Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2017., 13:08   #701
I nešto ontopic....

Tema se zove: Wicca (Vještičja religija)

Jednom sam pitao Forumsku jezičnu inkvizitoricu Abyssus za

riječ "vještica" u hrvatskom jeziku.

Značenje, porijeklo itd..

Dobio sam ovaj odgovor:

Quote:
19.02.2009
Abyssus kaže:

Od praindoeuropskog korijena *weyd/wid- koji je u nas dao vid, vidjeti, ali i vješt, otud vještica, zapravo izvedena iz glagola věděti (vjedjeti) u značenju "znati". Budući da se između d i t te t i t umetalo s (npr. bod-em, bod-ti > bodsti > bosti) te bi prvi glas ispadao, otudi vijest (vjed-s-t kao npr vladati - vlast, stradati - strast, sladiti - slast i sl.). Otud i -v(i)jed-, usp. npr. ispo-vijed, s-vjed-ok i sl.

Primijeti da "vidjeti" (viděti) i "znati" (věděti) formiraju se iz istog korijena (promjena samoglasnika morfonološki je uvjetovana i naslijeđena iz praindoeuropskog, takozvani prijevoj, usp. npr. sing - sang - sung ili brati, berem, birati, izbor). Česta konceptualna metafora "vidjeti" = "znati". Isto je i u latinskom - video (otud video posuđen u engleskom, latinske su izvedenice vizualan i sl.) = "vidim". U sanskrtu imamo veda = "znanje", Vede su knjige znanja. Što se te metafore tiče, dosta je obrađena u kognitivnoj lingvistici i nije rijetka u jezicima svijeta. Npr. grčki ima idein = "vidjeti" te oida = "znam", opet iz istog korijena.

Često je povezivano i s bijelom bojom pa je u velškom odraz ie. korijena gwyn (otud posuđenica pingvin < pen gwyn = "bijela glava"). I gotovo zaboravih, germanske su inačice engleski wise = "mudar" i njemački wissen = "znati".

Zanimljiv korijen.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 14:52   #702
Quote:
LadyDaenerys kaže: Pogledaj post
Ne. Ovdje govorimo ne o ekvivalentima Boginje i Boga, nego o nekima od njihovih mogućih izraza (aspekata). Ti izrazi imaju svoju razrađenu mitološku dimenziju koja je igrala važniju ulogu u nekadašnjem no u suvremenom poganstvu.
Boginja i Rogati Bog su daleko sveobuhvatniji principi, ali mogu biti štovani i pod tim imenima, dok smo god svjesni da Oni imaju još mnogo imena i obličja.
Da, riječ "aspekt" mi je trebala. Hvala!

Quote:
Vještac kaže: Pogledaj post
Boginja i Bog su svaki ljubavni par koji odbaci bilo kakav autoritet izvan njih samih.

No ako ćemo ostati u okvirima taktičko pokazne vježbe, definitivno Uskrs nije dan koji bih ja trebao slaviti.

Nažalost nisam pronašao nigdje podatke o spomenu na dan kad su ono dvoje "spoznali" jedno drugoga.

Eh, taj dan treba slaviti kao početak ljudske vrste, jer da nisu "zgriješili" i "spoznali" se , ni mene ni tebe ni čovječanstva ne bi bilo...
Budući da ne znamo datum, bilo bi ga praktično smjestiti negdje potkraj proljeća ili tijekom ljeta, kako bi se olakšale slavljeničke aktivnosti na otvorenom.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 17:05   #703
preporučam ovaj film za pogledati:

The VVitch: A New-England Folktale {The Witch} (2015)
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 16:40   #704
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Da, riječ "aspekt" mi je trebala. Hvala!



Budući da ne znamo datum, bilo bi ga praktično smjestiti negdje potkraj proljeća ili tijekom ljeta, kako bi se olakšale slavljeničke aktivnosti na otvorenom.
Pa ako bi slijedili isti princip kao i s katoličkim blagdanom Dana Mrtvih, onda bi se taj katolički Dan Spoznatih trebao slaviti 02.05.

A što se Uskrsuća u interpretaciji razih Evanđelja tiče, jako mi je zaimljv bio prikaz oog dokumetarca Evađelja po Judi, imaš ga na youtubeu , mozda i s prijevodom.

Al defiitivno je najzanimljivije - Svjedočanstvo po Arnoldu.

https://www.youtube.com/watch?v=jJeoh6vXhjI
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 14:36   #705
Quote:
Vještac kaže: Pogledaj post
Boginja i Bog su svaki ljubavni par koji odbaci bilo kakav autoritet izvan njih samih.

No ako ćemo ostati u okvirima taktičko pokazne vježbe, definitivno Uskrs nije dan koji bih ja trebao slaviti.

Nažalost nisam pronašao nigdje podatke o spomenu na dan kad su ono dvoje "spoznali" jedno drugoga.

:
Dan o kojem govoriš, na koji se obilježava sjedinjenje Boginje i Boga jedan je od 8 sabata, a naziva se Beltane (izgovara se "beltejn"). Obuhvaća noć na prijelazu s travnja na svibanj i prvi svibanjski dan. Beltaneom počinje period plodnosti i ljepote koji traje do prvoga dana ljeta. Na Beltane slavi se koncept onoga što se u antičkoj grčkoj kulturi naziva "eros"- princip kreativne, bezgranične, obično seksualno obojene plodnosti i ljubavi, koja je zapravo ljubav koja privlači Boginju i Boga Jedno Drugome u trenutak svetog sjedinjenja iz kojeg proizlazi sav život.
Osim Beltanea, sabati pri kojima se održava simbol na erotsko sjedinjenje Boginje i Boga su Ostara, Litha i Lughnasadh.
LadyDaenerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 16:07   #706
Quote:
LadyDaenerys kaže: Pogledaj post
Dan o kojem govoriš, na koji se obilježava sjedinjenje Boginje i Boga jedan je od 8 sabata, a naziva se Beltane (izgovara se "beltejn"). Obuhvaća noć na prijelazu s travnja na svibanj i prvi svibanjski dan. Beltaneom počinje period plodnosti i ljepote koji traje do prvoga dana ljeta. Na Beltane slavi se koncept onoga što se u antičkoj grčkoj kulturi naziva "eros"- princip kreativne, bezgranične, obično seksualno obojene plodnosti i ljubavi, koja je zapravo ljubav koja privlači Boginju i Boga Jedno Drugome u trenutak svetog sjedinjenja iz kojeg proizlazi sav život.
Osim Beltanea, sabati pri kojima se održava simbol na erotsko sjedinjenje Boginje i Boga su Ostara, Litha i Lughnasadh.

Na koji način jedinstvo je postalo separacija?
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 16:27   #707
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Na koji način jedinstvo je postalo separacija?
Bolje je pitanje na koji je način separacija postala Jedinstvo. Naime, ako promatramo Boginju i Boga kroz metaforu žene i muškarca, a to je najlakše razumljiva metafora, oni postoje kao dva zasebna principa, baš kao što muškarac i žena postoje kao dvije zasebne osobe. Ali da bi stvorili život, muškarac i žena se moraju naći u spektakularnom trenutku tjekesnog sjedinjenja. Oni tada nisu postali jedno tijelo, a kamoli jedno biće, ali su se povezali u neku vrstu cjeline koja je nužna za nastanak novog života. Tako je i s Bogom i Boginjom, ali je kod njih stvar nešto složenija no kod jednostavnog doslovnog spolnog odnosa.
Evo o čemu se radi. Ženski princip Boginje je spreprožimajuć, sveobuhvatan, ali pasivan. Jedno od paganskih načela-načelo promjene- kaze da sve sto postoji podliježe promjeni i da ništa očitovno ne postoji bez promjene. Dakle život u očitovanom stanju nebi mogao nastati iz čisto pasivnog stanja, potreban je aktivni pokretač kao izvor promjenjivosti, a taj pokretač je Bog koji obljubljuje Boginju. To sjedinjenje se može zamisliti i ovako-od Boginje dolazi sav bezoblični ali savršeno potencijalan materijal od kojeg nastaje život, ali Bog je Onaj koji tom materijalu pridaje oblik, koji ga oblikuje i to tako da svaki oblik podliježe stalnoj promjeni.
Taj čin sam po sebi sadržava ljubav kao kreativnu silu (eros). O tome govori i pagansko načelo ljubavi-"sav život nastaje iz ljubavi."
Mozda bi se ovo moglo i jednostavnije objasniti, ali nadam se da sam bar malo jasna.
LadyDaenerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 18:40   #708
Quote:
LadyDaenerys kaže: Pogledaj post
Dan o kojem govoriš, na koji se obilježava sjedinjenje Boginje i Boga jedan je od 8 sabata, a naziva se Beltane (izgovara se "beltejn"). Obuhvaća noć na prijelazu s travnja na svibanj i prvi svibanjski dan. Beltaneom počinje period plodnosti i ljepote koji traje do prvoga dana ljeta. Na Beltane slavi se koncept onoga što se u antičkoj grčkoj kulturi naziva "eros"- princip kreativne, bezgranične, obično seksualno obojene plodnosti i ljubavi, koja je zapravo ljubav koja privlači Boginju i Boga Jedno Drugome u trenutak svetog sjedinjenja iz kojeg proizlazi sav život.
Osim Beltanea, sabati pri kojima se održava simbol na erotsko sjedinjenje Boginje i Boga su Ostara, Litha i Lughnasadh.
pa to se zove zapravo Valuprgina noć koji se slave 30.4
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 19:30   #709
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
pa to se zove zapravo Valuprgina noć koji se slave 30.4
Valpurgina noć je kršćanski naziv, zato ga nisam iskoristila. Za kršćane je ona noć svetkovanja svetice Valpurge. Taj običaj postoji u nekim europskim zemljama iako u današnjem kršćanstvu više nije baš izražen.
Tradicija svetkovanja noći isčekivanja dolaska svibnja i prvog svibanjskog dana je izvorno pretkršćanska poganska tradicija. No uklopila se u kršćansku kulturu, pa je prvi maj i danas državni praznik.
LadyDaenerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 20:42   #710
Quote:
LadyDaenerys kaže: Pogledaj post
Bolje je pitanje na koji je način separacija postala Jedinstvo. Naime, ako promatramo Boginju i Boga kroz metaforu žene i muškarca, a to je najlakše razumljiva metafora, oni postoje kao dva zasebna principa, baš kao što muškarac i žena postoje kao dvije zasebne osobe...
Pa....moram prigovoriti, ništa čudno kada se o radi o meni i Wicci

No ovo mi je prilično antropocentrički pogled na cijelo postojanje jer se smatra da je dualizam a samim time i muško/ženski princip primjenjiv na cijeli Svemir
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 21:48   #711
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
No ovo mi je prilično antropocentrički pogled na cijelo postojanje jer se smatra da je dualizam a samim time i muško/ženski princip primjenjiv na cijeli Svemir
Dakako da jest. Uzela sam primjer s muškarcima i ženama jer je nama ljudima obično najbliži i lako ga je zamisliti. Ali postoji i niz drugih primjera.
LadyDaenerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 22:02   #712
Quote:
LadyDaenerys kaže: Pogledaj post
Dakako da jest. Uzela sam primjer s muškarcima i ženama jer je nama ljudima obično najbliži i lako ga je zamisliti. Ali postoji i niz drugih primjera.
Ne poričem da se svaki sistem mora prilagoditi čovjeku jer ga samo tako može razumjeti ali....što ako na nekom planetu postoji 3 spola, 4 osnovnih suprotnosti, 5 mjeseca?

Disclaimer ....moje razmišlajnje nije samo "negativno usmjereno" prema wicci već i kršćanstvo i ostalim filozofijama koja su ograničena na materijalnim podjelama (npr. spol) među ljudima
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 22:44   #713
Quote:
LadyDaenerys kaže: Pogledaj post
Bolje je pitanje na koji je način separacija postala Jedinstvo. Naime, ako promatramo Boginju i Boga kroz metaforu žene i muškarca, a to je najlakše razumljiva metafora, oni postoje kao dva zasebna principa, baš kao što muškarac i žena postoje kao dvije zasebne osobe. Ali da bi stvorili život, muškarac i žena se moraju naći u spektakularnom trenutku tjekesnog sjedinjenja. Oni tada nisu postali jedno tijelo, a kamoli jedno biće, ali su se povezali u neku vrstu cjeline koja je nužna za nastanak novog života. Tako je i s Bogom i Boginjom, ali je kod njih stvar nešto složenija no kod jednostavnog doslovnog spolnog odnosa.
Evo o čemu se radi. Ženski princip Boginje je spreprožimajuć, sveobuhvatan, ali pasivan. Jedno od paganskih načela-načelo promjene- kaze da sve sto postoji podliježe promjeni i da ništa očitovno ne postoji bez promjene. Dakle život u očitovanom stanju nebi mogao nastati iz čisto pasivnog stanja, potreban je aktivni pokretač kao izvor promjenjivosti, a taj pokretač je Bog koji obljubljuje Boginju. To sjedinjenje se može zamisliti i ovako-od Boginje dolazi sav bezoblični ali savršeno potencijalan materijal od kojeg nastaje život, ali Bog je Onaj koji tom materijalu pridaje oblik, koji ga oblikuje i to tako da svaki oblik podliježe stalnoj promjeni.
Taj čin sam po sebi sadržava ljubav kao kreativnu silu (eros). O tome govori i pagansko načelo ljubavi-"sav život nastaje iz ljubavi."
Mozda bi se ovo moglo i jednostavnije objasniti, ali nadam se da sam bar malo jasna.
O ujedinjenju znamo mnogo no o razjedinjenju ne baš.

Što rade kad nisu ujedinjeni?
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 22:48   #714
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Što rade kad nisu ujedinjeni?
Traže ujedinjenje.

A nakon toga?

Dosadno im

Razjedine se
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 16:55   #715
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
O ujedinjenju znamo mnogo no o razjedinjenju ne baš.

Što rade kad nisu ujedinjeni?
Bogovi ne rade. Bogovi bivaju.
Zapravo, Oni su uvijek i ujuedinjeni i istovremeno uvijek postoje zasebno. To je teško pojmiti umom, no dovoljno je ovo- Boginja i Bog su beskrajni i sveobuhvatni u svojim formama postojanja. Oni nisu ograničeni u svome stanju kao mi ljudi. Oni su Sve istovremeno u ovome trenutku i u svim trenucima. Oni su beskrajni u svom izričaju i u svojoj moći.
Oni su uvijek istodobno sjedinjeni što vidimo po tome da stalno nastaju nove i nove forme života. Oni dakle stalno stvaraju, bez obzira sjeti li se mi to svakakoga dana, na jedan dan u godini ili nikada.
Istovremeno, oni postoje kao zasebni principi- Boginja i Bog-u stotinama aspekata, s tisućama lica i u milijonima izraza.
LadyDaenerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 16:51   #716
Quote:
LadyDaenerys kaže: Pogledaj post
Bogovi ne rade. Bogovi bivaju.
Zapravo, Oni su uvijek i ujuedinjeni i istovremeno uvijek postoje zasebno. To je teško pojmiti umom, no dovoljno je ovo- Boginja i Bog su beskrajni i sveobuhvatni u svojim formama postojanja. Oni nisu ograničeni u svome stanju kao mi ljudi. Oni su Sve istovremeno u ovome trenutku i u svim trenucima. Oni su beskrajni u svom izričaju i u svojoj moći.
Oni su uvijek istodobno sjedinjeni što vidimo po tome da stalno nastaju nove i nove forme života. Oni dakle stalno stvaraju, bez obzira sjeti li se mi to svakakoga dana, na jedan dan u godini ili nikada.
Istovremeno, oni postoje kao zasebni principi- Boginja i Bog-u stotinama aspekata, s tisućama lica i u milijonima izraza.
Dugo te nema. Nadam se da si lijepo proslavila Mabon.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 23:12   #717
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
pa to se zove zapravo Valuprgina noć koji se slave 30.4
u toj noc se isto Hitler ubio
Remzudin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 20:37   #718
Quote:
Remzudin kaže: Pogledaj post
u toj noc se isto Hitler ubio
I Trump će.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 23:16   #719
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
I Trump će.
ako bog da !

onda bi mi Experiment bio fullminalen uspijeh





onda bi bila svaka ljudska sudbina u mojim rukama i mogu onda svakim raditi sta hocu
Remzudin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 00:59   #720
Quote:
Remzudin kaže: Pogledaj post

onda bi mi Experiment bio fullminalen uspijeh





onda bi bila svaka ljudska sudbina u mojim rukama i mogu onda svakim raditi sta hocu
Ako niste znali vješci ne mašu pesnicom po zraku.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:10.