Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2008., 22:15   #1
Kamatna stopa, koju odabrati: 6,50% promjenjivu ili 7,49% fiksnu

Čini se da smo konačno pred dogovorom o kupnji stana. Manji dio ćemo platiti u gotovini, a za ostatak moramo dići kredit pa gledam ponudu banaka.

Zaba nudi kredit za mlade u varijanti s promjenjivom kamatnom stopom od 6,50%, a kao posebnu ponudu do kraja ove godine varijantu "5 puta 5", fiksna kamatna stopa prvih 5 godina 7,49%. Evo kako objašnjavaju taj kredit: "Stambeni kredit “5 puta 5”odobrava se na fiksni rok od 25 godina i u prvih 5 godina kamatna stopa je fiksna. Nakon pet godina sami odabirete želite li i dalje imati fiksnu kamatnu stopu ili promjenljivu. Postupak se ponavlja svakih 5 godina otplate kredita. Bilo da se odabere fiksna kamatna stopa za idućih 5 godina ili promjenjiva kamatna stopa ona se usklađuje s trenutno važećom kamatnom stopom sukladno Odluci o kamatnim stopama Banke. Prednost ovog kredita je što vam pruža mogućnost zaštite od kamatnog rizika u prvih pet godina otplate kredita, kao i zaštitu od kamatnog rizika u svakom idućem petogodišnjem razdoblju u kojem odaberete fiksnu kamatnu stopu umjesto promjenjive." (link)

Molim ako znalce koji imaju volje da napišu koji im se čini "pametniji" izbor, s obzirom na mogućnost rasta kamatnih stopa i... puno hvala.
chandra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 22:33   #2
Quote:
chandra kaže: Pogledaj post
Čini se da smo konačno pred dogovorom o kupnji stana. Manji dio ćemo platiti u gotovini, a za ostatak moramo dići kredit pa gledam ponudu banaka.

Zaba nudi kredit za mlade u varijanti s promjenjivom kamatnom stopom od 6,50%, a kao posebnu ponudu do kraja ove godine varijantu "5 puta 5", fiksna kamatna stopa prvih 5 godina 7,49%. Evo kako objašnjavaju taj kredit: "Stambeni kredit “5 puta 5”odobrava se na fiksni rok od 25 godina i u prvih 5 godina kamatna stopa je fiksna. Nakon pet godina sami odabirete želite li i dalje imati fiksnu kamatnu stopu ili promjenljivu. Postupak se ponavlja svakih 5 godina otplate kredita. Bilo da se odabere fiksna kamatna stopa za idućih 5 godina ili promjenjiva kamatna stopa ona se usklađuje s trenutno važećom kamatnom stopom sukladno Odluci o kamatnim stopama Banke. Prednost ovog kredita je što vam pruža mogućnost zaštite od kamatnog rizika u prvih pet godina otplate kredita, kao i zaštitu od kamatnog rizika u svakom idućem petogodišnjem razdoblju u kojem odaberete fiksnu kamatnu stopu umjesto promjenjive." (link)

Molim ako znalce koji imaju volje da napišu koji im se čini "pametniji" izbor, s obzirom na mogućnost rasta kamatnih stopa i... puno hvala.
Fiksnih 7,49% mi se ne cini kao povoljan izbor. O kojoj je valuti riječ, pretpostavljam euro?
Ekonomist is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 22:41   #3
Quote:
Ekonomist kaže: Pogledaj post
Fiksnih 7,49% mi se ne cini kao povoljan izbor. O kojoj je valuti riječ, pretpostavljam euro?
Euro, za obje opcije.
Za CHF je promjenjiva 6,10%, za kune 7%.
chandra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 22:53   #4
ovisno o tvojim očekivanjima

ako misliš da će za vrijeme otplate kredita kamate rasti, uzmi fiksnu

ako misliš da će kta padati, uzmi promijenjivu
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 23:01   #5
to ti je kao da imaš zlatnu ribicu i određuješ joj spol

ubaciš malo hrane i ako je pojeo onda je on, ako je pojela onda je ona
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 23:04   #6
Hvala dečki Neopisivo ste mi pomogli.

Pokušat ću ovako... ako biste baš morali sada ulaziti u kredit, koju biste opciju odabrali?
chandra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 23:31   #7
ako te zanima fiksna kamata, pametnije ti je onda pogledati kredite za međufinanciranje od svih stambenih štedionica, usporediti kamate i uvjete, a onda odlučiti... ja bih uvijek radije odabrala fiksnu, ali u ovoj zabinoj ponudi mi se čini previsoka...mislim da štedionice imaju oko 6%
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 23:38   #8
@chandra, tema ti je prebačena na Gospodarstvo, jer ćeš puno bolji 'odziv' i više informacija dobiti ovdje.

@Lavica02, Edgar je odobrio
laella is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 15:50   #9
Quote:
chandra kaže: Pogledaj post
Bilo da se odabere fiksna kamatna stopa za idućih 5 godina ili promjenjiva kamatna stopa ona se usklađuje s trenutno važećom kamatnom stopom sukladno Odluci o kamatnim stopama Banke.
Mislim da u ovoj rečenici stoji ključ odgovora. Fiksna stopa zapravo i nije potpuno fiksna, nego se svako toliko usklađuje. A s obzirom da je fiksna stopa u startu veća, i da bi pri usklađivanju opet bila veća od trenutne promjenjive stope, čini mi se da fiksna stopa ne donosi nikakvu značajnu prednost u ovom slučaju.

Nije naravno točno da će svaki rast kamata značiti fiksnu stopu kao bolji izbor. S obzirom da se i svakih 5 godina može birati opet promjenjiva ili fiksna, možemo i gledati samo taj rok od 5 godina. Ispada otprilike da bi banke trebale dići kamate za 2% unutar iduće 2-3 godine da "promjenjivi uvjeti" budu podjednaki "fiksnim uvjetima". Kada bi se desio brži i veći rast kamata, to daje prednost "fiksnim uvjetima" i obratno. Znači pitanje je, hoće li 2011. promjenjive kamate biti 8,5% ili veće/manje?

Mislim da su male šanse da fiksna stopa bude neki značajan dobitak, tako da bih osobno u ovom konkretnom slučaju vjerojatno odabrao promjenjivu stopu.
marqox is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 20:50   #10
ako pogledaš situaciju na tržištu, vidiš koliko su u zadnjih par godina kamate porasle. po meni je bolje izabrati fiksnu kamatu, bar si uvijek sigurna kolika će ti biti rata. a ako dođe do situacije da kamata počne padati, nakon pet godinu uvijek možeš, kako si i sama napisala, izabrati promjenjivu kamatu.
gami88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 18:16   #11
Ajde da malo podignem temu!
Dakle odabrati fiksnu ili projenjivu kamatnu stopu
Trenutno mi HPB nudi kredit preko svoje stambene štedionice za fiksnu kamatu od 4,8% ili PBZ za promjenjivu od 5,9%
Ja više naginjem ovom fiksnom,nekako mi se čini sigurniji, posebice što ulazimo u kredit na 20 godina, s druge strane od jednog bankara (nevezano uz naš kredit) sam dobila savjet da je bolji s promjenjivom jer će kamate morati padati u sljedećih par godina, posebice na stambene kredite...

Imate koji pametan savjet ?
Merry Gentry is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 19:27   #12
Quote:
Merry Gentry kaže: Pogledaj post
Imate koji pametan savjet ?
Ne uzimati trenutno bilo kakav kredit ti je najpametniji savjet koji ti mogu dati.

Nadalje, ako baš moraš sad uzimati kredit, pričekaj stupanje na snagu novog Zakona o potrošačkom kreditiranju, po novom zakonu će banke morati točno odrediti što ulazi u promjenjivu kamatu, odnosno koliki je "fiksni dio" promjenjive kamate, tj marža banke. Tada ćeš znati ispod koje stope ti nikada neće moći pasti kamata, pa ćeš lako vidjeti isplativost.
penava is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 21:05   #13
Quote:
penava kaže: Pogledaj post
pričekaj stupanje na snagu novog Zakona o potrošačkom kreditiranju, po novom zakonu će banke morati točno odrediti što ulazi u promjenjivu kamatu, odnosno koliki je "fiksni dio" promjenjive kamate, tj marža banke. Tada ćeš znati ispod koje stope ti nikada neće moći pasti kamata, pa ćeš lako vidjeti isplativost.
ovo je već u primjeni skoro godinu dana..
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 22:46   #14
Quote:
Merry Gentry kaže: Pogledaj post
Ajde da malo podignem temu!
Dakle odabrati fiksnu ili projenjivu kamatnu stopu
Trenutno mi HPB nudi kredit preko svoje stambene štedionice za fiksnu kamatu od 4,8% ili PBZ za promjenjivu od 5,9%
Ja više naginjem ovom fiksnom,nekako mi se čini sigurniji, posebice što ulazimo u kredit na 20 godina, s druge strane od jednog bankara (nevezano uz naš kredit) sam dobila savjet da je bolji s promjenjivom jer će kamate morati padati u sljedećih par godina, posebice na stambene kredite...

Imate koji pametan savjet ?
Evo ja ću riskirati i reći da taj bankar ili nezna ili ima loše namjere, jer ne vidim na temelju čega bi se kamata na stambene mogla smanjiti da bude blizu navedenoj ponudi sa fiksnom kamatom. Eventualno ako je uračunao buduće izgledno smanjenje kamata na švicarce koje bi statistički smanjilo prosjek za sljedeću godinu, ali to s ovim kreditom nema veze.
Promjenjiva kamata je vjerojatno vezana uz neku varijablu, vjerojatno neki EURIBOR koji je trenutno na povijesno niskim razinama. Postoji mogućnost da se još snizi, možda čak sutra, ali za malo, tipa 0,25%. Uglavnom, mislim da nema šanse da se približi navedenoj ponudi sa fiksnom kamatom.
Da sam na tvom mjestu uzeo bi fiksnu kamatu, a još ako je moguće uzeti kredit u kunama prihvatio bih i fiksnu kamatu do 2% veću.
EuroNeuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 11:41   #15
Quote:
EuroNeuro kaže: Pogledaj post
Evo ja ću riskirati i reći da taj bankar ili nezna ili ima loše namjere, jer ne vidim na temelju čega bi se kamata na stambene mogla smanjiti da bude blizu navedenoj ponudi sa fiksnom kamatom. Eventualno ako je uračunao buduće izgledno smanjenje kamata na švicarce koje bi statistički smanjilo prosjek za sljedeću godinu, ali to s ovim kreditom nema veze.
Promjenjiva kamata je vjerojatno vezana uz neku varijablu, vjerojatno neki EURIBOR koji je trenutno na povijesno niskim razinama. Postoji mogućnost da se još snizi, možda čak sutra, ali za malo, tipa 0,25%. Uglavnom, mislim da nema šanse da se približi navedenoj ponudi sa fiksnom kamatom.
Da sam na tvom mjestu uzeo bi fiksnu kamatu, a još ako je moguće uzeti kredit u kunama prihvatio bih i fiksnu kamatu do 2% veću.
Hvala!
Slično i ja razmišljam...znači da pitam mogu li vezati kredit za kune, a ne za euro?
Merry Gentry is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 14:02   #16
Definitivno. A usput možeš i bankara tražiti da ti pokaže od čega se sastoji promjenjiva kamata i na koji dio misli da će se smanjivati.
EuroNeuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 16:51   #17
Quote:
chandra kaže: Pogledaj post
Čini se da smo konačno pred dogovorom o kupnji stana. Manji dio ćemo platiti u gotovini, a za ostatak moramo dići kredit pa gledam ponudu banaka.

Zaba nudi kredit za mlade u varijanti s promjenjivom kamatnom stopom od 6,50%, a kao posebnu ponudu do kraja ove godine varijantu "5 puta 5", fiksna kamatna stopa prvih 5 godina 7,49%. Evo kako objašnjavaju taj kredit: "Stambeni kredit “5 puta 5”odobrava se na fiksni rok od 25 godina i u prvih 5 godina kamatna stopa je fiksna. Nakon pet godina sami odabirete želite li i dalje imati fiksnu kamatnu stopu ili promjenljivu. Postupak se ponavlja svakih 5 godina otplate kredita. Bilo da se odabere fiksna kamatna stopa za idućih 5 godina ili promjenjiva kamatna stopa ona se usklađuje s trenutno važećom kamatnom stopom sukladno Odluci o kamatnim stopama Banke. Prednost ovog kredita je što vam pruža mogućnost zaštite od kamatnog rizika u prvih pet godina otplate kredita, kao i zaštitu od kamatnog rizika u svakom idućem petogodišnjem razdoblju u kojem odaberete fiksnu kamatnu stopu umjesto promjenjive."
Evo dižem ovu temu iz mrtvih da se malo podsjetimo

Interesira me što je pokretač ove teme na kraju napravio.

Trenutno su kamatne stope puno niže nego tada
Scaras is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 12:28   #18
nadam se zbog njegove dobrobiti da je odabrao promijenjivu kamatnu stopu...
markom1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 18:51   #19
Quote:
markom1989 kaže: Pogledaj post
nadam se zbog njegove dobrobiti da je odabrao promijenjivu kamatnu stopu...
I ja isto.
Nevjerovatno kako se u 6-7 godina može tako puno promijeniti.
Čovječe e sad da imaš 7,49% fiksnu je pucanj u nogu.
Scaras is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:02.