Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt
Korisničko ime
Lozinka

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2008., 23:00   #61
go2sleep
...

go2sleep Avatar

Registracija: Dec 2005.
Quote:
Zvrksa kaže: Pogledaj post
ova jagoda koju sam kupila već ima takvu jednu grančicu i na kraju su počeli rasti listići, ali s obzirom da je u malenoj teglici, očito se u rasadniku nije imala gdje primiti... nabavit ću joj onu duguljastu teglu, pa se možda i primi

eh da... i s obzirom da je prek noći hladnije, unesem ju u stan...jel to bedasto ili bolje da ju još malo sačuvam od izmjena temperature?
ako je iz rasadnika, morala bi imati i ime vrste
Jagode penjačice isto puštaju vriježe koje se ne ukorjenjuju, nego ih se veže za ogradu ili potporanj
Inače, jagodama koje su za plodove, režu te vriježe da ne oslabe biljku
U kolovozu se takve grančice odvoje od biljke i posade i onda imaju u proljeće plod
To vrijedi za obične vrtne jagode, s penjačicama i mjesečarkama nemam iskustva
Old 06.05.2008., 17:27   #62
Zvrksa
Zvrksa

Zvrksa Avatar

Registracija: Apr 2007.
na žalost...ova uopće nema naljepnicu s imenom...
Old 06.05.2008., 18:44   #63
go2sleep
...

go2sleep Avatar

Quote:
na žalost...ova uopće nema naljepnicu s imenom...
ma nema veze, bar ćeš ju imati, tako se ne bi puno najela od jedne stabljike

posadi je u tegli, ima one vrtne zemlje za cvijeće za kupiti po trgovačkim centrima, čist je dobro za to i pazi da se ne osuši
Old 30.05.2008., 10:31   #64
lente
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2008.
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Iz glavne biljčice jagode koju si posadila, izrasti će duga, tanka stabljika, koja će na udaljenosti od 20-30 cm dodirnuti zemlju, zakorijeniti se i stvoriti novu biljku. U kolovozu možeš prekinuti "pupčanu vezu" s matičnom biljkom te novu biljčicu presaditi na drugo mjesto. Ja svoje jagode tako održavam već 30 godina, bez kupovine novih sadnica...još uvijek su slasne, možda nisu tako velike kao ove "napumpane" s tržnice...

primijeti se da znaš o čemu "govoriš", pa bih te pitala!
upravo čitanjem tvojih savjeta o sadnji jagoda u cijev zainteresirala sam se, pa bih i ja probala na taj način ukrasiti balkon!
je li kasno za to?
daj još koji koristan i konkretan savjet, molim te!
hvala unaprijed!
lente is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 30.05.2008., 17:59   #65
Zvrksa
Zvrksa

Zvrksa Avatar

Quote:
go2sleep kaže: Pogledaj post
ma nema veze, bar ćeš ju imati, tako se ne bi puno najela od jedne stabljike

posadi je u tegli, ima one vrtne zemlje za cvijeće za kupiti po trgovačkim centrima, čist je dobro za to i pazi da se ne osuši
jagodica mi je ok, al daje presitne plodove...jel ju možda trebam zagnojiti malko?
Old 30.05.2008., 18:32   #66
go2sleep
...

go2sleep Avatar

Talking

Quote:
jagodica mi je ok, al daje presitne plodove...jel ju možda trebam zagnojiti malko?
možda si potrefila mjesečarku, ona ima takve plodove, ali rađa stalno
Ako je zemlja crnica, ne vjerujem da bi gnojenje povećalo plod, obično gnojivo poveća lisnu masu ili izbacivanje više vriježa
Old 30.05.2008., 18:42   #67
Zvrksa
Zvrksa

Zvrksa Avatar

a ok onda ju ne budem dirala
Old 30.05.2008., 20:44   #68
lente
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2008.
je li prekasno?!

došla sam na ideju da zasadim jagode na balkonu. je li prekasno za sadnju?
lente is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 10:38   #69
go2sleep
...

go2sleep Avatar

Quote:
lente kaže: Pogledaj post
došla sam na ideju da zasadim jagode na balkonu. je li prekasno za sadnju?
obično se jagode sade u osmom mjesecu, te donose plod u proljeće
Sada bi morala do nekog rasadnika, pa potrežiti jagode u lončićima, pa ih posaditi zajedno sa zemljom
Ili nađeš kod nekog u vrtu, gdje su se vriježe ukorijenile, pa ih izvadiš zajedno sa zemljom i tako ih ukopaš u posudu u kojoj ih misliš posaditi
Imaš po trgovinama poljoprivrednog alata sadilice za tresetne lonce i s tim je jednostavno izvući biljku zajedno s korjenom i zemljom oko njega
To ti izgleda kao konzerva otvorena s oba kraja, a s jednog je ručka
Ako ne možeš naći, uzmeš veću konzervu, otvoriš s oba kraja, provučeš biljku kroz nju, nabiješ je do kraja u zemlju i sve zajedno, konzervu i zemlju i korijen izvadiš štihačom
Poslije samo s nečim izguraš počevši odozdo sve zajedno iz konzerve i presadiš
Old 10.06.2008., 09:08   #70
Sasha
Registrirani korisnik

Registracija: Apr 2003.
Imam nekakve velike bube na malinama, kao krumpirova zlatica ali drugih boja. Bube su na samom plodu, ne na listu.
Kako bih se riješio toga, kakve su to bube? Ne mogu špricati po plodovima.
Inače, imam 11 sadnica posađenih u proljeće (valjda) i pune su plodova.
Old 20.06.2008., 12:32   #71
spoki007
zurfer-zbrinter

spoki007 Avatar

Registracija: Aug 2006.
moj ribiz (posadjen u cca 04.mjesecu,sa dosta vlastitog korijena i zemlje ) je u problemima....listovi su mu malo pozutili ali su i dalje cvrsti....ne mislim da se susi nego mu fali nesto...
pitanje je sto????
go2sleep help....
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 10:51   #72
go2sleep
...

go2sleep Avatar

ne znam, možda si gnojio umjetnim gnojivima, pa si previše, ribizl voli sjenovira mjesta
Ako su samo doljnji, a gornji su i dalje zeleni onda je to prirodno, sad na toplini im ne treba previše lišća, a u ovo vrijeme su donesli plod i samo se spremaju za prezimljavanje
uglavnom, nemam pojma, ali i na mojima požuti malo lišće ljeti
Old 24.06.2008., 11:51   #73
prle69
Registrirani korisnik

Registracija: Jul 2005.
Ima netko ideju kako rasaditi šumske jagode... na sjevernoj strani kuće mi je vječni hlad :-) pa mi se čini da bi mogle uspjevati. No kako ih rasaditi? HLP
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 14:59   #74
go2sleep
...

go2sleep Avatar

uzmeš cijev ili veću konzervu kojoj skineš i jedan i drugi kraj i staviš na jagodu, zabiješ u zemlju i iskopas sve zajedno sa zemljom i konzervom
onda pažljivo izvadiš zemlju s biljkom iz konzerve tako da ti ostane sva zemlja oko korijena i tako posadiš i zaliješ
Najbolje navečer da se biljka uspije prilagoditi do dana i više temperature
Ako dolazi sunce na sadnice, prvih tjedan dva zakloniš nečim
Old 26.06.2008., 17:01   #75
ANUŠKA
Registrirani korisnik

Registracija: Jul 2006.
Ima ko ideju gdje se kupe te mjesečarke. Mene kumice na placu redovito prevare i uvale mi obične. Iskreno me gledaju i uvjeravaju me da su to mjesečarke .Sunce im lopovsko. Već tri puta tak. Bezobraznice jedne. Vidjela sam da neka eko farma kod Vrbovca prodaje jednu sadnicu po 10 kn. Malo puno , a i nekak mi se ne da ići do tam. Dakle , gdje?
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 06:18   #76
go2sleep
...

go2sleep Avatar

Quote:
ANUŠKA kaže: Pogledaj post
Ima ko ideju gdje se kupe te mjesečarke. Mene kumice na placu redovito prevare i uvale mi obične. Iskreno me gledaju i uvjeravaju me da su to mjesečarke .Sunce im lopovsko. Već tri puta tak. Bezobraznice jedne. Vidjela sam da neka eko farma kod Vrbovca prodaje jednu sadnicu po 10 kn. Malo puno , a i nekak mi se ne da ići do tam. Dakle , gdje?
vidio sam ih u kauflandu u Bjelovaru, isto uzgoj iz te vrbovačke firme mislim
Najbolje ti ih nazvati, pa se dogovoriti da ti ostave u nekoj cvjećarnici u koju voze cvijeće
Old 06.08.2008., 10:36   #77
Svilena
Registrirani korisnik

Registracija: Jun 2008.
Ja sam prosle godine trazila na sve strane jagode penjacice i nitko mi nije mogao reci da ih uopce ima. Tek kada sam pitala Agronomski fakultet i od strucnjaka saznala da nema jagoda penjacica, nego samo jagode koje pustaju svoje mladice i to sluzi za eventualno "penjanje". Jos uvijek ucim i to najvise iz prakse. Imam na balkonu i na terasi jagode, mjesecarke, posadjene u korita i tegle koje su manje ili vise rodne, ali su lijep dekorativni dio moje kuce. Svako zelim saznati jos puni iz tudjih iskustava, jer poneke sadnice poprimaju zutu boju lista, okudnije rode od drugih, a sve imaju isti treman. Sto im nedostaje. Napominjem da nisam koristila nikakvu prihranu, jer zelim da to bude PRIRODNO.
Svilena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2008., 17:36   #78
ANUŠKA
Registrirani korisnik

Registracija: Jul 2006.
Već sam to pitanje postavila ,ali moram još jednom. Zna li netko kako da razmnožim ribiz, kupinu , jostu ,ogrozd i borovnicu. Znam da se ribiz može zapiknuti u proljeće u zemlju i raste. Mene , međutim zanima kad se stavlja sve to bobičasto voće u trap da pusti korijenje. Kad sam probala zabosti ogrozd i sve navedeno osim ribizla u zemlju , nije mi se primilo. Znam da bi sigurno bilo dobro rasaditi dijelove grma s korijenom , ali meni borovnice i josta rastu iz jedne grane i onda se račvaju.
Dakle. Kad , kako , gdje , zašto ? Ništa mi nije jasno. Znam za povaljenice ili položnice , ali su mi grane nekak prekratke da bi ih uspješno "povalila". Hormon imam. Totalno mi je krivo što ne znam razmnožiti borovnice , jer jedna sadnica košta 120 kn.
Sad sam se sjetila. Može li se možda razmnožiti borovnica i kupina , a i drugo pomoću sjemena.
Go2sleep mi je jednoć odgovorio na to pitanje , ali ga ja ,bojim se nisam baš dobro skužila.
Go2sleep, molim za još jedno malo opširnije objašnjenje.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 17:57   #79
Makar
Registrirani korisnik

Makar Avatar

Registracija: Dec 2008.
Evo opet doba jagoda pa imam jedno pitanje:imam mjesečarke u vrtu,i već su počele crvenjeti,ali ih nešto jede.Ne znam da li su ptice,ili kakva buba,ili možda poljski miš?Ne želim ih špricati s ničim šta nije organsko,pa ne znam šta da radim-evo danas ubrala samo 2 cile!
Makar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 14:34   #80
afi
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2008.
Ribiz visokog rasta

Ljudi molim vas pomognite. Na internetu sam našla ribiz visokog rasta, ali nemogu nać gdje ga mogu kupit u hrvatskoj, pa ako tko zna pomognite
afi is offline  
Odgovori s citatom
Advertisement

Advertisement
Sponsored links

Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja