Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino
Korisničko ime
Lozinka

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2008., 12:03   #1
Špranja
pili li ga, pili

Špranja Avatar

Registracija: Mar 2006.
Liker od badema

Ima li tko recept za liker od badema (poželjno - s vlastitim iskustvom u pravljenju )?
Guglanjem (liker od badema; amaretto) sam dobila hrpu recepata za razne slastice ili jela u kojima se taj liker koristi kao sastojak, ali recept za sam liker nisam našla...
Old 26.08.2008., 12:55   #2
marijaxxl
Registrirani korisnik

marijaxxl Avatar

Registracija: Jul 2006.
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Ima li tko recept za liker od badema (poželjno - s vlastitim iskustvom u pravljenju )?
Guglanjem (liker od badema; amaretto) sam dobila hrpu recepata za razne slastice ili jela u kojima se taj liker koristi kao sastojak, ali recept za sam liker nisam našla...
Evo recept za amaretto, ali se pravi od koštica marelica, a ne badema.

Uzeti 40 cijelih koštica od marelica, pa ih razbi i usitni čekićem. mogu se i zamrznuti, pa razbiti čekićem u krpi, da ne lete na sve strane. Istresi ih u staklenku i preli sa rakijom, da budu pokrivene. Zatvori i ostavi na suncu mjesec dana. Nakon toga, zakuhaj 1,25 dcl vode sa 15 dkg šećera. Rakiju procijedi kroz filter papir, uli prohlađenu vodu sa šećerom i dobro promućkaj. Uliti u boce i ostaviti mjesec dana na tamnom mjestu.
Toliko od mene.

(Ivo Andrić)
marijaxxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2008., 13:14   #3
Špranja
pili li ga, pili

Špranja Avatar

Nije to baš "to", ali hvala, svejedno. Ako ne dobijem traženi recept, pokušat ću s tucanim bademima napraviti prema tvom receptu...možda još uz dodatak nekog začina... Malo klinčića bi možda išlo uz badem? Oraščić? Cimet?...
Old 28.08.2008., 07:59   #4
Amalia
Registrirani korisnik

Amalia Avatar

Registracija: Feb 2008.
Ali liker amaretto se stvarno radi od mareličinih koštica koliko god to nevjerojatno zvučalo...
Amalia is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 30.08.2008., 01:01   #5
Špranja
pili li ga, pili

Špranja Avatar

Da, malo sam još guglala na siteovima na engleskom, ispada da naziv amaretto nose likeri koji mogu imati razne okuse, iako je najtipičniji okus badema... Baza likera je napravljena s košticama marelice, a onda se mogu dodavati razni okusi, između ostalog i okus badema.
Ima i nekih recepata, ali svi koje sam našla sadrže rečenicu "...a onda dodajte esenciju badema..."

Inače, obećan mi je recept za "potpuno" domaći (bez esencije) liker od badema, ali u njega, navodno, idu gorki bademi. Zna li tko gdje ih mogu kupiti?
Old 30.08.2008., 01:15   #6
Špranja
pili li ga, pili

Špranja Avatar

gorki bademi

Evo, još malo google-poduke za sve koji to nisu(smo) znali: gorki badem je zapravo naziv za sjemenku marelice (koja se nalazi unutar njene koštice)!

Evo odakle zapravo cijela ta zbrka i zbunjenost kako to da se liker od badema radi od koštica marelice!?!
http://www.google.hr/url?sa=t&source...yjUu6qnu0f1Vog
Old 30.08.2008., 19:37   #7
marijaxxl
Registrirani korisnik

marijaxxl Avatar

Registracija: Jul 2006.
Quote:
Amalia kaže: Pogledaj post
Ali liker amaretto se stvarno radi od mareličinih koštica koliko god to nevjerojatno zvučalo...
To je istina. Koštica marelice ima ukus gorkog badema i otuda miris amaretta. Piće napravljeno od badema se naziva liker od badema. Postoji recept gdje se liker pravi od pomiješanih bademovih i breskvinih koštica.

(Ivo Andrić)
marijaxxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2008., 12:27   #8
njasa
Ponekad nisam na forumu

Registracija: Dec 2002.
iman prijatelja koji radi liker od gorkih badema, stvarno je fin. mogu ga pitat za recept. ne pijem cesto likere, ali ovaj je stvarno fin
Old 25.11.2008., 14:33   #9
pic
onja

pic Avatar

Registracija: Oct 2003.
a recetoš za krushkovac?
ja sam ga tek sad otkril.. i bogami kaj je fin
al smeta mi jačina alkohola.. moze se to malo smanjit a da se okus ne izgubi?
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 19:47   #10
happyone
Registrirani korisnik

happyone Avatar

Registracija: Dec 2008.
Quote:
njasa kaže: Pogledaj post
iman prijatelja koji radi liker od gorkih badema, stvarno je fin. mogu ga pitat za recept. ne pijem cesto likere, ali ovaj je stvarno fin
AJDE PLS DA MI NAĐEŠ TAJ RECEPT OD GORKIH BADEMA AKO NIJE PROBLEM.... HVALA
JA BI GA PROBALA NAPRAVIT!
happyone is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 14:51   #11
Karmelo
Registrirani korisnik

Registracija: Oct 2010.
Mene zanima da li tko ima recept za liker ili rakiju od gorkih badema.
Unaprijed se zahvaljujem!
Karmelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 16:10   #12
lovački
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2010.
a recept od običnih bajama/badema?
nikad to nisam ni vidio do jednom u restoranu prije par mjeseci, pa me zaintreresiralo jer je bio predobar...
ne znam točno definicije i to sve al prije je rakija nego liker, ne znam točno definicije, al nije bio tako sladak ni gust, a ni bistar i žestok kao kakva rakija.
ne znam dal se radi od onih unutrašnjih bajama koji se jedu ili skupa sa zelenim poklopcem...
lovački is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 16:18   #13
Pellaprat
Volim veljaču, mijauuuuuu

Pellaprat Avatar

Registracija: Jan 2010.
Quote:
Karmelo kaže: Pogledaj post
Mene zanima da li tko ima recept za liker ili rakiju od gorkih badema.
Unaprijed se zahvaljujem!
Liker od gorkih badema ne postoji. Liker takvog okusa se radi od koštica marelice i običnih badema. Imaš više receptura na prethodnim postovima.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2012., 22:45   #14
Kladi
L.baka

Kladi Avatar

Registracija: Jan 2007.
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Evo, još malo google-poduke za sve koji to nisu(smo) znali: gorki badem je zapravo naziv za sjemenku marelice (koja se nalazi unutar njene koštice)!

Evo odakle zapravo cijela ta zbrka i zbunjenost kako to da se liker od badema radi od koštica marelice!?!
http://www.google.hr/url?sa=t&source...yjUu6qnu0f1Vog
netočno!!! prošli tjedan kupila na tržnici u omišu gorke bademe u ljusci. gorki badem postoji, stvarno je gorak i ima "marcipanasti" okus.

Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Liker od gorkih badema ne postoji. Liker takvog okusa se radi od koštica marelice i običnih badema. Imaš više receptura na prethodnim postovima.
zašto se ne bi mogao raditi s gorkim bademom??? istina, moram reći da je gorki badem sličan okusu jezgre marelice, ali je badem, pobogu!

i imam ih kilu!
a slatkih badema sam kupila 4 kg
Old 30.09.2012., 09:07   #15
novka
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2012.
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
netočno!!! prošli tjedan kupila na tržnici u omišu gorke bademe u ljusci. gorki badem postoji, stvarno je gorak i ima "marcipanasti" okus.

zašto se ne bi mogao raditi s gorkim bademom??? istina, moram reći da je gorki badem sličan okusu jezgre marelice, ali je badem, pobogu!

i imam ih kilu!
a slatkih badema sam kupila 4 kg
amareto se pravi od jezgri marelica ali se doda esencija od gorkih badema(po nekim receptima) e sad , zašto kupovati esenciju ako se ima gorke bademe.treba samo recept alko ga netko ima
novka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 10:31   #16
manchild
Baniran

manchild Avatar

Registracija: Nov 2009.
Quote:
novka kaže: Pogledaj post
amareto se pravi od jezgri marelica ali se doda esencija od gorkih badema(po nekim receptima) e sad , zašto kupovati esenciju ako se ima gorke bademe.treba samo recept alko ga netko ima
koje sadrže cijanid
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 20:04   #17
Kladi
L.baka

Kladi Avatar

Registracija: Jan 2007.
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
koje sadrže cijanid
...koji ima vrlo važnu ulogu! sadrže amigdalin, vitamin B17 i treba ih uzimati svega par komada dnevno.

http://www.ivonazivkovic.net/B17.htm
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja