Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor
Korisničko ime
Lozinka

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2008., 12:24   #1
dishpet
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2007.
Restauriranje namještaja

Evo ovako.
Imam jedan stari komad namještaja tzv "kredenac" koji je star preko sto godina.
(Naknadno ću ubaciti sliku.)
Naime, kredenac je od orahovog drveta, dakle skroz je tamne oboje i malo je na nekim mjestima pohaban tj. dobro bi mu došlo da ga se prelakira.
Zanima me ima li tko iskustva s ovim stvarima da mi se ne bi dogodilo da napravim štetu.
S čim se to treba brusiti i s čim se to lakira?

I još jedno pitanje, gdje se mogu kupiti razne boje za drvo kako bi se isto na starim stvarima postigao mat starinski izgled (dakle da se ne sjaji). Znam da toga ima u Ikei. Ima li gdje kod nas?

Thanks!
dishpet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 09:06   #2
amater_total
Registrirani korisnik

Registracija: May 2007.
Nazovi muzej u osijeku, nekakav konzervatorski odjel ili slično i oni će ti sve objasniti. Ak ne ide - imam ja susjedu koja radi taj posao u muzeju u sesvetama i bavi se upravo restauracijom namještaja....
Imaš stranicu muzejprigorja a žena je prof. Dubravka Habuš-Skendžić, viši konzervator....
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 09:17   #3
cd_covers
Moderator

cd_covers Avatar

Registracija: Oct 2005.
Quote:
dishpet kaže: Pogledaj post
Evo ovako.
Imam jedan stari komad namještaja tzv "kredenac" koji je star preko sto godina.
(Naknadno ću ubaciti sliku.)
Naime, kredenac je od orahovog drveta, dakle skroz je tamne oboje i malo je na nekim mjestima pohaban tj. dobro bi mu došlo da ga se prelakira.
Zanima me ima li tko iskustva s ovim stvarima da mi se ne bi dogodilo da napravim štetu.
S čim se to treba brusiti i s čim se to lakira?

I još jedno pitanje, gdje se mogu kupiti razne boje za drvo kako bi se isto na starim stvarima postigao mat starinski izgled (dakle da se ne sjaji). Znam da toga ima u Ikei. Ima li gdje kod nas?

Thanks!
takav namještaj se ne lakira, restauriranje se malo drugačije radi, a točno kako upregni malo google pa ćeš i naći....
ili daj nekome da ti to napravi....samo to ti nije jeftino...
cd_covers is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 21:21   #4
moses
mudrac

moses Avatar

Registracija: Feb 2006.
Definitivno ćeš ga uništiti ako ideš sam, stoga ako mu želiš vratiti stari sjaj, javi se restauratoru.

Antikni namještaj nije lakiran, već se furnir polirao do visokog sjaja šelak politurom. To samo stručnjak zna renovirati.

Jedino ako želiš sasvim novi izgled svog kredenca, ali šteta je takav starinski namještaj upropastiti komercijalnim bojama/lakovima.
moses is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 14.02.2008., 09:23   #5
dishpet
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2007.
Quote:
moses kaže: Pogledaj post
Definitivno ćeš ga uništiti ako ideš sam, stoga ako mu želiš vratiti stari sjaj, javi se restauratoru.

Antikni namještaj nije lakiran, već se furnir polirao do visokog sjaja šelak politurom. To samo stručnjak zna renovirati.

Jedino ako želiš sasvim novi izgled svog kredenca, ali šteta je takav starinski namještaj upropastiti komercijalnim bojama/lakovima.

Misliš sama (a ne sam )?
Ma da, toga sam se i bojala. Bolje da ja to ne čeprkam sama.
Ma nije on uopće u lošem stanju, na par mjesta je samo malo izgreban.
Našla sam i upute za poliranje. Možda to bude i dovoljno. Ionako ne volim kad stare stvari izgledaju prezrihtano.

Hvala!
dishpet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 16:00   #6
Mighty mo
Registrirani korisnik

Registracija: Mar 2008.
Smile Restauriranje namještaja

Vršimo restauraciju stilskog namještaja već 15 god. , i nikako vam ne savjetujemo da ga lakirate namještaj ukoliko je politiran. Razlika između politure i laka je ogromna. Kroz lakove drvo teško diše. Lak stvara i plastični izgled, ukoliko ga nanosite četkom lako se uoče potezi, dok špricanjem morate biti dosta vješti , ali su ipak vidljive točkice. +(naravon smanjiti ćete vrijednost unikata) Za razliku od lakiranja politura je mukotrpan posao, ona se nanosi pomoću alkohola. Rastopljena smjesa nanosi se kružnim potezima oko 50-100 puta po istoj površini te isparavanjem alkohola smjesa ostaje na poivršini. Nikako to nije zdrav posao ali dobije se savršen sjajni nanos. Ukoliko se ipak oslučite na profesionalnu restauraciju slobodno nazovite 095 906 5833 ili pošalji te e-mail na leovemail@yahoo.com Uglavnom ćete proći jeftinije za 30-55% u odnosu da odete u muzej. (uz istu uslugu sa istim ljudima)
Mighty mo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 17:02   #7
Juraj2
onaj kojem su maznuli nik

Juraj2 Avatar

Registracija: Dec 2005.
Ili pretrazite stare postove jer postoji topik gdje smo vrlo detaljno opisali bajcanje i polituru šelakom. Nije to bas svemirska tehnologija, trazi samo malo truda i dobre volje.
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 17:44   #8
matruška
Registrirani korisnik

Registracija: May 2008.
Ako nije politiran nameštaj već mat ili lak može se uraditi i bez sintetičkih sredstava odnosno delimično ih uzbeći.Najpre treba ošmirglatu stari lak i stare slojeve premaza i nečistoće,pa dobro očistiti od prašine i onda sledeće.Napravi se masa za premaz od firnajza i pčelinjeg voska u odnosu 1prema 1.Sprema se ovako.U veliku posudu sipati vodu i grejati do skoro ključanja,ne da ključa ni slučajno.U manju posudu staviti firnajz i vosak 1 prema 1.To sve staviti u posudu sa vodom,da se tako zagreva.Grejati isključuvo u vodi ni slučajno na direktnom izvoru toplote jer su obe komponente zapaljive.Sa toplom smesom mazati drvo.Nije preporučljivo za neuvežbane i nespretne jer se lako može ispeći.Ovo odlično štiti drvo.Može se mazati nameštaj,drveni gelenderi na stepeništima,drvene žaluzine,mada je skupo i komplikovano za žaluzine.da premazuje se u dva sloja a ako drvo još prima može i treći.Prvi sloj odlično upija ako je sirovo drvo a ako je već nečim ranije tretirano onda upija teže.Eto malo prirodno.
Nebojeno sirovo drvo se može bojiti i biljnim pigmentima.Eksperimentisala sam sa voćnim bojama,crveno višnja,žuto i oranž šargarepa,zeleno trava,izgnjaviti pa mazati.Kad se osuši lakirati i eto.Naravno nije za ozbiljne radove za nameštaj i tako,više je za neke ukrase i slično,daje onako neki starinski izgled.Boje nisu naročito intenzivne ali ko ima strpljenja i vremena sloj na sloj eto jače boje
matruška is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2008., 13:34   #9
uplakani
Banned

Registracija: Mar 2008.
za polituru šelakom najzafrknutije ti je naći šelak

inače to ti je čist fizički posao i ako radiš samo jednom rukom nakon politiranja ta ruka ti ima 30% veću mišićnu masu
Old 08.11.2008., 13:03   #10
ljudevita
Registrirani korisnik

ljudevita Avatar

Registracija: Sep 2007.
Quote:
dishpet kaže: Pogledaj post
Misliš sama (a ne sam )?
Ma da, toga sam se i bojala. Bolje da ja to ne čeprkam sama.
Ma nije on uopće u lošem stanju, na par mjesta je samo malo izgreban.
Našla sam i upute za poliranje. Možda to bude i dovoljno. Ionako ne volim kad stare stvari izgledaju prezrihtano.

Hvala!
Evo još jednog "majstora" koji je ona! I ja se trudim spasiti 1 stol s 2 klupe ali nemam problem s politurom. Nažalost, bilo je prelakirano nekom groznom zelenom bojom koju sam koliko se dalo, skinula kiselinom. Sada dotjerujem brusnim papirom, onako na ruke i ne izgleda previše loše. Jedino što neznam kako ću riješiti je mrtvilo tragova zelene boje koju je drvo upilo. Mislim da se radi o bukovini. Neznam bi li tu pomogao nitro razrijeđivač ili možda hidrogen 12 ili 16%. Da li ću uopće uspjeti sasvim posvijetliti drvo?
I čime premazati, a da mi ne potamni? Nečim ga moram zaštititi, ali koliko sam vidjela, čime god se premaže, drvo potamni. Ima li savjeta?

U svakom slučaju pozdravlja vas još jedan ženski "majstor"
ljudevita is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 14:00   #11
miskooo
Registrirani korisnik

Registracija: Mar 2009.
Obnavljane

Evo da kažem
Imam jedan stari kredenac bijelo zelene boje koji već dugo stoji i nikome ne koristi u dobrom je stanju nije nigdje ispucao niti se raspada...
Ja sam želio samo pitati kako da ga uredim...mislom na šmirglanje bojanje.
E da zanima me još kakvim šmirglom bi to trebao raditi i kakva boja ide na to..

Hvala
miskooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 17:44   #12
ja-koja-jesam
ja-koja-jesam

ja-koja-jesam Avatar

Registracija: Jun 2007.
Quote:
Juraj2 kaže: Pogledaj post
Ili pretrazite stare postove jer postoji topik gdje smo vrlo detaljno opisali bajcanje i polituru šelakom. Nije to bas svemirska tehnologija, trazi samo malo truda i dobre volje.
Može li link na to? Ne nalazim...

Usput, može li mi netko reći kako skinuti lak/boju s rezbarenih okvira ogledala? Kupila sam neke stare rabljene, jedan je premazan nekom "staro zlato" bojom, a drugi kao da je samo blago prozirno premazan ili samo zaštićen nečim, ali ne znam ni koje drvo ni koji premaz. Kako da skinem staru boju (mada mi ne treba baš do u detalje, samo ću je malo obnoviti) i koje preparate koristiti? Ako već ima neka tema ili postovi, slobodno me uputite.
ja-koja-jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2009., 20:54   #13
mirka2
Registrirani korisnik

Registracija: May 2009.
Smile

Imam dva stara ormara (50-tak godina) koje bi trebalo obnoviti, a to znači skinuti boju (farbani su u bijelu boju koja je popucala) i nakon toga ih pofarbati: jedan u neku nijansu smeđe, a drugi ponovo u bijelu boju. Farbu planiram skinuti sa fenom za skidanje farbe i onda sve ošmirglati. Nakon toga ne znam šta dalje: da li bi trebala nanjeti nešto za zaštitu, koja vrsta boje je najbolja,...? Osvježila bi ih i iznutra sa nekim bezbojnim premazom. Ne razumijem se u boje, znam da ih rade na različitim bazama ali ne znam koji bi odabir bio najbolji.
Molila bih savjet nekog iskusnijeg od mene!
mirka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 07:33   #14
tanaya
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2008.
tkalački stan

Kupili smo stari tkalački stan na kojem će se tkati,međutim treba ga obnoviti.Star je preko 100 godina,hrastov,pa me zanima između ostalog na koji način da drvo zaštitimo i popunimo mjesta gdje fale komadići drveta.
tanaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 13:51   #15
bombuzal
seldom visitor

bombuzal Avatar

Registracija: Jul 2005.
Vidim da ima dosta stručnih ljudi na ovoj temi, pa da pitam (tj. ponovim drugi dio pitanja OP-a): kako dobiti mat starinski izgled na nekom drvenom namještaju? Recimo da želim nešto poput ovoga: Slika1 i Slika2. Žena vidjela u Lesnini primjer takve vitrine i totalno se zagrijala. A ja trebam izvesti. Dakle mat bijela boja, tu i tamo prodire tekstura drveta u žutoj boji i na rubovima je išmirglano da se baš vidi drvo. Da li treba specijalna boja, šmirglanje običnog bijelog laka (koji brand da kupim?) ili su u igri i specijalni postupci?
Prvo ću testirati na lamperiji (nije puno drvo nego furnirano) pa onda možda i na nekom komadu namještaja.
bombuzal is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 11:01   #16
contesa
Registrirani korisnik

Registracija: Aug 2008.
bok svima...evo jedno pitanje.imam stariji stol od punog oraha kojeg sam morala sastrugati skroz do cistog drva. zanima me sta je najbolje za staviti na cisto drvo da se prilikom upotrebe (posto je stol) ne pojavljuju bijele fleke od vrucih salica ili alkohola a da stol izgleda prirodno?
contesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 22:10   #17
BILJEŽNIK
Registrirani korisnik

BILJEŽNIK Avatar

Registracija: Dec 2003.
Ako je struktura o.k. i nema velikih oštećenja, možeš probati sa bezbojnim Sadolinom extra. Moj stolić na terasi je od jelovine i premazan je Sadolinom. Ne ostaju fleke ni od čega. Osjetljiv je na ogrebotine, ali premažem ga novim slojem svake dvije godine i opet je kao novi.
Old 22.01.2010., 12:05   #18
MadVlad
Oko plavo

MadVlad Avatar

Registracija: Sep 2003.
Quote:
bombuzal kaže: Pogledaj post
kako dobiti mat starinski izgled na nekom drvenom namještaju?
Evo jedan pdf u kojem je to objašnjeno
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 12:27   #19
aria
Registrirani korisnik

aria Avatar

Registracija: Aug 2006.
gdje se moze restaurirati platno i drvo? imam jedan starinski komad namjestaja ( stol) pa ne znam gdje to obaviti?
aria is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2011., 01:34   #20
fulcrum
Srce Vatreno

fulcrum Avatar

Registracija: Jun 2006.
Pošalji poruku preko MSN korisniku fulcrum Pošalji poruku preko Skype korisniku fulcrum
Bojanje umjetnog ratana

Kao što mali naslon kaže, kupio bih stolice od umjetnog ratana u baumaxu/haus i htio bi ih prefarbati u bijelo. Je li to moguće? S čim?
Advertisement

Advertisement
Sponsored links

Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja