Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti
Korisničko ime
Lozinka

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2004., 11:47   #1
shef Sale
Sitni INFJ inventar

shef Sale Avatar

Registracija: Nov 2002.
Pošalji poruku preko Skype korisniku shef Sale
Unhappy Umro prof. Radovan Ivančević

Povjesničar umjetnosti prof. dr. Radovan Ivančević umro je sinoć u zagrebačkoj bolnici Sestara milosrdnica u svojoj 73. godini, priopćeno je danas iz Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske.

Prof.dr. Radovan Ivančević bio je redovni profesor na zagrebačkom Filozofskom fakultetu, gdje je predavao nacionalnu srednjovjekovnu umjetnost i renesansu te ikonografiju. Uz to na Arhitektonskom fakultetu predavao je dizajn i vizualne komunikacije, te vizualnu kulturu na Akademiji dramskih umjetnosti.

Autor je dvjestotinjak znanstvenih studija o hrvatskoj srednjovjekovnoj i renesansnoj umjetnosti, o modernoj arhitekturi, zaštiti ambijenata i starih urbanih cjelina, o ikonologiji i vizualnim komunikacijama.

Objavio je i više knjiga, među kojima posebno mjesto zauzima ´Umjetničko blago Hrvatske´, koje je doživjelo nekoliko izdanja i prevedeno je na više jezika. Prošle godine izašla mu je i druga knjiga ´Za Zagreb (suprotiva mnogima)´ za koju je dobio Nagradu grada Zagreba te Nagradu ´Ivan Filipović.´

Prof. Ivančević se borio za afirmaciju hrvatske kulturne baštine u svijetu i u velikoj je mjeri zaslužan da je šibenska Katedrala uvrštena na Unescovu listu svjetske baštine.

Autor je i niza scenarija i TV-filmova o hrvatskoj likovnoj baštini.

Prof. Ivančević je godinama bio i predsjednik Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske.

Rođen je 13. veljače 1931. u Banjoj Luci. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu je diplomirao 1955., a doktorirao 1965. s tezom o gotičkoj arhitekturi Istre.

Online (HINA)

Gledao sam ga pred par tjedana na TV, mislim da se radilo o otvaranju izložbe o Stjepanu Planiću u Gliptoteci, sjedio je na nekoj stolici, u kaputu, izgledao je barem 10 godina stariji nego kad sam ga zadnji put vidio (par mjeseci prije).
Vidjelo se da neće još dugo, nažalost, i iako vijest nije iznenađenje, ipak je tužno. Veliki gubitak za hrvatsku povijest umjestnosti i njenu popularizaciju...

Old 18.01.2004., 12:12   #2
Kosa
fatal error

Kosa Avatar

Registracija: Nov 2003.
Unhappy

znam.. totalno me to zbediralo kad sam jutros cula.. bio mi je profesor.. znala sam da je bolestan, al bio je i prije i izvukao se, mislila sam da ce i sada...
..bio je zbilja super i profesor i covjek i jako mi je drago da sam imala tu privilegiju biti njegovim studentom..
Old 18.01.2004., 18:56   #3
Jango Fett
Audiofil

Jango Fett Avatar

Registracija: Nov 2002.
Pokoj mu bio duši.

Bio je izvanredan profesor, zaista mi je bio uzor. Ljudi kao on nema mnogo. To su ljudi koji razmišljaju vizualno i kreativno, osvrću se na bitno - i ako umetnem njegovu filozofiju - on je bio jedan od ljudi koji razmišljaju tisuću puta brže od drugih - jer ne razmišljaju verbalno.

U zadnje vrijeme ponašao se čudno, ali to je zbog bolesti. Ipak, pred svima nama otišao je časno i uspravno.

Uz njega je povijest umjetnosti uvijek dobivala novu dimenziju. On je zaslužio da bude njenim dijelom.
Old 22.01.2004., 13:19   #4
žabica
Pacijent

Kada sad gledam na studij, ponosna sam što sam bila student (barem) jednog velikana struke.
Strast kojom je pristupao povijesti umjetnosti učinila je to da mu se život pretočio u posao i posao u život. Rijetka su bila predavanja koja bi zainteresirala studente kao što su bila njegova.
Pokoj mu duši.

Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja