Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija
Korisničko ime
Lozinka

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2003., 00:28   #1
Minatallah
Pacijent

Pitanje za krcsane

Zanima ma zasto se svestenici ne zene i ne osnivaju familiju?
Zasto se casne sestre ne udaju? Zasto se pokrivaju? Cudite li se tome sto se takve krscanske vjernice pokrivaju? Zasto imaju tako specificnu nosnju( kao uniformu)? I kada casna sestra moze postati casnom sestrom?

Unaprijed hvala!

Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 00:39   #2
Minam
Bilo pa proslo..

Minam Avatar

Registracija: Jan 2003.
Pošalji poruku preko ICQ korisniku Minam
Ovako:
Svestenik, da bi uopste postao svestenik, mora biti ozenjen.

Monahinje se ne udaju jer su se odlucile za to, tj. posvetile su svoj zivot Bogu. Pokrivaju se jer veruju da time jos vise ispunjavaju svoje obaveze. Ne, ne cudimo se zasto se pokrivaju, jer se i mi, mirjanke (zene koje nisu monahinje) pokrivamo kad odlazimo u crkvu ili manastir. U Bozijoj kuci se zena pokriva.
Zasto imaju mantije? Da bi svojom skromnom odecom pokazale da se odricu ovozemaljkih blaga.
Da bi neko otisao u manastir, mora da prodje dosta provera, i to moze da potraje dosta dugo. Znam da se prvo ide u neki manastir, i boravi se tamo neko vreme, i samo se vezba poslusnost. Znam, da im je jedan od prvih zadataka da odbace svoj ego.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 00:45   #3
Minatallah
Pacijent

Quote:
Minam kaže:
Ovako:
Svestenik, da bi uopste postao svestenik, mora biti ozenjen.

Monahinje se ne udaju jer su se odlucile za to, tj. posvetile su svoj zivot Bogu. Pokrivaju se jer veruju da time jos vise ispunjavaju svoje obaveze. Ne, ne cudimo se zasto se pokrivaju, jer se i mi, mirjanke (zene koje nisu monahinje) pokrivamo kad odlazimo u crkvu ili manastir. U Bozijoj kuci se zena pokriva.
Zasto imaju mantije? Da bi svojom skromnom odecom pokazale da se odricu ovozemaljkih blaga.
Da bi neko otisao u manastir, mora da prodje dosta provera, i to moze da potraje dosta dugo. Znam da se prvo ide u neki manastir, i boravi se tamo neko vreme, i samo se vezba poslusnost. Znam, da im je jedan od prvih zadataka da odbace svoj ego.
Ok, znaci svestenik ne moze postati svestenik ako nije ozenjen?
Ali casne sestre su pokrivene i van crkve, ne samo u njoj. Na to sam mislila. Zasto se u Bozijoj kuci pokrivate, a vani recimo ne?
Kad si rekla o poslusnosti, na koju poslusnost si mislila? Sto se tice odjece casnih sestara, nisam mislila na to zato sto je odjeca skromna, vec zasto mora biti ista? Iste boje i stila?

Bice jos pitanja

Hvala Minam

Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 00:52   #4
Minam
Bilo pa proslo..

Minam Avatar

Quote:
Minatallah kaže:
Ok, znaci svestenik ne moze postati svestenik ako ije ozenjen?
Ali casne sestre su pokrivene i van crkve, ne samo u njoj. Na to sam mislila. Zasto se u Bozioj kuci pokrivate, a vani recimo ne?
Kad si rekla o poslusnosti, na koju poslusnost si mislila? Sto se tice odjece casnih sestara, nisam mislila na to zato sto je odjeca skromna, vec zast mora biti ista? Iste boje i stila?

Bice jos pitanja

Hvala Minam
Tacno tako, djakon (ucenik za svestenika) mora da se ozeni pre nego sto postane svestenik.

Casne sestre svojim monasenjem pristaju na jedan potpuno drugaciji zivot, nego sto je zivot mirjanki. One se potpuno odricu svog ega, svog ovozemaljskog blaga i teze samo tome da sto vise vremena provedu u molitvi ili neki opste korisnim poslovima. Znam recimo mladu devojku koja se zamonasila. U razgovoru sa njom sam je pitala, kakvi su njeni planovi. Odgovorila mi je da to pitanje ne moze da mi odgovori bez blagoslova njenog duhovnika. Ona se nalazila trenutno u fazi, kad je svoju volju potcinila volji svojih "nadredjenih" i time umanjivala svoj ego.

Dakle, one zive jedan drugaciji zivot nego sto je ostalih zena, a u taj zivot izmedju ostalog spada i njihova mantija, koju skidaju samo kad idu na spavanje.

Mantija ne mora biti ista. Treba samo da je skromna, prakticna. Ako je i ista, onda je to da bi se jos smanjio osecaj kod monahinje da se po odeci razlikuje od svojih sestara.Naravno, nije strogo propisano kakva mora da bude odeca, mislim da se time bave u nadglednici manastira, koji izmedju ostalog stvaraju i pravila ili Tipik manastira, po kojem se zivi u odredjenom manastiru. Ali to je nesto sto je vise lokalne prirode.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 24.10.2003., 04:26   #5
Minatallah
Pacijent

A znas li zasto ne moze da postane svestenik dok se ne ozeni? I da li je tako i kod katolika?

Znaci monasenje se zove kad se one odluce posvetiti Bogu. Mirjanke ste vi koje niste casne sestre, jeli tako? E sad ta djevojka kad kazes da je volju potcinila "naodredjenim" na koga tacno mislis?

Ja sam isto cula da se casne sestre cuvaju za Isusa. Da li je to tacno? Ako jeste, onda mi molim te objasni, ili ti ili neko drugi, svejedno.

Hvala

Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 04:32   #6
Minatallah
Pacijent

Jos nesto da pitam. Da li udata zena moze postati casna sestra? Ako ne, zasto? Da li djevica moze postati casna sestra? Ako ne, zasto?

Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 08:41   #7
žabica
Pacijent

Katolički svećenici se zavjetuju na doživotni celibat, isto kao i redovnice. Za pravoslavne sam čula da imaju izbor, no ako se odluče ženiti moraju to učiniti do zavjeta. Pravoslavni monasi se ne mogu ženiti. Zato monasi jedino mogu biti na višoj funkciji, npr. patrijarsi, a obični svećenici ne.
U katoličkoj crkvi se primaju i za redovnike, svečenike i redovnice i oni koji nisu djevci ili djevice jer celibat ne znači djevičanstvo već ubuduće odricanje od spolnog života. Istina je daseto često krši, ali ovo su pravila.
Odora redovnica je često onakva kakvu je osmislila utemeljiteljica, pa su redovnice najćesće obučene u odjeću koja imitira najjednostavniju odjeću tog vremena (npr. klarise su ustanovljene u 12.st. i odjeća sliči na onu iz tig vremena, dok sestre Majke Tereze nose najjeftiniji indijski sari). Početkom 20. st. jedan je papin dekret naložio da se odjeća mora pojednostavniti jer je bilo svakakvih nepotrebnih dodataka pa zato danas mnoge izgledaju slično bez obzira u kojoj su kongregaciji.
Ne znam točno zašto nose veo.
Najzanimljivije su mi Isusove male sestre za koje često ne bi ni rekli da su redovnice. Imaju suknje do ispod koljena od materjala sličnog traperu, plavu košulju i istu takvu maramu na glavi.

Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 08:44   #8
žabica
Pacijent

Udata žena ne može postati redovnicom (osim ako se i njen muž odluči na isto, u tom slučaju ne smiju imati djecu pa otići u samostan).

Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 10:20   #9
jurislav
Banned

jurislav Avatar

Registracija: Aug 2003.
Re: Pitanje za krcsane

Quote:
Minatallah kaže:
Zanima ma zasto se svestenici ne zene i ne osnivaju familiju?
Zasto se casne sestre ne udaju? Zasto se pokrivaju? Cudite li se tome sto se takve krscanske vjernice pokrivaju? Zasto imaju tako specificnu nosnju( kao uniformu)? I kada casna sestra moze postati casnom sestrom?

Unaprijed hvala!
Rimokatolički se ne žene i ne udaju jer im je papa zabranio.
Old 24.10.2003., 10:39   #10
heureka
Registrirani korisnik

heureka Avatar

Registracija: Feb 2003.
prije par dana ovo sam pitala Minam, al mi ona nije jos odgovorila.. ovom prilikom me zanima misljenje i minam i ostalih krcsana,jevreja(cinimi se da je rambi nekad bila tu.. al ne znam ima li je sad), ali i muslimana koji svjesno cine stvari za koje znaju da su zabranjene... (dakle pripadnike monoteistickih religija iskljucivo)

Quote:
vidim da vjerujes u Boga i zbog toga mi je jako drago... pretpostavljam da volis Boga... al nije mi jasno kako pored toga neke prolazne uzitke pretpostavljas Bogu.. (ne samo ti... dosta ljudi na ovom forumu)...
zar nije logicno da volis Boga najvise na svijetu.. dakle vise od sebe i od ljudi oko tebe... zasto onda svoj uzitak pretpostavljas Bozijem zadovoljstvu?
pa...eto.. cekam vasa razmisljanja.....
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 11:00   #11
Basta
Pacijent

Katolički celibat nije neka crkvena dogma, već crkveno pravilo. Ako me pamćenje služi, službeno je celibat uveo papa Grgur VII u 11. stoljeću.

Zašto napominjem da je pravilo a ne dogma? Zato jer se pravilo može povući i promijeniti, a da nema utjecaja na vjerske istine.

Možda bi čak bilo i dobro u Crkvi ukinuti celibat. Možda bi se na taj način povećao broj i kvaliteta svećeničkog kadra.

Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 11:15   #12
heureka
Registrirani korisnik

heureka Avatar

Quote:
desna ruka kaže:
Katolički celibat nije neka crkvena dogma, već crkveno pravilo. Ako me pamćenje služi, službeno je celibat uveo papa Grgur VII u 11. stoljeću.

Zašto napominjem da je pravilo a ne dogma? Zato jer se pravilo može povući i promijeniti, a da nema utjecaja na vjerske istine.

Možda bi čak bilo i dobro u Crkvi ukinuti celibat. Možda bi se na taj način povećao broj i kvaliteta svećeničkog kadra.

eh da.. prije par godina sam pricala sa prijateljom koji je student katolicke bogoslovije u sarajevu... on mi je rekao nesto kao da on zapravo iscekuje da se celibat ukine.. (ne zbog toga sto on ima neke potrebe, nego zato sto te neke seksusalne afere katolickog svestenstva podrivaju ugled katolicke crkve... i tad mi je upravo rekao da to nije "pravilo od Boga" nego da je to pravilo uveo neki papa radi zastite crkvenih dobara.. ono da ne bi popovi nosili kuci crkvenu imovinu, i da bi se cijeli posvetili crkvi...)

al iskreno, jedna od najvecih "falinki" u tom nekom crkvenom sistemu je bura tih nekih seksualnih afera koje se iz dana u dan pojavljuju u javnosti...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 11:49   #13
"*"*"*"
Banned

Registracija: Jul 2003.
Quote:
desna ruka kaže:

Ništa se značajno ne bi promijenilo.Možda bi samo bilo manje homića i pedofila.
"*"*"*" is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 11:59   #14
Minam
Bilo pa proslo..

Minam Avatar

Ooo...koliko pitanja. Volela bih da na sve lepo i jasno odgovorim, u skladu sa verovanjima pravoslavne crkve, pa cu zato lepo da odem na razgovor kod svog svestenika. A vi slobodno dalje postavljajte pitanja.
Mene je iskreno zainteresovalo pitanje postavljeno na jednoj drugoj temi, a to je "Da li je dozvoljeno neke gradjevine pretvarati u crkve, koje su ranije bile hramovi ili sinagoge, ili dzamije."
Moje licno misljenje je da to ne bi trebalo biti dozvoljeno.Jer da bi nesto bila crkva, temelji moraju biti osvesteni i treba obaviti jos par stvari, pa zato ne verujem da je "pokrstena" dzamija, prava crkva. Ali , Bog zna najbolje.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 12:01   #15
Minam
Bilo pa proslo..

Minam Avatar

E da, ko zeli da postavi pitanja nekim pravoslavnim svestenicima i pravim vernicima moze to da ucini na forumu za koji se link nalazi u mom potpisu, ali bih vas molila da vodite racuna kako se obracate pri postavljanju pitanja, dakle bez vredjanja i ponizavanja.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 12:11   #16
heureka
Registrirani korisnik

heureka Avatar

Quote:
Minam kaže:
E da, ko zeli da postavi pitanja nekim pravoslavnim svestenicima i pravim vernicima moze to da ucini na forumu za koji se link nalazi u mom potpisu, ali bih vas molila da vodite racuna kako se obracate pri postavljanju pitanja, dakle bez vredjanja i ponizavanja.
opet sam ostala bez odgovora

ma mene ne zanima bas sta o nekom problemu misli pravoslavni svecenik.. mene vise zanima sta o tome misli neko ko zivi neki normalni svjetovni zivot a pri tom vjeruje u Boga.. dakle, i posao, i porodica, i skola ali i vjera...
jer, ne znam.. medu pravoslavcima, koliki procenat cine svecenici... (vise ili manje od 1%) i prema tome nisu mi mjerodavni pretstavnici te neke zajednice... ne zanimaju me ni neki knjiski stavovi.. ono u toj i toj knjizi na toj i toj strani... vise me zanima razmisljanje pojedine duse.. naravno, sasvim je u redu ako neko svoje razmisljanje podrzi citatom iz neke knjige... (jer da bi dusa sazrela mora se skolovati citanjem knjiga)...vise me zanima dusa koja razumije vjeru i tako zivi nego dusa koja je naucila vjeru i zivi po pravilima... ma, mislim da razumijes sta hocu da kazem...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 12:11   #17
jurislav
Banned

jurislav Avatar

Registracija: Aug 2003.
Quote:
heureka kaže:
eh da.. prije par godina sam pricala sa prijateljom koji je student katolicke bogoslovije u sarajevu... on mi je rekao nesto kao da on zapravo iscekuje da se celibat ukine.. (ne zbog toga sto on ima neke potrebe, nego zato sto te neke seksusalne afere katolickog svestenstva podrivaju ugled katolicke crkve... i tad mi je upravo rekao da to nije "pravilo od Boga" nego da je to pravilo uveo neki papa radi zastite crkvenih dobara.. ono da ne bi popovi nosili kuci crkvenu imovinu, i da bi se cijeli posvetili crkvi...)

al iskreno, jedna od najvecih "falinki" u tom nekom crkvenom sistemu je bura tih nekih seksualnih afera koje se iz dana u dan pojavljuju u javnosti...
čuj, loša ti je strategija. pokušavaš ti banalinim stvarima tobože dokazati da kršćanstvo nevalja.već ti je odgovoreno da svećenik ima pravo po Božjem zakonu da se normalno oženi i ima svoju obitelj.

A ti ako stvarno želiš nešto da naučiš o pravoj kršćanskoj vjere, onda uzmi Bibliju, čitaj, moli se, a možeš i ovdje na forumu doboti puno korisnih informacija.

heureka
Old 24.10.2003., 12:19   #18
Minam
Bilo pa proslo..

