Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor
Korisničko ime
Lozinka

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2008., 22:50   #1
Bertran
Registrirani korisnik

Registracija: Oct 2007.
Postavljanje Titan brave

Kupio sam Titan bravu, kakva je prikazana na prvoj slici na ovom linku:
http://www.osor-promet.hr/Brave.htm

i napravio sam sve po uputstvima. Za priču je bitan samo ovaj dio na vratima. Kada okrećem kotač s unutrašnje strane jezičak se okreće i brava funkcionira.
No, kada probam sa vanjske strane ključem (preko cilindra) to ide jako teško pa nikako. Jezičak se ne okreće ni iz vrata niiti ulazi u vrata.

Ne vidim koji mehanizam okreće jezičak preko ključa jer je poklopac prekrio unutrašnjost.
Ne shvaćam što sam pogrešno napravio pa ako netko ima kakav savjet?

Pozdrav, Bertran
Bertran is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 10:50   #2
zdeba
Registrirani korisnik

Quote:
Bertran kaže: Pogledaj post
Kupio sam Titan bravu, kakva je prikazana na prvoj slici na ovom linku:
http://www.osor-promet.hr/Brave.htm

i napravio sam sve po uputstvima. Za priču je bitan samo ovaj dio na vratima. Kada okrećem kotač s unutrašnje strane jezičak se okreće i brava funkcionira.
No, kada probam sa vanjske strane ključem (preko cilindra) to ide jako teško pa nikako. Jezičak se ne okreće ni iz vrata niiti ulazi u vrata.

Ne vidim koji mehanizam okreće jezičak preko ključa jer je poklopac prekrio unutrašnjost.
Ne shvaćam što sam pogrešno napravio pa ako netko ima kakav savjet?

Pozdrav, Bertran

Pokušaj malo popustiti vijke koji drže bravu pa probaj izvana. Ako je dobro to znači da se brava izokrene u ležištu i samim tim zapinje, jezičak nije u pravcu utora. Iznutra je lakše jer je veći krak sile što nije slučaj izvana.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 22:32   #3
Bertran
Registrirani korisnik

Hvala zdeba, rješenje pomoglo!!

Još sam morao malo skratiti šipku iz cilindra jer je zbog tog krivog pravca kretanja kočila nesmetan okretaj. Prije toga sam otpustio vijke kako si sugerirao da bi nosač i poklopac paralelno sjeli (gledano odozgo).

Ne znam da li su se i drugi mučili s oviom bravom, sve izgleda lako kad uspiješ ali ja sam jučer potrošio neplanirano previše vremena (i naravno iživcirao se) odgonetavajući kako radi taj mehanizam.

Pozdrav zdeba, svako dobro,
Bertran
Bertran is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 19:32   #4
kiko1
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2007.
ta brava je drek...imam je 5 godina na vratima uz donju bravu i jednom je mozda dobro zakljucala...mozda se tebi posreci...
kiko1 is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 29.01.2008., 21:19   #5
Bertran
Registrirani korisnik

A možeš li malo pojasniti kako je to možda jednom zaključala a poslije ne?
Mislim, ako je točno postavljena (a ja sam sada uspio iznutra i izvana normalno okretati jezičak), što onda može biti problem tj. kako ti je "otkazala"?

Pozdrav, Bertran
Bertran is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 10:06   #6
kiko1
Registrirani korisnik

Brava oduvijek ima bas te simptome koje si ti naveo...iznutra zakljucava,a izvana nema šanse...okrenes malo ključ pa zablokira..pa malo napred nazad i onda zaključa...ali to samo jednom ili dva puta nakon dugogodišnjeg podmazivanja uzastopno svaka 3-4 dana...probao sam sve to više puta sta si naveo ali problem se uvijek vraća...nekiput bih uzeo čekić umjesto ključa...
odustao sam od toga svega i služi mi samo da počepi one rupe na vratima koje bi bilo vidjeti da je izvadim...tj. vise je ne koristim..pozdrav
kiko
kiko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 16:34   #7
Bertran
Registrirani korisnik

Hm, samo što ovako kako si opisao izgleda da i nije nikada bila funkcionalna.

Ako ti to što može pomoći, pogledaj sljedeće: skineš poklopac sa ona dva vijka iz profila. Ostati će samo nosač sa unutrašnje strane. Zatim pogledaš šipkicu od cilindra ključa. Ona mora proći kroz jednu okretnu podlošku koja na sebi ima mali zub.
E sad tu je meni bila velika kvaka. Oni u uputstvima pišu da šipkicu treba skratiti tako da viri iz vrata na 3-7mm (pretpostavljam da imaš ista uputstva kao i ja). No, ne piše zašto baš ta dužina! Naime, bitno je da ta šipkica, kada je gledaš iz profila ne bude dulje od zuba na matici. Ako je to kod tebe slučaj (duža je) probaj je skratiti ili isturpjati.

Inače da, pitanje da li bih se i ja toliko gnjavio s tom bravom da nije one nesretne rupe.

Pozdrav, Bertran
Bertran is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 16:52   #8
slavko1941
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2006.
Pravilan postupak!

Ni postavljanje brave nije bilo što, a često se podcjenjuje. Treba postupati po redosljedu:
- nisu sve brave po širini iste, stare su brave nešto uže od ovih novije proizvodnje.

- kada skinete staru bravu treba otpustiti i štitnike obostrano
- nov brava mora ići u utor vrata lagano i bez sile i tako treba i sjesti do kraja
- ako neide ustanovite gdje zapinje i taj dio obradite turpijom za drvo
- vijcima pričvrstite bravu. Vijci moraju biti uvrnuti okomito i nesmije glava vijka biti izvan brave. Ako vijak ide prelagano i ne steže bravu kako treba u provrt na vratima utisnite komadič drveta najbolje je utisnuti ćekićem štapić za pećenje ražnjića sve do dubine provrta a višak odrežite skalpelom
- postavite cilindar, stegnite i probajte funkciju zatvaranja i zaključavanja izvana i iznutra
- ako se ključ teško okreće skinite cilindar i jezičak finom turpijom obradite tamo gdje se na njemu vidi da zapinje. Jezičak je obično bruniran-crn i to se odmah primjeti na njenu
- nakon nekoliko provjeravanja i podešavanja cilindar će se lagano okretati, nekada treba skinuti i do 05mm. Ako je jezičak termički obrađen tj. "tvrd" i nemože se obraditi turpijom treba brusiti i to oprezno da se ne ošteti tijelo cilindra.
- umetnite kvaku sa štitnicima i stegnite pomićnu kvaku. Pazite da umetnete i četvrtasti reducirni umetak ako je to potrebno. Isti dobijete sa kvakama ili je već postavljen u bravu.
- stegnite štitnike obostrano, bez prisile uvrtanja vijaka, ako se rupe ne podudaraju iste također zatvorite sa štapićem i šilom odredite sredinu i oprezno stežite vijke da se urezi ne oštete što ružno izgleda.
-kvaka mora biti tako podešena da ju opruga brave lagano vraća, a za to je uvijet postupak koji sam naveo.

I još jedna napomena: kod kupnje cilindra provjerite širinu vrata zajedno sa štitnicima i cilindar sa vanjske strane nesmije viriti više od 5mm izvan štitnika, a sa unutarnje strane to nije toliko važno. Ali sada postoje cilindri sa asimetričnim jezičkom i morate znati razliku, tako da će ispravno izmjereno stanje na vratima i ispravno nabavljen cilindar jednako viriti sa obje strane. Inače se dešava da ključ zapinje za štitnik, a nije ni estetski izgled.

Nadam se da sam pomogao.
slavko1941 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 06:17   #9
kiko1
Registrirani korisnik

da...vjerojatno je problem u postavi same brave...dečki hvala za savjete.
kiko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 19:09   #10
safty-tipps
Registrirani korisnik

Registracija: Apr 2012.
Postavljanje Titan brave

Iako je star post trebam reagirati jer ima tu nešto novosti, a nešto radi neznanja naših "stručnjaka" koji haraju po tržištu iako imaju najbolju namjeru...

Što se tiče cilindra i postavljanja u bravu ima nekoliko stvari koje se ne rade:
1) nosić, tj. prsten koji pokreće bravu - onaj crni dio koji se okreće kada vrtite ključ se ne smije turpijat!!! Zato postoje 2 varijante prstena
a)- 7,5 mm po jugoslavenskom standardu koji smo naslijedili
b)- 9,5 mm po DIN - po njemačkom standardu koji je ujedno i europska norma.

Neka starije brave za drvena vrata ne rade dobro uz 9,5 pa treba tražit da se stavi na cilndar 7,5. To će Vam napraviti svaki ozbiljniji servis za brave, a najviše ih ima koji rade TITAN jer je to i najčešći cilindar jer je 50 godina bio skoro jedini u ex yugi.

JAAAAKO bitno je da cilindar s vanjske strana vrata ne viri iz vratnog krila! Najbolje je da je poravnat sa vratnim krilom pa makar bila i mala rupa u štitu uz kvaku, ali ako su vrata pretanka s vanjske strane, pa cilindar mora virit van onda nema vam druge nego da kupite sigurnosni štit ili sigurnosnu rozetu.

Sigurnosni štit ima čeličnu ploču okolo zone gdje se nalazi cilindar i debel je 15mm tako da i kod najtanjih vrata (onih kartonskih) od 42mm pokriva cilindar da bude poravnat onda sa štitom i tako sprječava provalničku tehniku lomljenja cilindra (jedna od najčešćih). Inače ako vam cilindar viriti više od 2 mm to je krajnje opasno!

Možda sad ovo izgleda jako komplicirano pa ako nešto nije jasno uvijek se možete javiti u specijalizirane servise za cilindre i brave - bravare ključare koji su na dobrom glasnu kao stručnjaci i koji izvode hitne intervencije otvaranja vrata. Oni i znaju kako lopovi razmišljaju i kako ih spriječiti

eto...

dao sam svoj doprinos društvu hehe
safty-tipps is offline  
Odgovori s citatom
Advertisement

Advertisement
Sponsored links

Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja