Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta
Korisničko ime
Lozinka

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2008., 13:41   #1
alterid
Registrirani korisnik

Registracija: Jul 2008.
Studiranje u Austriji

Prijavljujem se za studiranje na Sveučilištu u Grazu. (imam sve potrebne dokumente uključujući potvrdu o upisu na fax u Hrvatskoj),no zanima me-svoje svjedožbe i potvrdu od faxa moram ovjerit i prevest? Ili samo prevest ako je riječ o originalima? Na stranicama faxa spominju i ovjeravanje u Ministarstvu vanjskih poslova. Nikako mi nije jasno pa ako ima netko tko bi mi mogao pomoći,bila bih jako zahvalna. Hvala unaprijed.
alterid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 17:31   #2
alterid
Registrirani korisnik

Registracija: Jul 2008.
Puno hvala.
alterid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 14:35   #3
anahi008
Registrirani korisnik

Registracija: Jul 2009.
Studiranje u Austriji

Pozdrav

Ovako, zanimalo bi me da li moram biti upisana u hrvatskoj na fakultet da bi se mogla prijaviti na fakultet u austriji? da li je to nuzno?
anahi008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 20:55   #4
lorchyy
larissa

Registracija: Oct 2007.
mislim da je to ko i za sve druge faksove u stranim zemljama,na internetu nades univerzitet u gradu u Austriji koji odaberes i tamo im posaljes sta sve treba da bi mogla studirat kod njih i onda ti oni posalju listu fakulteta koje imaju i njihove kriterije,druga opcija je upisat se kod nas i prijavit na erasmus pa studirat tamo 6 mjeseci ali je to puunoo puuunoo teze (((
lorchyy is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 03.10.2009., 11:54   #5
anahi008
Registrirani korisnik

ok, hvala na odg. pokusat cu vise varijanta pa se nadam da ce barem nesto upaliti...
anahi008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 15:17   #6
intuitiv
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2009.
Studiranje u Austriji

Prije svega pozdrav svim studentima.
E ovako zanima me studiranje u inostranstvu,precizno da budem u Austriji Grazu.Svaka informacija je pozeljna.Koliki su mjesecni troskovi,koliki su troskovi u studentskim domovima,troskovi za knjige,hranu,prevoz i druge troskove ukoliko ih ima.Negdje na netu sam naisao na informaciju da za zemlje bivse Jugoslavije,skolarina se ne placa (zbog nekog stogodisnjeg ugovora).
Imam nekog poznanika koji studira u Austriji,sto se tice finansija zivi standardni zivot niti je bogat,niti siromasan,a zivio je u Bih,a kada kazem da zivi u srednjem sloju drustva,pretpostavljam da je to u Hrvatskoj ispod prosjeka.Pa me zato zanima,detalji oko studiranja u Austriji.Dali se mogu naci neki poslovi preko nekih studentskih organizacija ili tako nesto.Tj da sam sebe svojim trudom i radom skolujes,bez finansijske podrske roditelja.
Volio bi da neko razmjeni iskustvo svoje,ukoliko studira u Austriji.
hvala unaprijed...
Old 09.09.2010., 16:56   #7
intuitiv
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2009.
Quote:
alterid kaže: Pogledaj post
Prijavljujem se za studiranje na Sveučilištu u Grazu. (imam sve potrebne dokumente uključujući potvrdu o upisu na fax u Hrvatskoj),no zanima me-svoje svjedožbe i potvrdu od faxa moram ovjerit i prevest? Ili samo prevest ako je riječ o originalima? Na stranicama faxa spominju i ovjeravanje u Ministarstvu vanjskih poslova. Nikako mi nije jasno pa ako ima netko tko bi mi mogao pomoći,bila bih jako zahvalna. Hvala unaprijed.
Pa moras odnjeti sve dokumente koje su ti navedene na popisu fakulteta,dakle rodni list,svjedodzbe itd...Kod sudskog tumaca,on ti prevede na njemacki jezik,ne znam koliko je u hrvatskoj,ali u nas u bih po papiru kosta 30km,dakle nekih 15 eura.I diplomu o zavrsenoj srednjoj odneses u opcinu i oni ti izvrse neku nadovjeru,i to ti je to.Koliko sam ja sa tim upoznat
Old 15.10.2010., 14:27   #8
minja13
Registrirani korisnik

Registracija: Oct 2010.
studiranje u Grazu

book :9
mene zanima znali tko kak da se upisem u GRaz na fax zelja mi je studirat stomatologiju al kad sam cula da treba u Grazu polagat prijemni da nije dovoljno samo prenos dokumenata i upis kod nas,odustala sam ,mislim i farmacija je al znaima me da li moram polagat prijemni ispit i za farmaciju
helpp !!!!
minja13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2010., 10:40   #9
Tussaud
Registrirani korisnik

Tussaud Avatar

E ovako za ove zaintereresirane za studiranje (a i sama sam takva) evo informacija koje sam prikupila. Dakle, vjerujem da za Hrvstaku kao i Bosnu vrijede određena pravila jer obje imaju međunarodne sporazume. Dakle potrebno vam je prvo da položite prijemni ispit u svojokj zemlji, i onda se možete prijaviti. Iamju ljetni i zimski semestri, tako da oni za završenom srednjom pretpostavljam upisuju zimski (od 1.10.) tamo piše da je obavezno elektroničko prijavljivanje prvo, i da je jako bitno to na vrijeme poslati. Ima također i aplikacija koju ispunjavate. Onda, bilo bi poželjno da imate certifikat o završenom kursku njemačkog jezika, ali ako nemate, oni vam nude kurs koji je obavezno položiti i sastoji se od tri semestra. Jedan semestar kursa košta 350 eura, u tom periodu možete služasti predavanja ali ne smijete ništa polagati. Domovi vam se kreću negdje od 200-500 eura, dom plaćaš za čitav semestar i dom od 250e je super, taj većina uzima, i nije teško upasti koliko mi rekoše, jer stalno neki izlazi/ulazi, jer ih je većina tu jedan semestar i tako. Dakle ima za svakog ponešto (cijena mislim), as if apartmani, dijeljenje sobe, opremljena soba i to.. čula sam da mjesečno treba oko 4000 kuna, nekad manje, nekad više, raditi se isto može, ali na crno (ali valjda većina ih radi). Godina se plaća 700 eura (ukupno, dakle plaćaš pola na jednom sesmetru, pola na drugom). I pazite ovo - ako položite sve ispite (a praviš sam sebi raspored predavanja i ispita) - i položiš sve ispite (s tim da neke možeš isto prenijeti) vraćaju ti novac plaćen za školarinu!!
Ja još uvijek istraujem što se financisjkoj dijela tiče, pa ćemo vidjeti. Evo i linkova nekih:

http://www.joineusee.eu/DOCROOT/Info...0of%20Graz.PDF

http://www.uni-graz.at/#

(na zadnjem linku imate u gorenjem desnol uglu da na eng. prevedete ako ne znate dobro njemački kao ja )
Tussaud is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 11:57   #10
smotana_xp
Toliko toga za raditi..

smotana_xp Avatar

Registracija: Sep 2010.
Question Studiranje u Austriji ili studiranje u Hrvatskoj?

Moja situacija (ako vas interesuje ) : Za 1 god zavrsavam gimnaziju, imam sve petice i diplome sa nekoliko takmicenja, pricam tecno engleski jezik, i djelimicno njemacki. Zelim studirati farmaciju ili biohemiju. Trenutno zivim u BiH, ali mi ne pada na pamet ovdje studirati jer su uslovi grozni, a BiH diplome izvan drzave niko ne priznaje.
Otac mi je Hrvat, a majka Bosanka, dok je 90% moje rodbine u Austriji. Nakon sto moj brat (2 god mladi) upise fakultet, oni ce isto seliti u Austriju jer sada imaju svoj stan u Beču.
Ne mogu reci da znam kako ce moj zivot izgledati za 6-7 godina po zavrsetku fakulteta, ali ako imam vise opcija, htjela bih zivjeti u Austriji blizu svoje obitelji.

Problem: Moj njemacki je pristojan, ali imam prilico malen fond rijeci, te moram jos uciti.
Opcija ucenja jezika u Austriji prije studiranja ili ponavljanja godina, je dosta nepozeljna jer ce moji roditelji doci u situaciju da uzdrzavaju 3 studenta, uz jos neke financijske probleme.

Moje pitanja:
--Ako odlucim da studiram u Zagrebu, imam li neke sanse da nadem zaposlenje, da nastavim vise obrazovanje u Austriji u konkurenciji sa aplikantima koji su studirali u Austriji? (naravno, s obzirom da svladam jezik do tad)
--Da li je Hravtska diploma prihvacena u Austriji ili ce tek biti po ulasku drzave u EU, bez obzira na bolonju koja je vec na snazi?
--Kolike su moje sanse da ne izgubim vise od jedne godine uceci jezik i studirajuci istovremeno ukoliko ipak odem u Austriju?

PS.Nemam "veze" u Austriji za zaposlenje medu farmaceutima. Ako sve ode po planu, bit cu jedini farmaceut u obitelji pravnika.

Zadnje uređivanje smotana_xp : 13.12.2010. at 12:21.
smotana_xp is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 21:19   #11
lostseele
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2010.
Quote:
smotana_xp kaže: Pogledaj post
Moja situacija (ako vas interesuje ) : Za 1 god zavrsavam gimnaziju, imam sve petice i diplome sa nekoliko takmicenja, pricam tecno engleski jezik, i djelimicno njemacki. Zelim studirati farmaciju ili biohemiju. Trenutno zivim u BiH, ali mi ne pada na pamet ovdje studirati jer su uslovi grozni, a BiH diplome izvan drzave niko ne priznaje.
Otac mi je Hrvat, a majka Bosanka, dok je 90% moje rodbine u Austriji. Nakon sto moj brat (2 god mladi) upise fakultet, oni ce isto seliti u Austriju jer sada imaju svoj stan u Beču.
Ne mogu reci da znam kako ce moj zivot izgledati za 6-7 godina po zavrsetku fakulteta, ali ako imam vise opcija, htjela bih zivjeti u Austriji blizu svoje obitelji.

Problem: Moj njemacki je pristojan, ali imam prilico malen fond rijeci, te moram jos uciti.
Opcija ucenja jezika u Austriji prije studiranja ili ponavljanja godina, je dosta nepozeljna jer ce moji roditelji doci u situaciju da uzdrzavaju 3 studenta, uz jos neke financijske probleme.

Moje pitanja:
--Ako odlucim da studiram u Zagrebu, imam li neke sanse da nadem zaposlenje, da nastavim vise obrazovanje u Austriji u konkurenciji sa aplikantima koji su studirali u Austriji? (naravno, s obzirom da svladam jezik do tad)
--Da li je Hravtska diploma prihvacena u Austriji ili ce tek biti po ulasku drzave u EU, bez obzira na bolonju koja je vec na snazi?
--Kolike su moje sanse da ne izgubim vise od jedne godine uceci jezik i studirajuci istovremeno ukoliko ipak odem u Austriju?

PS.Nemam "veze" u Austriji za zaposlenje medu farmaceutima. Ako sve ode po planu, bit cu jedini farmaceut u obitelji pravnika.
Studiram u Austriji , pa da ti mogu reći par informacija iz prve ruke. Ako već pričaš malo njemački onda ti to neće predstavljati nikakav problem, onda možeš ići na kurs njemackog samo jedan semestar i to bi ti bilo dovoljno, ja sam osobno išao tri semestra zato što sam došao u Austriju bez riječi njemačkoga, i ta tri semestra gotovo da i nisam učio,a položio sam. Znači ako položiš njemački naprimjer u zimskom semestru možeš odmah početi sa faksom u zimskom semestru, nadam se da ti je ovo bilo hilfreich
lostseele is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 21:25   #12
lostseele
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2010.
Quote:
Tussaud kaže: Pogledaj post
E ovako za ove zaintereresirane za studiranje (a i sama sam takva) evo informacija koje sam prikupila. Dakle, vjerujem da za Hrvstaku kao i Bosnu vrijede određena pravila jer obje imaju međunarodne sporazume. Dakle potrebno vam je prvo da položite prijemni ispit u svojokj zemlji, i onda se možete prijaviti. Iamju ljetni i zimski semestri, tako da oni za završenom srednjom pretpostavljam upisuju zimski (od 1.10.) tamo piše da je obavezno elektroničko prijavljivanje prvo, i da je jako bitno to na vrijeme poslati. Ima također i aplikacija koju ispunjavate. Onda, bilo bi poželjno da imate certifikat o završenom kursku njemačkog jezika, ali ako nemate, oni vam nude kurs koji je obavezno položiti i sastoji se od tri semestra. Jedan semestar kursa košta 350 eura, u tom periodu možete služasti predavanja ali ne smijete ništa polagati. Domovi vam se kreću negdje od 200-500 eura, dom plaćaš za čitav semestar i dom od 250e je super, taj većina uzima, i nije teško upasti koliko mi rekoše, jer stalno neki izlazi/ulazi, jer ih je većina tu jedan semestar i tako. Dakle ima za svakog ponešto (cijena mislim), as if apartmani, dijeljenje sobe, opremljena soba i to.. čula sam da mjesečno treba oko 4000 kuna, nekad manje, nekad više, raditi se isto može, ali na crno (ali valjda većina ih radi). Godina se plaća 700 eura (ukupno, dakle plaćaš pola na jednom sesmetru, pola na drugom). I pazite ovo - ako položite sve ispite (a praviš sam sebi raspored predavanja i ispita) - i položiš sve ispite (s tim da neke možeš isto prenijeti) vraćaju ti novac plaćen za školarinu!!
Ja još uvijek istraujem što se financisjkoj dijela tiče, pa ćemo vidjeti. Evo i linkova nekih:

http://www.joineusee.eu/DOCROOT/Info...0of%20Graz.PDF

http://www.uni-graz.at/#

(na zadnjem linku imate u gorenjem desnol uglu da na eng. prevedete ako ne znate dobro njemački kao ja )
ćao, vezano za njemački , možeš ići od 1 do 4 ili pet semestara, ali za ovaj 4 mora ti univerzitet odobriti, ali ako već znaš njemački možeš ga odmah polagati i tako onda ne ići na kurs. kurs u Grazu je 320 eura.
lostseele is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2010., 15:30   #13
Phoebos Apollon
Registrirani korisnik

Registracija: Jun 2008.
Zna li itko išta o studiju marketinga i menadžmenta u Bečkom Novom Mjestu.
Studij je navodno na engleskom. Sviđa mi se što bih vjerojatno savladao i njemački
i engleski jezik, ali ništa ne mogu doznati o ovom studiju.
Phoebos Apollon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2010., 02:01   #14
blabla5858
Registrirani korisnik

blabla5858 Avatar

Registracija: Jul 2010.
A može li se odabrati engleski jezik kao jezik za učenje, jer njemački nikad u životu nisam imao, a konkretno zanima me diplomski studij ekonomije ili organizacije u Austriji? I kakvi su onda uvjeti prijave, stipendija, studiranja i slično?
blabla5858 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 14:08   #15
bernard7
Banned

Registracija: Mar 2010.
Quote:
Phoebos Apollon kaže: Pogledaj post
Zna li itko išta o studiju marketinga i menadžmenta u Bečkom Novom Mjestu.
Studij je navodno na engleskom. Sviđa mi se što bih vjerojatno savladao i njemački
i engleski jezik, ali ništa ne mogu doznati o ovom studiju.
na njihovj web stranici ti se sve nalazi

i will use google before asking dumb questions
bernard7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 14:45   #16
Phoebos Apollon
Registrirani korisnik

Da sam shvatio što im na webu piše, ne bih ovdje pitao.
A pošto im je web nepregledan, pitam ovdje...
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 10:56   #17
bernard7
Banned

Quote:
Da sam shvatio što im na webu piše, ne bih ovdje pitao.
A pošto im je web nepregledan, pitam ovdje...
web nepregledan,kako ti veliš??...ja sam sve info pokupio s njihovog weba pa se baš i ne slažem da je nepregledno!
a opet evo i mail pa pitaj tamo
barbara.krebs@fhwn.ac.at
bernard7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 13:10   #18
Phoebos Apollon
Registrirani korisnik

Quote:
bernard7 kaže: Pogledaj post
web nepregledan,kako ti veliš??...ja sam sve info pokupio s njihovog weba pa se baš i ne slažem da je nepregledno!
a opet evo i mail pa pitaj tamo
barbara.krebs@fhwn.ac.at
I jesi li sad u Bečkom N.M.?
Odgovori s citatom
Old 31.12.2010., 08:17   #19
bernard7
Banned

Quote:
I jesi li sad u Bečkom N.M.?
nisam asu...poslao sam neki mail na ovu adresu pa čekam odgovor...inače sam student na ekonomiji pa me nešto zanima...
bernard7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2010., 09:09   #20
Phoebos Apollon
Registrirani korisnik

Evo, prelistao sam web na engleskom i skopčao neke stvari.
Mislim da odustajem, hebe me engleski. Traže 110 na TOEFLU,
a to je malo too much. Američki koledži traže po 79-87... A u
ostale certifikate nisam upućen. Ima li u Beču nešto slično, ako
znaš? Ili u Pragu? Malo sam googlao, ali nema ništa puno kvalitetnih
info.
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati