Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi
Korisničko ime
Lozinka

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2007., 18:54   #1
sexpir
Registrirani korisnik

Registracija: Jun 2006.
Račun iz EU

Postovani forumasi treba mi pomoc/savjet

Na pragu sam da dobijem jedan posao u Hrvatskoj,s obzirom da je moja firma registrirana u EU tocnije u Njemackoj ,zanima me pri izdavanju racuna koji se pdv uzima u obzir ,kako to uopce izgleda sa izdavanjem racuna,ili je bolje naci neku firmu u Hrvatskoj da ispise racun(npr.rodbina)pa odbiti njihova davanjadrzavi uzet lovu i dobro je?
Molim za savjet
sexpir is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 12:51   #2
Randall Flagg
RemoteControlProductions

Randall Flagg Avatar

Registracija: Mar 2005.
Kad Hrvatske firme naplaćuju stranim firmam PDV se ne naplaćuje!

Pretpostavljam da je kod EU zemalja slično, no raspitaj se dobro negdje...
Randall Flagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 14:17   #3
® LUCKY ®
~ Dum Spiro, Spero ~

® LUCKY ® Avatar

Registracija: Jul 2007.
Pošalji poruku preko ICQ korisniku ® LUCKY ® Pošalji poruku preko AIM korisniku ® LUCKY ® Pošalji poruku preko MSN korisniku ® LUCKY ® Pošalji poruku preko Yahoo korisniku ® LUCKY ® Pošalji poruku preko Skype korisniku ® LUCKY ®
Kada radiš fakturu za izvoz onda ne računaš PDV, niti ga plaćaš u matičnoj zemlji. Znači kada prodaješ robu u Hrvatsku tvoja faktura nema PDV stavku, ali će PDV platiti tvrtka u Hrvatskoj koja od tebe kupuje robu i carinu ako treba.
® LUCKY ® is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 19:41   #4
sexpir
Registrirani korisnik

Da malo bolje pojasnim situaciju ,radi se o gradjevinskim radovima koje cu ja odraditi za jednu hrvatsku firmu,da li se tu u fakturu upisuje pdv,oni su se svi isprepadali kako to izvesti sa fakturom
Logicki ja njima posao i fakturu oni meni lovu svak svojoj drzavi pdv i to je to?
sexpir is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 20.09.2007., 00:28   #5
Randall Flagg
RemoteControlProductions

Randall Flagg Avatar

Quote:
sexpir kaže: Pogledaj post
Da malo bolje pojasnim situaciju ,radi se o gradjevinskim radovima koje cu ja odraditi za jednu hrvatsku firmu,da li se tu u fakturu upisuje pdv,oni su se svi isprepadali kako to izvesti sa fakturom
Logicki ja njima posao i fakturu oni meni lovu svak svojoj drzavi pdv i to je to?
Ma cekaj malo, zasto bi svak svojoj drzavi imao uopce placati PDV

Ti njima ispostavis racun (bez PDV-a ,ukoliko u EU-u nije drugacija situacija), oni ga tebi podmire i tocka.

Koliko je meni poznato, PDV uopce ne ulazi u pricu....

Ajde bas i mene sada zainteresiralo.... Valjda netko će se još javiti ovdje da zna malo vise...
Randall Flagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 12:51   #6
polly
.

polly Avatar

Registracija: Nov 2002.
Quote:
daj još jedan mali detalj
kažeš izvest ćeš građevinske radove, a od kuda ti materijal i tko ga nabavlja?
da li ćeš ga ti uvoziti za te radove, da li ćeš ga u hrvatskoj kupovati ili će ga naručitelj kupiti?
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 15:33   #7
® LUCKY ®
~ Dum Spiro, Spero ~

® LUCKY ® Avatar

Registracija: Jul 2007.
Pošalji poruku preko ICQ korisniku ® LUCKY ® Pošalji poruku preko AIM korisniku ® LUCKY ® Pošalji poruku preko MSN korisniku ® LUCKY ® Pošalji poruku preko Yahoo korisniku ® LUCKY ® Pošalji poruku preko Skype korisniku ® LUCKY ®
Quote:
Randall Flagg kaže: Pogledaj post
Ma cekaj malo, zasto bi svak svojoj drzavi imao uopce placati PDV

Ti njima ispostavis racun (bez PDV-a), oni ga tebi podmire i tocka.

Koliko je meni poznato, PDV uopce ne ulazi u pricu....

Ja znam kada radim izvozne fakture PDV ne računam. Plaća ga kupac i BiH, isto tako kada uvozim robu iz Njemačke partner u Njemačkoj mi daje fakturu bez PDV-a, a ja PDV plaćam tu u Hrvatskoj kada radimo carinsku deklaraciju!
® LUCKY ® is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 17:10   #8
Randall Flagg
RemoteControlProductions

Randall Flagg Avatar

Quote:
® LUCKY ® kaže: Pogledaj post
Ja znam kada radim izvozne fakture PDV ne računam. Plaća ga kupac i BiH, isto tako kada uvozim robu iz Njemačke partner u Njemačkoj mi daje fakturu bez PDV-a, a ja PDV plaćam tu u Hrvatskoj kada radimo carinsku deklaraciju!
A to je u redu, pošto se uvozi neka roba PDV i carina mora biti plaćena.

Ali ako je riječ o intelektualnim ili nefizičkim uslugama PDV neće platiti ni jedna strana.Barem koliko ja to shvaćam.

Npr da Njemačka firma angažira hrvatsku odvjetničku firmu za neki posao, neće niti jedna strana platii PDV.
Randall Flagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 21:02   #9
polly
.

polly Avatar

Quote:
Randall Flagg kaže: Pogledaj post
Ali ako je riječ o intelektualnim ili nefizičkim uslugama PDV neće platiti ni jedna strana..
ne baš za sve
piše u zakonu na što se ne plaća
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 22:08   #10
Randall Flagg
RemoteControlProductions

Randall Flagg Avatar

Quote:
polly kaže: Pogledaj post
ne baš za sve
piše u zakonu na što se ne plaća
Čekaj malo nije mi jasno kako se može plaćati uopće PDV na tako nešto.

Ja iz Hrvatske mogu prodat nekome što god hoću izvan Hrvatske, i po zakonu ne zaračunavam PDV na tu uslugu/proizvod. Druga je sad priča što se mora platiti kad je roba na carni.

No uzmimo u obzir da je riječ o nefizičkom proizvodu , usluzi.Zašto bi ja morao na to platiti PDV, molim te? Njima nisam u fakturi ga naplatio, oni mi pošalju iznos na žiro račun i gotova priča.

Baš me sad ovo zainteresiralo, nadam se da će se netko još priključiti raspravi....
Randall Flagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 08:43   #11
polly
.

polly Avatar

moraš gledat i mjesto obavljanja usluge i vrstu usluge koja je izvršena
s robom je jednostavno, jel' prešla granicu ili nije i tu je priči kraj
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 18:59   #12
sexpir
Registrirani korisnik

Kada je rijec o robi to je poprilicno jednostavno,robu kupim u maticnoj zemlji sa PDV-om,izvezem je dobijem PDV nazad ,kupac preuzme robu npr.u Hrvatskoj na tu robu placa PDV itd...Ali sta je sa uslugom u ovom slucaju gradjevinskom u kojoj bi ja mogao ispostavit fakture primit lovu na Hrvatski ziro racun,
E sad cu nesto bubnut -Pobacat fakture ili samo par prakticki uzet lovu na crnjaka,odkud zna svabo sta i kako je bilo-dali je ovo glupost ili je to stvarno moguce
sexpir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 16:24   #13
LogicalStandBy
1 + 1 = 10

LogicalStandBy Avatar

Registracija: Sep 2005.
Quote:
Kada je rijec o robi to je poprilicno jednostavno,robu kupim u maticnoj zemlji sa PDV-om,izvezem je dobijem PDV nazad ,kupac preuzme robu npr.u Hrvatskoj na tu robu placa PDV itd...Ali sta je sa uslugom u ovom slucaju gradjevinskom u kojoj bi ja mogao ispostavit fakture primit lovu na Hrvatski ziro racun,
E sad cu nesto bubnut -Pobacat fakture ili samo par prakticki uzet lovu na crnjaka,odkud zna svabo sta i kako je bilo-dali je ovo glupost ili je to stvarno moguce
Imas u Njemackoj oko 60.000 poreskih savjetnika, koji ce ti ovo pitanje odgovoriti pismeno za 50,-ak EUR-a.
Otvori "Gelbe Seiten" (www.gelbe-seiten.de) nadji jednog i pitaj da li ce za 50,-ak EUR napravit.
http://www1.gelbeseiten.de/yp/tradel...ch=tradesearch

Ako imas firmu, taj ces racun odbit od prometa i manje ce te kostat, nego skupljat informacije po web-u

U vecim mjestima (kao Münchenu) ima i nasih Steuerberater-a, koji znaju kako obracunavat s HR.
Ja ne znam ni jednog osobno, zbog toga ne mogu preporucit nista.

Ali kao prvo ima li tvoja "Firma" uopce Umsatzsteuer-Identifikationsnummer ili skraceno Ust-IdNr. Pocinje sa DE i ima gomilu brojeva u sebi!
vidi:
http://de.wikipedia.org/wiki/Umsatzs...ikationsnummer

To ti nije Steuernummer (poreski broj) kod Finanzamta.

Ako nemas Ust-Id, onda neces moci izvozit bez PDV-a, jer tvoj kupac mora svojoj drzavi prijavit tvoj Ust-Id, da oni mogu u Njemackoj pogledati, da li ti uopce smijes ubirati i izdavati PDV-stavke (GmbH smije), tako da on moze PDV u svojoj drzavi pravdat. Mora ga on u svojoj drzavi platit, ali ga moze pravdat.
Ako je tvoj kupac jedna Firma, onda ju PDV uopce ne interesira, jer ona ga "obracunava" s izdatim racunima.
Ako kupuje "fizicka osoba" e onda ce se ona vjerovatno naplacat i PDV-a i carina!
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja