Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Internet

Internet Sve o internetu, sadržaju i tehnologiji
Podforumi: Web, Web development, Internet biznis, Nove web stranice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2008., 16:32   #1
Općenito o IP adresama

Desio se jedan zanimljiv slučaj na jednom forumu, a nadam se da ovdi mogu dobiti bar neki odgovor.

Naime, jednu su osobu nekako 'optužili' da koristi istu IP adresu kao i jedan drugi nick. Ta osoba se kune da nema veze sa drugom osobom.

Ono što mene zanima-koliko je moguće u praxi, pa i u teoriji, da dve osobe imaju potpuno identičan IP? Jer, npr., ispade da dve osobe, različite osobe, mogu imati istu IP adresu?

Ogradio bih se tipa da nisam toliko upućen u sve kompjutorske tajne (naprotiv), kratice i slično, pa ako možete da mi pojednostavite temu, jer živo me zanima što je od svega toga istina. Pokušavam da se raspitam od ljudi koji se bolje razumeju u tu problematiku od mene, ali izgleda da nema konačnog rešenja. Neki kažu: Nemoguće je imati istu IP adresu, dok drugi kažu: Moguće je, u svet kompjutora je sve moguće.

Pa sad-ili je ili nije??

Izvinjavam se ako je išla slična tema-bio bih zahvalan na linku. Isto tako se nadam da sam 'pogodio' mesto za ovakav naslov.

Pozdrav svima.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 18:34   #2
Da, moguće je da imaju isti IP.
Ukoliko imaju isti IP u isto vrijeme ili dijele internetsku vezu, npr. u kući, studentskom domu, NSKu i sl., ili su ista osoba
Ukoliko imaju isti IP u različito vrijeme - vjerojatno su različite osobe.
__________________
~ Lord Tywin Lannister did not, in the end, shit gold. ~
Spectre is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 19:14   #3
Primjer: Cijela jedna kompanija izlazi preko jednog proxy servera koji ima fiksnu IP adresu. I sad ako 20 ljudi iz te kompanije browsa i posta forum svi su sa istom ip adresom od proxy tog servera a sa razlicitim nickovima i u isto vrijeme postaju.
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 14:04   #4
Quote:
Spec.tre kaže: Pogledaj post
Da, moguće je da imaju isti IP.
Ukoliko imaju isti IP u isto vrijeme ili dijele internetsku vezu, npr. u kući, studentskom domu, NSKu i sl., ili su ista osoba
Ukoliko imaju isti IP u različito vrijeme - vjerojatno su različite osobe.
Hvala na odgovoru, no probaj mi ovo boldano objasnit?? isti IP u različito vreme-ne razumem to?

Hvala unapred.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 15:25   #5
ako je xy bio na forumu u 12.00 i imao ip xy.abc.def.gh (bezveze pisen slova) a dosao neki u 15.00 i imao ip xy.abc.def.gh onda su razlicite osobe, najvjerojatnije. TO ti je on htio reci.

Ali ja mislim da u nekim firmama ili skolama ima 40 racunala i svi imaju istu ip- adresu... to ti je najlakse moguce.
Zodiac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 15:46   #6
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, no probaj mi ovo boldano objasnit?? isti IP u različito vreme-ne razumem to?

Hvala unapred.
Kod t-coma npr. svaki puta kad ti se resetira veza dobijes novi ip. Tako da se ti danas spojis na forum s jednim ip-om kojeg ce sutra mozda neki drugi forum user dobiti kad se refresha ip (veza/ip se restarta svaka 24 sata). Ne znam kako je kod ostalih providera u hrv i srbiji
__________________
I don't care to belong to a club that accepts people like me as members
Miaou is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 21:35   #7
kakvu korist imaju provideri od stalnog mjenjanja nasih IP-a?
IQ500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 21:41   #8
Financijsku dobit od statičkih adresa.

Svaka dodijela dinamičke adrese zauvijek je storeirana u logovima, tako da dođe na isto.
wah is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 21:44   #9
znaci samo da mogu izvuc pare od onih kojima treba staticki ip
IQ500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 21:47   #10
Pa doista ne znam postoji li koji tehnički razlog tome. S kim god sam pričao i od informatičara stručnjaka za mreže i od ekipe na telekomunikacijama nisu mi znali reći ni jedan drugi razlog.

Statičke adrese iznimno su skupe i od toga ISP ima veliku financijsku dobit.
wah is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 08:21   #11
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, no probaj mi ovo boldano objasnit?? isti IP u različito vreme-ne razumem to?

Hvala unapred.
ip je adresa koju dobija svaki kompjuter kad se spoji na internet. u 99% slucajeva je dinamicka (dynamic ip)tj, druga, svaki put kad se spojis na net. dakle, spojio si se, jedan ip je rezerviran za tebe dok surfas. onda si iskljucio komp, iskljucio modem iz struje(tu postoje dvije opcije za dsl 1.namjesteno ti je da si stalno spojen na net 2. spajas se slicno kao s 56k modemom, isdnom, etc, dablklik na ikonicu i Connect, i disconnect kad si gotov), i ip koji je bio rezerviran za tebe sad je slobodan. kad se netko drugi spoji moze dobit isti ip koji si ti imao dok si ti bio spojen, jer, to je dynamic ip. Capeesh?

kako se zna tko je tko? postoje logovi na serveru na kojem si se spojio, i postoje logovi isp-a. usporedi se vrijeme kad si spojen i ip koji si imao, i tako se zna tko je bio negdje u neko vrijeme. ako je bitno za pricu: isp-ovi ne smiju davati te podatke bez sudskog naloga.
__________________
sharing is caring
l0stFaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 10:26   #12
Postoji razlog mijenjanja adrese dinamički. Zbog anonimnosti prije svega, zatim zbog toga ako tvoju ip adresu napadne netko eto tako zato šzo mu se hoće. Firme koje imaju statičku adresu zbog DNS imena jer imaju web sites u pravilu su dovoljno sposobni (imaju inf. kadar) koji je u stanju braniti tu adresu od napada. Privatne osobe u pravilu ne znaju ili jako malo znaju o informatici što je logično, pa izmjenom adrese su anonimniji i zaštićeniji.
Albatros is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 16:59   #13
Ok, hvala vam svima na odgovoru, premda i dalje ne razumem baš sve.

Nije li velika slučajnost da neko ima isti IP adresu?

Već napomenuh gore-tipa su osumnjičili na jednom forumu da ima istu IP adresu ali dva nicka. On se kune da to nije tako, premda mnogi sumnjaju u njegove izjave. Pa zar nije velika slučajnost imati istu IP adresu, ili...?
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 20:07   #14
A cuj, vjerojatnost nije velika da se jedan IP pojavi na istom forumu ali kao 2 razlicita korisnika, ali ta vjerojatnost ipak postoji, moguce je. Zasto ne? Ako se ja sad odlogiram s neta i opet logiram, moguce je da moj sadasnji IP dobije npr. moj frend koji se nekim slucajem logirao na net kad sam se ja odlogirao, i dode tu na forum. U kratkom vremenskom razdoblju pojavila bi se 2 korisnika s istim IP-em. I zasto bi ih netko napadao?

Buraz i ja dijelimo internet vezu sto znaci da imamo isti IP, i obojca smo registrirana na ovom forumu i nikad nitko od admina i modova nista nije rekao u vezi toga, a mislim i da mi nismo jedini.

To vodi taj tvoj forum a da nezna kaj je IP i kak to radi?
__________________
Come to the dark side, we have cookies.
Firestarter '87. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 18:17   #15
Misliš, tko vodi taj "moj" forum? Uh, pa nije moj.

Čuj, stvar je malo kompleksna za objašnjavat. Mene je samo zanimalo to što pitah, i to je to.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 18:45   #16
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Misliš, tko vodi taj "moj" forum? Uh, pa nije moj.:

-Da, mislio sam tko.
-I rijec "tvoj" sam napiso kosim slovima i s time nisam mislio de je to bas tvoj forum nego pod "tvoj" da si ti korisnik.
__________________
Come to the dark side, we have cookies.
Firestarter '87. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 12:55   #17


No problemo, razumeli smo se.

Hvala za pojašnjenje, svejedno.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 18:10   #18
Pa cuj... meni se vec par puta dogodilo na Playtoyu da nisam mogau u partiju belota jer je javilo da još netko ima isti IP kao ja....
Gogo847 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 19:11   #19
Pitanje vezano za IP

Eto svrljam malo po netu i razmisljam o ip adresama i sinulo mi pitanje : Vidi li osoba koja kreira stranicu IP adrese svih onih koji su posjetili tu stranicu .

labella is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 20:00   #20
NE
Red Nix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:41.