Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2010., 08:46   #861
Quote:
FreeFlyer kaže: Pogledaj post
Sorry, kaj je to cirko centrala ?
Cirko centrala je kad imas cirko bojler (bojler za grijanje) + spremnik tople vode.
Vidim na Vaillant stranicama http://tinyurl.com/2v9zusv da imaju neku akciju za kondenzacijsku cirko centralu - to je kondenzacijski bojler za grijanje + spremnik za toplu vodu.
Quote:
Jel to kondenzacijski bojler na plin ?
Na linku koji sam dala - je. Ali ne mora biti, moze biti i obican bojler.
Quote:
Da li turbo kondenzacijski ili obični plinski kotao.
Ovisi da li tek radis centralno ili samo mijenjas bojler.
Quote:
Mene muči taj efekt kondenzacije i iskorištavanja izlaznih toplih plinova.
Efekt kondenzacije se postiže na temperaturi izlaznih plinova od cca 50 C (ili tu negdje), no svi ti bojleri rade na temp oko 80.
E sad, ako će mu režim rada biti iznad tih 50 C kada počinje kondenzacijski efekt, tada nema koristi od tog kondenzacijskog bojlera, i to bi bio uzaludno bačen novac (jer je značajna razlika između običnog i kondenzacijskog kotla).
Tocno. Ako ne bi radio na niskim temperaturama, radio bi isto kao i svaki drugi bojler...tako da je trosak besmislen.
Samo...pitanje je na kojim bi temperaturama radio.
Ako je centralno i broj i velicina radijatora ostala od starog obicnog bojlera...onda bi vjerojatno morao raditi na visim tempoeraturama - jer je za kondenzacijske bojlere (i nizu temperaturu) potrebna veca povrsina radijatora. Ako povrsina ostane ista, ti radijatori ne mogu tim niskim temperaturama zagrijati prostor i investicija u kondenzacijski bojler ispadne neisplativa.
kajperinja is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 10:33   #862
Radim od nule, nova kuća !
Naravno uz kotao, nabavljam i radijatore, sada je isto i izračun potrebne jačine radijatora u igri.
Načuo sam se raznih kalkulacija oko izračune potrebne snage radijatora ovisno o m2 ili m3 prostorije koja se zagrijava.
Sad imam 3 varijantu spiska radijatora (snage).
Neki vele 80w/m3, neki vele 100w/m2, treći sve iznad 50w/m3 je dovoljno... tko će ga znat.
Kužim ja da je što veći radijator to je veća površina prijenosa / otpuštanja topline u prostor i da će tada kotao raditi manjom snagom (štediti se), i da će mu biti potrebna manja snaga za postizanje željene temperature u prostoriji.

No u prospektima (buderus i VogelNot) specifikacije radijatora su dane za temp 90/70/20 i 75/65/20 (odlazak/povrat/željena tem), no tu nema nidje tih famoznih 50 C (ili 55) povratne tem kada počinje kondenzacijski efekt.

Po toj matematici odlazna temp bi trebala biti cca 65 da povratna bude 55 ili 50 pa da kotao radi u kondenzacijskom režimu i da dobivamo onih famoznih 110% iskoristivosti.

Jedino logično pojašnjenje koje sam čuo je bilo da kada prvi puta se uključuje (prvi puta u danu) da tada radi na 89-90 C, da zagrije, a da kasnije kada dogrijava prostor, da tada radi na nižim temperaturama i da tada radi u kondenzacijskom efektu i da je tu bit uštede i dobivanja 110% iskoristivosti, no da li će u prvom startu potrošiti toliko plina, da cjelodnevni rad neće moći tu razliku pokriti, hm...

E, sad, kak to postići ?!

FF
Old 08.11.2010., 11:13   #863
Quote:
Radim od nule, nova kuća !
Onda imas priliku to napraviti kako treba.
Quote:
E, sad, kak to postići ?!
To je pitanje za strucnjake, ja to nisam.
Ali mislim da ako uzimas kondenzacijski bojler neces pogrijesiti s (pre)velikim radijatorima, dok s (pre)malim mozes napraviti veliku gresku, jer neces moci koristiti bojler na nacin na koji je zamisljen.
I mislim (mozda se varam) da ne bi trebao raditi na 89°-90° nego konstantno na nizim temperaturama....jer kondenzacijski se preporucuje recimo za podno grijanje, a tu nikako i nikada ne smiju biti u igri visoke temperature.
kajperinja is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 13:47   #864
E pa tu je caka, da taj kondenzacijski nije idealan za podno grijanje a ne za "klasično" radijatorsko, a mi svi kupujemo ko ludi a nemamo podno.

Koji su parametri za izračun snage radijatora u W ?

FF
Old 08.11.2010., 14:18   #865
Quote:
E pa tu je caka, da taj kondenzacijski nije idealan za podno grijanje a ne za "klasično" radijatorsko, a mi svi kupujemo ko ludi a nemamo podno.
Ne, ne...sigurno nije namijenjen samo za podno i mora uspjesno funkcionirati i za obicno grijanje, ali proracun i izvedba centralnog mora biti - za takav sistem.
kajperinja is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 19:39   #866
radi kondenzacijski i na radijatore u svom idealnom rezimu samo treba radijatore pravilno dimenzijonirat

ak smo vec odlucili na vanjska ogrjevna tjela onda je za takav bojler pametno uzet u obzir ventilokonvektore jer su puno efikasniji od radijatora na tim nizim temperaturama, plus ima mogucnost koristenja istih za hladenje
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 20:08   #867
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
radi kondenzacijski i na radijatore u svom idealnom rezimu samo treba radijatore pravilno dimenzijonirat

ak smo vec odlucili na vanjska ogrjevna tjela onda je za takav bojler pametno uzet u obzir ventilokonvektore jer su puno efikasniji od radijatora na tim nizim temperaturama, plus ima mogucnost koristenja istih za hladenje
I, kak napreduje gradnja ventilokonvektora?
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 07:49   #868
Quote:
zipo kaže: Pogledaj post
Pozdrav.

Zapravo struja mi je idealna, ali u termo peć sam nekako skeptičan(navodno i ona suši zrak, diže prašinu..bla bla), ona norveška čudesa lijepo izgledaju ali ne znam koliko je to efikasno...

Idealno rješenje bi bilo toplinska pumpa kao Daikin Altherma i podno grijanje koje najmanje diže prašinu. To je velika investicija
Međutim, ni postojeća klima nije problem jer ona filtrira zrak. Problem je u materijalima u prostoriji. Treba koristit materijale koji ne skupljaju prašinu, kao što su pločice na podu, parketi, izbaciti sve zavjese, tepihe i sl., obojati zidove uljanim bojama koje se peru itd.. I pojačano održavati higijenu prostora čestim usisavanjem vodenim usisavaćem ili centralnim usisavačem koji ne podižu prašinu u zrak svojim radom i brisanjem prašine mokrim krpama. Onda ni klima neće predstavljati nikakav problem.
Najveći dio kučne prašine predstavlja naša odumrla koža pa je i onda izbor posteljine i redovno čišćenje postelja (usisavanje, mijenjanje posteljine, pranje deka) isto tako jako bitno.
Znači prvo higijena prostora utjeće na količinu prašine u zraku a onda tek odabrani sistem grijanja.

Ako se prostor ne održava, onda i podno grijanje ne može pomoći, iako najmanje podiže prašine u zrak od svih poznatih sistema grijanja.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 08:07   #869
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ako povrsina ostane ista, ti radijatori ne mogu tim niskim temperaturama zagrijati prostor i investicija u kondenzacijski bojler ispadne neisplativa.
Pa i nije baš tako. To vrijedi kada su temperaturni ekstremi, a oni su pravilu 10-20% ukupnog vremena grijanja. Dakle ostalih 80% vremena sistem radi sa prilično smanjenim kapacitetom (ako su ukućani razumni a ne pijani bogataši koji hodaju u bikiniju dok je vani -5) bojler može raditi na optimalnoj temperaturi ako se temperatura polaza mijenja u odnosu na vanjsku temperaturu i time regulira snaga grijanja. Još ako znamo da su radijatori u 90% slučajeva predimenzionirani jer su najčešće računati s 70W/m3 pravilom, onda dolazimo do još manjeg postotka vremena kad kondenzacijski bojler na već postoječem sistemu ne može biti efikasniji od klasičnog bojlera.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 08:10   #870
Quote:
Koji su parametri za izračun snage radijatora u W ?
Poterebne ili one koju isijava?
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 14:40   #871
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ako povrsina ostane ista, ti radijatori ne mogu tim niskim temperaturama zagrijati prostor i investicija u kondenzacijski bojler ispadne neisplativa.
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Pa i nije baš tako. To vrijedi kada su temperaturni ekstremi, a oni su pravilu 10-20% ukupnog vremena grijanja. Dakle ostalih 80% vremena sistem radi sa prilično smanjenim kapacitetom (ako su ukućani razumni a ne pijani bogataši koji hodaju u bikiniju dok je vani -5) bojler može raditi na optimalnoj temperaturi ako se temperatura polaza mijenja u odnosu na vanjsku temperaturu i time regulira snaga grijanja.
Zahvaljujem na upadu i ispravci...nisam to trebala napisati tako da zvuci kao generalizacija...kao da tvrdim da stari radijatori nikako i nikada nece moci zagrijati prostor, ako se umjesto obicnog stavi kondenzacijski bojler.
Jasno da ce on to moci ako vanjske temperature nisu niske i ako ljudi ne vole jako toplo doma.
Quote:
Još ako znamo da su radijatori u 90% slučajeva predimenzionirani jer su najčešće računati s 70W/m3 pravilom, onda dolazimo do još manjeg postotka vremena kad kondenzacijski bojler na već postoječem sistemu ne može biti efikasniji od klasičnog bojlera.
Citala sam na forumu kako su se ljudi u novogradnji (Sopnica, Zg) zalili da imaju pre malo radijatora i da se stanovi ne uspijevaju zagrijati. Naravno da je djelomican uzrok bio u tome sto su mnogi stanovi prazni, ali ipak su im dodavali radijatore (ili povecavali), sto znaci da ih nije bilo dosta.
Tesko da se u 90% slucajeva radi o predimenzioniranju. Ali cak i da da - sto je s onih 10% ?
Postotak vremena (kada kondenzacijski bojler ne bi bio efikasniji na postojecem sistemu), koliko got on bio mozda neznatan (iako ne vjerujeum bas da se u 90% slucajeva radi o predimenzioniranju, a ni 10-20% jace zime nije za odbaciti) ipak postoji, a to je ono sto sam htjela reci.
Ako netko investira u skuplji bojler pa on 20% vremena (kada je hladnije) ne radi onako kako bi trebao (zbog cega je kupljen) ili ne radi uopce (ne mislim doslovno) jer si bas "ti" jedan od onih 10% koji nema predimenzionirani sistem (a kupio si kondenzacijski bojler)....onda se covjek ipak treba (mislim opcenito) pitati je li mu pametno na postojeci sistem ugradjivati kondenzacijski bojler.
kajperinja is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 15:01   #872
Ne kupuje se kondenzacijski bojler zato jer je jaći već zato jer je efikasniji (troši manje za isti učin).
Dakle nije problem u bojleru već u nedostatku površine grijaćih tijela koja može nastupiti u najčešće 10-20% vremena a tada bojler može preći s kondenzacijskog načina rada na obični i taj manjak nadoknaditi drugim režimom rada.
Dakle, ušteda od 15-ak posto na potrošnji goriva koju ostvaruje kondenzacijski bojler jednake snage (u odnosu na klasični) je dostupna skoro 80% vremena i na klasičnoj instalaciji posebno ako je ona predimenzionirana, a što je bio vrlo čest slučaj prije.
Danas kad sve hoćemo jeftino, teško da je išta predimenzionirano (prije će biti obrnuto) jer dobar proračun i izolacija izvođaču štedi novce.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 16:16   #873
Pozdrav svima!
Evo ako nekog zanim, a nije do sad imao priliku isprobati dajem link na programčić koji služi za izračun toplinskih gubitaka kuće, stana ili bilo čega drugoga. Vrti se u Excelu i jednostavan je za upotrebu. Možete jednostavno izračunati kolika vam je potrebna snaga za podmirenje tolinskih gubitaka.
Izracun toplinskih gubitaka v12
tom_pz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 18:04   #874
Dobro, dovoljno precizno i razumljivo. Svaka čast!

Sad predlažem samo proširit bazu materijala s trgovačkim nazivima!
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 19:06   #875
Quote:
Ne kupuje se kondenzacijski bojler zato jer je jaći već zato jer je efikasniji (troši manje za isti učin).
Nisi kvotao, pa ne znam je'l ti to meni objasnjavas...ali taj dio o efikasnosti je imo jasan.
Quote:
Dakle nije problem u bojleru već u nedostatku površine grijaćih tijela koja može nastupiti
Upravo tako, zato i jesam napomenula da postoji mogucnost da s postojecim sistemom nije moguce iskoristiti efikasnost kondenzacijskog bojlera i da je potrebna veca povrsina radijatora.
Upravo to sam i rekla:
"Ako povrsina ostane ista, ti radijatori ne mogu tim niskim temperaturama zagrijati prostor i investicija u kondenzacijski bojler ispadne neisplativa."
Quote:
u najčešće 10-20% vremena a tada bojler može preći s kondenzacijskog načina rada na obični i taj manjak nadoknaditi drugim režimom rada.
Naravno da moze. Ali, ako to nije 10-20% nego 20-30% vec je prica dosta razlicita...nije nebitno u kojoj klimi se zivi, kakve su zime i moze li se bas s 50°-55° stupnjeva zagrijavati prostor s onom povrsinom raidjatora koji su namijenjeni klasicnom sistemu s visim temperaturama, ako je vani dobar dio zime -5° do 5°, a mozda i ispod toga.
Quote:
Dakle, ušteda od 15-ak posto na potrošnji goriva koju ostvaruje kondenzacijski bojler jednake snage (u odnosu na klasični) je dostupna skoro 80% vremena i na klasičnoj instalaciji posebno ako je ona predimenzionirana, a što je bio vrlo čest slučaj prije.
Mislim da si ipak malo preoptimistican.
Da...ako je sistem predimenzioniran, pa je u stvari povrsina radijatora idealna za kondenzacijaski bojler i da...ako je moguce kondenzacijski sistem koristiti 80% vremena.
Ali, ako sistem nije predimenzioniran, pa fali povrsine radijatora kojom bi se postizala ugodna temperatura s 55° i time ostvarivala usteda koju ocekujemo od kondenzacijskog bojlera i ako zivis tamo gdje su zime takve da sa postojecim sistemom veci dio zime moras grijati visokim temperaturama - onda kondenzacijski bojler nece ostvariti ocekivanu ustedu i ne isplati se.
Zato mislim da generalno nije pametno nikome na pamet savjetovati kupnju kondenzacijskog bojlera uz stare instalacije i stare radijatore.
Quote:
Danas kad sve hoćemo jeftino, teško da je išta predimenzionirano (prije će biti obrnuto) jer dobar proračun i izolacija izvođaču štedi novce.
O tome ti ja pricam.
Kondezacijski sistem je ok, ako se sve radi iz pocetka...inace je vrlo upitan.
Ne kazem da ne moze biti koristan i stedljiv, ali to ovisi o mnogocemu i ne treba se prenagliti s kupnjom bojlera koji ce kao stediti i ispalatiti se za par godina, jer to moze, ali i i ne mora biti tako.
kajperinja is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 19:39   #876
Quote:
Dobro, dovoljno precizno i razumljivo. Svaka čast!

Sad predlažem samo proširit bazu materijala s trgovačkim nazivima!
Nije problem na drugom listu dodati još materijala sa pripadnim koeficijentom ili zamijeniti neki postojeći materijal koji ne koristimo sa nekim novim materijalom. Do sad je programčić skinulo nekih 300-tinjak forumaša ali je prije bio u zasebnoj temi koja je potonula u zaborav. Programčić je nastao iz osobnih potreba za proračun grijanja vlastite kuće i batove kuće a onda sam ga uploadirao i podjelio s ostalima da vidim komentare i savjete što poboljšati, ali puno ljudi ga je skinulo a dobio sam vrlo malo povratnih informacija.
Drago mi je ako sam bar nekome pomogao jer znam na kakve sam probleme i odgovore nailazio kad sam se počeo baviti takvim i sličnim izračunima.
Zato slobodno probajte i komentirajte.
tom_pz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 22:46   #877
kondenzacijskom bojleru je gornja temperatura negde oko 60 c to jest malo nize ovisno o uvjetima
dimenzioniranje radijatora se da slozit tako da ce i na minus 20 normalno zagrijat prostorije a u slucajevima da nema potrebe po tolikoj energiji temperatura polaznog voda se automatski snizava al se bojler drzi u rezimu di se kondenzacija odvija
kod mene i u najvecoj zimi polazni vod ne prelazi 65 c stim da mi je moj zmaj jako zimogrozan

Zvon
jedan je u funkciji al za sad bez ventilatora jer je dovoljno velik a za ostale jos ni potrebe jer mi je toplotna pumpa bez mozga i stoji a i u pogonu je grijanje na surovinu koja je za vecinu otpad a stime jeftinije negoli struja
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 06:46   #878
Quote:
tom_pz kaže: Pogledaj post
Nije problem na drugom listu dodati još materijala sa pripadnim koeficijentom ili zamijeniti neki postojeći materijal koji ne koristimo sa nekim novim materijalom. Do sad je programčić skinulo nekih 300-tinjak forumaša ali je prije bio u zasebnoj temi koja je potonula u zaborav. Programčić je nastao iz osobnih potreba za proračun grijanja vlastite kuće i batove kuće a onda sam ga uploadirao i podjelio s ostalima da vidim komentare i savjete što poboljšati, ali puno ljudi ga je skinulo a dobio sam vrlo malo povratnih informacija.
Drago mi je ako sam bar nekome pomogao jer znam na kakve sam probleme i odgovore nailazio kad sam se počeo baviti takvim i sličnim izračunima.
Zato slobodno probajte i komentirajte.
Tome, dobil si neke povratne informacije, al si rekel da nemaju smisla.
Program ti je jednostavan i dovoljno dobar, no prisjeti se kaj smo ti moja malenkost i nekolicina sugerirali.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 08:04   #879
Zvon , hvala na tvojim komentarima i ostale nekolicine i neke stvari će biti ispravljene u sljedećoj verziji, na zimu kad prestanu radovi i budem imao više vremena, ali nikako mi ne ide u glavu da od velikog broja ljudi koji su skinuli i isprobali programčić jave se samo pet, šest ljudi sa svojim prijedlozima i komentarima.
tom_pz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 08:37   #880
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
kondenzacijskom bojleru je gornja temperatura negde oko 60 c to jest malo nize ovisno o uvjetima
dimenzioniranje radijatora se da slozit tako da ce i na minus 20 normalno zagrijat prostorije
Pa naravno da se da slozit...kondenzacijski bojler i je namijenjen tome da zagrijava s nizim temperaturama, sto je svakako preporucljivo.
Samo, nismo o tome govorili, vec o zamjeni obicnog bojlera kondenzacijskim, tamo gdje sistem nije dimenzioniran za kondenzacijski bojler. Tu moze biti problema.
Quote:
kod mene i u najvecoj zimi polazni vod ne prelazi 65 c stim da mi je moj zmaj jako zimogrozan
Kod tebe - ne, jer je sistem i napravljen ispravno, za takav bojler. Ali u slucaju da nije tako, onda to u nekim slucajevima ne bi bilo moguce.
kajperinja is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +1. Trenutno vrijeme je: 14:01.