Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje
Korisničko ime
Lozinka

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2003., 10:39   #1
Brankaforum
Pacijent

Što jesti kod povišenog kolesterola - molim recepte!

Analizom krvi utvrdjen mi je poviseni nivo holesterola i triglicerida. Skrenuta mi je paznja da moram preci na nov nacin ishrane.. Molim one koji vec duze imaju isti problem da napisu neke recepte i rezim ishrane buduci nikada do sada u zivotu nisam drzala dijete, niti menjala nacin ishrane. HVALA!

P.S Nasla sam jednu temu o holesterolu ali nema nista o kontetno nacinu ishrane ni rezimu dijeta! ako neko ima link ka onome sto meni treba HVALA!

Odgovori s citatom
Old 21.12.2003., 17:36   #2
jurislav
Banned

jurislav Avatar

Registracija: Aug 2003.
Re: Sta jesti kod povisenog holesterola - molim recepte!

Quote:
Brankaforum kaže:
Analizom krvi utvrdjen mi je poviseni nivo holesterola i triglicerida. Skrenuta mi je paznja da moram preci na nov nacin ishrane.. Molim one koji vec duze imaju isti problem da napisu neke recepte i rezim ishrane buduci nikada do sada u zivotu nisam drzala dijete, niti menjala nacin ishrane. HVALA!

P.S Nasla sam jednu temu o holesterolu ali nema nista o kontetno nacinu ishrane ni rezimu dijeta! ako neko ima link ka onome sto meni treba HVALA!
Sigurno da moraš promijeniti prehranu, ali možda i druge životen navike.No, nije dovoljno samo mijeniti prehranu, tu treba biti oprezan sa tim prelazom da se ne zaribaš.Postoji jedan preparat koji razgrađuje holesterol i masnoće, ako te zanima evo pogledaj ovaj link.
http://www.savjeti.com/jurislav/
Old 21.12.2003., 18:58   #3
Cialenga
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2003.
Stav danasnje medicine

Poviseni kolesterol moze se spustiti koristenjem nekoliko metoda. Najucinkovitija je kombinacija svih ovih.

1.) Metode opustanja
smanjuju hormone stresa (adrenalin, kortizol...) koji bi inace mobilizirali masnoce i preusmjeravali metabolizam da stvara zalihe

2) Fizicka aktivnost
povisuje HDL (dobar kolesterol cija funkcija je smanjiti kolicinu "loseg" kolesterola LDL i VLDL )

3) Lijekovi za smanjenje masnoca u krvi (prepisuju se samo ako ove druge metode nisu uspjele. Imaju neke nuspojave, pa se zato prvo krece sa "promjenom nacina zivota"

4) Prehrana

puno povrca (kuhano, kuhano na pari, przeno na zaru) (sto manje dinstanog, przenog u ulju, pecenog u rerni na ulju)

puno voca (svjeze voce, sokovi ne zamjenjuju voce, jer ne unose dovoljno vlakana, a donose veliku kolicinu secera koji se sav odjednom apsorbira. Taj visak secera se ne moze iskoristiti, pa se spremi u masnoce)

kompleksne ugljikohidrate:
kruh od punog zrna, pasta od punog zrna (ako mora biti bijela, bolja je al dente, jer se skrob polakse razgradjuje do secera, pa nastaje manji poras glukoze u krvi, sto dovodi do manjeg stvaranja masnih zaliha), smejda riza, ...

Sto manje rafiniranih ugljikohidrata (secer donosi puno kalorija, stvara se obilna zaliha masnoca)
Secer u kavi, sokovima (devet zlica secera u konzervi coca cola-e) su "skriveni" izvor kalorija.

Secer jako povisuje kolesterol!!!

Alkohol je izvor "sakrivene" energije, trebalo bi smanjiti unos

Proteini
sa sto manje masnoce: PILETINA bez koze, moze biti marinirana ili przena na zaru ili teflonskoj tavi da bude primamljivija i dobije boju), puretina bez koze, teletina, ribe, mlada divljac (divljac ima puno bolji sastav masnoca nego "uzgajane zivotinje")

Masnoce

sto manje masnoce (ukupne kalorije u danu moraju biti rasporedjene tako da samo 30% energije dolazi iz masnoce.

"Lose masti" - trebalo bi ih izbjegavati
Nalaze se u: putru, govedini, svinjetini, janjetini, suhom mesu, keksima (hidrogenizirano biljno ulje, "trans" masne kiseline)

Dobre masti:
maslinovo ulje, ulje uljane repice, ulje kikirikija, avokado, orasi, bademi, sezamovo ulje, ribe (sardine, incuni, losos, skusa, haringa) su izvor dobrih masnoca koje balansiraju lose pa se smanjuje kolicina loseg kolesterola u tijelu. Naravno s ovim "dobrim" mastima ne treba pretjerati jer se njihova kalorijska vrijednost za cas skupi i steti organizmu.

Antioksidansi koji cuvaju zdravlje krvnih zila mogu se naci u:
CRNE RIBIZLE!!!!, borovnice, jagode, brokula, prokulica, ZELENI CAJ, crni caj, orasi, bademi, kivi, naranca, limun, ostalo povrce i voce, pogotovo ono jarkih boja (narancaste, plave, tamno zelene), crno vino (bijelo nema)...

Mozda kasnije dodam propusteno.
Cialenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2003., 19:01   #4
Cialenga
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2003.
Re: Sta jesti kod povisenog holesterola - molim recepte!

Quote:
Brankaforum kaže:
da napisu neke recepte i rezim ishrane
Recepti su odlicni u svim "mediteranskim" kuharicama, sa puno povrca, grahorica (odlican izvor proteina bez puno masnoca), sa puno antioksidantnih namirnica (grozdje, bobice, orasi) ribe, juhe (zasite covjeka, a nisu masne)
Cialenga is offline  
Odgovori s citatom
Advertisement

Advertisement
Sponsored links

Old 02.01.2004., 16:33   #5
Goro
Pacijent

Re: Stav danasnje medicine

meso i masti moraš potpuno odbaciti.

Odgovori s citatom
Old 02.01.2004., 17:28   #6
MaxB
Blip blip blip...

MaxB Avatar

Registracija: Dec 2002.
Re: Re: Stav danasnje medicine

Quote:
Goro kaže:
meso i masti moraš potpuno odbaciti.
Dakle, mora postati vegetarijanac? A sto je s vitaminom B12 i drugim tvarima koje dobijamo iz mesa? Najbitnije je da izbaci secer i lose ugljikohidrate jer su upravo oni najodgovorniji za visoku kolicinu kolesterola i drugih lipida - Cialenga je sve jako lijepo napisao. Samo, ja bih "Lijekovi za smanjenje masnoca u krvi" stavio na posljednje mjesto, iza prehrane.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2004., 18:13   #7
bipolar2000
.

bipolar2000 Avatar

Registracija: Jun 2003.
evo linka na slican topic
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2004., 18:47   #8
jurislav
Banned

jurislav Avatar

Registracija: Aug 2003.
Re: Re: Re: Stav danasnje medicine

Quote:
MaxB kaže:
Dakle, mora postati vegetarijanac? A sto je s vitaminom B12 i drugim tvarima koje dobijamo iz mesa? Najbitnije je da izbaci secer i lose ugljikohidrate jer su upravo oni najodgovorniji za visoku kolicinu kolesterola i drugih lipida - Cialenga je sve jako lijepo napisao. Samo, ja bih "Lijekovi za smanjenje masnoca u krvi" stavio na posljednje mjesto, iza prehrane.
postoje preparati na biljnoj bazi koji sadrže B12, a ima sigurno i u prirodnom obliku.
Old 13.10.2005., 11:11   #9
fairy
pijanica

fairy Avatar

Registracija: Mar 2004.
Pošalji poruku preko ICQ korisniku fairy
povišen kolesterol

mama mi ima povišen kolesterol u krvi i rekla mi je da joj pokušam pronaći neke dijete za smanjenje kolesterola.
imate neke preporuke, linkove ili slično??
hvala

Intuitivni um je sveti dar, a racionalni um je vjerni sluga. Mi smo stvorili društvo koje cijeni sluge, a zaboravlja darove - by Einstein
fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2005., 11:24   #10
Bocca della Verita
the truth is in here

Bocca della Verita Avatar

Registracija: Jul 2004.
krenula sam pisati pa stala jer vidim da nema kraja...

ima hrpa zabranjenih namirnica, hrpa preporucljivih...
a sve to mozes vrlo brzo i sama saznati ako proguglas malo.
cak je i na ovom forumu bilo tema u vezi povisenog kolesterola.

najvaznije je izbjegavati masno meso, maslac, kiselo vrhnje, punomasne sireve, krumpir, orasasto voce, alkohol, gazirano, slatko...ma sve sto valja
Bocca della Verita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2005., 11:26   #11
magic
dvadesetpetznakova

Registracija: Nov 2002.
evo, za pochetak
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2005., 11:43   #12
fairy
pijanica

fairy Avatar

cure

pokušala sam googlati pa ništa pametno nisam našla, osim nekih općih informacija o tome što je kolesterol. što se tiče lista zabranjenih namirnica jako malo.
zabrinuta sam za nju jer cijeli ovaj tjedan nije išla na posao, a njezina doktorica je goli qrac i ne šalje ju več duže vrijeme na nikakve pretrage, a žali se na iste simptome. sad je konačno rekla da budu riješile taj problem i eto prvo pa povišeni kolesterol.
sutra ide na slikanje jetre i gušterače, neznam zašto.
uglavnom, konstantno je umorna, bezvoljna, malaksava i mučno joj je u želucu. jel to možda od kolesterola? iako sumljam da je od toga, jel tak?
jučer sam ju navečer zvala i rekla da ću je posjetiti, ali je rekla da netrebam da joj radije paše spavati. baš se brinem

Intuitivni um je sveti dar, a racionalni um je vjerni sluga. Mi smo stvorili društvo koje cijeni sluge, a zaboravlja darove - by Einstein
fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2005., 13:59   #13
Bocca della Verita
the truth is in here

Ma nije to od kolesterola, vise mi djeluje ko klimakterij
Odgovori s citatom
Old 13.10.2005., 17:58   #14
Gooran
Registrirani korisnik

Gooran Avatar

Registracija: Apr 2005.
reply

http://www.hr-fitness.net/prehrana/prehrana.php
Gooran is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2005., 18:34   #15
Bocca della Verita
the truth is in here

fairy,
evo nasla sam vremena da ti istipkam jednu dijetu al se ona odnosi za osobe sa istodobno povisenim kolesterolom i trigliceridima u krvi.
mislim ta tu nema neke bitne razlike, al ako neko misli da ima, nek javi
dakle:

dijeta pri istodobno povisenom kolesterolu i trigliceridima u krvi

DOPUSTENO
obrano mlijeko, kiselo mlijeko, kefir, jogurt (sve s najvise 0.1%masti), svijezi kravlji sir
riba, posebno plava morska (sardina, skusa, haringa, losos), ali i bijela riba, piletina i puretina bez koze
bjelanjak
povrce pripremljeno bez masnoca:
soja i sojini proizvodi, zelena salata, endivija, matovilac, radic, kupus (i kiseli), kelj, blitva, kelj pupcar, spinat, rajcica, krastavc, paprike, tikvice, articoke, sparoge, patlidjan, brokula, cvjetaca, mrkva, rotkvice, bamija, gljive, celer, korabica, komoracm, poriluk, bijeli i crveni luk
jabuke, visnje, grejp, limun, dunje, jagode, maline, kupine, ogrozd, ribiz, borovnice
caj (osobito zeleni) s umjetnim sladilom ili bez secera, mineralna voda
svi zacini pa i sol al ne vise od 3 g na dan, senf, ocat, svo zacinsko bilje
maslinovo ulje
Odgovori s citatom
Old 13.10.2005., 18:43   #16
Bocca della Verita
the truth is in here

ZABRANJENE NAMIRNICE

maslac, kiselo vrhnje, slatko i tuceno vrhnje (slag), topljeni i punomasni sirevi (s vise od 25%masti), punomasno mlijeko (s vise od 0.9% masti)
masna svinjetina, govedina, janjetina, meso divljaci i pitomih kunica, jezik, pastete, mesne konzerve, slanina, cvarci, kobasice, salame, mesni naresci, iznutrice (jetra, mozak, bubrezi)
zumanjak
krumpir, osobito przeni, restani ili pomfrit, kukuruz, kikiriki
grozdje, banane, smokve, grozdjice, datulje, suseno i kandirano voce, ljesnjaci, orasi, bademi, sve vrste kompota sa secerom, kokosov orah, slatko tropsko voce
sva alkoholna pica, svi sokovi sa dodanim secerom, gazirana pica, kakao i cokolada
lisnato tijesto,tjesto sa maslacem ili jajima, cips, smoki, slani stapici, krekeri, kokice, krumpirovo tijesto na sve nacine
secer i med u svim oblicima, kolaci svih vrsta, torte, keksi, cokolada, bomboni, sladoled, puding, palacinke, ustipci i drugo tijesto przeno u masnoci,
majoneza, kecap,
svinjska mast, loj, margarin, biljna mast, palmino ulje
Odgovori s citatom
Old 13.10.2005., 18:51   #17
Bocca della Verita
the truth is in here

DOPUSTENO ali rijedje i u manjim kolicinama

govedina, teletina, janjetina pa i svinjetina ako je obrezana sva vidljiva masnoca
od narezaka pileca i pureca prsa u ovitku ili dimljena, presana sunka ili prsut sa obrezanom masnovom
krumpir (kuhani u maloj kolicini)
riza, grah, grasak, mahune, bob, slanutak, leca
tresnje, kruske, sljive, narance, lubenice, mandarine, kivi, dinje
vocni sokovi koji ne sadrze secer, kava sa umjetnim sladilom ili bez secera
tjestenina bilo koje vrste, zganci, kruh od cijelog zrna. zobeni, crni i razeni te grahamov, ali najvis jedna tanka kriska na dan (ako obrok sadrzi krumpir, rizu ili tjesteninu, kruh se nesmije jesti)
marmelada za dijabeticare
ulje od uljane repice, sojino, suncokretovo ulje
Odgovori s citatom
Old 13.10.2005., 20:59   #18
gottcha
.

gottcha Avatar

Registracija: Aug 2004.
eh.. danas poslijepodne je bila cijela emisija o tome...
Old 13.10.2005., 21:36   #19
fairy
pijanica

fairy Avatar

ajme Bocca, najbolja si na svijetu!
hvala ti puno, puno, puno

fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2005., 21:39   #20
Ivanaa
Registrirani korisnik

Registracija: Sep 2005.
Re: povišen kolesterol

Quote:
fairy kaže:
mama mi ima povišen kolesterol u krvi i rekla mi je da joj pokušam pronaći neke dijete za smanjenje kolesterola.
imate neke preporuke, linkove ili slično??
hvala

http://www.zdravlje.savjetnik.com/
Ivanaa is offline  
Odgovori s citatom
Advertisement

Advertisement
Sponsored links

Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja