Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2007., 15:43   #21
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post

Latinizam, od pasta "tijesto" > talijanizam pastetta. Vjerojatno od njemačkog Pastete.
e ovo je mene zanimalo: kakve veze tijesto ima s pastetom i s tvorevinama koje u hrvatskom nazivamo pasta?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 15:47   #22
Lightbulb

Quote:
Ris kaže: Pogledaj post
Cvjetka, tvoja je teorija da se ta salama jede uz čaj!?


Ne, nije to moja teorija, samo pitam zakaj je imala čajnik. Inače, ja sam salamu uglavnom jela za doručak, čiji je sastavni dio bio i čaj s limunom, mlijeko ili kakao.

Mi ovdje ionak nagađamo, treba pitat "tvorca".
__________________
Piše Hund, al' piše i Mile!
DijeteCvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 15:51   #23
Question

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
ovo što kaže chateauxdeif je sasvim izgledno, to je onda tako bilo, no jesti paštetu/kobasicu i piti čaj???
...
...

A kaj ti piješ?! Pivu?!
__________________
Piše Hund, al' piše i Mile!
DijeteCvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 18:21   #24
Quote:
DijeteCvijeća kaže: Pogledaj post
Ne, nije to moja teorija, samo pitam zakaj je imala čajnik. Inače, ja sam salamu uglavnom jela za doručak, čiji je sastavni dio bio i čaj s limunom, mlijeko ili kakao.

Mi ovdje ionak nagađamo, treba pitat "tvorca".
A možda su gospoda iz marketinga mislili da uz čajnu paštetu ide dobar logo čajnik.
a sami su bili u zablodi.

po meni je logičnija ona varijanta sa kinuom.

Ono, naši proivođači čuju ili vide na kobasici da piše China, čuju da se ta kobasica čita Čajna,
i onda uvedu tu čajna salamu na naše tržište.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 18:23   #25
Quote:
DijeteCvijeća kaže: Pogledaj post
A kaj ti piješ?! Pivu?!
PA piva ide bolje uz čajnu kobasicu nego čaj.
Uz čaj idu kolačići, pa se valjda tako i zovu.
Pa i pecivo isto tako!
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 18:26   #26
Ajd da vise ne trkeljamo o kineskom porijeklu kobase...
http://images.google.fr/images?hl=fr...-8&sa=N&tab=wi

Na Wikici vele ovo:

"Teewurst was invented in Pomerania, probably in the small Baltic town of Rügenwalde (now Darłowo in Poland), in the middle of the 19th century. The name, which means tea sausage, is said to derive from the habit of serving sandwiches at teatime."
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 18:52   #27
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Ajd da vise ne trkeljamo o kineskom porijeklu kobase...
http://images.google.fr/images?hl=fr...-8&sa=N&tab=wi

Na Wikici vele ovo:

"Teewurst was invented in Pomerania, probably in the small Baltic town of Rügenwalde (now Darłowo in Poland), in the middle of the 19th century. The name, which means tea sausage, is said to derive from the habit of serving sandwiches at teatime."
ma sve si pokvario baš me oduševila ideja da su meso "salamurili" u kini (čajni) i onda brodovima dovozili do engleske, da bi od tog mesa englezi pravili kobasice ili paštete.
to kaj se nešto zove čajni kolutić ili čajno pecivo, je iz razloga što su kinezi već u ono doba imali takovu tehnologiju da su mogli (kao naša današnja industrija) preraditi krv, koja se onda, kao i danas upotrebljavala kao dodatak u industriji keksa i kruha.
__________________
dear Lord,everyday in every way teach me to tend to my own business and to keep my big mouth shut...
especially when I don't know what I'm talking about
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 19:00   #28
Quote:
chateauxdeif kaže: Pogledaj post
ma sve si pokvario baš me oduševila ideja da su meso "salamurili" u kini (čajni) i onda brodovima dovozili do engleske, da bi od tog mesa englezi pravili kobasice ili paštete.
to kaj se nešto zove čajni kolutić ili čajno pecivo, je iz razloga što su kinezi već u ono doba imali takovu tehnologiju da su mogli (kao naša današnja industrija) preraditi krv, koja se onda, kao i danas upotrebljavala kao dodatak u industriji keksa i kruha.
Ma nemaju Kinezi vremena salamurit, oni to sve na naglo u woku...
A shtash, gladushi...

ps Ja sam zensko...
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 19:08   #29
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post

ps Ja sam zensko...
Koji je već ovo put.
Na tvom mjestu, momče kolberte, ja bih se preispitao
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 19:18   #30
Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Koji je već ovo put.
Na tvom mjestu, momče kolberte, ja bih se preispitao
Sve pet. I'm in touch with my masculine side...
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 19:58   #31
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Ma nemaju Kinezi vremena salamurit, oni to sve na naglo u woku...
A shtash, gladushi...

ps Ja sam zensko...
ma već sam išla gledati kaj piše da jesi, ali tvoj avatar me "smota". ja sam vizualni tip i onda se razgovaram sa avatarom no, jučer u prodavaonici građevinskog materijala ja i 4 muška, ulazi još jedan i veli "dečki dobro jutro" a imam samo jako kratku kosu.
colber, dobro došla u društvo sumnjivih

chayna pashteta - ma zvoni kineski
__________________
dear Lord,everyday in every way teach me to tend to my own business and to keep my big mouth shut...
especially when I don't know what I'm talking about
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 20:11   #32
Lightbulb

Quote:
Ris kaže: Pogledaj post
A možda su gospoda iz marketinga mislili da uz čajnu paštetu ide dobar logo čajnik.
a sami su bili u zablodi.

po meni je logičnija ona varijanta sa kinuom.

