Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje
Korisničko ime
Lozinka

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2008., 10:41   #1
bram
Registrirani korisnik

Registracija: Jul 2008.
Sivi stiropor sa grafitom

Da li je netko izolirao kuću sa tzv. sivim stiroporom koji navodno ima 20% bolja termoizolacijska svojstva od običnog bijelog EPS ? Meni bi trebalo po proračunu stiropor debljine 7 cm(bijeli) , a kako objekat u prizemlju ima kamen estetski bi mi odgovaralo da sloj na fasadi bude što tanji ( također i zbog prozora koji su i trenutno dosta uvučeni u sami objekat) .

Da li je netko radio sa njim pa da mi veli svoja iskustva ?

http://www.kumal.hr/index.php/simapor_lambda_plus.html

http://www.okipor.hr/cro/0202.htm - pri dnu stranice
bram is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2008., 12:42   #2
mrzli
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2007.
Meni se čini da ti je sve isto kao i običan stiropor, samo moraš odlučiti na temelju omjera cijene i poboljšanih toplinskih svojstava. Ja isto planiram koristiti sivi stiropor baš zbog tih boljih toplinskih svojstva.
mrzli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2008., 12:57   #3
bram
Registrirani korisnik

Ja bih isto uzeo 5 sivog EPS-a umjesto 7 bijelog . Nazivne karakteristike su im iste . Cijena 5cm sivog je 33kn/m2 a 7cm bijelog je 34kn/m2 . Prednost 5cm je i manja cijena "dodatne opreme".

E sad ne znam da li je i u praksi tako.
bram is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2008., 19:21   #4
DoomsdayST
Registrirani korisnik

DoomsdayST Avatar

Registracija: Jun 2006.
A ko ti to može reć u praksi...

Sve je pitanje kome ćeš virovat...

Ako je virovat podacima, toplinska vodljivost običnog kumal fasadnog stiropora (ne navode pri kojoj debljini) je 0,038, a viđa san podatke od drugih fasadnih HR stiropora i 0,039...

Toplinski otpor kumal običnog fasadnog stiropora debljine 5 cm je 1,3, a viđa san neke druge naše i 1,25... Kumal obični debljine 7 cm je 1,8

Sad, kumal sivi fasadni stiropor ima toplinsku vodljivost od 0,029 (opet, nisu naveli na kojoj debljini)...

A kumal sivi debljine 5 cm ima toplinski otpor 1,72...

Koliko se tome može virovat...? Neman pojma...

Samo ću navest podatke za stirodur, i to Styrodur® od BASF-a, koji bi triba imat bolja izolacijska svojstva od fasadnog stiropora, a usput nije ni osjetljiv na vlagu, te je apsolutno postojan, tj. ni pod kakvim uvjetima se ne može dogodit da počne erodirat, šta sa stiroporom nije slučaj, jer je ekspandirani polistiren koji se sastoji od kuglica punih plina, a stirodur je ekstrudirani polistiren koji se sastoji od sitnih 'pločica' u saću...

http://www2.basf.de/en/produkte/ksto...mXL0Cadfbw2*L3

Toplinska vodljivost Styrodur®-a debljine 2-3 cm je 0,032, a debljine 4-6 cm je 0,034...

Toplinski otpor Styrodur®-a 5 cm je 1,5, a 6 cm je 1,8...

Sad, ako su pošteni, a švabe su vjerojatno pošteniji od naših, uzimajući Styrodur® možeš uštedit otprilike 1 cm u odnosu na fasadni stiropor pri debljinama 5-6cm... Kod nekih drugih naših stiropora odnos je i malo bolji... I dobiješ sigurno postojan proizvod...

Ja san, radi cijene naravno, uzeo 5 cm obični Okipor fasadni stiropor, a ne 4 cm stirodur... Ako je taj sivi stiropor toliko bolji, isplati se jer je cijenom li-la, ako se uzme razlika u deklariranim toplinskim svojstvima i reducira debljina...

Ako in je virovat...
DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 16.07.2008., 09:01   #5
husky
Proud To Be Croat

husky Avatar

Registracija: Apr 2003.
Pošalji poruku preko MSN korisniku husky
Razlika u cijeni stiroportirodur je 1:2,5 - tako da na tom jednom cm popusis duplo novaca... ali jos nisam vidio da neko stavlja stirodur na samu fasadu. Sivi stiropor takodjer nije bas praksa. Vuna je olicna za fasadu, ali isto ima finu cijenu.
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 18:16   #6
DoomsdayST
Registrirani korisnik

DoomsdayST Avatar

Registracija: Jun 2006.
Styrodur je izmišljen baš za fasade... Baci oko ovde:

http://www2.basf.de/en/produkte/ksto...haum/styrodur/

Ko ga je moga platit, prije nego se pojavija fasadni stiropor, stavlja je stirodur... Tona zgrada od betona je izolirana sa njim, jer je izvođač stavlja šta se triba stavit...

Kod nas se u to doba stavljala obična ili možda tzv. termo žbuka sa kuglicama stiropora u sebi... Stirodur je sigurno dugoročno postojano rješenje, za stiropor u fasadi radi topliskih naprezanja san čuja svašta...

Da se razumimo, ja san radi cijene stavija obični fasadni stiropor... Da san zna za taj grafitni, za tu malu razliku u cijeni stavija bi njega iste debljine... Da san moga, najradije bi stavija stirodur iste debljine...

DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2008., 11:23   #7
bram
Registrirani korisnik

Da li bi se isplatilo uvesti EPS iz Bosne i hercegovine ? Kumal u Brčkom ima tvornicu i tamo je stiropol duplo jeftiniji ! Da li na to ide PDV i carina ? Ako da da li netko zna koliko ?

www.kumal.ba linkajte na kalkulator u gornjem desnom kutu
bram is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2008., 15:46   #8
bricki
Registrirani korisnik

Registracija: Mar 2008.
22% plačaš ali ti se bosanski pdv vrača ali ne 17 nego 14,5 %.Carina bi trebala biti 1%,pitaš negdje na carini.Za prijevoz pitaj u pevecu jer oni imaju kamione koji se znaju prazni vračat iz BIH pa upola cijene dofuraju robu.Ja cu dofurat siporeks iz tuzle pa znam te neke stvari.eto
bricki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2008., 15:47   #9
bricki
Registrirani korisnik

Registracija: Mar 2008.
ili se nagodi u kumalu u Siraču nek ti daju popust da nefuraš iz BIH
bricki is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement