Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2004., 13:53   #41
Kak' to, MAR, a ja mislio da ti svaki dan ZAPISujes stvari??
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2004., 14:23   #42
IL pajdo, daj ubaci malo Latinstine u tvoje objasnjenje, tek da budes u stilu, onako kao protuteza ovom tursko-arapsko-bosanskom-sta-li-je-to-jeziku.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2004., 14:25   #43
Quote:
rambi kaže:
(jer ocito ima veze s nekim obicajem starijim od islama)...
rambi, ne huli, jer nema nista starije od islama .
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2004., 22:24   #44
Quote:
rambi kaže:
A moze li meni netko opisati o cemu se tu zapravo radi ... kako ti zapisi izgledaju, gdje se stavljaju i sl. (ne salim se, o tome sam samo cula kao o pojmu, ali mi nikad nije bilo jasno sto je to zapravo).. i odakle dolazi taj obicaj (jer ocito ima veze s nekim obicajem starijim od islama)...
Nisam sigurna da znam "ispravni odgovor" na tvoje pitanje.

U nas sve takve i slične stvari spadaju u pučka vjerovanja, a k nama su stigla s (bosanskim) muslimanima.

Ovako kako sam ja shatila svakako hodžin zapis ima veze s "ljekovitošću" nekih kuranskih ajeta, a sve to opet povezano je (po mom mišljenju) sa (muslimanskim) strahom od "obožavanja" slika (ikona) i/ili kipova. I tako su "nesvjesno" samo pismo (kuranski stihovi) postali predmet vjerovanja. Ma šta o tome oni sami sebi i/ili nama tumačili.

Dakle, u kršćana za sličnu rabotu postoje sveci zaštitnici od "nečeg", pa onda i njihove slike ili kipići. Ostalo je stvar manipulacije posebno nadarenih ljudi.
Svjesne ili nesvjesne.

U tom i takvom smislu stoje i "hodžini" zapisi, koji nisu ništa drugo nego na arapskom ispisani neki kuranski ajeti, a uz to su (vjerojatno) dodani još neki savjeti (molitve i slično).

Da li djeluju? Vjerojatno nekome i djeluju. Neki od tih hodža su i prije ovog rata bili razvikani, a čovjek u nevolji i ne pita mnogo.

Treba se samo prisjetiti slikovitosti arapskog pisma i gotovo opće nepismenosti, pa da se dobije slika strahopoštovanja prema takvim zapisima. A onda i sama vjera čini čuda. Uostalom, kršćani i tu imaju dobar razlog..."vjera će te spasiti". Bog je i tako jedan isti, a hodže su ipak vjerski službenici.

Danas su sve njih uveliko zamijenili razni alternativci (i vještice i vješci )
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2004., 05:37   #45
Re: Sto mislite o ZAPISIMA?

Quote:
novamama kaže:
Praksa zapisa je na podrucju balkana prosirena. Nekomu iz zle namjere "nabaciti" ili skidati sebi "nabaceno" komu nismo valjali ili ko nas jednostavno ne moze podnjeti je postao dobar biznes za one koji to vrse a krug zla bez izlaska za one koji se time bave i u svojoj mrznji i posesiji zele npr. nekoga zadobiti tim putem ili mu cak smrt zazvati tim putem.
Ima li razlike izmedju zapisa i Voodoo-a?
Svrha je ista; drugome iz zlonamjernosti naskoditi.

Sto mislite o toj praksi? Dobra, losa, sotonska, potrebna... itd.?

Ili je to samo kako Damir napisa "starobosanska praksa dok nisu dosli kleronacionalisti"?
Naravno da je u pitanju Sotonska praksa.
Zapisi sadrze IME Demona sa kojim se dolazi u kontakt, i naravno da se time daje pristup odredjenom demonu za njegovo delovanje.
Naivno je verovati da se zapisima moze skinuti zlo, ili da mogu zastititi... Svrha zapisa je kontaktiranje sa demonom, sto znaci nabacivanje zla. Demoni su po svojoj priodi zli, i zato je opasno imati ista sa njima. Zapisi, isto kao i Voodoo spadaju u spiritizam, koji je nazalost veoma rasprostanjen svugde u svetu - samo u razlicitim oblicima. I praktikuju ga takodje i svestenici drugih crkava...

Nije ni cudno sto nas Bog preko Biblije upozorava na razne oblike spiritizma:
“Neka se ne nadje u tebe niko koji bi vodio sina svoga ili kcer svoju kroz oganj, ni vracar, ni koji gata po zvezdama ili po pticama, ni urocnik, ni bajac, ni koji zaziva duhove , ni opsenar, ni koji pita mrtve. Jer je gad pred Jehovom ko god tako cini , i za takve gadosti Jehova Bog tvoj tera te narode ispred tebe." ( 5. Mojsijeva 18:10-12 )

Tanja
Old 10.06.2004., 13:02   #46
Re: Re: Sto mislite o ZAPISIMA?

Quote:
Tanja art kaže:
Naravno da je u pitanju Sotonska praksa.
Tako jeeeee!

Kak bi uopće svijet postojao bez sotone.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2004., 02:13   #47
Re: Re: Re: Sto mislite o ZAPISIMA?

Quote:
Simona kaže:
Kak bi uopće svijet postojao bez sotone.

Bez Sotone ne bi postojao ovakav svet kakav je sada,
i verujem da ce biti lepo bez njega ;
Jedva cekam ...

Tanja
Old 11.06.2004., 02:21   #48
zapisano je
da će biti zapisa,
a što se piše
to se više ne briše
(barem kad mi kartamo
belu je tako)
pa onda pazi da ne bude;
Nula dies sine linea.
i to na pravom papiru,
a bože ne daj na nekoj
salaveti,
iliti "toaletu"
pa onda
ti to lijepo zapiši
i stavi u ladicu
i zaboravi na to
ili napiši
pa sa mosta
baci u rijeku..
,
evo baš pišem
zapis
na forumu
na temi zapisi
boš me sačuvaj,
nije to bez vraga
nije nije
koje koincidencije,
treba čoek
bit oprezan
sa timijem zapisima..
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:35.