Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest i povijesne teme > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2015., 19:26   #281
Krasan materijal, 5+ za zalaganje autorima.
Žao mi je samo da nije dostupna u tiskanom obliku.
Old 15.01.2016., 18:59   #282
Imam pitanje koje ne znam gdje bih postavio, a nekako mi se ovdje čini najprikladnije iako ne potražujem nikakvu vojnu literaturu.

Recimo da neprijateljska vojska / teroristi počnu napad na neko selo ili grad.

Koje je sklonište najbolje za civile koji se zateknu u svojim kućama u neposrednoj blizini napada, ako neprijatelj napada (uglavnom) puškama, a koje ako neprijatelj napada topništvom i/ili avijacijom?

Da li je u slučaju puškaranja dovoljno pokupiti se u predsoblje i ne biti kraj prozora, ili, ako se radi o prizemlju objekta mitraljeska paljba može uzrokovati dubinsku štetu u kućama. Tipa razbije prozor, pa vojnik kroz prozor puca u vrata, pa odu i vrata i civili koji bi se eventualno sakrili u predsoblju? Može li takva vatra biti dovoljno precizna, ako vojnik ne puca baš ispod prozora, nego malo dalje od napadnute kuće???

Znam da je od topništva/avijacije nemoguće pobječ, osim eventualno ako zaluta tek poneki projektil iz minobacača. I da ako ostaneš u kući, može te poklopiti vlastita kuća a ako odeš na čistinu, onda si tek ""gotov"".
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 18:10   #283
http://sill-www.army.mil/firesbullet...LL_EDITION.pdf

Quote:
str 5. (7)
And Now the Autogiro
BY BRIGADIER GENERAL LESLEY J. McNAIR, U. S. ARMY
ovo stavljam da nebi slučajno kolege sa onog profila kojeg koristi najmanje 5 ili više... ,
mislili da su kinezi smislili korištenje autožira u vojne svrhe
Old 24.01.2016., 17:26   #284
prića o hrvatskim alpinistima i zaljubljenicima u planine koji su se stavili na raspolaganje u domovinskom ratu kao izviđaći na velebitu.
https://www.youtube.com/watch?v=eNhVGIYfStI
Mathasar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 18:50   #285
Molio bi preporuku za kvalitetnu literaturu o opsadi Sarajeva 1992-1995. iz vojne perspektive. Može se radit i o djelu šire tematike ali da ima dobro obrađeni dio o opsadi, npr. rat u BiH, rat u ex-Yu ili nešto slično tome. Po mogućnosti da je na hrvatskom jeziku (bosanski, srpski) ali može i na engleskom. Fala unaprid.
Old 08.07.2016., 17:48   #286
Moze li mi neko preporuciti neki forum gdje se nalaze knjige vojne tematike u pdf-u
Hvala unaprijed
nelle_tz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2016., 19:14   #287
Tijekom gledanja raznih videa o knjigama na youtube, naletio sam na emisiju Booknotes od C-Spana, gdje su radili intervjuje sa razlicitim autorima non-fiction knjiga. Emisija je bila emitirana u godinama 1989-2004, vise o tome na https://en.wikipedia.org/wiki/Booknotes.
Voditelj Brian Lamb kaze, da mu se ideja za takvu emisiju porodila, kad je cuo, da ce autor Neil Sheehan konacno nakon 15 godina dovrsiti svoju knjigu o Vietnamu i da bi ga trebalo intervjuvati, jer jednostavno autori nemaju prilike u ovom hiperaktivnom TV prostoru, da kazu sve sto treba kazati. Ima par minuta na nekom morning showu, i onda je to to.
I tako su pozvali Neil Shehhana, (novinar, koji je pisao iz Vietnama i to negativno, naspram official reportima itd.) a nastalo je 5 komada 30 minutnih emisija, a onda iz toga je nastala emisija Booknotes.
Imaju kompletnu arhivu online - http://www.booknotes.org/ i tamo je mnostvo intervjua, mozda netko pronađe nesto za sebe.
Covjek me doista zaintrigirao u ovim intervjuima (part 1 - http://www.booknotes.org/Watch/4280-1/Neil+Sheehan.aspx), kaze da je pisao 15 godina, uskoro bankrotirao... Pise o tome kako su reporteri u Vietnamu vidjeli jedno, a na press konferencijama US Army kaze sve drugo, govori o zabludama i iluzijama USA, korupciji Juznog Vietnama itd.

Nabavio sam to sada, knjiga je - Bright Shining Lie, Neil Sheehan

Nije to scholarly book, nego cijelu avantura USA u Vietnamu povezana uz biografiju John Paul Vanna, koji je bio zaduzen za pacifikaciju regije. Mozda malo vise napisem, kada procitam do kraja.
johan183 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 19:21   #288
Samuraji, ninje, vojna mašinerija...

Prodajem knjige borilačke i vojne tematike.
Odlično očuvane, cijena 50 - 200 kn.

Bookman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 14:38   #289
Da li netko možda nabavlja Air Forces Monthly časopis? Nedostaje mi nekoliko brojeva
angelis29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 19:26   #290
Airclues No19

Zanimljiva priča od strane 46 nadalje, kako je jedan Westland Apache Longbow spašen kombinacijom fantastične vještine posade i lude sreće nakon što je puklo vratilo repnog rotora.
Old 28.02.2017., 02:25   #291
Ima li ovdje slučajno koji sakupljač Hrvatskog vojnka da bi mi mogao reći u kojim je sve brojevima članke pisao pokojni Boris Švel, te koji su još autori koji su pisali za taj časopis vrijedni pažnje?
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 12:28   #292
jel ima tko u pdf formatu ili ima link ove knjige za skiniti AK-47 The Grim Reaper?moze i prvo izdanje knjige

Vick#7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 15:05   #293
Mario Raguž: Zapisi Legionara

.... nedavno objavljena knjiga o HZL plod je dugogodišnjih istraživanja u domaćim i stranim arhivima. Knjiga se temelji na dnevničkim zapisima pilota-lovca Stjepana Radića i radio-mehaničara Ivana Mezdjića razrađenih u obliku stručne obrade, otkriva zanimljive i nepoznate detalje o školovanju, životu, putovanjima i borbama postrojbe, donosi više 230 fotografija i ilustracija od kojih se većina prvi puta prezentira javnosti.....

Za svaku preporuku.

Promocija knjige je u petak 28.7. u Sinju, u sklopu Alkarskog padobranskog kupa....
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 13:45   #294
Quote:
vjetro_M_pir kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje...
koliko je DAVID IRVING povjesnicarski gledano ispravan. Cini mi se da je on u najmanju ruku kontraverzan u nekim stvarima. Da li je u ostalim pouzdan?

On je jedini povjesničar koji se bavi tematikom 2. svjetskog rata na način da svoje knjige piše isključivo na temelju uvida u dokumente koji su sačuvani i spremljeni od strane Hitlerovih najbližih suradnika koji su preživjeli rat. Na temelju tih dokumenata napisao je svoje knjige, među kojima je najvažnija knjiga Hitler's War. Te knjige bacaju potpuno drugačije svjetlo na sve ono što nas komunisti i antifašisti uče u školama već 70 godina. Čovjek je zbog svojih knjiga i govora proveo više godina u zatvoru u Austriji, Kanadi itd.

Svatko ima pravo vjerovati u ono što želi, ali da se jednog čovjeka u 21. stoljeću zatvara i ušutkava radi objavljenih knjiga i govora, i to nešto govori....
Wesson is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 14:02   #295
Quote:
Wesson kaže: Pogledaj post
On je jedini povjesničar koji se bavi tematikom 2. svjetskog rata na način da svoje knjige piše isključivo na temelju uvida u dokumente koji su sačuvani i spremljeni od strane Hitlerovih najbližih suradnika koji su preživjeli rat. Na temelju tih dokumenata napisao je svoje knjige, među kojima je najvažnija knjiga Hitler's War. Te knjige bacaju potpuno drugačije svjetlo na sve ono što nas komunisti i antifašisti uče u školama već 70 godina. Čovjek je zbog svojih knjiga i govora proveo više godina u zatvoru u Austriji, Kanadi itd.

Svatko ima pravo vjerovati u ono što želi, ali da se jednog čovjeka u 21. stoljeću zatvara i ušutkava radi objavljenih knjiga i govora, i to nešto govori....

govori da je lik promicatelj onoga šta piše. opravdanje za bombardiranja po španjolskoj nema. ka ni po ciloj evropi. ono šta je doživija hamburg napravljeno je u roterdamu,doveru,gdanjsku, ... ono šta je napravljeno u berlinu,napravljeno je nad londonom,varšavom,beogradom
zločin je zločin. on se umnaža. zločin se ne može poništit. zločin dolazi od zloga. pa ti po političkoj orjentaciji možeš bit kakav oćeš,ali dok ti korjenje od zloga ide,na dobro izać ne može.
postoji dosta dokumentaraca o dr.svj. ratu. pisanih,zvučnih filmskih. i naravno da se sve triba i sa svih strana promotrit,ali tražit opravdanja za zločine pomalo je degutantno.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:30.