Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje
Korisničko ime
Lozinka

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Dječje zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2006., 20:10   #1
mandi
Registrirani korisnik

mandi Avatar

Registracija: Apr 2006.
Kralježnica - pitanja, ozljede, bolesti, liječenje...

Znači imam iskrivljenu kralježnicu. Nije to ništa drastično, i ja uopće ne bi skužila da nisam bila na pregledu. Uspravno hodam i sve. Nikad me ništa nije bolilo. Ne znam da li je možda od tenisa jer kažu da je on loš za leđa. Jer bi sad trebala radit neke posebne vježbe ili šta??? jer ima još tko s tim problemom i što radi? Jer se to može poboljšati?
mandi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 22:49   #2
Z e t t a
Pro nihilo

Z e t t a Avatar

Quote:
mandi kaže:
Znači imam iskrivljenu kralježnicu. Nije to ništa drastično, i ja uopće ne bi skužila da nisam bila na pregledu. Uspravno hodam i sve. Nikad me ništa nije bolilo. Ne znam da li je možda od tenisa jer kažu da je on loš za leđa. Jer bi sad trebala radit neke posebne vježbe ili šta??? jer ima još tko s tim problemom i što radi? Jer se to može poboljšati?
Bokić Mandi. Isti je slučaj sa mnom. Imam skoliozu, ali se niti ne primjeti da ju imam. Moji savjeti: ne nosi torbe na jedno rame, vježbaj fitnes (jača tijelo) ili pilazes (daje uspravno držanje, naprosto izvanredan za kralježnicu).

Malena iskrivljenja kralježnice ne moraju stvarati nikakve veće poteškoće, ali kasnije u životu se mogu pojavljivati bolovi u kralježnici koji mogu dovoditi do bezvoljnosti itd. Dakle, ponajprije preporučam adekvatnu tjelovježbu.

Tenis volim i igram ga ponekad, ali češće bavljenje tenisom probaj izbjeći.
Old 15.05.2006., 18:31   #3
MaxB
Blip blip blip...

MaxB Avatar

Registracija: Dec 2002.
U problemima s kraljeznicom pomaze i joga. Ima i neka "medicinska joga" koja se vise oslanja na samu fizicku aktivnost.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 01:25   #4
olovni vojnik
indisponiran

olovni vojnik Avatar

Quote:
mandi kaže:
Ne znam da li je možda od tenisa jer kažu da je on loš za leđa. Jer bi sad trebala radit neke posebne vježbe ili šta???
Tenis doziraj, on te postupno uništava, preporuča se odbojka i plivanje. Ako te zanimaju posebne vježbe, otiđi fizijatru, tamo će te uputiti gdje da ih naučiš. Mogu ti biti korisne i ako nemaš tegoba, kralježnica će ti trebati još dugo, zar ne?
olovni vojnik is offline  
Odgovori s citatom

Old 06.09.2006., 18:53   #5
Almchen
Almchen

Almchen Avatar

Registracija: Jul 2006.
Kralježnica - pitanja, povrede, bolesti, liječenje....

Molim pomoc!
Sogorica (30 god, dobra zdravlja) se ljetos tuzila na bolove u kuku i nozi. Ima dvoje djece, mislila da se kuk povecao od nosenja klinaca. Bolovi su postajali sve jaci, pa je otisla trima lijecnicima u Splitu. Dijagnoza: ekstruzija diska L4-L5, a L5-S1 protruzija u desno.

Izbezumljena je jer je hitno zele poslati na operaciju.

Ima li ikakve druge metode lijecenja, osim operativnog zahvata? Navodno postoji mogucnost laserskog lijecenja. Znate li sto o tome? I sto je s injekcijama ili drugim nekirurskim opcijama?
Almchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 00:13   #6
nick40
Registrirani korisnik

Registracija: Sep 2006.
ne znam za laser.....ali injekcije ne liječe....samo smanjuju bolove.....ja imam protruziju koja još nije za operaciju...ali sa protruzijama se nikad ne zna...znaju se naglo pogoršati......
može pokušati sa mirovanjem...i nakon toga sa fizikalnom terapijom....ali ako počme gubiti osječaj u nekom dijelu noge.....onda nek se ne zeza.....to je onda za operaciju.....bar su tako meni objasnili...isto u Splitu.....doktor Tudor
nick40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 10:48   #7
Ivan M.
Ivan M.

Ivan M. Avatar

Registracija: Aug 2006.
Pošalji poruku preko ICQ korisniku Ivan M.
disk je puko, želatina iscurila i ukrutila se, naslanja se na živac, može ju potpuno ukočiti a s tim se ne zeza.. operacija je najbolje rješenje i jedino, i dosta su uspješne.. moja punica je imala protruziju ili herniju diska, operirali su ju i sad može nosit vreću vapna bez brige, a to je bilo prije 30 godina..
taj dio diska koji viri se odreže i više ne smeta, odnosno ne pritišće živac..
Ivan M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 13:05   #8
Almchen
Almchen

Almchen Avatar

Ajde, vidjet cemo. Najgore je sto je u medjuvremenu dobila cetiri sasvim oprecna medicinska misljenja - od "mirovati i maltene ne disati" do "vjezbati, plivati, ici na fikzikalnu terapiju" i "operirati".
Buduci da ima tek 30 godina, odlucila se na vjezbanje i terapiju, covjek joj svaki dan masira nogu i pokusava odvojiti zivac da vise ne bude pritiska. Dao Bog da pomogne. Ako ne bude uspjesno, uvijek moze na operaciju, o kojoj sam valjda iscitala sve sto postoji na nasim, njemackim i americkim sajtovima. Vidim da je uspjesnost 85%, cjelokupni oporavak relativno spor i da mnogi pacijenti u nas ipak izbjegavaju operacije, nose pojaseve, vjezbaju i tako pokusavaju ublaziti bolove.
S obzirom na stanje u nasem zdravstvu, razlicita lijecnicka misljenja, metode lijecenja i placanja, ljudi su skepticni.
Zasad (nakon 5 dana vjezbanja) sogorici je ipak puno bolje, sto je ipak kakvo-takvo uporiste za nadu u dobro bez noza.
Old 15.09.2006., 14:24   #9
lahor
triple libra

lahor Avatar

Registracija: Dec 2002.
Ako nema ispade osjeta, motorike ili smetnje kontrole urina/stolice nije potrebno odmah ići na operaciju. Preporučila bih fizikalnu terapiju, pilates, jogu i leđno plivanje. Masaža nije loša, ali samo kao dodatak fizikalnoj terapiji koja se prvenstveno treba sastojati od terapijskih vježbi. Ako ima bolove može uzeti neki od nesteroidnih antireumatika (npr. Voltaren). Mirovanje je definitivno najgora opcija.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 16:39   #10
Ivan M.
Ivan M.

Ivan M. Avatar

Registracija: Aug 2006.
Pošalji poruku preko ICQ korisniku Ivan M.
jel napravila EMNG, CT ili MR, pa da je tak sigurna diagnoza..
Ivan M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 00:08   #11
Almchen
Almchen

Almchen Avatar

Naravno, sve potrebne pretrage... Sudeci po trenutnom biltenu, cura je zivnula, bolovi popustaju i operacije nece biti!!!
Old 16.09.2006., 16:40   #12
nisamja
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2005.
Meni je jedan prije 8 godina htio operirati protruziju (ili prolaps više se ne sjećam). Išla po drugo mišljenje kod Paladina, rekao nije to još za operaciju jer sam kao premlada (sad imam 30). Preporučio fizikalnu terapiju i akupunkturu radi bolova. U bolnicama se red na fizikalnu čekao mjesecima.
Krenula sam samoinicijativno prvo na plivanje, pa na pilates i u teretanu vježbati leđne mišiće koje, moram napomenuti sam prije zapostavljala.
Uglavnom mogu reći da nemam više problema, tu i tamo me boli ali ne više onako ko prije. Igram badminton, vozim bicikl, rolam i ne boli više
nisamja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2006., 19:45   #13
Almchen
Almchen

Almchen Avatar

Bravo Nisamja! Ne damo se samo tak pod noz! Najprije sve drugo isprobat.
Old 14.10.2006., 10:56   #14
dinkudis
Registrirani korisnik

Registracija: Oct 2006.
Vratna kralježnica

Pozdrav svima,

Prije par dana sam bio na RTG-u vratne kralježnice, te sam sljedeće dobio u nalazu: "Potpuno izravnanje lordoze, Hipertrofični transvezalni nastavci na C7 obostrano bez vratnih rebara. Dorzalni kaudalni osteofit na C4 pomalo strši u svjetlinu medularnog kanala. Radikalni konflikti? Incinatus nastavci u kaudalnoj polovini dosta ušiljeni. Početne astrotske promjene?"
Da li mi može netko objasniti što bi po prilici to značilo ili je imao tko sličan nalaz? Da li se to može povezati s bolvima u zadnjoj strani glave, te ponekad vrtoglavicama?

Hvala!
dinkudis is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2006., 15:48   #15
trebor
Što da upišem ovdje?

trebor Avatar

Registracija: May 2004.
Quote:
dinkudis kaže:
Pozdrav svima,

Prije par dana sam bio na RTG-u vratne kralježnice, te sam sljedeće dobio u nalazu: "Potpuno izravnanje lordoze, Hipertrofični transvezalni nastavci na C7 obostrano bez vratnih rebara. Dorzalni kaudalni osteofit na C4 pomalo strši u svjetlinu medularnog kanala. Radikalni konflikti? Incinatus nastavci u kaudalnoj polovini dosta ušiljeni. Početne astrotske promjene?"
Da li mi može netko objasniti što bi po prilici to značilo ili je imao tko sličan nalaz? Da li se to može povezati s bolvima u zadnjoj strani glave, te ponekad vrtoglavicama?

Hvala!
Mislim da može. Naročito tvrdnja da "dorzalni kaudalni osteofit na C4 pomalo strši u svjetlinu medularnog kanala" što znači da taj komad koščice moguće komprimira segment leđne moždinu unutar spinalnog kanala.
Old 15.10.2006., 17:03   #16
dinkudis
Registrirani korisnik

Quote:
trebor kaže:
Mislim da može. Naročito tvrdnja da "dorzalni kaudalni osteofit na C4 pomalo strši u svjetlinu medularnog kanala" što znači da taj komad koščice moguće komprimira segment leđne moždinu unutar spinalnog kanala.
Hvala ti na odgovoru,
ali čim si spomenu leđnu moždinu ...
...da li si možda upoznat s tim (ili sličnim) problemom. Kako ga riješiti, operativni zahvat, terapija, vježbe??
dinkudis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 23:13   #17
nesa5
Pacijent

Ja imam problem s vratnom kraljeznicom iako sam relativno mlada 35 g.
Moj nalaz glasi:Na RTG snimkama cervikalnog segmenta kraljeznice vidi se potpuno izravnjanje lordoze (alordoza).I:V: prostori su uredne sirine.Sklerozavija pokrovnih ploha trupova kraljezaka, te diskretni dorzalni osteofiti, spondilartrotske i unkartrotske promijene.
Imam vrtoglavice i ponekad bolove u zadnjoj strani glave kao i u vratnom dijelu.Moras "SVAKI" dan radit vjezbe za vratnu kraljeznicu i time pokusati usporiti napredovanje okostavanja i starenja kraljeznice. i jos je bitno da nabavis pravi jastuk.U ljekarni pitaj za Tempur jastuk.Kosta oko 550,00 kuna , ali je super.

Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 16:49   #18
dinkudis
Registrirani korisnik

Quote:
nesa5 kaže:
Ja imam problem s vratnom kraljeznicom iako sam relativno mlada 35 g.
Moj nalaz glasi:Na RTG snimkama cervikalnog segmenta kraljeznice vidi se potpuno izravnjanje lordoze (alordoza).I:V: prostori su uredne sirine.Sklerozavija pokrovnih ploha trupova kraljezaka, te diskretni dorzalni osteofiti, spondilartrotske i unkartrotske promijene.
Imam vrtoglavice i ponekad bolove u zadnjoj strani glave kao i u vratnom dijelu.Moras "SVAKI" dan radit vjezbe za vratnu kraljeznicu i time pokusati usporiti napredovanje okostavanja i starenja kraljeznice. i jos je bitno da nabavis pravi jastuk.U ljekarni pitaj za Tempur jastuk.Kosta oko 550,00 kuna , ali je super.
Bok,

..i ja sam "relativno" mlad (22 g.), ali to nije danas više nije toliko bitno..
...nekakve vježbe radim unazad tjedan dana, ali ne toliko konstantno, recimo ujutro prije posla i navečer prije spavanja, za sada ne osjećam neke velike promjene. Simptomi su isti kao što si i ti navela, vrtoglavica i ponekad bol u stražnjem dijelu glave. Puno hvala na savjetima!!!

P.S: idem probat naći jastuk...
Old 31.08.2007., 15:43   #19
karolina73
Registrirani korisnik

Registracija: Aug 2007.
Cybex centar

Da li ma itko kakvih iskustava sa Cybex centrom? naime, muce me problemi s kraljeznicom..
karolina73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 08:47   #20
winnerica
Registrirani korisnik

winnerica Avatar

Registracija: Nov 2006.
Boli me kralježnica!!!

U par navrata jučer i danas pri naglijim pokretima imam osjećaj da će me ukočiti u kralježnici u grudnom predjelu. Čak je bol tako intenzivna da mi zatvara dah... Kaj da radim?
winnerica is offline  
Odgovori s citatom

Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja