Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2007., 12:00   #41
Quote:
Foresti kaže: Pogledaj post
Prividno my ass. Možda skok nije trenutuni, ali ako se sjedneš u svemirski brod i ubrzaš na 99% brzine svijetlost, voziš se po svemiru 3 dana (unutar tvog referentnog sustava) i vratiš se na zemlju, na zemlji je prošlo više od tri dana. Dosta više! Za tebe su ta 3 dana realna za ove na zemlji su godine koje su prošle isto tako realne.
Imaš pravo, ali... S kojeg god sustava gledamo u tvom primjeru, nitko nije otišao u budućnost niti su se oni na Zemlji vratili u prošlost. Želim reći da ti nisi skočio u pravu budućnost dokle god ti za neki sustav imaš određenu duljinu kretanja prije nego staneš. Recimo da mi u vremenu vučemo nekakvu liniju za sobom. Skok u budućnost značio bi da se ta linija prekine i opet nastavi u budućnosti. Ali ti za Zemljane u tvom primjeru imaš godine putovanja za kojima ti vučeš tu liniju, ali koja se ne prekida,a opet gledano iz tvog sustava imaš 3 dana te linije...
Brzinom svjetlosti ne možemo putovati... Kužiš na šta mislim?
Slažem se ja s tobom da smo mi došli tako u ''budućnost'' s obzirom na Zemlju,ali nisi s obzirom ne neke druge sustave,i to nije ''prava'' budućnost,ali to da si stigo u ''budućnost'' ne poričem
Omega Phoenix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 20:59   #42
Cini mi se teze ostvarivim putovati kroz vrijeme u nasem 3D svijetu. Ako je vrijeme relativno i ako predpostavimo da se sve dogadja sada (i proslost i sadasnjost i buducnost) onda se zapravo nema kud putovati. Vise bi se moglo razmisljati o koraku u drugu "vremensku zonu". Mozda dusa prije rodjenja bira u kojem vremnu ce se roditi te tako putuje kroz vrijeme.
Namcor404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 02:39   #43
Quote:
PhoeNiX_ReMinD kaže: Pogledaj post
Imaš pravo, ali... S kojeg god sustava gledamo u tvom primjeru, nitko nije otišao u budućnost niti su se oni na Zemlji vratili u prošlost. Želim reći da ti nisi skočio u pravu budućnost dokle god ti za neki sustav imaš određenu duljinu kretanja prije nego staneš. Recimo da mi u vremenu vučemo nekakvu liniju za sobom. Skok u budućnost značio bi da se ta linija prekine i opet nastavi u budućnosti. Ali ti za Zemljane u tvom primjeru imaš godine putovanja za kojima ti vučeš tu liniju, ali koja se ne prekida,a opet gledano iz tvog sustava imaš 3 dana te linije...
Brzinom svjetlosti ne možemo putovati... Kužiš na šta mislim?
Slažem se ja s tobom da smo mi došli tako u ''budućnost'' s obzirom na Zemlju,ali nisi s obzirom ne neke druge sustave,i to nije ''prava'' budućnost,ali to da si stigo u ''budućnost'' ne poričem
Istina to nije skok u pravom smislu. Ali je dobra metoda za putovanje u budućnost, i ne moraš ubrzat na brzinu svijetlosti, da se taj efekt postigne. Što se tiče odlaska u prošlost ti treba wormhole. Ako možeš rezat prostor što ne bi i vrijeme. Gle, pojmovi kao što su prostor i vrijeme se još za sad nemogu dobro definirat u fizikalnom smislu. I zapravo čini se da su na neki način povezani. Vrijeme nije linearno a prostor nije samo ono što vidimo oko sebe.
Old 10.11.2007., 11:14   #44
Vjerujem da je nekim metodama moguce, ali nesto drugo mi je jako interesantno. Zamislite, vratite se u proslost i ubite hitlera. zatim se opet vratite u sadasnjost. E sad, da li ce ljudi znati da je netko ( i tko ) ubio hitlera, ili ce se hitler ipak sam ubiti, a vi cete se cuditi i pricati kako ste ga vi ubili? malo blesavo sam objasnio, al najednostavnije je )
dzg2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 19:27   #45
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
To nije tako jednostavno.
Mnogi čitavo vrijeme misle da je skočiti u neko drugo vrijeme jednostavno, jer eto, tu je Zemlja, pa skočiš.
A niste se zapitali može li se samo tako skakati bezveze?
Hoćete li uloviti Zemlju? Tko zna gdje je ona sada, gdje je u budućnosti. Kako skočiti na prikladan prostor, tj. neki plato na Zemlji, naravno, nakon što smo ju uhvatili?
Odgovor: nikako. Putanje tijela su kaotična. Može se samo približno.
A skočiš li približno tko zna gdje ćeš se naći.
Zato vremeplov mora biti svemirski brod, tako da skočiš blizu Zemlje, dovoljno da možeš spustiti se na nju, a opet dovoljno daleko da ako je pogrešan proračun, da se ne pojaviš u nekoj planini ili nedaj bože u užarenoj magmi.

E sad. Postoje li letjelice oko nas? Pa naravno da postoje. Zovemo ih UFO!
objašnjeno je da će Zemlja biti na životu još bar 5 milijardi godina (dok traje u Sunce), stoga nije pitanje hoćemo li u "skoku u vremenu" doskočiti na Zemlju , nego hoćemo li doskočiti unutar tih 5 milijardi godina. Tko zna kako ćemo znati "koliko vremena je prošlo" dok smo mi putovali vremenom. Neće li valjda bit neka kazaljka ko u onom starom filmu "putovanje kroz vrijeme"
Old 16.11.2007., 12:33   #46
po meni, ako ne postoji paralelni svijet onaj ko bi putovo kroz vrijeme bi ili nestao ili umro... ako bi otisao naprimjer u budučnost, a ne postoji paralelni svemir, morao bi se pojaviti u svojoj kozi, u svojoj ulozi u sebi samo par godina kasnije... znaci postoji mogucnost da bi ili umro jer bi ti falilo onaj dio godina koji si preskocio ili da bi se probudio iz neke kome i niceg se nebi sjecao! mozda je po toj mogucnosti netko vec putovao u buducnost??!
Old 16.11.2007., 14:52   #47
Quote:
inikaaaaaa kaže: Pogledaj post
Sad sam tek ovo vidio...

Dakle:
Diferencijalna geometrija (koja opisuje zakrivljenje multidimenzionalne mnogostrukosti, tj. prostora)
http://en.wikipedia.org/wiki/Differential_geometry

Tu nalazimo i ovo:
Initially and up to the middle of the nineteenth century, differential geometry was studied from the extrinsic point of view: curves and surfaces were considered as lying in a Euclidean space of higher dimension (for example a surface in an ambient space of three dimensions). The simplest results are those in the differential geometry of curves. Starting with the work of Riemann, the intrinsic point of view was developed, in which one cannot speak of moving 'outside' the geometric object because it is considered as given in a free-standing way.

The intrinsic point of view is more flexible. For example, it is useful in relativity where space-time cannot naturally be taken as extrinsic (what would be 'outside' it?). With the intrinsic point of view it is harder to define the central concept of curvature and other structures such as connections, so there is a price to pay.

These two points of view can be reconciled, i.e. the extrinsic geometry can be considered as a structure additional to the intrinsic one. (See the Nash embedding theorem.)

Kad smo kod Nashovog teorema o umetanju to je, bar mi se čini, onaj što ga je riješio na prozoru koledža. John Nash je onaj "genijalni um" o kojem je snimljen istoimeni film.
Old 16.11.2007., 15:00   #48
Quote:
lampion kaže: Pogledaj post
objašnjeno je da će Zemlja biti na životu još bar 5 milijardi godina (dok traje u Sunce), stoga nije pitanje hoćemo li u "skoku u vremenu" doskočiti na Zemlju , nego hoćemo li doskočiti unutar tih 5 milijardi godina. Tko zna kako ćemo znati "koliko vremena je prošlo" dok smo mi putovali vremenom. Neće li valjda bit neka kazaljka ko u onom starom filmu "putovanje kroz vrijeme"
Naravno da hoće. Postoje kazaljke, samo nisu uvijek vidljive.
Old 16.11.2007., 15:29   #49
Ja bi nazad u 80-te...
Mezomorph is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 12:18   #50
Quote:
__DIZASTER__ kaže: Pogledaj post
da se moze putovati kroz vrijeme to bi znali zbog toga sto bi ljudi iz buducnosti dolazili k nama
A kak ne znas da dolaze?
Ninja75cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 21:04   #51
Quote:
audioslave kaže: Pogledaj post
hm... nisu ga katapultirali u buducnost, vec su ga premjestili u prostoru...

Brod je iz philadelphije teleportiran u luku york u engleskoj, jedini problem sto je sva posada broda nestala, dakle nije se materijalizirala...

I BTW, jel nije jednostavnije da si dao link, vec si morao copy-paste raditi...

http://www.damanhur.hr/Vremeplov/vremeplov.htm
Ne...brod se pojavio na 3 mista u isto vrime, s tim da ga u luci nije bilo cila 4 sata. Niskofrekventni magnetski valovi doslovno rastavili brod na molekularnoj razini.
I posada broda nije nestala, nekoliko ih je falilo. 3 slučaja su poznata koja su se vezala za ovaj eksperiment. Navodno su se u 60ima pojavili ti mornari, s tim da je jedan osvanija u dnevnom boravku neke žene u Texasu ili tako nekoj američkoj selendri. Žena je navodno dobila šok jer se lik doslovno materijalizira njoj isprid face u dnevnom boravku u onoj uniformi mornarskoj iz 40-ih.Snimljen je i film o tome (ali je glup).
Ostatak posade - svima je bilo loše, neki su gorili, neki su bili ludi (izvorno je ovaj pokus počea kao rezultat istraživanja za mind control, mada mu je sad namjera bila nevidljivost za radare), a većina posade je bila materijalizirana zajedno s brodom, tako da su bili doslovno spojeni s konstrukcijom broda, ruke i noge u zidovima, itd...

Pošto je Tesal bia lud do bola, genij kakvog svit nije vidia i konstantno pod budnim okom FBI-a, moguće je čak i da je doša do putovanja kroz vrijeme.
Postoje nekakve pričice o tome da je rekord u budućnost do 2012, preko se nije moglo (rekao bi moj profesor iz environmentala da ionako nećemo dalje dogurat nastavimo li ovako), dok se u prošlost išlo do u nedogled. (možda oni leteći tanjuri po zidovima pećina nisu bili svemirci nego Tesla lično i personalno ) Ali nije dokazano ništa pa...

A šta se vremena tiče... neki ga zamišljaju kao vodu u čaši. Vrti se u krug i u bilo kojem trenutku možeš se s jednog dijela vratit na drugi dio i nešto izmjenit. Hm...tko zna. It's funny World!

Hitler bi bio upitan
Old 25.11.2007., 22:11   #52
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Misliš, pitanje je zašto je naš svijet trodimenzionalan?
Netko je rekao kako izgleda da svemir voli membrane, tj. ćelije.
Tako stvara u multidimenzionalnom prostoru potprostorne ćelije. Mi živimo u jednoj, četverodimenzionalnoj, gdje zapravo tri čine prostor a jedna je vremenska. To je ono što u einsteinovoj općoj teoriji relativnosti nazivamo Lorentzova mnogostrukost, a zapravo je jedna vrsta kvazi Riemannove mnogostrukosti.

Mi u tome živimo. Ali to u čemu mi živimo nije jedina realnost. Nije zatvorena. Postoji oko nje jedna mnogo veća realnost.
a ipak je 4 ta dimenzija vrmenska a ne prostorna daj saberi se malo druze . mislim jako je tesko tebe za shvatit bez ljutnje molim.
enaband is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 20:39   #53
evo jedan video u kojem Michio Kaku objašnjava da je putovanje kroz vrijeme moguće
Old 13.04.2008., 22:58   #54
Quote:
audioslave kaže: Pogledaj post
hm... nisu ga katapultirali u buducnost, vec su ga premjestili u prostoru...

[/url]

hm, nešto kao u Stra Trek Voyager, koji koristi izraz "fazni pomak". Dakle osoba, vremenski putnik, bi bila odamh tu pokraj mene ali ju ja nebi vidio jer bi imala taj "fazni pomak", dakle bila bi u vremenu koje je malo "prije ili poslije" vremena u kojem sam ja taj tenutak.
Jel tako?
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 23:38   #55
Evo kako ja gledam na to. Ja živim u svemiru A. Svemir A je imao svoju prošlos, ima svoju sadašnjost i imati će svoju budućnost. Prošlost svemira A je znama (recimo zapisana je u knjigama). I ako ja iz svemira A odem u prošlost u 1939 da ubijem Hitlera, što i napravim - koknem ga. No, zapravo ja nisam otišao u svemir A, već u neki drugi (B,C,D....), i u mojoj sadašnjosti, iz koje sam ja došao (svemira A) Hitler je još uvijek živ. Zašto mislim tako? Iz 2 razloga:
1. Ako mi u svemiru A imamo knjige u kojima piše da je Hitler umro 1945 godine, počinivši samoubojstvo - onda to je tako, faktična činjenica - to se dogodilo. 2. Ako ja ubijem Hitlera, što će se dogoditi ---> Neće biti Reicha ----> Vjerojatno bi se jedno duže izvjesno vrijeme održala Kraljevina Jugoslavija ---> To bi rezultiralo totalno drugačijim razmještajem stanovništva, budučih događaja itd...----> Što bi značilo, da se moji roditelji vjerojatno ne bi upoznali i zaljubili (ako bi uopće bili živi)---> Što znači da se ja ne bi rodio. Ako se ja nisam rodio, kako sam ja mogao otputovati u prošlost i ubiti hitlera? Nikako. Dakle, po meni je jedini logički odgovor da sam ja otputovao u prošlost, no u trenutku kada sam ja stigao u tu prošlost se iz moje prošlosti (Svemira A), "rodila, proizišla, stvorila" jedna nova vremenska linija (Svemir , B, c, d....) neovisna od moje (Svemira A), te jedino isto što dijeli s mojim svemirom jest prošlost DO 1939 (odnosno do onda kad sam ja stigao u tu prošlost)....
Ovo je samo moje mišljenje, pa me nemojte flejmat...
looki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 00:19   #56
Quote:
lampion kaže: Pogledaj post
besmislica - kao, avionom se može putovati samo u zemlju koja ga je izradila

nama, danas, nije moguće pojmti da će putovanja kroz vrijeme biti moguća iz jednostavnog razloga jer ne možemo shvatiti pojam putovanja kroz vrijeme - isto kao starim grcima/eipćanima/rimljanima/Napoleonu... da možemo letjeti zrakom - njihov pojam nemogućnosti letenja se svodi na to da je drvo, metal i ostalo "teže" od zraka i da letenje nije moguće.
E pa tako je i nama danas sa putovanjem kroz vrijeme!
a ptice koje su teže od zraka ne lete
mrgi124 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 01:34   #57
Prema Einstein-ovoj teoriji kada bismo putovali svemirskim brodom brzinom koja je blizu brzini svjetlosti mogli bismo za kratko vrijeme doci do mnogo udaljenih nebeskih tijela ili cak u neku drugu galaksiju.Naravno istom brzinom bismo se mogli vratiti na zemlju.Medjutim to bi za nas znacilo rastanak sa svim osobama koje smo poznavali jer bi kad se vratimo na zemlju primijetili da ako je npr vrijeme naseg boravka u svemirskom bilo mjesec dana i ako pretpostavimo da smo se odmah vratili od tamo gdje smo putovali-na zemlji proslo npr nekoliko hiljada godina.Naravno,koliko ce vremena proci na zemlji dok se mi krecemo u svemirskom brodu zavisi od brzine svemirskog broda kojim se krecemo ako usvojimo konstantni termin vremena koji cemo provesti u svemirskom brodu.Na ovaj nacin se prema Einstein-ovoj teoriji putuje buducnost.Kada bismo brzinu naseg svemirskog broda povecali do brzine svjetlosti(Prema Einsteinu brzina svjetlosti se ne moze dostici,ali neki naucnici sumnjaju u to) vrijeme bi stalo.Koliko bi vremena u
ovom slucaju proslo na zemlji to ne mozemo znati bez proracuna,ali mozemo zakljuciti da bi proslo mnogo vise nego u prvom slucaju.Mnogima bi koji bi se u ovo upustali kao i meni sto se kaze pamet stala jer ne mogu ni zamisliti da bi se moglo doci do toga da vrijeme ne postoji,ali Einsteinova formula teorije relativiteta upravo to dokazuje.I dalje kada bismo brzinu svemirskog broda ubrzali do brzine vece od brzine svjetlosti vrijeme bi teklo unazad tj kada bismo se vratili na zemlju vidjeli bi da smo npr dosli u neku daleku proslost.U koliku proslost to zavisi kolikom smo vecom brzinom od brzine svjetlosti putovali svemirskim brodom.Ovo sve lici na naucnu fantastiku,ali mnogi naucnici nakon raznih eksperimenata priznali su Einstein-ovu teoriju relativiteta.

Sve mi je to tesko povjerovati jer proizilazi da je teoretski moguce putovati kroz vrijeme.Sam Einstein je po otkricu svoje teorije rekao nesto kao:"Nismo li se mi otkricem ove teorije priblizili Bozanstvu"
Hamza_Mujanovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 03:37   #58
ta teorija je savrseno jasna i logicna po to j njegovoj teoriji vrijeme je relativno a ja cu dodat i to da vrijeme ne postoji ,vrjeme je iluzija ..svjet je u kaosu i u gibanju a mi gibanje necega ..okruzujemo vremenom ..pri vecim brzinama tjelo je tromije i dakle cestice pri vecim brzinama se usporavaju a i time i vrijeme u nasem pojmu..dakle ako svemirski brod ide 50 % brzine svjetlosti ljudi i satovi i sve u tom brodu ce bit 50% sporije ..e sad 1 godina provedena na tom brodu bit ce 2 godine na zemlji isto tako i sa suprotnog gledista ..sto ce reci i pokazati relativnost vremena ..dakle vracanje u proslost bi bilo vracanje sistema kakav je bio ili sustava kojeg gledamo u prijasnje stanje ..cini mi se nemogucim ..
Old 14.04.2008., 05:01   #59
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
No dobro. Ukoliko postoji kontinuum, postoji i budućnost. U toj budućnosti je netko već došao do vremeplova, pretpostavimo. I dakako, krenuo u prošlost.
Nema apsolutno nikakve logike da ih ne viđamo svakodnevno.
Da, prvo sto bi napravili bi nam se javili: Oooo, bok TanjaOriginal, evo mi smo iz budućnosti pa ti se javljamo eto tek toliko da znaš... i tek toliko da čoviječanstvo može paničarit malo itd...itd...

Ako je moguće ne vjerujem baš da bi baš svima bio raspoloživ taj "vremeplov"...
grudnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 16:42   #60
Jel netko ovdje vjeruje da postoji TRP tj Time Reference Point kako ga je Tesla definirao?
sun-in-eyes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:27.