Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti
Korisničko ime
Lozinka

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2008., 21:04   #1
Göttspöđä
<3

Göttspöđä Avatar

Registracija: Jan 2007.
Kućna ekstrakcija ulja

Hipotetska situacija... ako bi jedna moja prijateljica , ne baš pretjerano vična kemiji (pogotovo praktičnom dijelu) no vrlo brižna i temeljita u održavanju svoje duge kose i u vlasništvu najkvalitetnijih uzoraka sorata netretiranog sjemena soje, uljane repice, suncokreta i lana, željela materijalizirati plan o ultimativnoj maski za kosu, kako bi to izvela? Kako u kućnoj radinosti ekstrahirati ulje iz tih sjemenki u što čistijem obliku i uz pomoć dostupnih kemikalija? Ako ljudi mućkaju repicu i etanol za biodizel, onda i ova uber-pomada za kosu mora makar u teoriji postojati
Ima tko kakvu ideju?
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2008., 21:37   #2
ARTETUREN1
Banned

Registracija: Apr 2008.
Za uljanu repicu sam čuo da ulje ima kancerogena svojstva, no "kemikusi" će to bolje obrazložiti. A za ostalo što niža temperatura, najbolje ispod 35 C. Način čuvaju "magovi".
ARTETUREN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2008., 22:07   #3
Endimion17
Forum je moj život

Registracija: Jun 2006.
Promijenio sam naslov da bude u skladu s temom.
Old 25.08.2008., 09:15   #4
mukotrpak
mislim dakle razmišljam

mukotrpak Avatar

Iz tih se sjemenki ulje dobija cijeđenjem a ne ekstrakcijom. Sameljite sjeme i iscijedite ga. Možete napraviti hidrauličku prešu pomoću auto dizalice i nekog klipa i cilindra.
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 25.08.2008., 10:12   #5
Jericho159
Bugs Bunny

Jericho159 Avatar

Registracija: Aug 2007.
Pošalji poruku preko MSN korisniku Jericho159 Pošalji poruku preko Yahoo korisniku Jericho159
kako znam o kojoj se prijateljici radi

neka ulja(npr etericna) se ekstrahiraju destilacijom vodenom parom
ali mislim da to pali samo za lakohlapiva ulja
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 10:19   #6
Endimion17
Forum je moj život

Registracija: Jun 2006.
Ajme kako bi ovo bilo prejebeno ekstrahirati.
Za ozbiljniji pristup bi trebalo dosta skuplje staklarije, grijaća kapa i tako te fensišmensi stvari.
Je li tko gledao neki dan Lorenzovo ulje, kad je onaj čovjek išao izolirati eručnu kiselinu (mislim da se radilo o trigliceridu, nisam sad siguran)?
Old 25.08.2008., 18:28   #7
mukotrpak
mislim dakle razmišljam

mukotrpak Avatar

Ma ljudi, ulje iz repice, maslina, suncokreta i kukuruza se preša. Lavandino i druga lako hlapiva ulja se vade ekstrakcijom i destilacijom.
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 20:33   #8
Göttspöđä
<3

Göttspöđä Avatar

Ajmo redom,

@ kancerogeno - njet. Makar ne one sorte i hibridi za jelo (dio je za goriva i maziva - sorte s visokim eruka-kiselinama i glukozinolatima, a dio za konzumaciju - selekcijom su štetne tvari minimalizirane). Kad u dućanu vidiš "biljno ulje", obično je repičino. Suncokretovo je od paprike, sojino od lubenica a laneno, pogađaš, od suncokreta
BTW repica je vrlo jestiva, ljudi njom hrane golubove u mom kraju (ovo ljeto su dolazili moljakati u laboratorij masovno kad je bila žetva repice za koju kilu merkantile)...
BTW 2, prema kvaliteti, suncokretovo je daleko ispred ostalih a navodno i najstabilnije... eto malo uljarica-trivia

2 Endimion, hvala što nisi bacio topic u bespuća kokošjih kozmetičkih zvizdarija mislila sam da mu to ne gine na ovom PDF... Spominješ staklariju i chemlab goodies... quite expensive, I'd say... šteta. Ja sam to htjela onako, doslovno u kućnoj radinosti ali vidim da već tu ideja pada u vodu. Pity, again.

@ ekstrakcija vs prešanje - Mukotrpak je zapravo u pravu (JBG, malo kasno palim, znala bih uzgojiti suncokret od prolaska zadnjeg mraza do kraja rujna i protjerati ga kroz proces dorade, ali ne poznajem proces prerade baš najbolje) sa ekstrakcijom i prešanjem.
Nastavi! Slušam!

2 Jericho - ... ali, makar držim do svoje kose
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2008., 01:01   #9
ARTETUREN
Banned

Registracija: Dec 2007.
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Ajmo redom,

@ kancerogeno - njet. Makar ne one sorte i hibridi za jelo (dio je za goriva i maziva - sorte s visokim eruka-kiselinama i glukozinolatima, a dio za konzumaciju - selekcijom su štetne tvari minimalizirane). Kad u dućanu vidiš "biljno ulje", obično je repičino. Suncokretovo je od paprike, sojino od lubenica a laneno, pogađaš, od suncokreta
BTW repica je vrlo jestiva, ljudi njom hrane golubove u mom kraju (ovo ljeto su dolazili moljakati u laboratorij masovno kad je bila žetva repice za koju kilu merkantile)...
BTW 2, prema kvaliteti, suncokretovo je daleko ispred ostalih a navodno i najstabilnije... eto malo uljarica-trivia
Toga se i "bojim". Prije desetak godina je u Španjolskoj bila grda afera sa jestivim uljima od repice, a i naši + naši susjedi rado rade neke stvari potpomognuti koncernima.

http://www.breathing.com/articles/canola-oil.htm
http://www.signonsandiego.com/uniont...1f22focus.html
http://www.aspartame.ca/page_oho3.htm
http://www.shirleys-wellness-cafe.com/canola.htm

evo malo za doručak .... za i protiv
Odgovori s citatom
Old 26.08.2008., 07:15   #10
mukotrpak
mislim dakle razmišljam

mukotrpak Avatar

Ulje iz poznatih tvornica, da ne kažem domaće, ne bi trebalo biti različito od deklaracije na boci. Za uvozna ne bih stavio ruku u vatru naročito ako dolaze iz domaje krivotvorluka i svake moguće lopovije, iz Italije. Kod njih je nedavno pukla bruka zbog krivotvorenja maslinovog ulja (biljno ulje + klorofil + još neki vrag) a nema tome dugo kako su prodavali industrijsko ulje (iz grožđanih koštica) pod jestivo iako je otrovno (vino sa antifrizom im je normalna stvar isto kao i u Austriji).
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2008., 17:01   #11
Göttspöđä
<3

Göttspöđä Avatar

@ krivotvorluk - začudili bi se koliko su HR zakoni nekad temeljiti po pitanju proizvodnje poljoprivrednog materijala. Makar neki q u ovoj državi radi "kako spada". Sjemenska roba je pogotovo na nišanu a kazne ubitačne (krajnja je ireverzibilni gubitak licence za deklariranje sjemena, što je u sjemenarskom smislu smrt). Na momente naši tjeraju i ad absurdum, ali radije bih da pretresaju na granicama i drže kakav-takav red nego da puste svaki drek da uđe. Regulative rulz
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 06:42   #12
mukotrpak
mislim dakle razmišljam

mukotrpak Avatar

Je bome je
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement