Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Pogledaj rezultate ankete: Koliki vam je IQ?
manji od 85 38 7.48%
između 85 i 95 12 2.36%
između 95 i 105 23 4.53%
između 105 i 115 71 13.98%
veći od 115 364 71.65%
Glasovatelji: 508. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2009., 19:12   #61
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Očito... da ne može većina biti nadprosječna... no, to vrijedi za većinu stvari a ne samo za inteligenciju. Ljudi uglavnom teže tome da se osjećaju 'boljima' bar od većine; to mi se čini kao logična posljedica toga što svatko gleda svijet kroz svoje oči, a ne tuđe.
A što je tu tako logično? Otkad je "self deception" logičan?

Valda bi trebali težiti tome da BUDU bolji, a ne da se uljuljkaju u auto-hipnotičko uvjerenje, i da se kao produkt te hipnoze samo OSJEĆAJU boljima nego što jesu!?

To mi djeluje kao dosta trula investicija, jer neopravdano vjerovati da si bolji znači faktički postati manje dobar, a bez ikakvog osjećaja da bi trebalo napredovati... jer vjeruješ da već jesi bolji od većine

Meni to djeluje u najboljem slučaju samo... oprosti na izrazu, ali - maloumno!

Quote:
Osobno, ne vjerujem u to.
Tj. ne slažem se. To se ionako ne može objektivno kvantificirati; skala nije linearna, čimpanze uopće ni ne znaju rješavati testove inteligencije, što znači da su 'izvan' te skale.
Što prosječna čimpanza doživi kao vrhunac svog života? U najboljem slučaju relativno lagodan život za kojeg se izborila vlastitim sposobnostima. Nikakvo "nasljeđe" ne ostaje iza prosječne individualne čimpanze.

A što prosječan čovjek doživi kao vrhunac svog života? U najboljem slučaju relativno lagodan život za kojeg se izborio vlastitim, ili sposobnostima svoih roditelja. Prilično mi djeluju jednako po tom pitanju.

Nietzsche, Platon, Hume i McLuhan se i danas spominju. Razlika između njih i prosječnih ljudi je gotovo jednako velika kao i razlika između Platona i prosječne čimpanze. Prosječan čovjek jednako je nevrijedan spomena kao i prosječna čimpanza. Ako i ima veći kapacitet od čimpanze... tim gore. To znači da je mogao biti vrijedan spomena, ali mu se nie dalo. Ta mala razlika im dakle i ne ide u prilog... naprotiv.

Quote:
Superiorna po inteligenciji; ne po svim zamislivim aspektima. Lav je izrazito superioran ljudima po pitanju fizičke snage.
Inteligencija uspješno eliminira sve druge vrste prednosti i nedostataka, pa sirova snaga ima samo deklaratornu vrijednost. Ona doista postoi, ali ne čini nikakvu razliku. Unatoč tome što su jači - lavovima prijeti istrebljenje, a ne ljudima. Dakle superiornost uma je zasjenila sve druge razlike.

Quote:
No, a uočavaš li da je to što ti zoveš 'veća razlika' nešto posve subjektivno, što se ne može kvantificirati?
Ma nemoj!? Kad staviš na kup sve što je Newton napisao o zakonima fizike... eto točno je tolika razlika. Možeš je kvantificirati brojem stranica, brojem formula ili brojem tehnoloških inovacija nastalih na njegovim otkrićima.

Ako treba, mogu se se sjetit još barem 10 načina na koje možemo precizno kvatificirat razliku između čovjekolikih čimpanzi i ranije pomenutih intelektualnih velikana.

Kvantificirati ne možeš samo čovjekolike čimpanze, jer tokom svog života ne ostave nikakav smisleni trag koi bi bilo moguće kvantificirati. Upravo zato i jesu jednako vrijedni koliko i čimpanze. Rode se, troše kisik, stvaraju problem gdje god se pojave, umru i nitko nikad više ne pita za njih.

Quote:
Veća je razlika možda unutar tvog sustava vrijednosti, tj. ideje 'što bi se trebalo raditi s inteligencijom'. Ali nije veća u nekom 'matematičkom' smislu.
Whishfull thinking!

Quote:
Da to probam usporediti s gore spomenutim lavovima.
Obožavam kad u raspravi o intelektu netko posegne za životinjskim metaforama

Si čuo onu da "um caruje, a snaga klade valja"?

Quote:
Isto vrijedi i ovdje. Niskointeligentni ljudi zaista će izgledati mizerno u usporedbi s velikanima ljudske povijesti. Ali čak i takvi, mizerni ljudi, puno su više inteligentni od čimpanze, nego ovi velikani od njih.
Po čemu se očituje ta navodno "bitna" razlika? Što mediokritet ostavi u nasljeđe sljedećoj generaciji (osim financijskog duga i stoljetnih plemenskih zavada)?

To što za razliku od čimpanze prosječan čovjek može mjenjati kanale na TV-u vrlo malo znači. Da nie bilo velikana, taj mediokritet bi i dalje bio čimpanza, i to bez daljinskog za mjenjanje kanala na TV-u, jer mediokritet i dan danas ne razumije kako radi katodna cijev

Sve mi nešto govori da bi čimpanze, izložene jeziku i tehnologiji, u 3000 godina evoluirali možda i više od našeg vulgaris hrvatine

Quote:
To čovjeka samo praktične posljedice te razlike, navode na mišljenje da je ona tako ogromna.
Samo praktične?? Pa koje su to, pored praktičnih, uopće i bitne? Možeš li se napiti komada papira na kojem piše H2O... što je teoretski voda, ali praktično je komad papira?

Quote:
Uostalom, pogledaj samo statistiku. 2% ljudi ima IQ 148 ili više. To ti iznosi ništa manje nego 120 fuckin' MILIJUNA ljudi. A koliko među tim pustim milijunima ima Einsteina, Nietzscheova, Goetheova? Ergo, IQ sam po sebi nije dovoljan. Nešto drugo je tu bio izrok (kod ovih velikana), a ne goli IQ.
Očito je IQ samo potencijal, kojeg tek treba uposliti kako bi teoretska razlika postala i praktična. Naravno da ima onih koi potencijal imaju, ali ga ne koriste. IMO ti su gori i od prosječnih hrvata i od čimpanzi

Quote:
Drugim riječima, umjesto da prosječno inteligentne uspoređuješ s ovim (iznimno rijetkim) velikanima, probaj napraviti sljedeće: usporedi prosječnog čovjeka, sa prosječnim članom Mense. Brijem, razlika je definitivno manja nego između prosječnog čovjeka i čimpanze.
Svaki društveni status, pa tako i članstvo u mensi, je tek refleksija malograđanštine, elitizma i stoga kompleksa manje vrijednosti.

Ako mi treba mensa da potvrdi da sam inteligentan... onda mi očito nešto drugo nedostaje, i tu mensa sigurno nie od pomoći. Mensa je poput hvidre, ili hdz-a. To je samo identifikacijski sustav za one koima je identifikacija na taj način potrebna.
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 16:15   #62
Quote:
m515 kaže: Pogledaj post
Ova anketa mora potvrditi da se ljudi po pitanju vlastite inteligencije malo precjenjuju ili se ja možda varam?

Ljudi su u prosjeku s IQ-o od 100, dali će to i anketa pokazati?

Ali komentirat ćemo rezultate
Hrvati imaju u prosjeku IQ od 89 i među najlošijima su u Europi.
babaluj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 16:22   #63
Quote:
m515 kaže: Pogledaj post
Ljudi pogledajte anketu i recite sebi : "Ja sam sebi lažem"
Točno,većina ljudi laže o svom IQ i silom se žele prikazati visoko inteligentnima!Po anketi bi ispalo da su Hrvati najinteligentniji ljudi svijeta,a realnost je da su pri dnu u Europskim okvirima,iako je činjenica da se vježbanjem rezultati na testiranjima mogu popraviti desetak posto!
babaluj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 16:32   #64
Quote:
m515 kaže: Pogledaj post
VIDITE LI LJUDI DA ANKETA POKAZUJE NEREALNU SLIKU NASE-VAŠE INTELIGENCIJE. PRECJENJIVANJE JE NA DJELU.
Ima tu istine, ali racunaj da taj prosjek oko 100 ne moze bit' ovde primenjen jer slabije obrazovani slojevi drustva tesko da imaju internet, a jos redje gledaju temu psihologija, a i cak ako im je IQ slaba tacka ignorisace ovu anketu.... prosto ?
restless dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 16:37   #65
oko 85
Vrag_u_snjegu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 20:45   #66
Spadam u onu grupu koja misli da je to beskorisno...

ako je natprosječan - budem umišljena i mislim da će mi sve samo tako doći u životu. A zapravo ti ljudi ne prolaze ništa bolje.
ako je ispod prosjeka - osjećam se kao glupača, bespotrebno mi uništi samopouzdanje. Ne znam ni ono što bi inače znala, ne trudim se, imam izgovor.
ako je prosječan - pa osjećam se prosječno, kao ništa posebno

želim ostati u neznanju, s trunkom nade da je ipak mrvicu iznad prosjeka
Lady_Lazarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 00:22   #67
Quote:
Lady_Lazarus kaže: Pogledaj post
Spadam u onu grupu koja misli da je to beskorisno...

ako je natprosječan - budem umišljena i mislim da će mi sve samo tako doći u životu. A zapravo ti ljudi ne prolaze ništa bolje.
ako je ispod prosjeka - osjećam se kao glupača, bespotrebno mi uništi samopouzdanje. Ne znam ni ono što bi inače znala, ne trudim se, imam izgovor.
ako je prosječan - pa osjećam se prosječno, kao ništa posebno

želim ostati u neznanju, s trunkom nade da je ipak mrvicu iznad prosjeka
hmmm...
a pazi ovo:
natprosječan - super, kapacitete imam (to! hehehe), ajmo ih čim bolje iskoristiti
ispodprosječan - ...oukej, sad bar znam da moram više rintati da bi se probio u životu. ah da, i malko čitanja ne bi bilo naodmet, da probam bar (tuđim) znanjem pokriti manjak inteligencije (reprodukcija je vrlo jednostavan mehanizam, za koji ne treba pamet veća od čimpanzine ili papigine)
prosječan - vidi ovo gore. s tim da mi je ipak lakše jer možda neću morati baš toliko rintati
__________________
posljednje tri Vlade RH (uključujući ovu):"We came here to wreck everything and ruin your life. YOU sent us."

svakog "domoljuba" koji ne poznaje pravopis hrvatskoga jezika odbijam shvatiti zaozbiljno.
nepostojeći is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 00:44   #68
ja rjesio neki IQ test dvaput u roku od par dana i ispalo mi je prvi put 139 a drugi put 142...jel to dobro?
__________________

Give me your hand, let me make you feel the ease,
In the Bed Of Razors we bleed together...
blacksoul_91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 02:12   #69
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Svi koji su ovdje, bar znaju upalit računalo, znaju korisititi internet preglednik, znaju otići na www.forum.hr itd - za što, dakako, nije potrebna bogzna kakva posebna inteligencija, no mislim da neću pogriješiti ako pretpostavim da je prosjek ovog foruma ipak nešto iznad prosjeka Hrvatske. Da ne govorim da sam skeptičan glede tog prosjeka od 89. Tko zna čija je to brojka i kako je točno došao do nje.
Čitaš li cijeli forum? Škicneš makar?

Nego, dragi moji forumski genijalci, zalud vam visoki IQ ako ne znate razdvojiti negaciju od glagola.

Volim ajkju topike, volim, volim
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 02:16   #70
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
Čitaš li cijeli forum? Škicneš makar?
Jok, 90% podforuma nisam nikad otvorio. Ciljao sam konkretno na ovaj podforum, ali sam ispustio ovo 'pod'.


Nego, zašto si sad citirala moj prilično stari post?
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 02:32   #71
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Jok, 90% podforuma nisam nikad otvorio. Ciljao sam konkretno na ovaj podforum, ali sam ispustio ovo 'pod'.
Štima.

Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Nego, zašto si sad citirala moj prilično stari post?
Sad sam tek vidjela temu, netko ju je dignuo, nisam je prije uočila, pa sam čitala sve, kao što uvijek i napravim prije nego odgovorim.
Boldani dio me piknuo u oči malo (a bilo mi je glupo ostaviti samo ciničnu, neduhovitu pravopisnu opasku ).
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 02:42   #72
moj IG je oko 100-tke. ne zamaram se time. znam podcjenivati. predvidjeti. provocirati..... a vecina lumena nema odgovor na te provokacije.
vrlo sam uspjesna u tome sta radim. dobro zaradjujem. manipuliram i sl. nisam nimalo maje slanazljiva od lumena sa 130 Qu-a.
oni su luseri zarobljeniu nekom gluopom tertarinja, oni imaju pkaticno znanja. a ja ga znam analizirati i iskoristiti.
filter is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 02:47   #73
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
Sad sam tek vidjela temu, netko ju je dignuo, nisam je prije uočila, pa sam čitala sve, kao što uvijek i napravim prije nego odgovorim.
Boldani dio me piknuo u oči malo (a bilo mi je glupo ostaviti samo ciničnu, neduhovitu pravopisnu opasku ).
Ja mogu samo ponoviti: mnogi ljudi imaju pogrešnu predodžbu o tome što je 'prosjek'. Tipično, neko gradsko dijete koje ide u neku dobru osnovnu, pa dobru srednju školu, pa neki faks - imat će posve iskrivljenu percepciju o tome što je 'prosjek'. Kad negdje piše da je prosjek Hrvatske 89 (što je meni osobno također poprilično sumnjiv podatak, ali nije bitno u ovom kontekstu) - tu se misli na mnoštvo ljudi s kojima mnogi od nas uglavnom ne dolaze često u doticaj. Također, *prosjek* od 89 uključuje i razne imbecile, debile i idiote, koji dakako donekle smanjuju 'prosjek' - a njih također po svakoj logici nema na ovom (pod)forumu. Tj. vjerojatno ima onih s preko 150 (tj. sigurno ima ) - ali onih s 50 - vrlo teško. Zar ne? Pa već samo zbog toga 'prosjek' nikako ne može biti 100 (tj. 89). Jer 'visoko inteligentni' podižu prosjek, a nema idiota da to 'poravnaju'.

Zadnje uređivanje Apemant : 23.04.2009. at 02:53. Reason: pravopis :zubo:
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 03:01   #74
skreuli smp s teme. uzitak sa zenom u seksu nema vexe sa usitkom i potistnjem orgazma.
jenostavno lakse postizem orgaxam sa zenama. iako ne islkucujem isti izutak sa muskarcima. samo manjeg inteziteta.
isti bitanje bi ja tebi mogla spotaviti zasto tebe u nekim situacijana privalci ljubav zena ili muskarac odn. oboje
filter is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 03:05   #75
Quote:
filter kaže: Pogledaj post
moj IG je oko 100-tke. ne zamaram se time. znam podcjenivati. predvidjeti. provocirati..... a vecina lumena nema odgovor na te provokacije.
vrlo sam uspjesna u tome sta radim. dobro zaradjujem. manipuliram i sl. nisam nimalo maje slanazljiva od lumena sa 130 Qu-a.
oni su luseri zarobljeniu nekom gluopom tertarinja, oni imaju pkaticno znanja. a ja ga znam analizirati i iskoristiti.
Iz nekog razloga mi je ovaj post generirao empatičku reakciju rezonancije s nečijom dubinskom tugom, pa to sad pokušavam izreći što je moguće kompliciranije, da to ne bi krivo shvatila.


Quote:
filter kaže: Pogledaj post
skreuli smp s teme. uzitak sa zenom u seksu nikakve vexe sa usitkom i potisanjem orgazma.
jenostavno lakse postizem orgaxam sa zenama. iako ne islkucujem isti izutak sa muskarcima. samo manjeg inteziteta.
isti bitanje bi ja tebi mogla spotaviti zasto tebe u nekim situacijana privalci ljubav zena ili muskarac odn. oboje
Nismo skrenuli s teme nego si ti promašila topic, zbunjeno moje.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 09:47   #76
Za članstvo u mensi motraš imati minimalno 121,međutim ja sam bio član dvije godine,i plaćao članarinu bez veze,na kraju sam skužio da to sve zapravo i nije bitno i svakako ničemu ne koristi.
Bule is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 10:57   #77
Quote:
Bule kaže: Pogledaj post
Za članstvo u mensi motraš imati minimalno 121,međutim ja sam bio član dvije godine,i plaćao članarinu bez veze,na kraju sam skužio da to sve zapravo i nije bitno i svakako ničemu ne koristi.
Otkud ti ova brojka?

148 po jednoj skali, 136 po jednoj drugoj... nigdje nisam čuo za 121.

U svakom slučaju, to je gornjih 2% ljudi - što očito i nije neka ekskluziva. U gradu od milijun ljudi, npr. ima ih 20 tisuća.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 11:51   #78
Quote:
blacksoul_91 kaže: Pogledaj post
ja rjesio neki IQ test dvaput u roku od par dana i ispalo mi je prvi put 139 a drugi put 142...jel to dobro?
Fenomenalno

S tim da bih ti ja skinuo jedno tridesetak bodova na račun rješavanja testa dva puta u par dana
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 12:02   #79
Enivej, mislim da je prosječna inteligencija na Forumu znatno viša od one na razini cjelokupne populacije.

Netko je spomenuo kako mu do vojske nije bilo jasno kakvih ljudi ima. Nisam bio u vojsci, pa ne mogu to reći, ali bio sam na regrutaciji i tada sam prvi put u životu vidio svoju kompletnu generaciju na okupu (muški dio). Uskraćenost nekih ljudi u inteligenciji je bila tako bolno očita i u takvom kontrastu s ljudima s kojima sam inače imao kontakta da je ovo ostalo jedno od mojih najupečatljivijih iskustava uopće. Zaista je bilo ljudi za koje se čovjek upita kako uspjevaju preživjeti. Sedamnaestogodišnjaci za koje sam siguran da u mentalnim sposobnostima nisu u nikakvoj prednosti nad iole bistrijim sedmogodišnjacima. A to su sve bili ljudi sposobni za vojsku, bez dijagnosticiranih mentalnih problema. Strašno.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 12:34   #80
Quote:
The_Equilibrist kaže: Pogledaj post
Enivej, mislim da je prosječna inteligencija na Forumu znatno viša od one na razini cjelokupne populacije.

Netko je spomenuo kako mu do vojske nije bilo jasno kakvih ljudi ima. Nisam bio u vojsci, pa ne mogu to reći, ali bio sam na regrutaciji i tada sam prvi put u životu vidio svoju kompletnu generaciju na okupu (muški dio). Uskraćenost nekih ljudi u inteligenciji je bila tako bolno očita i u takvom kontrastu s ljudima s kojima sam inače imao kontakta da je ovo ostalo jedno od mojih najupečatljivijih iskustava uopće. Zaista je bilo ljudi za koje se čovjek upita kako uspjevaju preživjeti. Sedamnaestogodišnjaci za koje sam siguran da u mentalnim sposobnostima nisu u nikakvoj prednosti nad iole bistrijim sedmogodišnjacima. A to su sve bili ljudi sposobni za vojsku, bez dijagnosticiranih mentalnih problema. Strašno.
Prijatelju, rekao si sve što je trebalo. Zapravo kad bolje razmislim, neki nisu ni znali što treba raditi s olovkom, a kamoli zaokružiti točan odgovor.
Ovima u vojsci je bitnije jel ko fizički oštećen nego mentalno, što je naravno apsurdno, a davati oružje takvima je ravno ubojstvu.
__________________
Direktor društva
Beppo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:09.