Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2005., 18:49   #61
Ja kad sam se udavala svima sam rekla da se poklonima ne opterecuju.. zivjeli smo u iznajmljenom stanu koji je vec bio prepun ko sipak..
Poklona za vjencanje se i ne sjecam.. znam samo da su me neki zaprepastili cijelim setom zepter posudja i lovom koju nisam uopce ocekivala..
Old 10.10.2005., 13:45   #62
Kum je poklonio lovu i jos neku prelijepu kristalnu zdjelu, a ja sam njoj dala poklon set bijelog zlata ogrlicu i rincice i bila je presretna.

Najbolje u svemu tome je sto oni znaju da cu biti uz njih kad god im trebam, mislim da je to sustina "kumstva"...ne to "ti meni - ja tebi" itd...
sugarfree30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2005., 14:36   #63
ovako:
mladenka pozvala moju frendicu za kumu i u razgovoru koji se nije odnosio na njezine svatove spomenula da kum/a nema sta traziti u svatovima bez 500 EUR-a+poklon.
e sad, moja frendica nema ni placu 500 eura pa da moze ostvariti ocekivanja. njezin decko kaze da ako se to ocekuje da ce oni stisnuti koliko god tesko da ova druga bude zadovoljna, a opet...
sad se tu opet povlaci pitanje da li te neko zove radi prijateljstva ili novaca, ali iskreno priznajte da svako ocekuje poklon od kumova.
ma ne samo kumova.
nekoliko puta sam bila svjedok da su mladenci na presvlacenju poslije skupljanja darova prvo prebrojali koliko su dobili, cak je jedan zapisivao od koga je koliko dobio , a onda se tek vratili natrag gostima
may@ is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2005., 18:58   #64
ok gle, ne znam koliko ste si dobri s kumovima ali kao, sto je netko vec prije rekao, sustina kumstva je u medjusobnom podupiranju, savjetima itd. Ako ova inzistira na min. 500 eura (sto je btw. prosjecna hrv. placa) i ne poznaje osobu dovoljno dobro da ZNA kako ova nema toliko - osobno ne bih nikad takvoj osobi bila kuma. mislim da je 100, 200 eura i neki praktican poklon (fino donje rublje, nakit i sl) stvarno dosta.

i da, ovo da se i decko ponudio je stvarno lijepo:-))))
debelakrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2005., 10:39   #65
radi se o tome da mladenka radi u Njemackoj, a mladenac ima oko 12.000 kn plaće pa ti se njima 500 EUR-a ne cini kao velika cifra.

ja sam bila kuma mojoj frendici i rekla sam da sama bira poklon i cura izabrala neku sliku i case pa me poklon dosao 400 kn. nisu imali svatove, samo veceru, ali ipak mi se cinilo premalo love pa sam buducem klincu kupila kolica i jos neke stvarcice.
meni je to kumstvo iz prijateljstva.
s druge strane moj decko je bio kum "frendu" koji ga je zvao zbog love. samo sto se decko zaj.... jer do svatova je moj decko promijenio posao i u to vrijeme je imao skoro duplo manju placu nego kad ga je ovaj pozvao za kuma
may@ is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2005., 18:55   #66
Prije dva tjedna udavala mi se jako dobra prijateljica. Pošto su se tek uselili u svoj stan od mene je dobila sve moguće sitnice koje će joj trebati u kuhinji. Bila je jako zadovoljna s poklonom, jer takve sitnice se ne sjetiš kupiti dok ti ne zatrebaju. Meni je bilo jako drago kad sam došla kod nje i vidjela da ona te stvari zbilja i koristi, a ne da ih je stavila na tavan da sakupljaju prašinu.
Kod nas je običaj ako se ide na svadbu sa njezine strane da se kupi neki poklon, a ako si gost s njegove strane daju se novci.
en@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2005., 20:02   #67
Bila sam kuma početkom 10. mjeseca u Hercegovini.
Isuse,400 ljudi na svatovima

U njih je običaj skupljati "jabuku" iza ponoći (čitaj lovu) i minimalno svatko "mora" (ne mora) dati 40 KM (konvertibilnih maraka) koliko dođe stolica u sali.

Pitala sam je koliko su zgrnuli (najbolja frendica mi je bila u srednjoj školi pa sam si dopustila takvo pitanje ).

38 tisuća maraka
Manuella is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 22:18   #68
Kad sam kuma, uvijek pitam sta zele. Prvi put prijateljica je rekla da hoce lovu i to je dobila, plus njen buket i cvijece za oltar i stol. Druga najbolja frendica hoce bracno putovanje i to ce dobiti, a sigurno cu joj uvaliti i jos nesto.
splicanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 22:01   #69
Za mjesec dana ću i ja postat kuma

Ja i dečko ćemo darovat lovu, ali pored toga namjeravam kupit kristalne čaše, te na njih gravirat njihova imena (da im nešto ostane za uspomenu)... Ali nikako u Rijeci ne mogu naći gdje to mogu gravirat? Navodno ima nešto kod starog grada?

Kupila sam im i KAMASUTRU...
Old 03.04.2007., 09:05   #70
Mi smo se s kumom dogovorili još kad smo prohodali valjda da će nam kupit klimu za stan, pa ćemo ga zvat na kave da i on uživa u hladovini za ljetnih dana (ugodno i korisno), a moja kumica je u financijskim problemima pa je besmisleno nešto tražiti kad će imati dat će mi, a i ako ne da nikad ništa nema veze bitno da je ona tu za nas, za društvo, kavice, zabavice.. ako će baš inzistirat smislit ćemo joj neku jeftinoću da nam kupi i uvjerit ju da je to točno ono što želimo
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 09:08   #71
mi smo kumovi u šestom mjesecu, i dogovorili smo se sa budućim mladencima da ćemo im pokloniti jedan pravi wellness vikend...to im se dopalo i to će i dobiti...uz možda još neku stvarčicu...
sve se da dogovoriti, ne bezveze muku mučiti...
mary25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 09:20   #72
Nama je kum jos student, a kuma se tek uselila s deckom - tako da niti ne ocekujemo niti zelimo neke pretjerane poklone - izabrali smo ih zato jer ih volimo i zelimo da taj dan bas oni budu prvi uz nas i iz niti jednog drugog razloga. Pusa, kumu i kumi
Old 03.04.2007., 09:59   #73
doista je bitnije da kum i kuma budu prijatelji (ili članovi obitelji) na koje možete računati u životu kao i oni na vas. kod nas se kumstvo smatra primanjem osobe u obitelj.
kuma mi je najbolja prijateljica i znamo se od osnovne škole. kada se udavala ja sam nakon godinu dana bez posla imala malo novaca (nemam ih ni sada previše ) ali sam se potrudila pomoći im oko organizacije jer su se oni u 2mjeseca smislili da bi se ženili , platila sam revere, buket i ostalo cvijeće, donijela tortu, podijelila s kumom troškove vjenčanja u crkvi i složila im paketić slatkih tajni kum je poklonio tamburaše koji su svirali cijelu večer ipak se i dan danas osjećam da sam trebala nešto više, ali me ona uvijek razuvjerava, i kasnije su me pozvali da budem krsna kuma njihovom djetetu pa to pokazuje valjda da su i ovim bili zadovoljni. kažu da im je najbitnije da sam uvijek uz njih. naravno da će ona biti moja kuma i brinuti se za moje živce tih dana
njena sestra npr. voli poklanjati dukate jer je to nešto lijepo, tradicionalno, a zlato se uvijek može prodati ako dođe neka financijska kriza.
purpurna kiša is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 11:49   #74
Quote:
JednoTamburasko kaže: Pogledaj post
Nama je kum jos student, a kuma se tek uselila s deckom - tako da niti ne ocekujemo niti zelimo neke pretjerane poklone - izabrali smo ih zato jer ih volimo i zelimo da taj dan bas oni budu prvi uz nas i iz niti jednog drugog razloga. Pusa, kumu i kumi
Slažen se s ovim..mi od svojih kumova ništa nismo tražili jer meni je dovoljno da je ona uz mene,zato ništa od njih osim poklona po njihovom izboru!!
crnka st is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 21:06   #75
od kume cemo dobiti perilicu suda i ves-masinu, a od mog kuma jos ne znam, vjerojatno pecnicu

lovu ne ocekujemo niti smo trazili, s obzirom da se useljavano u novi stan ovo nam odgovara najbolje

a sto se tice ostalih gostiju - nadam se da cemo pokrit svadbu i zavrsit na pozitivnoj 0
Padrone is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 22:27   #76
kad sam moju vjencanu kumu pitala da mi bude kuma rekla mi je, ja ti nemam para da ti budem kuma, jer je bila studentica i nije radila, a ja sam joj rekla da ju ja zelim za kumu zato sto mi je najbolja frendica, a ona meni da mi mora barem nesto poklonit. U to vrijeme smo ja i moj muz razmisljali o kupnji mikrovalne i onda sam joj rekla da sam vidla jednu koja mi se svidja i kosta 700 kn , i dok se ja budem udavala da ce skupit da mi kupi mikrovalnu jer to nemam, to je bilo 3 godine prije mog vjencanja, za poklon sam dobila mikrovalnu a najvaznije mi je bilo to sto mi je bila kuma i sto je mogla s obzirom da je bila trudna i pred porodom....
Kandela is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2007., 20:12   #77
Ako se daju novci, onda se tolko da se " otplati " stolac. Ali sada kumstvo nije ko prije... prije su kumovi placali obavezno slikanje, nosili novce i jos poklone, cvijece i prije ti je bilo muka kada bi te netko trazio, da ides za kuma, ali danas se to skroz promijenilo. Ali ja sam definitivno za novce jer se zna desit da na svadbi dobijes 3 ili 4 ista poklona i kaj ces onda sa tim.
ivana:-) is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 14:16   #78
mislim da kumovi ne bi trebali davat novce a ako i daju onda obavezno i neki poklon uz to. kad dobijes lovu potrošiš je i ne znaš na što pa onda nemaš uspomenu od kuma.
kad sam bila kuma svojoj priji bila sam studentica i kupila sam joj ugradbenu ploču koju je ona odabrala 1000kn i njoj predivnu ogrlicu 1500kn počela je plakat i ona i njena mama kad je vidila ogrlicu jer sam joj je donijela na dan vjenčanja. sad se ta moja prijateljica rastavila i ploča je ostala u njegovoj kući ali ogrlicu je, naravno, ponijela sa sobom. mislim da je tih 1500kn vrijedilo potrošiti da ona cijeli život ima moj poklon a ne da ga potroši na otplaćivanje moje stolice!
mara bubamara is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 14:18   #79
Najbolje je pitati mladence sto im treba..Buduci da cu ua godinu dana biti kuma frendici, a da sam osobno protivnik davanja novaca, s njima ću se dogovoriti sto im najvise treba ili cu im uplatiti bracno..
Old 02.05.2007., 14:19   #80
e da, još sam i buket platila. htjela sam i tortu napraviti ali je ona rekla da joj je previše ljudi već reklo da će napraviti tortu pa da se ne mučim.
ne znači da kuma mora potrošiti 3000kn ali mislim da je bilo koji poklon od srca vrijedniji od bilo koje svote novca dane u novčanicama jer to znači da se nisi potrudila!!
mara bubamara is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:56.