Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2007., 22:37   #1
Priče za laku noć

Napomena:
Čitati isključivo prije spavanja, obučeni u pidžame
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 22:38   #2
KRALJ I DVORSKA LUDA

U jednom kraljevstvu je vladao glupi i razmazeni mladi kralj.Posebno su ga ljutile neravnine na cestama njegovog kraljevstva.Spotaknuo bi se svaki put i padao kad bi krenuo u setnju.Stoga je izdao naredbu da se cijelo njegovo kraljevstvo prekrije mekanim zivotinjskim krznom.
Kad je to cula dvorska luda,obuzeo ju je gromki smjeh.Bez imalo bojazni posavjetova kralja:

"Ha,ha,pa to je nemoguce!Zasto ubijati zivotinje?
Ha,ha,bolje uzmite dva komada krzna pa ih pricvrstite za svoja stopala!"
Kralju se svidio prijedlog dvorske lude.

Dio svijeta koji trebas promjeniti tvoje je srce.

Laku no oc
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 21:17   #3
Toplog ljetnog dana jedan je putnik jahao pustinjom. Konj mu je već bio umoran i vrlo žedan, pa su oba bila presretna kad su u daljini ugledala malu oazu... Jer, za putnika ona znači vodu, život.
Ta je oaza bila malo poljoprivredno imanje. Za navodnjavanje se koristila voda iz dubina zemlje, koja se vadila pomoću motorne crpke. Voda je protjecala kroz pojilište samo dok je crpka bila uključena.

Putnik je zamolio seljaka da pusti vodu kako bi se konj mogao napiti. Konj je prišao pojilištu, ali kad je motor zabrujao, trgnuo se i odstupio. Uzalud ga je jahač tapšao i hrabrio da slobodno priđe i da se napije; strah od buke bio je jači. Onda je jahač zamolio seljaka da isključi motor. Buka je prestala i konj je prišao pojilištu, ali sad u njemu nije bilo vode. Na molbu jahača seljak je ponovno uključio crpku, no životinja se ponovno povukla.

Sada je jahač pokušao pokrenuti i napojiti svoga četveronožnog prijatelja i milom i silom.
Budući da ništa nije pomoglo, zamolio je da se crpka isključi.
Nato je seljak rekao putniku: «Prijatelju, ili nauči svoga konja da pije uz ovu buku ili neka nastavi žedan.»

Putnik, to smo mi. Konj je naša sadhana, vježbanje, a voda u oazi je yoga. Buka crpke su naše teškoće i prepreke. A ta buka neće nikad prestati. Kad god imate teškoća, uvijek kad se nešto ispriječi između vas i vježbanja, znajte da to samo crpka radi.

Zato, ili naučite vježbati i razvijati se i uz buku ili ćete ostati žedni. (Swamiji)

I tako dragi moji... laku no oc
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 09:54   #4
Quote:
Mano kaže: Pogledaj post
KRALJ I DVORSKA LUDA

U jednom kraljevstvu je vladao glupi i razmazeni mladi kralj.Posebno su ga ljutile neravnine na cestama njegovog kraljevstva.Spotaknuo bi se svaki put i padao kad bi krenuo u setnju.Stoga je izdao naredbu da se cijelo njegovo kraljevstvo prekrije mekanim zivotinjskim krznom.
Kad je to cula dvorska luda,obuzeo ju je gromki smjeh.Bez imalo bojazni posavjetova kralja:

"Ha,ha,pa to je nemoguce!Zasto ubijati zivotinje?
Ha,ha,bolje uzmite dva komada krzna pa ih pricvrstite za svoja stopala!"
Kralju se svidio prijedlog dvorske lude.

Dio svijeta koji trebas promjeniti tvoje je srce.
Zato i ne postoje auto ceste već svi vozimo off road terence

Eto primjera parcijalnog sagledavanja svijeta. Iliti...što duhovnjak ne može razumjeti, to odreže i tako napravi svijet po svojoj mjeri, lišen svake mudrosti i kompleksnosti. Onda stvori svoje koncepte i opravdava ih sintetičkim pričicama poput ove.
Petric25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 10:08   #5
Quote:
Mano kaže: Pogledaj post
KRALJ I DVORSKA LUDA

U jednom kraljevstvu je vladao glupi i razmazeni mladi kralj.Posebno su ga ljutile neravnine na cestama njegovog kraljevstva.Spotaknuo bi se svaki put i padao kad bi krenuo u setnju.Stoga je izdao naredbu da se cijelo njegovo kraljevstvo prekrije mekanim zivotinjskim krznom.
Kad je to cula dvorska luda,obuzeo ju je gromki smjeh.Bez imalo bojazni posavjetova kralja:

"Ha,ha,pa to je nemoguce!Zasto ubijati zivotinje?
Ha,ha,bolje uzmite dva komada krzna pa ih pricvrstite za svoja stopala!"
Kralju se svidio prijedlog dvorske lude.

Dio svijeta koji trebas promjeniti tvoje je srce.

Laku no oc
Da, stavio je krzno na stopala, ali su ceste opet neravne.

Poanta ove priče je: ako ste kralj, ne slušajte dvorsku ludu.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 10:30   #6
... poanta je samo ta da vam se prispava a sve drugo je nebitno

pametnjakovići jedni
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 10:34   #7
poanta je da nisi jedina guzica na svijetu. ima ih još. hm. onda je ovo dobro djelo cara? jer se više nitko neće spotaknut radi njegovog dobrog djela klanja sveudilj životinjskog carstva? hm
riješio se životinja i sad svi mogu bit vegetarijanci i ne ubijat jadne životinje kad ih više ni nema?
samo šta taj luda oće onda?
kakve li komplicirane priče
ontheedge is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 10:56   #8
Quote:
Is that so?

Hakuin was praised by his neighbours as one living a pure life. A beautiful Japanese girl whose parents owned a food store lived near him. Suddenly, without any warning, her parents discovered she was with child. This made her parents angry. She would not confess who the man was, but after much harassment at last named Hakuin.

In great anger the parents went to the master. "Is that so?" was all he would say.

After the child was born it was brought to Hakuin. By this time he had lost his reputation, which did not trouble him, but he took very good care of the child. He obtained milk from his neighbours and everything else he needed. A year later the girl-mother could stand it no longer. She told her parents the truth - the real father of the child was a young man who worked in the fishmarket.

The mother and father of the girl at once went to Hakuin to ask forgiveness, to apologize at length, and to get the child back.

Hakuin was willing. In yielding the child, all he said was: "Is that so?"
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 10:56   #9
Quote:
crazy person kaže: Pogledaj post
Bio jednom jedan njanjanja new agerski topic sa dobrim potencijalom ...
ma evo baš sam mislio pisat priču. ta je popularna al ok. jest suhoparni ep o zen trndakanju al eto....

učenik pita učitelja a što bog, a gdje, kako, spoznaja, trič truč...
i tako svaki dan. a zašto bog, lamentacija, žudnja, prosvjetljenje, tehnike, trič truč...
jedno jutro odvede učenika do jezera. tiho, zeleno, mir. pita ga da li želi spoznat boga, želi li otkrit tajnu žudnje... bla bla
učenik naravno oće. što ne bi htio.
i učitelj mu uhvati šiju i zaroni glavu u jezero.
i tako učenik zuji u jezeru. razmišlja o bogu. i ribama koje usput prolaze. (good morning). i o učitelju. razmišlja.
razmišlja.
bloob


bloob


"je učitelju, sad me pusti", pomisli i trgne vratom da će se ispravit.
vraga!
ludi učitelj ne pušta.

opet se ovaj trgne.
ništa.
stari prdonja ne pušta i drži ga dalje.

ovaj se počne davit i lamatat rukama. tek što nije izgubio svijets, dida ga pusti.

"pa koji ti je ...., dragi učitelju, što me umalo udavi?" zaplače njonjo dok mu se šmrklji rastezali po bradi.

"sine, kad ćeš za bogom žudit kao što si žudio za dahom kad si se davio onda ćeš spoznat..." trič trač truč...
ontheedge is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 11:09   #10
Quote:
Mano kaže: Pogledaj post
poanta je probuditi dete u sebi prije spavanja ... saču baš sam izmišljat što nebuloznije priće o kojima je bespredmetno filozofirat
Ahaaaa! Priče prije spavanja. Onda je u redu. Matovilka, Crvenkapica &stuff.
Ali, onda ti je suvišna poanta, tj. filozofska brijačina koja slijedi iza priče. To izbaci i bit će sve O.K.

To sa "mijenjaj sebe a ne svijet" je odavno passe.
Petric25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 11:09   #11
Quote:
ontheedge kaže: Pogledaj post
ma evo baš sam mislio pisat priču. ta je popularna al ok. jest suhoparni ep o zen trndakanju al eto....

učenik pita učitelja a što bog, a gdje, kako, spoznaja, trič truč...
i tako svaki dan. a zašto bog, lamentacija, žudnja, prosvjetljenje, tehnike, trič truč...
jedno jutro odvede učenika do jezera. tiho, zeleno, mir. pita ga da li želi spoznat boga, želi li otkrit tajnu žudnje... bla bla
učenik naravno oće. što ne bi htio.
i učitelj mu uhvati šiju i zaroni glavu u jezero.
i tako učenik zuji u jezeru. razmišlja o bogu. i ribama koje usput prolaze. (good morning). i o učitelju. razmišlja.
razmišlja.

bloob
"je učitelju, sad me pusti", pomisli i trgne vratom da će se ispravit.
vraga!
ludi učitelj ne pušta.

opet se ovaj trgne.
ništa.
stari prdonja ne pušta i drži ga dalje.

ovaj se počne davit i lamatat rukama. tek što nije izgubio svijets, dida ga pusti.

"pa koji ti je ...., dragi učitelju, što me umalo udavi?" zaplače njonjo dok mu se šmrklji rastezali po bradi.

"sine, kad ćeš za bogom žudit kao što si žudio za dahom kad si se davio onda ćeš spoznat..." trič trač truč...


nije istina trič trač truč
od same žudnje ništa se ne događa
__________________
............................................................
veci33net is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 11:10   #12
inače jako volim priče za laku noć ali kad mi ih netko priča u krevetu

pričica mora biti bajkovita jednostavna i da dobro pobjedi

bija jednom jedna princeza vecika i voljela je plivati u jezeru sa zlatnim ribicama,u cijelom kraljvstvu nitko nije znao plivati osim nje, vecika je jako voljela plivati pa nekad bi po cijeli dan provela u jezeru s ribicama.....

(ja sam se znala igrati s nekim da zajedno pričamo priču svaki jedan dio izmisli)
__________________
............................................................
veci33net is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 11:14   #13
Quote:
veci33net kaže: Pogledaj post
nije istina trič trač truč
od same žudnje ništa se ne događa
baš ste picajzle i drkoshi.
naravno da se događa. samo da bi uopće došao/došla do "stanja žudnje" moraš se uvjerit da ti je sve ostalo iluzija ako ne vidiš prauzrok njenog nastajanja.
bla bla, dosta sam bario... idem off. di ćeš žemskom objašnjavat žudnju za bogom....to nije normalno
ontheedge is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 11:28   #14
ŽEMLJA VIDOVNJAKINJA

Jednom jako, jako davno. U jednoj dalekoj, dalekoj zemlji. Živjela jedna stara, stara žemlja. Svakoga dana, dana je čekala veliki odmor da se druži sa svojim dragim prijateljem, prijateljem jogurtom. U to vrijeme, vrijeme nisu postojala ni djeca, ni prijatelji, ni škole pa tako nije bilo ni velikih odmora. Ona je od svoje bake krafne naslijedila vidovitost i čekala dan kad će Bog Kruh ispod peke stvoriti djecu, prijatelje i velike odmore. I čekala, je, čekala, je, čekala, je, čekala, je, čekala, je, čekala, je, čekala, je, čekala, je, čekala, je, čekala, je, čekala, je, čekala, je, čekala, je, čekala, je, čekala, je, čekala, je, čekala, je, čekala, je i na kraju se umorila i zaspala … (mano)

laku no oc
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 23:07   #15
Moj favorit je pisac "apsurda" Danil Harms

[kopipejst]TEMA ZA PRIčU

Neki inženjer stavio je sebi za cilj da podigne oko Petersburga ogroman zid od cigle. Razmišlja kako da to izvede, ne spava noćima i proračunava. Vremenom se obrazuje kružok mislilaca inženjera i stvara se nacrt podizanja zida. Odlučeno je da se zid iz gradi noću, i to ceo zid za jednu noć kako bi se sutradan svi iznenadili. Pozivaju se radnici. Daje im se raspored rada. Gradski oci drže se po strani i, najzad, nastupa noć kada treba pristupiti gradnji. O gradnji zida znaju svega četiri čoveka. Radnici i inženjeri do bi jaju tačan raspored gde ko treba da bude i šta treba da radi. Za hvaljujući tačnom proračunu, uspevaju da podignu zid za jednu noć. Sledećeg dana u Petersburgu uzbuna. I sam autror zida je snužden. Ni on sam ne zna čemu bi taj zid mogao da posluži![/kopipejst]
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 23:23   #16
Jednom je neki mađioničar žudeo za posebnim moćima kako bi njima upotpunio svoj rad. Došao je kod svog gurua i saopštio mu svoju želju. Guru je neko vreme mislio o tome, a onda je mađioničaru dao specijalnu mantru pomoću koje se priziva duh iz nižih svetova. Čim se mađioničar vratio svojoj kući, izgovorio je mantru i pred njim se pojavio demon. "Sada gospodine", reče demon, "pošto si ti moj gospodar, molim te reci mi šta da radim. "

"U redu, sagradi mi ašram" ,naredio je mađioničar.
Pošto je demon posedovao natprirodne moći, ašram se istog trenutka pojavio pred mađioničarem.
"Gotovo", reče demon, "šta je sledeće?"

"Sagradi put sve do gornje kapije " ,odgovori mađioničar.
" Gotovo ",reče demon, "šta sad da radim? "

"Napravi baštu sa ogradom oko nje", naredi mađioničar i u trenutku je i to bilo urađeno.

Na taj način, demon je nastavio da ispunjava želje sve dok mađioničaru nije ponestalo
ideja. Tako, kada je demon zatražio sledeći zadatak, mađioničar vise nije mogao da smisli
šta da mu zada. U tom trenutku, demon je podivljao.

"Ukoliko mi ne daš odmah nešto da radim", vikao je, "ubiću te." Jadni mađioničar je bio
prestravljen, pa je otrčao kod svog gurua da zatraži pomoć.

"Ne brini", rekao je guru, "pokazaću ti kako da vladaš njime. Ono što treba da uradiš je
da podigneš gladak, drveni stub visok otprilike šest metara. A onda naredi demonu da se
popne na vrh stuba i siđe dole. Čim se spusti niz stub, reci mu da se
ponovo popne uz njega. Tako je mađioničar otišao kući i preneo demonu instrukcije svog
gurua, koji je odmah prešao na posao. Na taj način mađioničar je držao demona potpuno zaokupljenim koristeći ga samo kada mu je bio potreban, a svo ostalo vreme mu ovaj više
nije pravio probleme.


demon je neovladan um koji nam neda mira ... stup je kičma a vozanje demona po stupu gore dolje je dah
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 01:40   #17
"VEĆ JE MINUO DAN, na zemlji je sjena. Čas je na vodu poći i vrč svoj napuniti.

Hladan je večernji zrak od plačne muzike voda. Ah, kako me mami napolje, u suton! Na samovitoj stazi nema prolaznika, diže se vjetar i valovi stasaju na rijeci.

Ne znam dal' ću se kući vratiti. Ne znam koga ću putem sresti. Tamo kraj gaza, u malenom čunu, neznani čovjek prebire na lutnji
". (R.T.)




bema is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 09:49   #18
@bema

... predobro

ocemo jos
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 19:29   #19
NA PRISTRANKU osamljene rijeke, sred visokih trava, ja joj rekoh: "Kud si pošla, djevojko, zasjenjujuć svoju luču plaštom? Moja kuća je mrkla i samotna - posudi mi svoje svjetlo!" Načas ona dignu tamnolike oči in pogleda mi lice kroz sumračje. "Došla sam na rijeku", reče, "da luču svoju pustim niz valove kad sjaj dana ublijedi na zapadu." Sred visokih trava stajao sam sam i gledao plahi žižak njene svjetiljčice gdje beskorisno lelija niz vodu.

U tišini kad je noć gusnula, upitah je: "Djevojko, sva su tvoja svjetla već užgana - kuda si onda krenula sa svojom svjetiljkom? Moja kuća je mrkla i samotna - posudi mi svoje svjetlo!" Onda zirnu tamnolikim očima put moga lica i na trenutak stade neodlučna. "Došla sam", naposljetku reče, "luču svoju da posvetim nebu." Stajao sam i gledao njeno svjetlo, gdje beskorisno plamsa u praznini.

U ponoćnoj tmini bez mjeseca, upitah je: "Što tražiš, djevojko, dok svjetiljku svoju privijaš na srce? Moja kuća je mrkla i samotna - posudi mi svoje svjetlo." Ona časkom stade i zamisli se, i pogleda put moga lica u tamnini. "Donijela sam svoje svjetlo", reče, "da ga pridružim svetkovini luči." Stajao sam i gledao njenu luč malenu, beskorisno izgubljenu između svjetala.

(R.T.)
bema is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 20:17   #20
KAD SU O MLADOM stvaranju zasjale zvijezde pražarom svojim, bozi održaše skup nebeski i zapjevaše: "Oh sliko sklada, oh radosti nepomućena!"

Ali najednom krenu glas da je lanac sjaja negdje napukao, i da se jedna zvijezda izgubila.

Puče zlatna struna božanske harfe, utihnu pjesma, a očajni bozi povikaše: "Da, ona izgubljena zvijezda bijaše najljepša, ona je bila slava cijele vaseljene!"

Od toga dana ne sustaje potraga za zvijezdom izgubljenom, a od usta do usta putuje krik da je svijet u njoj izgubio svoju jedinu radost!
Tek u najdubljoj tihosti noći smijuckaju se zvijezde i šapuću jedna drugoj: "Uzalud sva ta potraga! Posvuda vlada neprepukli sklad!"

R.T.






Quote:
Mano kaže: Pogledaj post
@bema

... predobro

ocemo jos
bema is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:34.