Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor
Korisničko ime
Lozinka

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2008., 12:22   #1
gpog
Registrirani korisnik

Registracija: Aug 2008.
Zvučna izolacija pregradnog zida

Kako i kojim materijalima uspiješno izvršiti zvučnu izolaciju pregradnih zidova u stanu. Koristio sam na jednom zidu kamenu vunu debljine 5 cm i knauf ploče, pomoglo je ali nije zadovoljavajuće. Gdje se može nabaviti i postoji li negdje nešto da ukupna debljina sa završnom montažom ne prelazi 12 cm. Hvala!
gpog is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 13:22   #2
jeronimo
Registrirani korisnik

jeronimo Avatar

Registracija: Nov 2006.
http://www.novolit.com/hr/index.html
http://www.isover.hr/Item.aspx?Id=77
Old 31.08.2008., 23:02   #3
ZEGA
Electronics freak

ZEGA Avatar

Registracija: Jul 2003.
Pošalji poruku preko Yahoo korisniku ZEGA
A kako si radio zid sa knaufom?
Ako si stavio jedan nosac i na njega obije knauf ploce onda nis koristi jer cvrstom vezom ti se zvuk prenosi sa ploce na plocu...
Moras staviti dva seta nosaca pomaknutih za koji cm i offsetirati ih svaki set nosaca drzi jednu stranu zida tako da nemas cvrste veze, razlika je drasticna!
Takodjer moras srediti pod tj ne smije biti cvrste veze u podu (zarez tankom sajbom po plivajucem estrihu) i odvajanje nosca preko poda prije montaze takodjer prerezati estrih medju nosacima...
ZEGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2008., 13:43   #4
gpog
Registrirani korisnik

Registracija: Aug 2008.
Kuća je sagrađena prije 40 godina, dvokatnica sa tavanom ali sa dva stana svaki sa ulazom sa bočnih strana i podijeljena po vertikali na polovici kuće. Tu se javlja problem sa slabom zvučnom izolacijom jer su pregradni zidovi sa susjedom izrađeni od cigle jedinice zidane na kant u dva reda sa zračnim rasporom od cca 5 cm. Na zid sa svoje strane sam utiplao drvene letve, postavio kamenu običnu vunu 5 cm i montirao knauf. Nisam zadovoljan sa rezultatima učinjenog a ostale su mi još tri prostorije.
gpog is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 01.09.2008., 14:06   #5
ZEGA
Electronics freak

ZEGA Avatar

Problem vidim u tome sto su letve utiplane u zid pa se preko njih vibracije prenose na knauf ploce koje emitiraju zvuk...
Nepozeljna je kruta fizicka veza sa zidom...
Znaci stafle ili nosaci knaufa samo u strop i pod, izmedju 10-tak cm kamene (teske) vune (cim teza tim bolja pozeljno fiksirana samo na knauf ako ide)...
Samo tesko je ocekivati cuda kad se vibracije prenose preko poda i stropa takodjer...
Probaj stetoskopom poslusati (moze i obican sarafciger ostri dio na povrsinu a tupi na uho) pa na svaku od povrsina (zid strop pod) i poslusati koliko se dobro cuje buka iz susjednog stana pa se posvetiti najglasnijem izvoru i njegovoj izolaciji...
Problem su i najmanje rupice takodjer...
Mozda jos i stafle montirati preko elasticne veze (nekakva guma) na pod i strop ali kazem ostaje prenos i emitiranje zvuka preko deke i poda a to zahtjeva zesce zahvate (plivajuci pod dolje i viseci strop gore sve na elasticnim vezama)...
Jos kad bi susjed napravio isto bilo bi puno bolje, samo onda mozete i srusiti zid...
U mojoj zgradi je izmedju stanova knauf pregrada, ne znam kako su je tocno napravili ali susjede apsolutno ne cujem niti oni mene stvar radi fenomenalno...
Dok u istom stanu su pregradni zidovi medju sobama radjeni klasicno obije ploce na nosac i u pod i strop izmedju vuna, to je katastrofa...
z
ZEGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 11:42   #6
Torcidas
Registrirani korisnik

Torcidas Avatar

Registracija: Aug 2003.
Quote:
gpog kaže: Pogledaj post
Kako i kojim materijalima uspiješno izvršiti zvučnu izolaciju pregradnih zidova u stanu. Koristio sam na jednom zidu kamenu vunu debljine 5 cm i knauf ploče, pomoglo je ali nije zadovoljavajuće. Gdje se može nabaviti i postoji li negdje nešto da ukupna debljina sa završnom montažom ne prelazi 12 cm. Hvala!
Uzmeš kvalitetniju vunu sa (staklenim voalom) koja je napravljena za zvučnu izolaciju i trebalo bi dosta pomoć. Tipa Tervol AP-S ili APG-S Isto tako izbjegavat najjeftinije materijale od staklene vune (Isover RIO, URSA ELF, Classic 040) i slične materijale koji NISU za izolaciju pregradnih zidova.
Old 01.11.2008., 19:39   #7
DJigli
Registrirani korisnik

Registracija: Apr 2006.
zar nije za izolaziju zvuka najbitnija masa, prema ćemu bi najbolji izbor bio baš zid od cigle?
Old 01.11.2008., 20:58   #8
ZEGA
Electronics freak

ZEGA Avatar

http://www.ndaitalia.it/
preporucam ako se ima para...
ZEGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 23:03   #9
arenx
Registrirani korisnik

arenx Avatar

Registracija: Dec 2007.
Tko to prodaje kod nas ?
arenx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 10:27   #10
mazgov
bannaned

mazgov Avatar

Registracija: Dec 2007.
Quote:
DJigli kaže: Pogledaj post
zar nije za izolaziju zvuka najbitnija masa, prema ćemu bi najbolji izbor bio baš zid od cigle?
neće biti , naj bolji izolator je zrak , tj što rijeđi to bolje ili još bolje neki bez zračni prostor , zvuk se brže prenosi kroz vodu , a još bolje kroz kako ti kažeš masu
izolacija je u biti materijal koji naj kvalitetnije zarobljava zrak
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 20:34   #11
lisboa
Registrirani korisnik

lisboa Avatar

Registracija: May 2006.
da ne otvaram novu temu. imam isto pitanje, ali pogotvo me zanima izolacija poda. ali ne udarna, jer je rijec o mom podu, a buka dolazi iz stana od ispod. s time, da nije de facto rijec o buci. vec je zgrada iz 30ih-40ih godina i cujem primjerice kad susjedi ispod slusaju radio ili geldaju tv normalnom jacinom. inace, mislim da je rijec o obicnom betonu, odnosno nije plivajuci pod.
takodjer, bi li od susjeda iznad, tj. buke koja dolazi preko mog stropa pomogla izolacija isover-knauf, ili slicno?
zahvaljujem na odgovorima
Old 15.01.2013., 12:22   #12
BikeyS13
Registrirani korisnik

BikeyS13 Avatar

Registracija: Jan 2013.
Da se i ja javim sa problemom buke susjeda. Htio bi izolirati zidove da bas ne čujem susjedov TV, njihovo hodanje po stanu, kad se gađaju loncima... U zgradi sam koja ima 30-ak godina i izolacija je čak i dobra ali opet buka prodire kroz zidove/strop.
Malo sam se raspitivao i naišao na Green Glue. Dali netko zna nešto o ovom proizvodu? Jel tko kad to postavljao i kakvi su dojmovi? Izgleda mi kao vrlo jednostavno za postaviti a kažu da nije preskupo makar ne znam točne cijene.
BikeyS13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 20:39   #13
oktogon
Registrirani korisnik

Registracija: Mar 2007.
Quote:
BikeyS13 kaže: Pogledaj post
Da se i ja javim sa problemom buke susjeda. Htio bi izolirati zidove da bas ne čujem susjedov TV, njihovo hodanje po stanu, kad se gađaju loncima... U zgradi sam koja ima 30-ak godina i izolacija je čak i dobra ali opet buka prodire kroz zidove/strop.
Malo sam se raspitivao i naišao na Green Glue. Dali netko zna nešto o ovom proizvodu? Jel tko kad to postavljao i kakvi su dojmovi? Izgleda mi kao vrlo jednostavno za postaviti a kažu da nije preskupo makar ne znam točne cijene.
Nekako mi ovo ne ulijeva baš povjerenje. Ispadne kao čarobna stvar. A opet šarafaju ploče.
Izolacija će pojačati se i da se stavi obična knauf ploča na zid lijepljenjem...
Ako je bučni susjed bočno pa ajd...ali zvuk se ne prenosi samo preko zidova...
Problem je ako je bučni susjed ispod....
Old 15.01.2013., 20:55   #14
oktogon
Registrirani korisnik

Quote:
Nekako mi ovo ne ulijeva baš povjerenje. Ispadne kao čarobna stvar. A opet šarafaju ploče.
Izolacija će pojačati se i da se stavi obična knauf ploča na zid lijepljenjem...
Old 16.01.2013., 18:09   #15
kanjar
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2009.
Gyproc Saint-Gobain........ 56 do 58 db
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 11:53   #16
BikeyS13
Registrirani korisnik

BikeyS13 Avatar

Quote:
oktogon kaže: Pogledaj post
Kod mene je problem susjeda do mene, znači bočno.
Koliko sam čitao na stranici Green Glue-a, potreban je razmak od zida do knauf ploče zbog rezoniranja frekvencije u tom prostoru, koja tek onda dolazi do sloja Green Glue-a koji ostalu frekvenciju pretvara u toplinu. Znam da zvuk ne putuje samo kroz taj bočni zid, već dopire u moj stan i preko stropa i poda. Bilo bi idealno sve izolirati ali je pod već malo veći zahvat dok ovo igranje sa knaufom mi nekak nije toliki problem.
Moram priznat da i meni taj Green Glue djeluje čudotvorno, zato me i zanima dali se itko susreo s tim da vidim dal se isplati to stavljati.
BikeyS13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 23:35   #17
pinzgauer
Registrirani korisnik

pinzgauer Avatar

Registracija: Dec 2011.
Quote:
Koliko sam čitao na stranici Green Glue-a, potreban je razmak od zida do knauf ploče zbog rezoniranja frekvencije u tom prostoru, koja tek onda dolazi do sloja Green Glue-a koji ostalu frekvenciju pretvara u toplinu. Znam da zvuk ne putuje samo kroz taj bočni zid, već dopire u moj stan i preko stropa i poda. Bilo bi idealno sve izolirati ali je pod već malo veći zahvat dok ovo igranje sa knaufom mi nekak nije toliki problem.
Moram priznat da i meni taj Green Glue djeluje čudotvorno, zato me i zanima dali se itko susreo s tim da vidim dal se isplati to stavljati.

Green Glue nije čudotvoran.
Ništa nije.
Odradit će posao baš kao i običan Rockwool.
Stvar je samo financija.
Što je jeftinije to uzmeš.

Što se tiče zvučne izolacije tu je uvijek isti problem.
A to je da "posljedica" pokušava riješiti "uzrok".
Želim reći to da bi drastično veći efekt izolacije bio ako bi onaj koji radi buku izolirao svoj zid nego da izolaciju radi onaj koji se želi zaštititi od te buke.

Ali znamo svi da to tako ne ide, oni koji su izvor buke ne mare za druge.
Tako da ako se radi o izolaciji bočnog zida onda bi to išlo ovako.

Ukoliko taj bočni zid nema nikakvu postojeću izolaciju u sebi i sastoji se od jednog betonskog ili ciglenog zida, ti bi trebao postaviti najdeblji Rockwool ili Green Glue direktno na taj zid i to zatvoriti sa najdebljim Knaufom koji možeš podnijeti s obzirom na gubitak prostora.
Kod zvučne izolacije je najbitnija masa.

To bi bila idealna i jedina ispravna varijanta.
Old 18.01.2013., 10:05   #18
oktogon
Registrirani korisnik

Quote:
Možda će sada ispasti kao filozofiranje....ali npr zašto u streljane ne stavljaju kojekave takve kombinacije nego spužvu ?
Nemam tehničke podatke ali kad smo renovirali jednu streljanu stavljala se spužva sa onim izbočinama. Jedan od razloga zbog kojih se renoviralo bili su prigovori susjeda. Kolika je buka bila prije i poslije, ne znam. Ali znam da su radili mjerenja i nakon postave spužve bilo je ok.
Gledao sam usput neke analize i po tome ispadne da je bolje imati npr tri sloja po 3 cm nego jedan od 9 cm. Naravno, ta tri sloja moraju biti dobro posložena da nema lufta.
Prije par godina u jednoj banci su se žalili da im je velika buka tj da se previše čuje iz šalter sale u sobu za vip klijente. Stavili smo na postojeći knauf zid po jednu ploču sa svake strane i bili su zadovoljni. Vrata nismo dirali makar bi se puno postiglo da su vrata tapecirana.

Na temu zvučne i toplinske izolacije ljudi imaju magistarske radove, nije to baš rekla-kazala.
Čak i u najjeftinijoj opciji da se postave samo 2 knauf ploče na zid, bez vune, spužve i podkonstrukcije, da se doslovno stavi neki silikon/ljepilo koji će ih odmaknuti malo od zida te kasnije ih se pričvrsti još tiplama izolacija će se opjačati osjetno.
Old 18.01.2013., 14:28   #19
BikeyS13
Registrirani korisnik

BikeyS13 Avatar

Najveci problem je u prostoru koji bi se izgubio, tako da pokusavam naci neku izolaciju da zauzme sto je moguce manje mjesta. Citao jesam da je masa najbitnija a onda dolazi zracni prostor izmedju zida i knaufa. Moram potraziti podatak koliko je moguce postici izolaciju ako bi se, primjerice, knauf lijepio na zid pomocu elasticnih traka pa onda na to Green Glue smjesa pa opet knauf. Na tome bi izgubio cca. 3 cm-a ako su ploce od 1.5 cm.
@oktogon: Spuzva je OK ali ne znam bas da se to stavlja u kucanstva. Ne znam kako je to za odrzavat/cistit, a s druge strane mislim da je to bolje rjesenje u prostorijama iz koje dopire buka a ne za prostoriju u kojoj se cuje buka, kao sto je napisao pinzgauer.
BikeyS13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 14:32   #20
i_meni_dosadno
The Great Sun Jester

Registracija: Jul 2010.
ili knauf i neka... kamena vuna ili tak nešt

ili bolje jednostavno stiropor i ne komplicirat

za podove ima posebna spužva za to koju je jednostavno stavit

PS masa nema veze s tim, zaustavljamo zvuk a ne metke
Sponsored links
Advertisement