Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Hrvatski nogomet

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2007., 17:30   #1
Prvenstva SFRJ (prisjecanje...)

Evo da se stariji malo prisjete...mi nesto mladji koji smo bili na svega par tekmi kao klincadija da se prosvjetlimo i da se jos jednom pokusamo prisjetiti i oni koji su o tom...sada slobodno mogu reci...fenomenu...samo slusali...da jos ponesto nauce

Jel ima di na netu kakva lista svih prvenstava SFRJ unazad nekih 30-ak godina?
Mislim na statisitke...one grublje, konacne tablice, rezultati sa poluvremenima, sastavi i golovi sa poluvremenima?

Nije da cmizdrim...al i vrapcima na grani je jasno kako se onda zivilo za nogomet i kako nam je tada bilo milina cekat subotu/nedjelju i uz male tranzistore slusat kombinirane prijenose..

Jos uvijek se kristalno jasno sjecam jutarnjih sati prvoga radnog dana u tjednu kad bi stari donio pune vrecice iz ducana...pa uz kavu i dorucak moje iscekivanje da zavrsi sa "Sportskim novostima" pa da ja bacim pogled na rezime kola i zelenu/plavu naslovnicu i olovne "stranice" sa pokojom slikom i izvjestajima kola...

Da se razumijemo...nemojte pricat o pokretanju Balkanske lige...jer oko toga smo se vecina slozili da nema smisla...
Ante Balboa II. is offline  
Old 05.08.2007., 17:54   #2
http://forum.b92.net/index.php?showtopic=29741
fortaleza is offline  
Old 05.08.2007., 17:57   #3
Dakle, nostalgicarski topic.

Pa bilo je bolje nego danas, mislim na kvalitetu lige i igraca. Ali eto taj YU nogomet je nosio nekakvo prokletstvo, toliko talenta i ekstra igraca, ektra ekipa, a uvijek su po pravilu na bizaran nacin dozivljavali neuspjehe, od ekipa do reprezentacije. Hajduk sedamdesetih nikad jaci, a padao je na ekipama koje bi bilo koji drugi dan pobijedio zatvorenih ociju, recimo samo primjer.

Uglavnom, daleko zanimljivije takmicenje od HNL-a, ta YU liga. Medjutim, proslo svrseno vrijeme.

Statistike ima na netu, ako pronadjem, postavicu link.
Vanjushka is offline  
Old 05.08.2007., 18:01   #4

Au jebote onaj Mrdja je genijalac...

Vidi ovo:



http://strukljeva.net/football/show_...&COLS=6&TYPE=1

Ante Balboa II. is offline  
Old 05.08.2007., 18:05   #5
Napamet govorim...ali mislim da je Dinamo imao najvise "titula" viceprvaka i trecih mjesta...o "titulama" jesenskih prvaka da i ne govorim...
Koliko je titula otislo za zelenim beogradskim stolovima...a koliko smo ih sami procerdali...

Ako se pogleda neka grublja statistika vidit ce se snaga te lige...i koliko je prosjecan sampion bio izranjavan porazima i remijima (zna se - penali ) tokom prvenstva...a ne ovdje da jedan klub u 3 kola ima 15 golova na kontu...
Ante Balboa II. is offline  
Old 05.08.2007., 18:21   #6
Evo jos nekih detalja (delom po secanju, delom po internetu) poslednjih 6 sezona 1. lige SFRJ (od “slucaja Sajber” do 1991.godine), mozda nekom bude interesantno.

Sezona 1985/86

Mada se i prethodnih sezona sumnjalo u regularnost pojedinih utakmica, po prvi put se desilo da se (opravdano) sumnja u skoro celo jedno kolo. U poslednjem kolu namestene su sledece utakmice:
Partizan-Zeljeznicar 4:0, Sarajevo-C. Zvezda 0:4, Vojvodina-Dinamo Z. 1:7, Velez-OFK Beograd 2:3, Hajduk-Dinamo V. 6:3, Celik-Rijeka nereseno i Buducnost-Sutjeska nereseno (ovde nisam siguran u tacne rezultate)

O mecevima za titulu ste vec mogli da procitate na prethodnim stranama, ali bilo je namestanja i u borbi za Evropu i u borbi za opstanak. Za Kup UEFA su se borili Rijeka, Hajduk (po 35 bodova) i Dinamo (34 boda). U borbi za opstanak konkurenti su bili Buducnost, Celik (po 29) i OFK Beograd (28 bodova.) Tako je u N.Sadu, Vojvodina, koja je odavno ispala, lako izgubila od Dinama Z. sa cak 7:1 (tada je odlucivala gol razlika pa su Dinamu pored bodova trebali i golovi). Medjutim, Rijeka i Celik su lepo izracunali da im je dovoljno nereseno, pa su tako i odigrali. Isto se desilo i u mecu Buducnost-Sutjeska, tako da je OFK Beograd, koji je pobedio Velez(pobednik Kupa) u gostima 3:2, na kraju ipak ispao zbog gol razlike. U Splitu je Hajduku trebala minimalna pobeda, ali su odlucili da pomognu bivsem saigracu Davoru Copu da postane najbolji strelac lige, pa je na kraju zavrseno 6:3, Cop je postigao het-trik. Utakmice u kojima su igrali Vardar, Osijek, Pristina i Sloboda (nisam siguran koji su bili parovi i rezultati), nisu nista odlucivale, pa nisu ni lazirane.
FSJ je odlucio da ponisti celo kolo. U ponovljenim utakmicama Zvezda gubi u Sarajevu, ali Partizan odbija da igra sa Zeljom i gubi titulu i ucesce u Kupu Sampiona. Dinamo i Hajduk opet pobedjuju, Rijeka opet igra nereseno, tako da je Dinamo izvisio za Evropu. OFK gubi u Mostaru 5:1 i ispada iz lige.

Sezona 1986/87

Posle masovnog laziranja u kome je ucestvovalo 14 klubova, FSJ odlucuje da u ovoj sezoni 10 klubova kazni oduzimanjem 6 bodova. Vojvodina i OFK Beograd su “pomilovani” (valjda zbog ispadanja u 2. ligu), a ostaje nejasno kako su se provukli Hajduk i Dinamo V.
Polovina kaznjenih klubova, na celu sa Partizanom, se pocetkom sezone zali Sudu Udruzenog Rada (ili tako nekako) SR Srbije. Cirkus se nastavlja. U novinama izlaze 2 tabele 1. lige, jedna sa oduzetim bodovima i druga bez oduzimanja.
Na kraju sezone, po tabeli FSJ, sampion je Vardar. Na tabeli bez oduzetih bodova prvi je Partizan. Vardar je prijavljen za Kup Sampiona, a Partizan za Kup Uefa.
Tek kasnije, Vrhovni Sud Srbije proglasava odluke FSJ iz prethodne 2 sezone neustavnim i titule dodeljuje Partizanu.

Sezona 1987/88

Namestanje se nastavlja... Poslednje kolo, u borbi za opstanak, Pristina i Celik (27 bodova) i Sutjeska (28 bodova). Na vrhu tabele, Zvezda je sampion, ako osvoji bar 1 bod. Igraju Sutjeska i Zvezda i Pristina-Celik. U Niksicu se zavrsava 2:2. U tom trenutku u Pristina vodi 2:0 u 88 minutu, ali ispada zbog mnogo gore gol razlike od Sutjeske. Tada nastaje preokret. Celik za 2-3 minuta postize 3 gola i pobedjuje 3:2. FSJ cuti, Sutjeska ispada zbog losije gol razlike(za 1 gol) od Celika.

Zanimljivo je da je Celiku sledece sezone ipak oduzeto 6 bodova, za Pristinu ne znam da li je kaznjena.

Sezona 1988/89

U cilju sprecavanja laziranih utakmica, FSJ odlucuje da se od ove sezone, u slucaju neresenog rezultata, izvode penali i da samo pobednik osvaja 1 bod.
Prvenstvo je proteklo bez vecih incidenata, ako se izuzme tuca navijaca na terenu na Marakani, posle vecitog derbija (nisam bas 100% siguran da li je to bilo ove sezone, ali mislim da jeste).
Naravno, svi klubovi su protiv odluke o penalima posle neresenog rezultata, posebno klubovi koji su gubili bod, i po novinama je bilo opste pljuvanje po FSJ.

Sezona 1989/90

U ovoj sezoni su se dogodila 2 velika incidenta, u obe utakmice je igrao Dinamo(Z). Na utakmici Sarajevo-Dinamo, na kraju 1. poluvremena, sudija je pogodjen flasom u glavu. Mec je prekinut i registrovan je sl.rezultatom 3:0 za Dinamo. Sarajevo se zalilo, ali odluka nije doneta do kraja prvenstva. Sarajevo je zauzelo 17. mesto i ispalo u 2. ligu. Onda se desio potpuni preokret: FSJ ponistava svoju prethodnu odluku i nalaze odigravanje nove utakmice. Dinamu bodovi nisu nista znacili, Sarajevo dobija 1:0 i penje se na cak 12. mesto na tabeli. Sada Velez pada na 17. mesto. Naravno, Velez ulaze zalbu, pa je odluceno da ove sezone iz lige ispadne samo poslednjeplasirani klub.
Drugi incident je cuvena tuca navijaca pred derbi u Maksimiru. Utakmica nije odigrana i registrovana je 3:0 za Zvezdu.
Inace, ovo je bila sezona posle koje se igralo Svetsko prvenstvo. FSJ je “pametno” odlucio da se 2 pripremne utakmice, protiv Holandije i Spanije, igraju u Zagrebu (samo par nedelja posle nereda Maksimiru) i Ljubljani. Na obe utakmice se navijalo protiv nase reprezentacije i glatko smo izgubili. Ipak, na SP smo zauzeli 5. mesto.

Sezona 1990/91

Poslednje prvenstvo u SFRJ, u kojem je uspeh reprezentacije na SP pao u senku zbog politickih dogadjaja u zemlji. U Splitu je, na utakmici Hajduk-Partizan, sa jarbola skinuta i zapaljena jugoslovenska zastava. Na kraju sezone iz lige su istupili svi hrvatski i slovenacki klubovi.
Krajem sezone se desila definitivno najveca stvar za fudbal u Jugoslaviji. Crvena zvezda je osvojila Kup Sampiona. Prvi (i, verovatno, poslednji) put je jedan klub sa prostora SFRJ postao najbolji u Evropi.
Ante Balboa II. is offline  
Old 05.08.2007., 18:30   #7
Imam onaj Nogometni leksikon i u njemu se vidi da je Dinamo uz Zvezdu bio najjači klub u 50-im i 60-im godinama, ali onda je imao očajne 70-e i 80-e.
__________________
Kako oblikovati potpise
robybaggio is offline  
Old 05.08.2007., 18:31   #8
Evo interesantna slika...Goran Juric, legendarni plavi "zadnji" u devedestima...podfrknuti rukavi i na -10...

Uz Prosineckog jos jedan Hrvat koji je igrao u Zvezdi i osvojio kup Prvaka i Interkontinentalni Kup...



i Zuti naravno...

Ante Balboa II. is offline  
Old 05.08.2007., 18:52   #9
I nesto za moj Dinamo...kojeg sam fanaticno obozavao:



U sredini legendarni i nedavno preminuli Zoran Čava Dimitrijević, alkos, svaler i majstor lopte

Najmladji kapetan Dinama Zvone Boban...sa svojih 18 godina...mozda ni toliko (na slici)

Ante Balboa II. is offline  
Old 05.08.2007., 20:23   #10
Pazi Bobana, ko iz Sivog doma.

Ovaj Savicevic je bio igracina, strava. Sirovina teza ali zato sa loptom pravi malu djecu. Meni osobno jedan od najdrazih igraca ikada, mislim po nogometnom znanju. Takav dribling u punom trku nisam nikada prije ni poslije vidio. Ronaldinjo se moze sakriti.
Vanjushka is offline  
Old 05.08.2007., 20:24   #11
kakvo je bilo stanje ove zadnje sezone u yu ligi,znam da je dinamo odigrao doma sa partizanom 0-0 i dobio na penale mislim 4-2,i da je dobio zvezdu doma 3-2,baš me zanima kako je to prvenstvo završilo pošto su hrvati i slovenci izašli iz lige a ostali nastavili,kako su se bodovi dijelili i dali je to prvenstvo uopće priznato od uefe?
kontrash is offline  
Old 05.08.2007., 20:45   #12
Quote:
kontrash kaže: Pogledaj post
kakvo je bilo stanje ove zadnje sezone u yu ligi,znam da je dinamo odigrao doma sa partizanom 0-0 i dobio na penale mislim 4-2,i da je dobio zvezdu doma 3-2,baš me zanima kako je to prvenstvo završilo pošto su hrvati i slovenci izašli iz lige a ostali nastavili,kako su se bodovi dijelili i dali je to prvenstvo uopće priznato od uefe?
Dinamo je tukao Zvezdu na samom kraju prvenstva 1990/91. Zvezda je taman osvojila Kup Prvaka i dosla na Maksimir...prvi puta nakon 13.05.1990.
Pancev je u prvih 15min zavalio dva gola...a onda se Dinamo vraca i pobjedjuje sa 3-2.
To je i posljednja tekma koju sam pratio (uzivo na stadionu ili za tranzistorom).

Mislim da je ono prvenstvo 1991/92 UEFA priznala jer je Zvezda i ostatak ekipe igrao u Europi.

Dinamo je popusio prvenstvo 90/91 ko niko do tad...sve je bilo u njihovim rukama i na kraju - blam...
Ante Balboa II. is offline  
Old 05.08.2007., 20:49   #13
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
Pazi Bobana, ko iz Sivog doma.

Ovaj Savicevic je bio igracina, strava. Sirovina teza ali zato sa loptom pravi malu djecu. Meni osobno jedan od najdrazih igraca ikada, mislim po nogometnom znanju. Takav dribling u punom trku nisam nikada prije ni poslije vidio. Ronaldinjo se moze sakriti.
A Prosinecki ko da je stigao sa sata harfe i klavira...
Slazem se za Genija...igracina i ljakse na kvadrat.
Ante Balboa II. is offline  
Old 05.08.2007., 20:57   #14
1990/91 sva četri kluba velike četvorke su bila tu negdje dinamo je zamalo izgubio naslov,hajdujk je bio jak,partizan isto,male tekme su odlučivale,balboa od kud si ti i čiji si navijač?
kontrash is offline  
Old 05.08.2007., 21:59   #15
Ja se prisjecam jednog nedemokratskog, tipicno komunistickog zakona zbog kojeg je ta liga bila jaka i zanimljiva. To je mogucnost odlaska igraca u inozemstvo tek nakon (ako se ne varam)28g
Beetlejuice is offline  
Old 06.08.2007., 07:14   #16
He, o ovoj temi bi se dalo puno pisati. Prva asocijacija mi je sportski pregled nedjeljom navečer u kojem su izvještaji iz Ljubljane bili na slovenskom a iz Skoplja na makedonskom, pa tko kuži - kuži.
grifone is offline  
Old 06.08.2007., 10:02   #17
Quote:
Ante Balboa II. kaže: Pogledaj post
A Prosinecki ko da je stigao sa sata harfe i klavira...
Slazem se za Genija...igracina i ljakse na kvadrat.
Nije Savicevic seljak..koliko je nepismen,ne zna ni padeze..ali da je genije fudbala to se svi moraju sloziti...
varvarPG is offline  
Old 06.08.2007., 11:18   #18
Savicevic je ljakse po prirodnoj naravi...a slabost u izrazavanju je samo rezultat navedenoga.
Bog mu je dao genijalnost u noge...a glava je ostala za neki drugi zivot.
Ima uostalom ostavstina na youtube-u.

Mada je njegovo umijece baratanja loptom daleko zasjenilo ovo gore navedeno...dok je parao mreze i valjao branice...nije ni bilo potrebe da se o tome prica
Ante Balboa II. is offline  
Old 06.08.2007., 12:00   #19
Quote:
beetlejuice kaže: Pogledaj post
Ja se prisjecam jednog nedemokratskog, tipicno komunistickog zakona zbog kojeg je ta liga bila jaka i zanimljiva. To je mogucnost odlaska igraca u inozemstvo tek nakon (ako se ne varam)28g
a ja sličan zakon vidim i danas u "demokratskoj" državi,
vidi engleziće - kakav je to zakon po kojem da bi igro u njihovoj ligi moraš imat odigranih 75% utakmica za svoju repku.

zakaj bi onda bilo nenormalno zabranit odlazak nogometaša do 28god?
to je ona priča o velikima i malima a ne o demokraciji i komunizmu!
__________________
sto koraka tu od Save
edge79 is offline  
Old 06.08.2007., 15:01   #20
Quote:
theedge79 kaže: Pogledaj post
a ja sličan zakon vidim i danas u "demokratskoj" državi,
vidi engleziće - kakav je to zakon po kojem da bi igro u njihovoj ligi moraš imat odigranih 75% utakmica za svoju repku.

zakaj bi onda bilo nenormalno zabranit odlazak nogometaša do 28god?
to je ona priča o velikima i malima a ne o demokraciji i komunizmu!
Ne vidim ništa skandalozno, to je po meni najnormalnija kontrola imigracije. Kao što bi mogao dovesti u Englesku 200 jeftinih igrača iz Afrike tako možeš dovesti i 5000 inženjera iz Indije koji će raditi za 5 funti na dan. Time odmah rušiš cijenu rada, povećavaš nezaposlenost domaćeg stanovništva. Na kraju krajeva za igrače iz zemalja EU nema ograničenja ni u Engleskoj.

Ovih 75% utakmica je i nekakva garancija da nogometaš ima kakvu-takvu kvalitetu jer je reprezentativac. Druga je stvar igra li za Brazil ili Laos.
grifone is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:17.