Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest i povijesne teme > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2015., 18:26   #281
Krasan materijal, 5+ za zalaganje autorima.
Žao mi je samo da nije dostupna u tiskanom obliku.
Old 15.01.2016., 17:59   #282
Imam pitanje koje ne znam gdje bih postavio, a nekako mi se ovdje čini najprikladnije iako ne potražujem nikakvu vojnu literaturu.

Recimo da neprijateljska vojska / teroristi počnu napad na neko selo ili grad.

Koje je sklonište najbolje za civile koji se zateknu u svojim kućama u neposrednoj blizini napada, ako neprijatelj napada (uglavnom) puškama, a koje ako neprijatelj napada topništvom i/ili avijacijom?

Da li je u slučaju puškaranja dovoljno pokupiti se u predsoblje i ne biti kraj prozora, ili, ako se radi o prizemlju objekta mitraljeska paljba može uzrokovati dubinsku štetu u kućama. Tipa razbije prozor, pa vojnik kroz prozor puca u vrata, pa odu i vrata i civili koji bi se eventualno sakrili u predsoblju? Može li takva vatra biti dovoljno precizna, ako vojnik ne puca baš ispod prozora, nego malo dalje od napadnute kuće???

Znam da je od topništva/avijacije nemoguće pobječ, osim eventualno ako zaluta tek poneki projektil iz minobacača. I da ako ostaneš u kući, može te poklopiti vlastita kuća a ako odeš na čistinu, onda si tek ""gotov"".
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 17:10   #283
http://sill-www.army.mil/firesbullet...LL_EDITION.pdf

Quote:
str 5. (7)
And Now the Autogiro
BY BRIGADIER GENERAL LESLEY J. McNAIR, U. S. ARMY
ovo stavljam da nebi slučajno kolege sa onog profila kojeg koristi najmanje 5 ili više... ,
mislili da su kinezi smislili korištenje autožira u vojne svrhe
Old 24.01.2016., 16:26   #284
prića o hrvatskim alpinistima i zaljubljenicima u planine koji su se stavili na raspolaganje u domovinskom ratu kao izviđaći na velebitu.
https://www.youtube.com/watch?v=eNhVGIYfStI
Mathasar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 17:50   #285
Molio bi preporuku za kvalitetnu literaturu o opsadi Sarajeva 1992-1995. iz vojne perspektive. Može se radit i o djelu šire tematike ali da ima dobro obrađeni dio o opsadi, npr. rat u BiH, rat u ex-Yu ili nešto slično tome. Po mogućnosti da je na hrvatskom jeziku (bosanski, srpski) ali može i na engleskom. Fala unaprid.
Old 08.07.2016., 16:48   #286
Moze li mi neko preporuciti neki forum gdje se nalaze knjige vojne tematike u pdf-u
Hvala unaprijed
nelle_tz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2016., 18:14   #287
Tijekom gledanja raznih videa o knjigama na youtube, naletio sam na emisiju Booknotes od C-Spana, gdje su radili intervjuje sa razlicitim autorima non-fiction knjiga. Emisija je bila emitirana u godinama 1989-2004, vise o tome na https://en.wikipedia.org/wiki/Booknotes.
Voditelj Brian Lamb kaze, da mu se ideja za takvu emisiju porodila, kad je cuo, da ce autor Neil Sheehan konacno nakon 15 godina dovrsiti svoju knjigu o Vietnamu i da bi ga trebalo intervjuvati, jer jednostavno autori nemaju prilike u ovom hiperaktivnom TV prostoru, da kazu sve sto treba kazati. Ima par minuta na nekom morning showu, i onda je to to.
I tako su pozvali Neil Shehhana, (novinar, koji je pisao iz Vietnama i to negativno, naspram official reportima itd.) a nastalo je 5 komada 30 minutnih emisija, a onda iz toga je nastala emisija Booknotes.
Imaju kompletnu arhivu online - http://www.booknotes.org/ i tamo je mnostvo intervjua, mozda netko pronađe nesto za sebe.
Covjek me doista zaintrigirao u ovim intervjuima (part 1 - http://www.booknotes.org/Watch/4280-1/Neil+Sheehan.aspx), kaze da je pisao 15 godina, uskoro bankrotirao... Pise o tome kako su reporteri u Vietnamu vidjeli jedno, a na press konferencijama US Army kaze sve drugo, govori o zabludama i iluzijama USA, korupciji Juznog Vietnama itd.

Nabavio sam to sada, knjiga je - Bright Shining Lie, Neil Sheehan

Nije to scholarly book, nego cijelu avantura USA u Vietnamu povezana uz biografiju John Paul Vanna, koji je bio zaduzen za pacifikaciju regije. Mozda malo vise napisem, kada procitam do kraja.
johan183 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 18:21   #288
Samuraji, ninje, vojna mašinerija...

Prodajem knjige borilačke i vojne tematike.
Odlično očuvane, cijena 50 - 200 kn.

Bookman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 13:38   #289
Da li netko možda nabavlja Air Forces Monthly časopis? Nedostaje mi nekoliko brojeva
angelis29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 18:26   #290
Airclues No19

Zanimljiva priča od strane 46 nadalje, kako je jedan Westland Apache Longbow spašen kombinacijom fantastične vještine posade i lude sreće nakon što je puklo vratilo repnog rotora.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 01:25   #291
Ima li ovdje slučajno koji sakupljač Hrvatskog vojnka da bi mi mogao reći u kojim je sve brojevima članke pisao pokojni Boris Švel, te koji su još autori koji su pisali za taj časopis vrijedni pažnje?
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 11:28   #292
jel ima tko u pdf formatu ili ima link ove knjige za skiniti AK-47 The Grim Reaper?moze i prvo izdanje knjige

Vick#7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 14:05   #293
Mario Raguž: Zapisi Legionara

.... nedavno objavljena knjiga o HZL plod je dugogodišnjih istraživanja u domaćim i stranim arhivima. Knjiga se temelji na dnevničkim zapisima pilota-lovca Stjepana Radića i radio-mehaničara Ivana Mezdjića razrađenih u obliku stručne obrade, otkriva zanimljive i nepoznate detalje o školovanju, životu, putovanjima i borbama postrojbe, donosi više 230 fotografija i ilustracija od kojih se većina prvi puta prezentira javnosti.....

Za svaku preporuku.

Promocija knjige je u petak 28.7. u Sinju, u sklopu Alkarskog padobranskog kupa....
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:28.