Minam Avatar

Quote:
heureka kaže:
opet sam ostala bez odgovora

ma mene ne zanima bas sta o nekom problemu misli pravoslavni svecenik.. mene vise zanima sta o tome misli neko ko zivi neki normalni svjetovni zivot a pri tom vjeruje u Boga.. dakle, i posao, i porodica, i skola ali i vjera...
jer, ne znam.. medu pravoslavcima, koliki procenat cine svecenici... (vise ili manje od 1%) i prema tome nisu mi mjerodavni pretstavnici te neke zajednice... ne zanimaju me ni neki knjiski stavovi.. ono u toj i toj knjizi na toj i toj strani... vise me zanima razmisljanje pojedine duse.. naravno, sasvim je u redu ako neko svoje razmisljanje podrzi citatom iz neke knjige... (jer da bi dusa sazrela mora se skolovati citanjem knjiga)...vise me zanima dusa koja razumije vjeru i tako zivi nego dusa koja je naucila vjeru i zivi po pravilima... ma, mislim da razumijes sta hocu da kazem...
Oprosti heureka, naravno da ces dobiti i moj licni i subjektivni odgovor. Onaj link sam stavila za one koji zele da cuju kakve su tacno dogme, sta i kako..
Od mene ces uvek dobiti moj iskreni odgovor. (ali na pauzi, sad moram da radim )
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 12:21   #19
heureka
Registrirani korisnik

heureka Avatar

Quote:
jurislav kaže:
čuj, loša ti je strategija. pokušavaš ti banalinim stvarima tobože dokazati da kršćanstvo nevalja.već ti je odgovoreno da svećenik ima pravo po Božjem zakonu da se normalno oženi i ima svoju obitelj.

A ti ako stvarno želiš nešto da naučiš o pravoj kršćanskoj vjere, onda uzmi Bibliju, čitaj, moli se, a možeš i ovdje na forumu doboti puno korisnih informacija.

heureka
ja nigdje nisam rekla da krscanstvo ne valja... slobodno prerovi moje postove bilo na ovom bilo na bilo kojem drugom forumu, to ne mozes naci... rekla sam da je problem krscanstva to sto se pojavljuju razne seksualne afere sa onima koji krscanstvo pretstavljaju... (nemoj mi stavljati u usta ono sto nisam rekla).. isto ko sto je problem islama to sto je muslimanski svijet prilicno neobrazovan pa se po njemu sudi po nekim divljim zakonima saudijske arabije (npr, ne zene ne smiju voziti), a ne po kur'anu i sunetu...

sto se tice mog poznavanja krscanstva, u nekoj potrazi za istinom sam se relativno dobro dotakla krscanstva i upoznala se sa nekolicinom baptista od kojih sam kasnije dobila stari i novi zavjet te nekolicinu knjiga...
katolicanstvo samo po sebi mi je strasno daleko (dakle ne kazem da katolicanstvo ne valja...) zbog institucije ispovijesti.. ok, znam da je to sakrament... i znam da se papa ispovijeda nekom sveceniku iz male rimske crkvice (nekad sam znala i ime te crkve)... al meni nije bliska ideja da izmedu covjeka i Boga moze biti posrednik....
o pravoslavlju, priznajem, najmanje znam... nisam nikad ni zeljela da ucim zbog toga sto su pravoslavni svecenici u bosni stajali iza srpske armije za vrijeme agresije i genocida nas nesrbima... (sto ne znaci da su svi pravoslavci iza toga, naravno)....
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 12:21   #20
Minam
Bilo pa proslo..

Minam Avatar

Eh da, i molila bih da kad razmisljate o hriscanstvu delite na pravoslavlje i katolicizam, jer se u vecini diskutabilnih pitanja razlikujemo po misljenju.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja