Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2008., 19:50   #81
Quote:
Foxy2 kaže: Pogledaj post
Prosli sam tjedan bila u Erste-u u Vg i nisu htjeli niti cuti o varijanti stambenog kredita sa ugovorom na odredjeno, kazu da tako nesto nitko ne zeli potpisati. I da eventualno dolazi u obzir nekakav gotovinski kreditic.
Pa neka digne na svoje ime onaj koji ima stalno zaposlenje. Ako Vam to išta pomaže. Mislio sam da Erste daje gotovinske tako do nekih 50000KN jel smo mi sebi tako dizali.
A za stambene neznam jel nas u to vrijeme nisu zanimali. Ali vrijedi pitati!
Ja sam sad u lombardnima ali nikako uloviti ljude po bankama koji bi malo deteljnije uveli mene malog čovjeka u to!
Ivanzg05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 20:06   #82
Quote:
Ivanzg05 kaže: Pogledaj post
Pa neka digne na svoje ime onaj koji ima stalno zaposlenje. Ako Vam to išta pomaže. Mislio sam da Erste daje gotovinske tako do nekih 50000KN jel smo mi sebi tako dizali.
A za stambene neznam jel nas u to vrijeme nisu zanimali. Ali vrijedi pitati!
Ja sam sad u lombardnima ali nikako uloviti ljude po bankama koji bi malo deteljnije uveli mene malog čovjeka u to!
Da, digla bih ja ali koliki iznos mogu dignuti kad mi je netto placa 3900 kn?!?!
Foxy2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 20:15   #83
Thumbs down

Quote:
Foxy2 kaže: Pogledaj post
Da, digla bih ja ali koliki iznos mogu dignuti kad mi je netto placa 3900 kn?!?!
Nažalost vrlo mali... Zato sam i rekao ako Vam to išta pomaže.
Danas je stvarno jako teško... Ako čovjek nema ušteđevine za nešto početi. Jel kako naći nekoga da ti bude sudužnik na 30godina... Ljudi i sebi žele dizati kredite i sramim se uopće ikoga pitati bez obzira brat,sestra,prijatelji.
A s druge strane ono kaj možemo dići može se dogoditi da nam nije dosta...
Neka mi samo niko ne govori pa nemoraš kušiti stan od 100m2 jel ni ne kupujem stan od 40m2+ obavezna garaža i spremište košta cca 90000EU. Brutalno!
Tako da je stvarno jako jako teško pronaći kombinaciju koja je najprihvatljivija. Mi razmišljamo sad dići neki krediti i oročiti novce pa onda kad taj otplatimo dizati stambeni a ovu ovu imati kao pomoć u svemu tome da si smanjimo iznas kredita koji moramo dići.
Stvarno više nismo pametni kaj napraviti.
Ivanzg05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 20:16   #84
Joj bila sam u banci a zaboravila pitati da li oboje moramo biti prijavljeni za stalno?

Uzimamo kredit zajedno kao sudužnici.
*Flower* is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 23:39   #85
Quote:
*Flower* kaže: Pogledaj post
Joj bila sam u banci a zaboravila pitati da li oboje moramo biti prijavljeni za stalno?

Uzimamo kredit zajedno kao sudužnici.
Naravno da morate. To je najveca problematika kod nas jer moj suprug vec godinu i pol radi na odredjeno a ja sam na neodredjeno te smo takodjer podrazumijevali varijantu suduznistva. Obisli smo sve banke i niti u jednoj nismo naisli na pozitivan odgovor.
Foxy2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 23:56   #86
Quote:
*Flower* kaže: Pogledaj post
Joj bila sam u banci a zaboravila pitati da li oboje moramo biti prijavljeni za stalno?

Uzimamo kredit zajedno kao sudužnici.
sve zavisi ... koliko dugo si u toj firmi, kada ističe ugovor ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 02:21   #87
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
mislim ... kažem mislim ... ako idete u paru ondak vaša plaće trabaju biti = 2 x 2400 + 600 + 700 + postojeća zaduženja + novo zaduženje


no ček, ček .... sad ćemo pozvati stručnjaka


anaaaasib
Nije 2x2400 nego 3900 za par; + djeca ne znam tocno koliko; tako je barem u Zabi
e-zara is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 20:40   #88
Zanima me što se događa u slučaju leasinga? Ako imam ratu leasinga 1000 kuna, koliko mi to stvara opterećenje na plaću?
Lonsdale is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 21:10   #89
ne znam kako je kod leasing-a ... ali ako je kreditiranje išlo na tvoje ime, trebalo bi te oterećivati za cijeli iznos rate
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 22:14   #90
Sad mi nešto nije jasno, ajmo objasniti na klasičnom primjeru to

Ako imam plaću 5 tisuća kuna, mogu podignuti kredit u visini 1/3 plaće. Ja podignem kredit s ratom od 1000kn. Koliko je meni opterećenje u tom slučaju? Nema smisla da mi bude samo 1000kn i da imam 4000kn dalje na raspolaganju, jer bi to značilo da mogu podignuti još jedan kredit s ratom od 1000kn.
A, na početku ne bih mogao podignuti kredit od 2000kn, jer mi to nije 1/3 primanja.

Zato me zanima je li isti oblik opterećenja na plaću i kod kredita i kod leasinga?
Lonsdale is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 23:03   #91
kod nekih banaka zaduženja ne smiju prelaziti više od 1/3
kod nekih mora ostati za troškove života ...

no recimo da ta banka računa po 1/3
ja shvaćam da bi na plaću od 5.000 mogao bi ići sa zaduženjima do mjesečno 1.660 kn,a ne tvojom računicom ... nek me ispravi netko ako griješim


kako je kod leasing-a, stvarno ne znam ... no lesing je isto kreditno zaduženje pa ne vidim razlog zašto bi se razlikovalo ... no ako nije vidljivo u HROK-u onda se ne spominje
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 00:39   #92
pazi vamo

ajmo s točnim informacijama kako koja banka računa kreditnu sposobnost

pa ću ondak to upisat u prvi post tak da imamo, da ne nagađamo

jel može?
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 12:26   #93
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
pazi vamo

ajmo s točnim informacijama kako koja banka računa kreditnu sposobnost

pa ću ondak to upisat u prvi post tak da imamo, da ne nagađamo

jel može?
Možemo probati napraviti to, no i s ovom malo iskustva koje sam stekao obilazeći banke, ne znam koliko je to vjerodostojno.

Naime, oni na svojim stranicama uglavnom napišu ono najbolje što nude u najidealnijim uvjetima. Kada se smrtnik pojavi na šalteru, sve te statistike mahom padaju u vodu.

Ali podržavam ideju u svakom slučaju
Lonsdale is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 15:16   #94
za one koje zanima.... primorska banka uzima u obzir i pismenu izjavu vlasnika firme da vam je plaća tolika i tolika, tj. uzima vam u obzir i "crni" dio plaće.

a sad ono što mene zanima.... dečko prijavljen na 3500, ja na 4000 ali mi firma nije baš likvidna. nismo još u braku. gdje mi preporučate da pokušam dići kredit? treba mi 20-25000€
ana26rijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 12:03   #95
ajmo s točnim informacijama kako koja banka računa kreditnu sposobnost

tu je sve stalo...
na primjer:PBZ-osnovica 2400+20%
jedno dijete 300 kn
drugo dijete 200 kn

total-3400-sve drugo do prosjeka plaće u zadnja 3 mjeseca je kreditna sposobnost ili se varam?
amerdin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 00:37   #96
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
pazi vamo

ajmo s točnim informacijama kako koja banka računa kreditnu sposobnost

pa ću ondak to upisat u prvi post tak da imamo, da ne nagađamo
Draga Lavice i svi ostali:

Svaka banka ima svoje uvjete koji se mogu dijametralno razlikovati od druge banke.

Nitko od vas ovdje na 4 stranice ove teme nije spomenuo HROK!?!!?
To je PRVA i osnovna stvar koja se pogleda prilikom zaprimanja kreditne dokumentacije.
U HROK-u tj.kreditnom izvješću se nalazi detaljan popis SVIH kreditnih zaduženja uključivši: nenamjenske i namjenske kredite, potrošačke kredite, kredite preko kreditnih i revolving kartica (Master, Visa, Amex), dozvoljene minuse na tekućim računima, jamstva i sudužništva

"Zaboravljanje" ili neprijavljivanje bilo kojeg od gore navedenih stvari je gubitak vremena za vas i banku, jer je prvi korak prilikom odobrenja kredita IZRADA IZVJEŠĆA

Od vaše plaće se onda oduzimaju rate svih tih zaduženja, ali se tumačenje toga jako razlikuje od banke do banke. Neke banke ne oduzimaju rate jamstava i sudužništva, neke samo određeni postotak, a neke sve.
Neke gledaju, a neke ne gladaju revolving kartice ( ne gladaju uglavnom ako su manji krediti i ako je apsolutno uredno)...

Računanje kreditne sposobnosti je najčešće ili 1/3 ili neki socijalni minimum koji vam mora ostati od plaće (npr 2000 kn)

Ovdje ima toliko parametara, da svatko tko je zaposlen u banci mora dobra znati i SHVAĆATI (povezati) to sve skupa i ja vam garantiram da se bar svaki četvrti osobni bankar NE snalazi u svemu tome i da vam može reći da možete/ne možete dobiti kredit, a da nakon što skupite papire promijeni svoju prvu izjavu.

Najčešće se to događa zapravo zbog klijenata samih, jer prešućuju važne podatke, ili dekoncentriranosti bankara da vam postavi sva potrebna pitanja.
Dakle, jako je važan "ljudski faktor".

obrisano

Zadnje uređivanje Lavica02 : 25.03.2008. at 10:01. Reason: brisanje
Lucas PG is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 10:00   #97
@lucas_taf
Prije nego se počeš čuditi oko nekih stvari molim te da pročitaš cijelu temu i pogledaš cijeli pdf.

Drugo, zadnji post sam editirala/brisala, mislim da znaš i zbog čega. Ovo shvati kao upozorenje.
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 13:47   #98
Da se i ja priključim. Plaća mi je 4.000. Nije loše. Ali digla bih kredit od cca 150.000 (gotovinski). I budući da su, koliko vidim po stranicama banaka, rokovi otplate max 10 godina, puno mi je izdvajati 2.000 kn mjesečno cijelih tih 10 god. Zar oni stvarno nemaju mogućnost da se otplaćuje 12-13 god.? Ne mogu si zamisliti da 10 god živim od 2.000 kn primanja.
__________________
Tko želi nešto učiniti, naći će načina, tko ne želi, naći će izliku.
************************************************** ************************
amelie7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 19:48   #99
za gotovinske je još i dosta duga otplata 10 godina ... preko 10 teško da ćeš naći kod gotovinskih kredita
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 01:38   #100
Quote:
amelie7 kaže: Pogledaj post
... kredit od cca 150.000 (gotovinski). ...puno mi je izdvajati 2.000 kn mjesečno cijelih tih 10 god. Zar oni stvarno nemaju mogućnost da se otplaćuje 12-13 god.? Ne mogu si zamisliti da 10 god živim od 2.000 kn primanja.
Možda je samo moj subjektivni dojam, ali misliš li da bi ti produženje roka otplate s 10 na 12-13g. bitno poboljšalo situaciju? Rata bi ti pala s 2000 na nekih 1850 odnosno 1750kn, morala bi živjeti s 2150 do 2250kn (što je desetak posto više, ali u apsolutnom iznosu mala razlika). Možda da razmisliš o nekakvom kreditu za adaptaciju stambenog prostora, tu se (navodno) može dosta lako dobiti gotovinska isplata.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:09.