Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2017., 19:58   #921
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nataknut ću te kad se udaš za mene, seks prije braka je grijeh
Jel imaš para?
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 20:07   #922
Quote:
Nataknut ću te kad se udaš za mene, seks prije braka je grijeh
Mislim da se Matangi nebi složila s ovim.

Nego... postoji neki mit kojeg sam pročitao iz Shrimad Bhagavatama da boginja Kali ili Durga na jednoj od Patala-loka (na jednoj od tih patalaloka živi Šiva) svakog muškarca koji bi se previše približio Šivi pretvara u ženu.

Zašto bi ga pretvarala u ženu, samo si bezveze onda stvara konkurenciu, jer onda neki/neke od novopečenih žena mogu poželjeti zauzeti njeno mjesto uz Šivu?
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 20:13   #923
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Lakšmi bi. Zato mu je i podvodim.

Quote:
Nego... postoji neki mit kojeg sam pročitao iz Shrimad Bhagavatama da boginja Kali ili Durga na jednoj od Patala-loka (na jednoj od tih patalaloka živi Šiva) svakog muškarca koji bi se previše približio Šivi pretvara u ženu.

Zašto bi ga pretvarala u ženu, samo si bezveze onda stvara konkurenciu, jer onda neki/neke od novopečenih žena mogu poželjeti zauzeti njeno mjesto uz Šivu?
Zvoni mi poznato, ali koliko se ja sjećam, radilo se o dvojici redovnika od kojih je jedan pretvoren u ženu. Durga nema konkurenciju.
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 16:40   #924
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Jel imaš para?
Nitko nema para jer sve pare pripadaju Bogu

Quote:

Kako misliš Šiva živi? misliš na Vitalu?
Šiva uglavnom dođe razvalit te udvratne planete

A čuj, sve su ti to polubogovska posla, treba obavit kaj imaš na zemlji i otići kući Bogu i ćao đaci
Old 17.02.2017., 17:45   #925
Quote:
Kako misliš Šiva živi?
Pa navodno je još živ, još nije umro. On je jedan od triju Bogova koji su iznad urpavnih božanstava poput Indre, Surye Chandre & Co.

Quote:
misliš na Vitalu?
Upravo na nju mislim. Samo što mi je sinoč bilo lijeno guglat.

Quote:
Šiva uglavnom dođe razvalit te udvratne planete
Pa kad je Uništitelj. Što kažeš, to su sve polubogovska posla. Treba otič odavde Krišni.
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 15:29   #926
Sri Rudram (tko, što, kako, zašto...)?

@Beljki

Sa obzirom na tvoje poznavanje hinduizma da li možeš napisati nešto o Shri Rudram. Pronalazim proturiječne prevode o onme šta Rudram jest - u esencijalnoj formi. Pomalo se gubim u različitim interpretacijama a i moj ENG nije najbolji. Mislim, kužim ENG solidno ali kada bi barem netko sa naših područja mogao malo razlučiti "Shri Rudram".

Ako sam dobro shvatio, to je molitva, koja se u svom retoričkom značenju ne razlikuje puno od molitva abrahamskih religija (daj nam blagost, daj nam ovo-ono...).

Da li je Sri Rudram, samo još jedan pravac, duhovni autoritet ili...?
Horz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 16:49   #927
Nije neki poseban pravac, tekst sa izvorom u Yajuvedi popularan medju Shaivama opcenito - i cijeli i pojedine mantre u njemu.

Ta forma zaziva, nabrajanja epiteta/imena itd je prilicno uobicajena za tekstove posvecene raznim bozanstvima (iako je ovo vrlo rani primjer). Rekao bih cak i univerzalno ljudska forma, nije prerazlicito od nekih katolickih litanija npr.

A interpretacija tih stvari uvijek ima na tone, uglavnom se svode na to da intrpretator svoj filozofsko-teoloski svjetonazor kroz njih nastoji progurati. Buduci preferiram objektivniji povijesni realizam u tim stvarima rekao bih da se izvorno radilo samo o dislovno napisanom - cmarenje Bogu(bozanstvu) za ovu ili onu korist.
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:55.