuzvu cesto ispirati u kantici punoj ciste vode.
4. Osušiti auto pomoću krpe, Kanebo krpa ili slična.

Napomene:
1. Ova 4 gornja koraka obavljati tako da se krene od krova prema dolje jer uvijek ostane nešto prašine na donjem dijelu karoserije.
2. Auto šampon ne treba koristiti osim u slučaju jako zaprljanog auta.
3. Svaka 3-4 mjeseca, nakon pranja treba konzervirati lak pomoću tvrdog voska.

Zadnje uređivanje sprint1 : 06.07.2009. at 08:18.
sprint1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 13:01   #56
Quote:
sprint1 kaže: Pogledaj post
2. Auto šampon ne treba koristiti osim u slučaju jako zaprljanog auta.
Aj mi ovo malo pobliže objasni.
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 13:28   #57
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
Aj mi ovo malo pobliže objasni.
Tako mi piše u uputstvima koje sam dobio sa autom.

A Zašto? Možda šampon skida vosak ili
sprint1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 14:27   #58
Quote:
sprint1 kaže: Pogledaj post
Tako mi piše u uputstvima koje sam dobio sa autom.

A Zašto? Možda šampon skida vosak ili
e ajd molim te reci mi o kojem se autu radi
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 14:48   #59
Quote:
sprint1 kaže: Pogledaj post
Tako mi piše u uputstvima koje sam dobio sa autom.

A Zašto? Možda šampon skida vosak ili
a ti isto nasjedaš na sve što piše, prat auto samo sa vodom
evo ti link za tisućama auti kak se peru, pa me baš zanima hoćeš li kojega naći da se pere bez šampona
http://www.detailingworld.co.uk/foru...splay.php?f=15

evo jedan link za poliranje i voskanje
http://opelclub.hr/forum/viewtopic.php?f=45&t=22329

Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
jel su dobri oni Meguiars? Na više mjesta sam naletio da su dobri, e pa gdje ih ima za kupiti u zg?
kod nas nema te firme, možeš naručit preko ebaya, ja sam naručio clay bar kit od Meguiars-a i za koji dan bi mi trebao doći
__________________
You can never smoke too much weed..... Just like you can never fuck too much pussy

Zadnje uređivanje marq.fcb : 06.07.2009. at 15:00.
marq.fcb is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 16:01   #60
Quote:
sprint1 kaže: Pogledaj post
Tako mi piše u uputstvima koje sam dobio sa autom.

A Zašto? Možda šampon skida vosak ili
Jesi siguran da baš piše prati bez šampona,ili možda piše da se ne koriste neke druge agresivne supstance?
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:34.