Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2014., 17:45   #61
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Postoji ta mogućnost. Pogotovo ako je konzument duhanskih derivata.
Zato je i tražena i Rtg kontrola nakon provedene antibiotske terapije.
Ako je samo upala pluća (što i je najvjerojatnije), nakon adekvatno provedene antibiotske terapije na snimci će to biti poprilično dobro vidljivo i sa velikom sigurnošću će se moći donijeti adekvatna procjena o event. daljnjoj dijagnostičkoj obradi i/ili liječenju.
Isto tako, ne treba odmah očajavati, ako Rtg nalaz ne bude u poboljšanju- često se zna dogoditi kako pacijent ne odreagira adekvatno na antibiotik prvog izbora, pa se liječenje nastavi sa nekim drugim antibiotikom.

Treba dobro paziti, da se djed pridržava propisane terapije

Dojavi kako se situacija odvija
OK, hvala puno
Herr Lick is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 18:03   #62
Tumačenje RTG Pulmo

Molim vas ako mi itko moze protumaciti ovaj nalaz.
Naime, javljam se liječniku zbog vrućice do 39 i kašlja, općih bolova u mišićima i kostima. Odmah daje Peniciline intramuskulatorno, ali me šalje kod pneomologa.

RTG pluća glasi:
Prije nekoliko dana sa prehladom uz povišenu temperaturudo 39, uz grlobolju, bolove , i iskašljavanje bijeličastog iskašljaja.Amb ord anitbiotik od juče uključen penilin amp.
Lab: Le 9.0
Fiz.nalaz:Auskutatorno rijetki insp pukoti bazalno u sprijeda lijevo.
Rtg pulmo: hilusi postupalni, uz izrazen peribronhotični crtez grublje trakast bazalno više lijevo, nije isključena uplana priroda. Hemidijalfragme svedene, f.c.slobodni.

Dg. Catar resp, inflitratio bas pulm I.sin in obs

Kontrola kod nas sa lab: SE dks, crp, fibrinogen, urea, ast,alt

Ništa mi nije zelio reći, osim da moze biti svašta..veoma zabrinut, naravno sad sam i ja, jer sam dugogodišnji pušač, inače imam bronhitis...

Molim vas što znači ova dijanoza, i kakv mi je ustvari ovaj snimak? Ima li šanse za neki tumor"čić".
syntr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 00:31   #63
Pošteno ti je rečeno.
Može biti puno toga.
Velika je mogućnost kako se radi o upali pluća.
Malo je čudno, što nije inicijalno napravljen i CRP- tako je lakše pratiti učinak antibiotika već kroz 72h (katkad i ranije)

Penicilin intramuskularno?
Pa, to baš i nije tako uobičajena terapija kod nas u zadnje vrijeme

Nakon provedene terapije, uz učinjene pretrage, vjerojatno će biti potreban i kontrolni Rtg pluća, a kad je tražena urea, čudi me kako nije tražen i kreatinin (moguće je i kako se radi o jednoj bolesti koja zahvaća i bubrege, a sad joj je sezona).
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 13:55   #64
Može li mi netko reći je li ovaj nalaz rentgena pluća ok? Moram čekati do sutra da mi ga doktorica opće prakse protumači i da vidim hoće li me slati pulmologu...a dotad bih htjela barem otprilike znati koliko je loše


"Na sumacijskoj i lijevoj profilnoj snimci torakalnih organa obostrano bazalno vide se znaci edoperibronhalne fibroze uz deformitete bronha i hiperinfalciju plućnog parenhima. U plućnom parenhimu ne vidi se zastojnih promjena niti formiranih nodoznih lezija. Sjena srca je unutar fiz. granica. Uredno su svedene hemidijafragme. Nema pleuralnog izljeva."

Imam 26 godina. Od desete godine bolujem od astme i raznih alergija. Preboljela bronhitis u dobi od 13 godina.


Hvala
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 16:16   #65
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
Može li mi netko reći je li ovaj nalaz rentgena pluća ok? Moram čekati do sutra da mi ga doktorica opće prakse protumači i da vidim hoće li me slati pulmologu...a dotad bih htjela barem otprilike znati koliko je loše


"Na sumacijskoj i lijevoj profilnoj snimci torakalnih organa obostrano bazalno vide se znaci edoperibronhalne fibroze uz deformitete bronha i hiperinfalciju plućnog parenhima. U plućnom parenhimu ne vidi se zastojnih promjena niti formiranih nodoznih lezija. Sjena srca je unutar fiz. granica. Uredno su svedene hemidijafragme. Nema pleuralnog izljeva."

Imam 26 godina. Od desete godine bolujem od astme i raznih alergija. Preboljela bronhitis u dobi od 13 godina.


Hvala
Nalaz se uklapa u 16-godišnje druženje sa astmom.
Opis kronificiranih promjena, bez znakova akutnog zbivanja (npr. nema znakova upale pluća, srčanog zatajivanja...)
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 17:20   #66
Question

Pozdrav, molim vas da mi pomognete ako tko zna uopce s tumacenjem nalaza snimke pluca..

Na sumacijskoj snimci torokalnih organa plucni parenhim je uredne prozdracnosti. Nema pleuralnog izljeva. Kardiovaskularna sjena u fiz.granicama. U podrucju straznjeg okrajka V rebra desno prikaze se manja skleroticna zona koja prvenstveno moze odgovarati insuli compacte vel. oko 10x4 mm. Slicna promjena je u podrucju kirurskog vrata desnog humerusa.

Molim vas ako mi tko moze reci vise o cemu se radi, mama je radila snimak pluca zbog operacije dojke na koju ide i rezultati su takvi, pa ako mi tko moze pomoci, hvala.
dz1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 20:49   #67
Question

Quote:
dz1 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, molim vas da mi pomognete ako tko zna uopce s tumacenjem nalaza snimke pluca..

Na sumacijskoj snimci torokalnih organa plucni parenhim je uredne prozdracnosti. Nema pleuralnog izljeva. Kardiovaskularna sjena u fiz.granicama. U podrucju straznjeg okrajka V rebra desno prikaze se manja skleroticna zona koja prvenstveno moze odgovarati insuli compacte vel. oko 10x4 mm. Slicna promjena je u podrucju kirurskog vrata desnog humerusa.

Molim vas ako mi tko moze reci vise o cemu se radi, mama je radila snimak pluca zbog operacije dojke na koju ide i rezultati su takvi, pa ako mi tko moze pomoci, hvala.
Itkoo? Bar da mi poblize objasni sto je to insula compacta, posto mi google ne nudi neke konkretne odgovore, a jako se brinem da nije sto opasno.
dz1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2014., 19:35   #68
Quote:
dz1 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, molim vas da mi pomognete ako tko zna uopce s tumacenjem nalaza snimke pluca..

Na sumacijskoj snimci torokalnih organa plucni parenhim je uredne prozdracnosti. Nema pleuralnog izljeva. Kardiovaskularna sjena u fiz.granicama. U podrucju straznjeg okrajka V rebra desno prikaze se manja skleroticna zona koja prvenstveno moze odgovarati insuli compacte vel. oko 10x4 mm. Slicna promjena je u podrucju kirurskog vrata desnog humerusa.

Molim vas ako mi tko moze reci vise o cemu se radi, mama je radila snimak pluca zbog operacije dojke na koju ide i rezultati su takvi, pa ako mi tko moze pomoci, hvala.
Hm, a zbog čega točno ide operirati dojku?

Ako se radi kojim slučajem o malignom procesu, uvijek treba misliti na mogućnost diseminacije maligne bolesti (neki karcinomi dojke "vole" ići u kost )
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2014., 00:06   #69
Isla je na operaciju u 12.mj. bio je dobrocudni tumor, svi nalazi su potvrdili da je dobrocudno, ali tumor se nakon pola g. vratio i sad opet ide na op. Zapravo to "nesto" na plucima je bilo i prije prve op., samo su tad opisali s zasjenjenjem a sad insula compacta.
dz1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 17:27   #70
Naglašena vaskulatora. Hipertonička srčana forma.
Da mi neko pojasni šta je to?

Inače na kraju piše da je nalaz uredan ...
Nalaz u granici normale za dob i konstituciju
Jones is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 13:39   #71
Molim objašnjEnje rtg nalaza:
- ošit položenih kupola
- kondenzacija plućnog crteža suprabazalno lijevo, uz adhezivne promjene i manje smetnje ventilacije i diskretne rezidue infiltrata
- desno hilobazalno parakardijalno, moguće ožiljne promjene sa pleurodijafragm. smetnjama ventilacije u projekciji srednjeg režnja, slabije diferenciranog desnog hilusa u nivou kaud. pola.
- sjena srca šireG transverzalnog promjera, blaže uvećana, izravnatog srčanog struka
- nešto naglašeniji hilovask. plućni crtež, bez ak. zastojnih promjena
lijevi lat. f.c. sinus neoštrije konturiran i plići, bez svježeg pleurlnog supstrata.

Preporuka: skorija rtg kontrola s DP.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 16:08   #72
Question

Moze li mi itko pomoci i objasniti nalaz rtg pluca i srca....Na sumacijskoj snimci torakalnih
organa PA,nema pleuralnog izljeva.Na plucnom parenhimu prikazu se sasvim sitne intenzivne sjene,izrazenije u donjem i donjoj polovici srednjeg plucnog polja desno,moze se raditi o postspecificnim ili posvaricelnim reziduama.U projekciji prednjeg okrajka III
rebra desno,na granici gornjeg i srefnjeg plucnog polka desno prikaze se ovalna intenzivna sjena prvenstveno se radi o rezidui primarnog kompleksa.Na plucina ne vidim formiranih upalnih infiltara nema prikaza akutnih zastojnih promjena.
renata36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 18:16   #73
Quote:
renata36 kaže: Pogledaj post
Moze li mi itko pomoci i objasniti nalaz rtg pluca i srca....Na sumacijskoj snimci torakalnih
organa PA,nema pleuralnog izljeva.Na plucnom parenhimu prikazu se sasvim sitne intenzivne sjene,izrazenije u donjem i donjoj polovici srednjeg plucnog polja desno,moze se raditi o postspecificnim ili posvaricelnim reziduama.U projekciji prednjeg okrajka III
rebra desno,na granici gornjeg i srefnjeg plucnog polka desno prikaze se ovalna intenzivna sjena prvenstveno se radi o rezidui primarnog kompleksa.Na plucina ne vidim formiranih upalnih infiltara nema prikaza akutnih zastojnih promjena.
Otprilike ovako:
-Nema znakova zatajivanja srca.
-Nema znakova upale pluća
-Vjerojatno se radi o osobi koja je preboljela tuberkulozu prije više godina (kad bih bio Vidoviti Milan, napisao bih kako je to Rtg osobe starije životne dobi).
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 02:15   #74
Izgleda sam nadrlja:)

Ako mozete napisati sta je ovo sa mojim plucima,cini mi se da sam nadrljao
RTG pluca: znaci hiperinflac'je, dijafragme zaravnjene, siroki medurebarni prostori

P.S kako sam shvatio HOPB i/ili emfizem
westsiera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 21:14   #75
molim da mi netko prevede redgenoloski nalaz
pregledna snimka torakalnih organa:
sjena srca primjerene veličine i smještaja. hilusi su nešto volumniozniji, prvenstveno vaskularno naglašeniji. na plućnom parenhimu nema znakova svježe upalne konsolidacije niti zastoja. ošit je pravilno sveden, a postranični f.c. sinusi su slobodni.
zekonja666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 22:44   #76
da li mi netko može reći što bi na nalazu rtg pluća značilo :
difuzno po plućima vide se nježne trakaste sjene fibroznog karaktera.
sve ostalo je uredu.slikala sam pluča radi kašlja koji traje već 2 tjedna.kašalj je ujutro do povraćanja uz zeleni i žuti gusti iskašljaj .uzimam cefalexin zbog urinarnog infekta već 12 dana te sam prije 2 dana bez obzira na antibiotik dobila temperaturu 37.4.
hvala
bralee is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 20:44   #77
sjena srca primjerenog je oblika i velicine bez nekih drugih ikakivih problema... dali je to nesto ozbiljno?
giga990 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 21:23   #78
Quote:
giga990 kaže: Pogledaj post
sjena srca primjerenog je oblika i velicine bez nekih drugih ikakivih problema... dali je to nesto ozbiljno?
To je ozbiljno uredan nalaz
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 10:46   #79
Molim za komentar rtg nalaza pluca...
Bazalno naglasena bronho-vaskularna rana. Ne vide se znaci aktivnih patoloskih promjena. Rtg nalaz na srcu uredan.
dzejms bond is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 21:01   #80
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
To je ozbiljno uredan nalaz
da li svi imaju tu sjenu na srcu i ako ne zasto se stvara?
giga990 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:16.