Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2002., 02:44   #1
Tajland (I. dio)

Odo ja u Tajland za koji tjedan i to na duze vrijeme pa me zanimaju bilo kakve korisne stvarcice i savjeti kojih se mozete sjetit, a koje ce mi bit od koristi.
Ja sam tamo vec jednom bila, al samo u Bangkok i na Phi Phi otoku, dakle, savjeti za tamo mi ne trebaju.
Ako je netko bio u Chiang Mai, Mae Hong Son, Ko Pha Ngan, Ko Lanta, Krabi, molim vas, javite mi se.
Konkretno me zanimaju jeftin smjestaj, trekking, diving, dobra klopa, klubovi, gdje provest Novu Godinu, koliko je tesko/lako rezervirat kartu za vlak i koliko prije se treba uciniti, itd...? Dalje, da li je lako dobit vizu za Burmu na jednom od sjevernih granicnih prijelaza i d ali mogu s istom vizom nazad u Tajland il moram kupit drugu u Burmi?
Puno hvala.
Sve informacije su dobrodosle.
Kiki is offline  
Old 03.12.2002., 03:00   #2
Smile

Nisi ni ti luda, znaš ti gdje valja
Jel' trebaš pratnju

Nažalost i ja sam bio samo na jugu, tako da ti ne mogu pomoci informacijama.

Želim ti dobar provod u zemlji vjecnog smješka!


P.S.
Ako tražiš dobru i jeftinu klopu bježi od restorana u kojima ima puno stranaca.
U vecini slucajeva ceš se bolje najesti u nekoj tajlandskoj stracari ili nekom njihovom restoranu neuglednog izgleda, nego u restoranu kojemu je vlasnik neki europljanin i pun je turista.
Vienna is offline  
Old 03.12.2002., 03:33   #3
Hej, idem s bratom, tak da mi je pratnja vec osigurana, al se uvijek mozes pridruzit.
Inace, ja idem i na jug i na sjever, tako da mi mozes pomoc s informacijama. Di si ti bio?
Ako je neko cool mjesto, a koje ja nemam u planu, mozda bi mi mogao malo ispricat. Ja sam fleksibilna tako da dolazi u obzir da odem i negdje gdje (za sad) jos nemam u planu ako dobijem dobre preporuke.
Dobra ti je ova s restoranom. Zapravo, kad sam bila na Ko Phi Phi, diving instruktor nas je izveo u neku lokalnu prcvarnicu na obali i moram rec da sam tamo jela najbolje.
Jooj, jedva cekam, ona super ljuta hrana sto przi jezik, nepce, zeludac...uf...

Kiki is offline  
Old 03.12.2002., 08:34   #4
Bila sam prije par godina u Thailandu.

Čarobna zemlja, divni ljudi, ali meni loša klopa /ovo je osobno mišljenje i ne podleže osudi/.

Klima je za nas komatična, ali se brzo navikneš. U Chiang Mai-u je nešto lakše, ima manje vlage u zraku.

Od Bankoka idi noćnim vlakom do Chianga-ili obratno, relativno je jeftino ali je doživljaj kao u westernima, pogotovo vagon restoran.
Meni je sjever simpatičniji od juga.

Za ući u Burmu ne znam koji pasoš imaš, sa hrvatskim trebaš vizu
navodno se dobije na granici samo treba čekati.
Nemruth Dagi is offline  
Old 03.12.2002., 08:49   #5
Hvala, Nemruth.
Znas li otprilike da li se taj vlak treba rezervirat puno prije ili se dovoljno samo pojavit na stanici i uskocit na vlak?
Gdje si odsjela u Chiang Mai?
Jesi isla na koji trek i ako da, koji preporucas?
Pricaj malo.
Hvala.
Kiki is offline  
Old 03.12.2002., 10:16   #6
Išla sam preko agencije tako da je sve bilo sređeno.

Bili smo u dobrom hotelu u Mai-u,čini mi se pet zvijezdica uzmi lokalnog vodiča taksi je jeftin ima puno za vidjeti (slonovi, leptiri, cvijeće, krokosi, zmije). Vozili smo se pa cijelom Mai-u rikšama i imali lokalnu predstavu sa klopom i cugom. To ti je sve za sitne novce. Odsjedaj samo u dobrim hotelima, oni nisu tako skupi, ali su sigurni, udobni-imaš jakuzzi, masažu, bazen.



Vlakom se putuje cijelu noć ali je to nezaboravni doživljaj.
Piješ pivo, nema prozora u restoran vagonu-ak se to moće nazvati, vlak staje na svakoj lokalnoj stranici, seoski kolorit
samo fale indijanci i strele.

Žao mi je ali trekinga nismo vidjeli. Frend bi dodal ;zbog cuge.
Nemruth Dagi is offline  
Old 03.12.2002., 10:29   #7
Aha, kuzim.
Hebiga, ja sam divljakusa i uvijek idem u vlastitom aranzmanu jer ne volim ovisit o grupi, agencijama i slicno. Ovako, kad idem solo, cim mi negdje dosadi, ja-hop, u drugi grad (selo...otok...planinu).
Di ste gledali zmije? U divljini ili na nekoj snake farm?
Kiki is offline  
Old 03.12.2002., 11:13   #8
Bili smo na farmi zmija, ah ko voli nek gleda.
Uvijek neka pobegne u publiku a onda stampedo.

Onda ti ko zaj..ciju bace umjesto zmiju u publiku, špagu pa špaga pogodili mene,šok.

Sad bi zločesti frend rekel; zbog cuge.


Ipak su mi slonovi najjjjdraži, možeš ih hraniti, jahati, hopsati po malcima. Malac ima par stotina kila i preslatke očice. Turati im banane u usta gurati ruku u surlu da te šnjofaju, uživancija.

Ja jašeš i skakučeš na "sedlu" slon hoda a dole šumsko blato, a ja se sjetih Hanibala i zimslih nedelja na klizavom Sljemenu.

Slon stane sa parstokila teškom nogom, blato se razmaže, a
ti poskočiš pol metra južnije na sedlu.


AHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH
Nemruth Dagi is offline  
Old 03.12.2002., 21:30   #9
Jao super! Meni su slonovi isto cool. Decko i ja smo imali priliku pomoc pri pranju slona kad smo bili u Nepalu. Slon se fino legne u vodu i bude miran ko bubica, i ta ga onda ribas iza usiju, a on uziva.
Kasnije se popnes na njega, on uzme vode u surlu i fino te zalije ko iz tusa.
Gdje ste vi gledali slonove? To je isto oko Chiang Mai ili negdje drugo?
Kiki is offline  
Old 04.12.2002., 07:52   #10
Quote:
Originally posted by Kiki

Gdje ste vi gledali slonove? To je isto oko Chiang Mai ili negdje drugo?
Nedaleko grada Chiang Mai-a imaš farmu slonova.

NE PROPUSTITI.
Nemruth Dagi is offline  
Old 23.12.2002., 14:18   #11
Jos si cijelo vrijeme mislim zasto sam napravio onaj cvor ...

Kiki, oprosti sto sam ti zaboravio odgovoriti

Mi smo bili na Phuketu, polovicom sestog mjeseca, pred pocetak kisne sezone.
Nismo imali nista rezervirano, samo kartu od Beca do Bangkoka i nazad
Tek smo u Bangkoku odlucili kuda dalje - Phuket ili Kho Samui.
Rekose nam da je na Phuketu ljepse vrijeme, tako da smo tamo i zavrsili.

Bilo je lijepo: malo turista, prazne plaze i obilazak otoka chopperom (dva puta nas je pljusak dobro oprao dok smo se vozali okolo ) - dva rucnika u ruksaku i kada nam se svidi neka osamljena uvalica na kupanje

Ukoliko i vi zavrsite na Phuketu, a zelite izbjeci preveliku guzvu nemojte uzeti hotel u Patong Beachu ili u Phuket Townu - grad me se nije nesto osobito dojmio , osim trznice i nekoliko hramova nema nista posebno.

Najljepse plaze se nalaze u blizini Patong Beacha - nekoliko kilometara izvan njega su najpoznatije Kata Beach i Karon Beach.
Tamo su i najbolji hoteli, a ima i dosta motela nize klase - mi smo bili u "Marina Cottage" - bungalovsko naselje srednje klase, jako lijepo uklopljeno u sumu palmi.


Kao sto sam vec spomenuo ima jako puno lijepih uvalica za kupanje - no do vecine njih je najlakse doci s motorom ili pjeske.
Vienna is offline  
Old 23.12.2002., 16:14   #12
Hvala na odgovoru, al ne idem u Phuket to mi je malo preturisticki...Bit cu blizu doduse...Krabi i Ko Phi Phi.
Jedva cekam. Jupi!
Kiki is offline  
Old 24.12.2002., 08:38   #13
Quote:
Kiki kaže:
Hvala na odgovoru, al ne idem u Phuket to mi je malo preturisticki...Bit cu blizu doduse...Krabi i Ko Phi Phi.
Jedva cekam. Jupi!

Kikiki,

nemoj da se vratiš a da ne daš report

jer ćemo te ukeknuti onom poznatom antiavanturističkom kletvom

" da Bog da da na svakom putovanju spavaš sa žoharima "
Nemruth Dagi is offline  
Old 24.12.2002., 08:41   #14
Mogu ja i jednu bolje. Davat cu report u hodu. Koliko je meni poznato u Tajlandu sve vrvi od internet kafica, a posto cu se morat ulogiravat svako malo da provjerim da li mi na Dijaspori i Z.K. rade dar-mar dok mene nema, mogu usput i napisat koju o Tajlandu. Naravno, ako ima zainteresiranih.
Kiki is offline  
Old 05.01.2003., 17:57   #15
Thumbs up

'eh da sam znao da Kiki ide na Tajland i da znam s' kojeg perona vozi autobus za Tajland o'ma is'o i ja ....
zozon is offline  
Old 11.03.2003., 22:38   #16
Put na Tajland

Izgleda da pocetkom svibnja mjeseca idem na Tajland....kazem izgleda jer moj muzic mi zna cesto obecat putovanje,a ostanem doma.
Al ja sam vec prevrtila pola sajtova o Tajlandu,izmjenila 10-ak PM s Kiki koja mi je uglavnom rekla dosta toga...izmedju ostalog da ne idem preko agencije jer je jeftinije,da u Bangkoku obavezno posjetim Wat Pho, Wat Arun i Grand Palace,Jim Thompson's House i Vinmamek Mansion,staru prijestolnicu Ayutthayu,restoran u Bankoku Mango tree.

ne preporucuje Pattayu,floating market...koju uglavnom nude agencije.

Mene sad zanima dali je jos neko bio od vas na Tajland,sta treba obici,imam 15 dana odmora i htjela bi maksimalno da ih iskoristim,zanimaju me starine,povjesne znamenitosti....pa ronjenje,koralji....
kako ste vi putovali,agencija ili kao hrabra Kiki?
koje hotele preporucujete?

Ja sam jos u fazi nagovaranja muza da idemo mimo agencije,a on se hvata za glavu da ne zeli doci tamo i lunjat ulicama neznajuci di,sta,kako....njemu je laksa varijanta sve prepustit agenciji,a meni se njihov program ne svidja.

Na vama je red
Samantha is offline  
Old 12.03.2003., 00:14   #17
Lani smo žena i ja prošli Tajland i Kambodžu s tim da smo u Tajlandu imali desetodnevnu turu od Bangkoka do Zlatnog trokuta na sjever i natrag. More nismo obišli, što smo ostavili za neki drugi put.
Sve što ti je Kiki spomenula apsolutno stoji i vjerujem da je ona vidjela mnogo više pa ne bih ponavljao. Jedino sam siguran da će ti hramova na kraju biti preko glave.
Vrijedi razmisliti o tome da kao agencijski gost možeš dobiti zaista dobar hotel po pristupačnoj cijeni. U Bangkoku smo odsjeli u Rembrandt hotelu koji stvarno toplo preporučam, jer u sklopu hotela imaš vrhunski restoran Red Pepper s tajlandskom klopom (nagrada za najbolji restoran u Bangkoku za 2001., a lani se nije pokvario). Moram priznati da nam je priličan problem u Bangkoku bilo ovo s jelom, jer kuda god bi drugdje poželjeli ići jesti, jednostavno nismo imali hrabrosti. Temperature su visoke, mjesta često ne izgledaju obećavajuće i ako si ikad na putu pokvarila želudac, a ja jesam, nije nebitno. U svakom slučaju, Tajland je divna zemlja sa ludim jelima. Jeo bih to cijeli život.

S druge strane, Bangkok je strašno ubrzan grad i nije mi najbolje sjeo. Ti si kao turist definitivno meta, a teško je biti naoštren na nasmiješene Tajlanđane. Plutajući market nismo ni mi obišli jer nam je sugerirano da nije vrijedno, a nismo ni imali previše vremena, međutim, zato mi je bilo zgodno obići u okolici Velike Palače, recimo, cvjetni market. Općenito, ipak mislim da vrijedi vidjeti njihove tržnice, pogotovo one s hranom. Upečatljivo iskustvo, a rekli smo si, neka ide k vragu i probali crve koji su puno bolji nego kukci, jer pomalo je čudan osjećaj kad ti pod zubima pucka ljepljivi skelet neke bube. Svakako na tržnicu ponesite kameru. Još mi je nešto fantastično u Bangkoku, naime oni uglavnom određenu robu prodaju u pojedinoj ulici, tako imate već rečeni cvjetni market gdje se samo cvijeće prodaje, ili ulicu u kojoj svi dućani prodaju kućne figurice Buda i ostalih bogova. Kako izdrže konkurenciju?

Za razliku od Bangkoka, oduševio nas je sjeverni Tajland s mnoštvom plemena koja žive u brdima, daleko opušteniji odmor. Nažalost, nismo imali u turi Karene, tj. Padaung pleme, to su ovi s prstenima oko vrata, ali smo zato vidjeli pleme Hmong i Akhe. Brzo shvatite koliko su ideja modni dizajneri maznuli odavde.

Chiang Mai je drugi grad po veličini u Tajlandu i sa nekih 500 000 stanovnika je patuljak u odnosu na Bangkok od 13-tak milijuna s time da je Bangkok zapravo klasična metropola koja sa identitetom Tajlanda i Tajlanđana nema mnogo veze.

Budite obazrivi s Tajlanđanima kad je riječ o njihovom kralju i kraljici ili vjeri. Možda vam u početku ne sjedne takva predanost vladaru i monarhu, ali pokažete li odbojnost ili nezainteresiranost, do smrti ćete ih uvrijediti. Uvrijedite li kralja Ramu i kraljicu Siringhkit nekom svojom izjavom čak možete biti i kažnjeni. Ovo isto ne vrijedi komentirate li političare.

Fonetski izgovoreno Kop kun kap muškarcu, tj. Kop kun ka ženi što znači Hvala uz obavezni wai, lagani naklon sa sklopljenim dlanovima koji sigurno nećete znati pravilno izvesti, olakšati će vam komunikaciju i uvažavanje kod Tajlanđana.

Povoljnost na Tajlandu je što i unutar aranžmana možete dobiti samo svog vodiča, a on će vas vjerojatno dodatno uveseljavati svojim broken english izrazima gdje fine art department na koncu završi kao fire department ili former time, postane fromer time.

Jedinstveno iskustvo koje smo imali bila je njihova Nova godina, Songhkran festival, koja pada negdje u proljeće a slavi se na način na koji naši maturanti slave maturu ulicama gradova. U tih nekoliko dana teško da nećete poželjeti i sami sudjelovati i zalijevati vodom i brašnom sve živo oko sebe čestitajući Novu godinu. Naime, Tajlanđani su izuzetno nenasilni i slavlje se pretvara u igru koja traje danima. Ovo bih volio svake godine ponoviti.

Za kraj, nikada se nemojte s Tajlanđanima ponašati agresivno ili ljutito. To je u njihovoj svijesti odraz primitivnog ponašanja. Blažena zemlja.

Zadnje uređivanje presvetli : 12.03.2003. at 01:27.
presvetli is offline  
Old 12.03.2003., 04:50   #18
Presvetli.... svaka ti stoji.
Sam, ako zelis vidjet hramove vec sam ti rekla da mozes ukomponirat poludnevni posjet u Ayutthayu tako da odes vlakom iz Bangkoka. Vlak je 15 baht. Uzmi trecu klasu jer je voznja kratka, a i treca klasa je udobna i cista.
(Trecu klasu preporucam ipak samo za kraca putovanja).
Ostatak hramova mozes vidjet u Bangkoku...vec sam ti napomenula koje.
Ja nisam imala niti prilikom prvog niti prilikom drugog posjeta Tajlandu problema s probavom, al vrijedi pripazit.
Prije svega pij samo kupovnu vodu iz boce.
Budi oprezna sa sladoledima ako msilis da mjesto izgleda prljavo ili ako mislis da je sladoled bio refreezed.
Isto tako ako mislis da je voce ili povrce (neskuhano) bilo oprano nekom sumnjivom vodom, ne jedi. Drugo je sve fair game. Ja sam jela i sa standova....samo malo pogledas di Tajlandjani kupuju i gdje je velik promet i tamo fino i ti.
Restorana u Bangkoku ima bezbroj. Budu li ti trebale konkrretne preporuke, pitaj me prije nego ides i ja cu ti natuknut par dobrih. Naravno, svakako posjeti Mango Tree. Navecer tamo imaju i tradicionalne Thai plesacice (one budu u vanjskom dijelu) tako da je to jako zgodno.
Marketi koje je spomenuo presvetli su jako zgodni za vidjet (osim onog plutajuceg...to zaobidji u velikom luku).
Jos bi spomenula China Town...to je cool i, ako se nadjete u Bangkoku preko vikenda, OBAVEZNO posjeti Chatuchak weekend market. To je najveci otvoreni market u cijeloj Aziji i nema sta nema....od zivih zmija i zivotinja do odlicne odjece (ja sam tamo kupila par majica i prekrasnih soseva jako jeftino), namjestaja, klope, ma svega.... Posto je to market gdje kupuju uglavnom Tajlandjani neces se moc puno cjenkat jer cijene nisu inflated kao na ostalim marketima.
Ako zelis kakve laznjake...ima nocni market na Patpongu gdje su isto i sex shows. Ako imate zarku zelju vidjet kakav ping-pong show...vec sam ti rekla...Supergirls...isto na Patpongu.
Kazes da zelis ronit ...onda definitvno u velikom luku zaobidji Pattayu.
Najbolji koralji i slicne pizdariye su na west coast....takozvana Andaman Obala...ako idete preko turisticke...Phuket je OK, a ako idete solo najbolji koralji su oko Krabija i Ko Phi Phi.
Blizu Krabija postoji jedna super plaza koja je kao iz snova...zove se Hat Tham Phra Nang ili Phra Nang Beach. Voda je bistra ko suza...na jednoj strani plaze je i neka pecina i sve skupa izgleda ko s razglednice.
Jedino mjesto za ostat na toj plazi je nekakav five star resort, ali odmah do te plaze su druge dvije plaze (isto lijepe) East i West Hat Rai Leh gdje ima mali milion bungalowa (neki i s bazenom) i svi pristojno izgledaju.
Do Phra Nang plaze voze mali camci, voznja kosta 20 baht (to je oko 30 penija), a kad je low tide mozes i hodat da Phra Nang.
Treca plaza u nizu je Tongsai i isto je cool. Sve plaze su okruzene ogromnim karst formacijama stijena i ima mali milion skola za rock climbing i slicno. Definitvno ti nece bit dosadno.
Na Rai Leh plazi postoji i par turistickih agencija koje mogu organizirat snorkelling i diving trips. Mi smo uzeli agenciju na Tongsai plazi i isli smo preko nih na snorkelling i bili smo prezadovoljni.
Do Krabija mozes autobusom ili avionom ili vlakom iz Bangkoka. Karte kupis bez problema na centralnom kolodvoru ili na aerodromu. Najbolja opcija je vlak...najudobnije je. Ides sleeper trainom overnight do Surat Thanija, onda busom do Krabija (to je sve uracunato u cijenu jer mozes kupit kombiniranu kartu direkt na kolodvoru tako da nemas brige) i onda brodom do Rai Leh beach.
Dobar je i Ko Phi Phi...tamo je koralj prekrasan....ronjenje divno....mi smo vidili whale sharks, leopard sharks, reef sharks, manta rays, morray eels, ma sve...
Jedino...ja sam tamo bila prije nego sto je izisao onaj film s Leonardom di Caprijem i nije bilo toliko krcato turistima tada. Ne znam da li se u medjuvremenu nesto promijenilo.
Na Phi Phi mozes ili preko Phuketa ili preko Krabija...isto avion pa brod ili vlak pa brod ili bus pa brod.
Najbolji diving u Thailandu je na Similan i Surin islands, ali tamo mozes jedino ako si live aboard...znaci da kupis aranzman za sedam (otprilike) dana ronjenja i zivljenja na brodu.
Dobar je jos i Ko Tao al tamo nisam bila.
Dobra je i Ko Lanta, al meni je bolji Krabi ili Phi Phi.
Sta jos...?
Um...ako ti se muz brine oko solo odlaska....bukirajte kako sam ti rekla vec.,..prve dvije noci u Bangkoku i za to vrijeme cete se vec odmorit i snac.
Ja tako uvijek napravim...ipak je nezgodno nakon 12 sati leta s torbama trazit negdje za odsjest.
Dakle, prve dvije noci u hotel, a dalje solo.
Neces pozalit.


__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Old 12.03.2003., 09:54   #19
Vise manje sto si vec saznala od drugih stoji. Ja sam isto bila na Tajlandu i ta zemlja me oborila s nogu. Tam je SUPER i SUPER CES SE PROVEST!

UZIVAJ!
Indi is offline  
Old 12.03.2003., 16:57   #20
E hvala drustvo,toliko ste me zapalili za Tajland da ako me ne odvede...ne gine mu razvod braka.

Kiki jesi li posandrcala di mi savjetujes da ronim,tu di su ajkule...to ajd ti tamo...za tebe ce se imat sta mashit ajkula ja sam samo za procackat zube.

Presvetli ti si ako sam dobro skuzila isao preko agencije koja je imala takav program....i to dobar,ove agencije sto potencira moj muz imaju samo Bankok i Patayu

Ma ti si se Kiki super snasla,ko na domacem terenu....kad moj procita ovo...imas vlak tamo...tuk tuk vamo...autobus tu...bojim se da ce se prepast.Pa ce mi postavit uvjet agencija il nista

Ti si Kiki prvo odsjela u Bankok...pa se prebacila u Chiang Mai...pa na Ko Pha Nganu....pa Ko Lanta....kako si nasla smjestaj...jesi li ostavljala prtljagu u hotelu dok si isla medju plemena?
Samantha is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:51.