Ono, naši proivođači čuju ili vide na kobasici da piše China, čuju da se ta kobasica čita Čajna,
i onda uvedu tu čajna salamu na naše tržište.


Kad se čajna kod nas pojavila, niko nije znal kak se čita China. Sjećam se jednog stričeka, pokoj mu duši, kojeg su zvali Činek, jer je "Made in China" pročital ko "Made in Čina" (ovo made nije im smetalo, mnogi i danas tak čitaju ).
__________________
Piše Hund, al' piše i Mile!
DijeteCvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 20:14   #33
Angry

Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Ajd da vise ne trkeljamo o kineskom porijeklu kobase...
http://images.google.fr/images?hl=fr...-8&sa=N&tab=wi

Na Wikici vele ovo:

"Teewurst was invented in Pomerania, probably in the small Baltic town of Rügenwalde (now Darłowo in Poland), in the middle of the 19th century. The name, which means tea sausage, is said to derive from the habit of serving sandwiches at teatime."


Joj, kak si zločesta, sad si nam Riseka bacila u bedaru.
__________________
Piše Hund, al' piše i Mile!
DijeteCvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 20:15   #34
Quote:
DijeteCvijeća kaže: Pogledaj post
Kad se čajna kod nas pojavila, niko nije znal kak se čita China. Sjećam se jednog stričeka, pokoj mu duši, kojeg su zvali Činek, jer je "Made in China" pročital ko "Made in Čina" (ovo made nije im smetalo, mnogi i danas tak čitaju ).
ne luopetaj.

pa taj koji je napisao čajna je očito znao pročitati China.
Ne znači da su svi koji su čajna čitali čajna, znali da se China čita Čajna.

O, tebi se mora sve crtati...
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 20:18   #35
Quote:
DijeteCvijeća kaže: Pogledaj post
Joj, kak si zločesta, sad si nam Riseka bacila u bedaru.
Da, inače je wiki jako relevantan izvor, budući da znam kakvi sve pišu i moderiraju tamo.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 20:21   #36
Lightbulb

Quote:
Ris kaže: Pogledaj post
ne luopetaj.

pa taj koji je napisao čajna je očito znao pročitati China.
Ne znači da su svi koji su čajna čitali čajna, znali da se China čita Čajna.

O, tebi se mora sve crtati...


Jedini koji lupeta si ti - opet si zadro i tupiš po teoriji koja se tebi najviše sviđa. Iako je očito da se frajer zayebaval.
__________________
Piše Hund, al' piše i Mile!
DijeteCvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 20:24   #37
Quote:
DijeteCvijeća kaže: Pogledaj post
Kad se čajna kod nas pojavila, niko nije znal kak se čita China. Sjećam se jednog stričeka, pokoj mu duši, kojeg su zvali Činek, jer je "Made in China" pročital ko "Made in Čina" (ovo made nije im smetalo, mnogi i danas tak čitaju ).
kad je iza 2. svj. rata amerika slala kao pomoć pakete raznog sadržaja, na paketima je pisalo "GENERAL PURPOSE". jasno da je nakon nekoliko pošiljaka sve što je dolazilo na taj način dolazilo "od generala Purposea" -
__________________
dear Lord,everyday in every way teach me to tend to my own business and to keep my big mouth shut...
especially when I don't know what I'm talking about
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 20:25   #38
Quote:
Ris kaže: Pogledaj post
Da, inače je wiki jako relevantan izvor, budući da znam kakvi sve pišu i moderiraju tamo.
Potpuno si u pravu. Preostaje ti da prepravis ovaj krivi sadrzaj u tocan. (Teewurst vs. Chinawurst)...
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 20:26   #39
Quote:
chateauxdeif kaže: Pogledaj post
kad je iza 2. svj. rata amerika slala kao pomoć pakete raznog sadržaja, na paketima je pisalo "GENERAL PURPOSE". jasno da je nakon nekoliko pošiljaka sve što je dolazilo na taj način dolazilo "od generala Purposea" -
Ajme odlicno, nisam za to znala!
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 20:27   #40
Cool

Quote:
DijeteCvijeća kaže: Pogledaj post
Joj, kak si zločesta, sad si nam Riseka bacila u bedaru.

Sorry,Colbert(a), sad sam se sjetila, pa Ris ionak ne zna engleski.
__________________
Piše Hund, al' piše i Mile!
DijeteCvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:53.