Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2008., 15:02   #1
Iskoristimo što imamo: DTS audio CD

Nekima je ovo poznata tema, neki su se već izjasnili da im se ne sviđa a neki su oduševljeni. O čemu se radi: od davnih dana su se ljudi trudili pronaći koncept koji će nadmašiti klasičan stereo. U doba ploča bilo je ekperimentiranja sa kvadrofonijom - 4 kanala i svaki zvučnik u jedan kut prostorije. Sa pojavom sterea u filmovima Dolby Laboratories su došli sa idejom Dolby Surrounda kojeg je naslijedio danas poznati Dolby Pro-Logic (sa podvarijantama) i Dolby Digital kao punokrvni višekanalni zvuk.

No, nekim ljudima se nisu sviđala ograničenja u Dolbyju pa su osnovali konkurentsku firmu Digital Theater System. Sa vizijom poboljšanja kvalitete zvuka na tom polju, uz svoje algoritme najznačajnija je daleko manja kompresija zvuka: naspram ac-3 standardnih 448 kbps (a u praksi i manje) DTS koristi 768 do 1536 kbps što je značajno više. Podijelite to sa 6 pa će sve biti jasno, i iako nije posve ispravna usporedba sjetite se kako zvuči stereo (2 kanala) mp3 sa 128kbps, a kako sa 256 kbps. I sad dolazim do poante:

DTS Audio CD (zvuči mi bolje od službenog naziva 5.1 Music Disc )


Šest kanalna muzika snimana i/ili miksana tako u studiju, 16-bitni PCM pri cca 1400 kbps. Okruženje zvukom je zanimljivo, razne su varijacije ali uglavnom je vokal na centru, instrumenti na prednjem lijevom i desnom sa nekim echom odozada, neki bekvokali u stražnjim zvučnicima zajedno sa nekim efektima ili instrumentima koji su "ispuna", i slične varijacije. Medij je običan CD a hardver za reproduciranje ima svatko ko ima solidno kućno kino, CD/DVD i receiver sa DTS oznakom, ili kompjuter sa 5.1 zvučnom karticom! Dakle, dostupno valjda svakome tko gubi vrijeme na ovom podforumu . Budućnost mu nije svijetla, jer odavna su tu nasljednici i konkurenti DVD-Audio i SACD koji su superiorniji ali malo tko ima sve potrebno za njihovo reproduciranje - da ne govorimo o mogućnostima Blu-raya kao standarda i njegovim specifikacijama. No za sad...

Da uposlimo hardver koji imamo! Na DTS dekoderima se ionako skuplja prašina....

Pošto je malo teže kupiti to u cedeterijama, preporučujem za probu skinuti neke testne fajlove sa neta: link1, link2 ili popularnih torrenta: search "dts", kategorija audio ili music. Može biti kao audio fajl sa .wav ili .dts ekstenzijama, ili kao CD image kojeg treba samo zapržiti na CD. Raznih ripova upitne legalnosti ima kao u priči. Izvori su uglavnom SACD i DVD-A ripovi, no ima i službenih DTS izdanja. SACD i DVD-A su trebali biti kvalitetnija zamjena za CD, ali taj "format war" je prilično neslavno završio, jer je naravno mp3 pregazio sve i interes je bio vrlo ograničen. Međutim, da bi progurali ideju studiji su izdavali nova remasterirana izdanja, umiksavali izvorne trake u više kanala, veći bitrateovi, manje kompresije... album je umjesto standardnih 700 MB imao 4,5 ili 9 GB za ispuniti pa su si dali oduška .
Preporučujem da zaobilazite upmixove, jer sa malo softvera to može svatko doma napraviti. To nisu profesionalni materijali i nećete biti zadovoljni rezultatima... pročitajte komentare, potražite po netu da budete sigurni o čemu se radi. Pa što se tiče reprodukcije:

1. Na kompjuteru, sa analognim izlazima 5.1 zvučne kartice i pripadajućim 5.1 ozvučenjem je vrlo lako. Može se koristiti više softvera, kao VLC, Foobar, ili čak Winamp. Osobno sam koristio Foobar sa foo_dts pluginom pri čemu je jedini zahvat bio promjena ekstenzija u .dts da bi softver sve prepoznao. Odabrati 5.1 u mixeru i to je otprilike to, spremno za slušanje

2. Kod korištenja digitalnog (S/PDIF) izlaza zvučne kartice i AV receivera stvar postaje malo kompliciranija: debela većina zvučnih čipova interno diže sample rate na 48 kHz iako je u mixeru odabrana opcija 44,1 kHz (standardno za audio i DTS CD), na izlazu opet spušta i to uništi stream da ga dekoder u receiveru ne prepoznaje. Zvukovi koji od toga nastanu su jako neugodni . Zato se mora koristiti zvučna kartica sa "bit-perfect" izlazom (npr. Terratec Aureon 7.1, M-Audio, i ostale skuplje sa kvalitetnijim čipovima kao što je VIA Envy24) ili neka sa DTS Connect mogućnostima kao Auzentechove, a isto mogu i neki čipovi na pločama (c/p sa wiki): CMedia CMI8788/CMI8770 Soundcontroller and onboard audio with Realtek ALC883DTS/ALC889A/ALC888DD-GR and SoundMAX AD1988 chip

Gigabyte matične ploče sa AMD780 čipsetom i Realtek 889a zvučnim čipom (npr. GA-MA78GM-S2H) imaju DTS Connect i reproduciraju bez problema sa time ako se uključi DTS na digitalnom izlazu.
Za ostale HD audio Realtekove postoji patch koji aktivira sakrivene mogućnosti: http://www.techpowerup.com/forums/th...active.193148/


Za najpopularniji Creative zadnje generacije ne znam, osim ako se kupi ekstra licenca: http://software.store.creative.com/s...106-18034.aspx. Koristite analogne izlaze ili:

3. Korištenje komponenti je možda i najbolje. Ako je DVD player povezan analogno sa 6 činčeva mora u sebi imati DTS dekoder (a ne logo na kojem piše DTS i ispod malim slovima "out" jer to zapravo znači ništa), a to recimo radi čak i na jeftinjavi Quadru 933. Iznenađujuće.
Ako se koristi AV receiver sa DTS dekoderom radi sa bilo koji DVD ili CD playerom sa S/PDIF izlazom, bilo optičkim ili koaksijalnim. Da, to može čak i stari CD player koji zapravo i ne zna što čita. Bitno je ispravno snimiti CD: u izboniku izabrati najobičniji audio CD, ekstenzija fajlova .wav, isključiti normalizacije i sve moguće "pametne" opcije kakvima su softveri danas puni i to je to. Ubaciti u komponentu, play i na receiveru protrči lijepi "DTS 3/2.1" ili sličan tekst.


Probajte, uživajte. Vjerujem da ćete kao i ja pomisliti "dovraga, zašto se ovo i inače ne radi", a usput ćete shvatiti da vaš 5.1 sistem može zvučati i bolje nego što ste mislili
__________________
People. What a bunch of bastards.

Zadnje uređivanje Thurgood : 06.05.2014. at 12:58.
Thurgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2008., 22:30   #2
Stvarno hrpa odličnih savijeta

Tek sam ima 15 dana nabavio novi PC i HT sistem, PC mi je spojen optikom na receiver i sve zvuči odlično (uglavnom DTS sa Blu-ray "backup-a" ) a vidim da ti to izbjegavaš, nisam baš dobro shvatio, jel se ikako može slušati 44,1 kHz CD na pc-u preko optike?

Kako znati je li PC izbaciva 48 ili 44?? (s obzirom da ti kažeš da PC radi 48 bez obzira što je odabrano 44?

E da, PC ima EP35-DS3 matičnu sa 889A audio kontrolom ako te zanimaju mogučnosti zvuka na pc-u..imao sam hrpu problema sa zvukom dok sam ga instalirao..
MirkoST is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 13:59   #3
zvucnim karticama (ili o/b chipovima) je problem samo DTS u ovoj audio CD verziji, u filmovima to ide bez problema jer je sampliran na 48KHz pa mu nista ne smeta

stvar je u standardima i kompatibilnosti: audio CD na 44.1kHz, DVD je na 48kHz a BR do 192kHz za sto onda treba neki "HD audio" chip. interni resample na 48kHz (vjerojatno zbog error correctiona, bufferiranja i re-clockanja, nisam to bas proucavao) rade gotovo svi "obicni" zvucni chipovi, a na s/pdif izlazu opet mozes dobiti 44.1kHz ako to odaberes u mixeru, pa se onda na izlazu opet spusti na pocetnih 44.1 sto unisti valjda samo stream sa DTS audio CD-a kojeg vanjski dekoder (u receiveru, npr) vise ne moze prepoznati, a na ostale formate nema tako velikog utjecaja. samo skuplji mogu pustiti stream bez greski i bez korekcija - i to su oni za koji se kaze da imaju "bit perfect" digitalni izlaz, neovisno o tome radi li se o optici ili koaksijalnom. eto otprilike takva je situacija

zbog svega toga mislim da bi u tvojoj situaciji bilo jednostavnije snimiti materijale na CD i ubaciti ga u CD ili DVD player
__________________
People. What a bunch of bastards.
Thurgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 13:09   #4
Evo probao sam danas

"kupio" sam ATB CD DTS 5.1 s neta i snimio ga na cd (samo rename u wav) i ubacio u dvd player (spojen optikom) i receiver normalno javi DTS i idu pjesme u 5.1

E sad, ja sam pustio iste pjesme s PC-a i isto receiver prijavi DTS i svira 5.1 bez ikakve razlike (kvalitete zvuka) u odnosu na dvd-player (pošto su i pc i dvd spojenti optičkim samo prebacujem input zvuka na receiveru i slušam eventualne razlike) , sad neznam možda sam ja amater pa nečujem razliku u kvaliteti al ako ja nečujem to je najbitnije LOL

Zahvaljujuci tebi sad imam 5.1 audio CD
MirkoST is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 13:35   #5
odlično, znači da imaš dobar audio čip . ako nema razlike to je to, da nešto ne valja dobiješ takve zvukove da ti se sve dlake naježe ako je jače pojačano, nema nikakve muzike

e sad, taj ATB ne znam je li originalan takav ili je kućna radinost al vidi ima svega i svačega... ono što znam da ima nekakve elektronike originalno u 5.1 je recimo jedan album Groove Armade i nešto Kraftwerka. a osim toga ima i Dire Straits, Knopfler, Seal, Sting, Ray Charles... svega i svačega

edit: sad sam izguglao ploču. da, Realtek ALC889A čip je HD audio i opcionalno čak može podržavati i DTS Connect . u skladu s time malo sam nadopunio prvi post...
__________________
People. What a bunch of bastards.
Thurgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 13:47   #6
Po čemu znati je li orginal dts ili "kućna verzija"?

Kućna ili orginalna zvuk je odličan sad idem zaposliti RS account i torrent
MirkoST is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 13:58   #7
a po ničemu zapravo. možeš potražiti komentare ili na amazonu recimo vidjeti kakva izdanja albuma postoje. neki 5.1 CD-i su SACD i DVD-Audio ripovi što zvuči odlično, ali sa kućnim verzijama baš nisam oduševljen... to ti je otprilike kao da upališ Dolby pro-Logic Music. studijski su baš napravljeni kak treba, vokal na centralnom kanalu (ili u duetima raspoređeni centar-lijevo i centar-desno), instrumenti lijevo desno, neki iza, nekad su prateći vokali iza, pa recimo činele ili prateće gitare iza... jako efektno
__________________
People. What a bunch of bastards.
Thurgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 20:51   #8
Quote:
Thurgood kaže: Pogledaj post
a po ničemu zapravo. možeš potražiti komentare ili na amazonu recimo vidjeti kakva izdanja albuma postoje. neki 5.1 CD-i su SACD i DVD-Audio ripovi što zvuči odlično, ali sa kućnim verzijama baš nisam oduševljen... to ti je otprilike kao da upališ Dolby pro-Logic Music. studijski su baš napravljeni kak treba, vokal na centralnom kanalu (ili u duetima raspoređeni centar-lijevo i centar-desno), instrumenti lijevo desno, neki iza, nekad su prateći vokali iza, pa recimo činele ili prateće gitare iza... jako efektno
Moram priznati da mi višekanalne snimke(SACD i DVD-A) nikako nisu "legle". Za glazbu mi je i dalje stereo jedina kvalitetna opcija,bio on kao SACD, DVD-A, ili CD format. Bitno mi je da je snimka kvalitetna to moram priznati...
Pozdrav,
Ivica
ivica 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 21:13   #9
ali moraš to čuti da bi znao

sa ovim sam htio skrenuti pažnju na hardver koji imamo. zvučne kartice su fleksibilne i tu softveri odrađuju. svaki pošteni AV receiver u zadnjih par godina ima DTS dekoder (moj prvi još 2000-te ga je imao) ali puno ljudi uopće ne zna čemu on služi. žalosno je da naši filmski distributeri zaobilaze DTS jer je za nas ono osnovno valjda dovoljno dok se recimo može naći na nekim filmovima kod francuskih ili talijanskih sinkronizacija, ali ne i na originalnom engleskom. pa je tu i taj DTS audio CD koji nije previše zaživio, a pošto imamo sav hardver da ga čujemo treba samo potrošiti par-sto megabajta prometa. za SACD i DVD-A je ipak značajnija investicija
__________________
People. What a bunch of bastards.
Thurgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 14:56   #10
Quote:
Thurgood kaže: Pogledaj post
ali moraš to čuti da bi znao

sa ovim sam htio skrenuti pažnju na hardver koji imamo. zvučne kartice su fleksibilne i tu softveri odrađuju. svaki pošteni AV receiver u zadnjih par godina ima DTS dekoder (moj prvi još 2000-te ga je imao) ali puno ljudi uopće ne zna čemu on služi. žalosno je da naši filmski distributeri zaobilaze DTS jer je za nas ono osnovno valjda dovoljno dok se recimo može naći na nekim filmovima kod francuskih ili talijanskih sinkronizacija, ali ne i na originalnom engleskom. pa je tu i taj DTS audio CD koji nije previše zaživio, a pošto imamo sav hardver da ga čujemo treba samo potrošiti par-sto megabajta prometa. za SACD i DVD-A je ipak značajnija investicija
Da bi na pravi način doživio DTS signal potrebna je isto tako kvalitetna oprema kao i za pravi , puni doživljaj SACD-a I DVD-audia. Kod manje kvalitetnih uređaja razlika među formatima je slabije čujna, pa se osim osjećaja posjedovanja nečeg novog i drugačijeg ništa bitnije niti ne dobiva. Ali u HIFI je i to ponekad presudno za potpuni doživljaj. Znam to na svom primjeru.
Moguće da će se višekanalna reprodukcija glazbe nekome i dopasti meni jednostavni nije sjela. Tako da kad i preslušavam SACD i DVD-A discove opcija odabira moda rada mi je na stereu.
ivica 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 18:20   #11
Quote:
Thurgood kaže: Pogledaj post
...samo skuplji mogu pustiti stream bez greski i bez korekcija - i to su oni za koji se kaze da imaju "bit perfect" digitalni izlaz, neovisno o tome radi li se o optici ili koaksijalnom.
Spominjanje "bit perfect" (čak i kad bih znao šta to znači) u kontekstu SPDIF-a...

Quote:
ivica 8 kaže: Pogledaj post
Moguće da će se višekanalna reprodukcija glazbe nekome i dopasti meni jednostavni nije sjela. Tako da kad i preslušavam SACD i DVD-A discove opcija odabira moda rada mi je na stereu.
Nisi jedini. Meni su 2 kanala savim dovoljno. Samo bih dodao da DTS koristi kompresiju, tako da ozbiljno konzumiranje glazbe izvan svijeta kompjuterskih kanti ili jeftinih (sve u jednom) kućnih kina, nema nekog smisla.
smoothjazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 09:08   #12
Quote:
ivica 8 kaže: Pogledaj post
Da bi na pravi način doživio DTS signal potrebna je isto tako kvalitetna oprema kao i za pravi , puni doživljaj SACD-a I DVD-audia. Kod manje kvalitetnih uređaja razlika među formatima je slabije čujna, pa se osim osjećaja posjedovanja nečeg novog i drugačijeg ništa bitnije niti ne dobiva. Ali u HIFI je i to ponekad presudno za potpuni doživljaj. Znam to na svom primjeru..
nisam uopće ulazio u kvalitetu opreme, nego MOGUĆNOST da se čuje nešto novo na postojećoj koju gotovo svi ovdje imamo. svatko je svjestan što ima, a tokom par godina ovdje je bilo izvještaja i dojmova sasvim solidnih AV receivera - Yamahe, Onkya i Denoni recimo, pa i sasvim dobrih zvučnika. ako je jedina investicija da bi se probalo nešto novo potrošiti nešto megabajta prometa i koji CD medij - zašto ne?

Quote:
smoothjazz kaže: Pogledaj post
Spominjanje "bit perfect" (čak i kad bih znao šta to znači) u kontekstu SPDIF-a...
čak i kad bi ti znao komunicirati bez podj... . da, bit perfect u ovom kontekstu je vrlo jasan i prožvakan na internetima. to što ti se s/pdif ne sviđa kao standard je tvoj problem i ne moraš ga koristiti, a mi neki se možemo potruditi izvući što se iz njega izvući može. ovaj problem ionako nije problem samog s/pdifa nego jeftinih zvučnih čipova...

Quote:
smoothjazz kaže: Pogledaj post
Samo bih dodao da DTS koristi kompresiju, tako da ozbiljno konzumiranje glazbe izvan svijeta kompjuterskih kanti ili jeftinih (sve u jednom) kućnih kina, nema nekog smisla.
hej, ne moraš i podcjenjivati, višekanalnih sistema ima i izvan kategorije najjeftinijih sve-u-jednom kućnih kina, a kompjuterske kante su ponešto napredovale od vremena Soundblastera u ISA slotu . da, naravno da DTS koristi kompresiju i na to sam potrošio nekoliko rečenica u prvom postu, nema potrebe za ponavljanjem. ili ima? u filmovima je kvalitetom je daleko iznad svima poznatog Dolby Digitala (nažalost, kao što ivica 8 reče gore mnogi ni ne mogu doživjeti razliku a time se vjerojatno vode i naši distributeri pa ga zanemaruju), a u ovom slučaju je sa 230kbps po kanalu je kompresija koja daleko nadmašuje mainstream potrošačku konzumaciju glazbe gdje je mp3 na 192 kbps (oliti 96 po kanalu) odlična stvar. dakle i u tom pogledu je napredak. nije audiofilija, nitko ne kaže da jest niti se na to poziva, i nisam ni spomenuo takav ili sličan termin. uživati u glazbi se može i bez kvazi-audiofilije, a na kraju krajeva ovo nije forum specijaliziran za takvu tematiku.

uglavnom, ako ništa drugo Mirko se oduševio novotarijom. pa i da je jedini ovdje drago mi je zbog toga i sve ovo tipkanje je imalo smisla
__________________
People. What a bunch of bastards.
Thurgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 17:22   #13
Meni super DTS definitvno odličan zvuk kako god ga namjestio, 5.1 ili 2.1

A sad ovi tu što prigovaraju..vjerovatno nisu ni probali dts cd-ove pa neznaju (ili im je krivo što su istresli xxxxxxx kuna na audio opremu da bi netko s xxxx kuna dobio zvuk koji se razlikuje u nijansama od njihovih ultra-sitema pa ih grize to iznutra..) ..slušao sam zvuk na zvučnicima ~38000kn s kabelima od par somova, cd playerom od 8000kn, i ostalom hifi opremom, i dojam? Jadan li je taj tko to kupi i pokuša sebe uvjeriti da je zvuk možda 10% bolji od opreme za oko 7000kn..no da nezadirem u druge teme
MirkoST is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 17:55   #14
Quote:
MirkoST kaže: Pogledaj post
A sad ovi tu što prigovaraju..vjerovatno nisu ni probali dts cd-ove pa neznaju (ili im je krivo što su istresli xxxxxxx kuna na audio opremu da bi netko s xxxx kuna dobio zvuk koji se razlikuje u nijansama od njihovih ultra-sitema pa ih grize to iznutra..) ..slušao sam zvuk na zvučnicima ~38000kn s kabelima od par somova, cd playerom od 8000kn, i ostalom hifi opremom, i dojam? Jadan li je taj tko to kupi i pokuša sebe uvjeriti da je zvuk možda 10% bolji od opreme za oko 7000kn..no da nezadirem u druge teme
Da, DTS se pojavio dva dana nego što je prije Thurgood pokrenio temu, tako da pojma nisam imao o spomenutom, a kamoli probao.

Daj molim te... pa tko još u Hrvatskoj danas ima 40000 kn za istrest... i to još na audio. Da, ima nekih... treba im nešto da se uklopi sa njihovim Ikea interijerom, pa bace lovu u vjetar.
smoothjazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 18:38   #15
Quote:
smoothjazz kaže: Pogledaj post
Da, DTS se pojavio dva dana nego što je prije Thurgood pokrenio temu, tako da pojma nisam imao o spomenutom, a kamoli probao.

Daj molim te... pa tko još u Hrvatskoj danas ima 40000 kn za istrest... i to još na audio. Da, ima nekih... treba im nešto da se uklopi sa njihovim Ikea interijerom, pa bace lovu u vjetar.
DTS kao zvučni format se pojavio i malo ranije. Primjerice na DVD-Audio izdanjima postoji, osim DVD-A multikanalnog i dvokanalnog zapisa, i DD 5.1 i DTS 5.1 zapis. Preporučam: Eric Clapton- Reptile i Eric Clapton- Riding with the king. Takvo DVD-A izdanje je čitljivo u svim standardnim DVD uređajima. Također postoje i DTS zapisi na koncertnim snimkama izdanim na DVD-u. Preporuka:Santana-Supernatural.
Zam da je bilo govora o DTS formatu na CD-ima, ali i za preslušavanje gore spomenutog nije potrebno veliko dodatno ulaganje u opremu.
Iznenadio bi se kad bi vidio koliko su ljudi spremni potrošiti na audio komponente.
ivica 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 18:46   #16
Quote:
MirkoST kaže: Pogledaj post
Meni super DTS definitvno odličan zvuk kako god ga namjestio, 5.1 ili 2.1

A sad ovi tu što prigovaraju..vjerovatno nisu ni probali dts cd-ove pa neznaju (ili im je krivo što su istresli xxxxxxx kuna na audio opremu da bi netko s xxxx kuna dobio zvuk koji se razlikuje u nijansama od njihovih ultra-sitema pa ih grize to iznutra..) ..slušao sam zvuk na zvučnicima ~38000kn s kabelima od par somova, cd playerom od 8000kn, i ostalom hifi opremom, i dojam? Jadan li je taj tko to kupi i pokuša sebe uvjeriti da je zvuk možda 10% bolji od opreme za oko 7000kn..no da nezadirem u druge teme
Moja primjedba se odnosila na višekanalnu reprodukciju glazbe bez obzira na format. Meni je stereo reprodukcija bolja opcija za preslušavanje glazbe. Opet napominjem bez obzira u kojem formatu je snimljena.
Nakon svog preslušavanja došao sam do zaključka da kvalitetna CD snimka i prosječan CD player daju jako puno zadovoljstva kod preslušavanja. I najveći izbor vrste glazbe i izvođača.
Mogu li saznati koji su to uređaji bili na preslušavanju, a ostavili su tako loš dojam. U usporedbi s kojom opremom su dali samo malo bolji zvuk? Jer i 7000 nisu mali novci. I za to se da složiti dobar sistem.
Pozdrav,
Ivica
ivica 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 18:53   #17
Quote:
ivica 8 kaže: Pogledaj post
DTS kao zvučni format se pojavio i malo ranije. Primjerice na DVD-Audio izdanjima postoji, osim DVD-A multikanalnog i dvokanalnog zapisa, i DD 5.1 i DTS 5.1 zapis. Preporučam: Eric Clapton- Reptile i Eric Clapton- Riding with the king. Takvo DVD-A izdanje je čitljivo u svim standardnim DVD uređajima. Također postoje i DTS zapisi na koncertnim snimkama izdanim na DVD-u. Preporuka:Santana-Supernatural.
Zam da je bilo govora o DTS formatu na CD-ima, ali i za preslušavanje gore spomenutog nije potrebno veliko dodatno ulaganje u opremu.
Iznenadio bi se kad bi vidio koliko su ljudi spremni potrošiti na audio komponente.
Ovo u vezi pojave DTS-a sam se šalio. Naravno da sam stvar davno isprobao... uključujući i ovu verziju sa sa prženjem materijala na običan CD medij, kao što je Thurgood naveo.
smoothjazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 18:58   #18
Quote:
ivica 8 kaže: Pogledaj post
Meni je stereo reprodukcija bolja opcija za preslušavanje glazbe. Opet napominjem bez obzira u kojem formatu je snimljena.
Nakon svog preslušavanja došao sam do zaključka da kvalitetna CD snimka i prosječan CD player daju jako puno zadovoljstva kod preslušavanja. I najveći izbor vrste glazbe i izvođača.
To je i moj zaključak.
smoothjazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 22:07   #19
Quote:
ivica 8 kaže: Pogledaj post
Moja primjedba se odnosila na višekanalnu reprodukciju glazbe bez obzira na format. Meni je stereo reprodukcija bolja opcija za preslušavanje glazbe. Opet napominjem bez obzira u kojem formatu je snimljena.
Nakon svog preslušavanja došao sam do zaključka da kvalitetna CD snimka i prosječan CD player daju jako puno zadovoljstva kod preslušavanja. I najveći izbor vrste glazbe i izvođača.
Mogu li saznati koji su to uređaji bili na preslušavanju, a ostavili su tako loš dojam. U usporedbi s kojom opremom su dali samo malo bolji zvuk? Jer i 7000 nisu mali novci. I za to se da složiti dobar sistem.
Pozdrav,
Ivica
Da stereo i meni dosta paše kod određene muzike al isto tako mi dts odgovara kod druge vrste, dobro je imati mix

Nemoj me krivo shvatiti, nisam ja razočaran kvalitetom zvuka iz te skupe opreme već razočaran sam razlikom između "jeftine" i te skupe opreme. Nemam ti pojma koji su uređaji bili, davno je to bilo..mislim da je bilo izloženo u technomaxa u onoj zasebnoj prostoriji pa ako znaš što je tamo izloženo onda znaš na što mislim.

Kad usporedim to s mojim ENTRY LEVEL HT sistemom (Jamo S606 HCS3) I Onkyo 576 (..ili je 506..nebitno i jedan i drugi su "jeftina klasa") jednostavno nevrjede ni približno toliko, dao bi max 5k više za njih, al 30-40k ni u ludilu, očekivao sam puno više od skupe opreme, a tko zna, možda moje uho jednostavno nehvata razliku..

Još da napomenem, ja imam zvučnike spojene na PC toslinkom, sve slušam s PC-a, uglavnom MP3 na 192 ili rjetko na 320, tu i tamo nešto flac-a i nekoliko orginal audio cd-ova, nemam nikakve sacd playere ni dvd-audio playere ni playere od 10000kn ni kabele od 1000kn/metar već obične kabele za smrtnike. Ja sam prezadovoljan kvalitetom zvuka i u stereo i višekanalnom režimu.
MirkoST is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 08:34   #20
Quote:
ivica 8 kaže: Pogledaj post
DTS kao zvučni format se pojavio i malo ranije. Primjerice na DVD-Audio izdanjima postoji, osim DVD-A multikanalnog i dvokanalnog zapisa, i DD 5.1 i DTS 5.1 zapis. Preporučam: Eric Clapton- Reptile i Eric Clapton- Riding with the king. Takvo DVD-A izdanje je čitljivo u svim standardnim DVD uređajima. Također postoje i DTS zapisi na koncertnim snimkama izdanim na DVD-u. Preporuka:Santana-Supernatural.
Zam da je bilo govora o DTS formatu na CD-ima, ali i za preslušavanje gore spomenutog nije potrebno veliko dodatno ulaganje u opremu.
Iznenadio bi se kad bi vidio koliko su ljudi spremni potrošiti na audio komponente.
je, pojavio se još 1997 . al pošto stalno izmišljaju nešto novo 1999 je izašao SACD kao kvalitetniji nasljednik, i DVD-A godinu kasnije. iako je kvalitetniji za nas kućne korisnike je malko teži za reprodukciju jer treba imat player. SACD je priča za sebe, ali i DVD-A nije potpuno kompatibilan i ne čitaju ga svi playeri, a da se sve to zaokruži trebalo bi uzeti neki hibridni player koji sve vrti. cca 1000 kn je početna cijena koliko se sjećam

e, ali nas dvojica u dobrom dijelu zapravo pričamo o istoj stvari. kvalitetni DTS materijali koji se mogu skinuti sa interneta su: kopija DTS audija sa DVD-A (pa je manje za skinuti i ide na CD) i ima ovih gorenavedenih albuma, ili malo teža kemija presnimavanja SACD preko kompjutera, pa kompresija sa SurCode softverom u DTS. što možda ovak zvuči da bi moglo bit jako zbrljano ali ono što imam zbilja zvuči solidno. čak mogu reći da je jedan tako napravljen, Dire Straits - Brothers in arms, meni i jedan od najboljih po zvuku i produkciji, rasporedu vokala i instrumenata, zapravo ukupnom dojmu
__________________
People. What a bunch of bastards.
Thurgood is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:37.