Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje
Korisničko ime
Lozinka

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2008., 08:59   #1
TommyZG
Helpdesk

TommyZG Avatar

Registracija: Feb 2006.
Gradnja garaže po novom zakonu - dozvola?

Helou.

1. Koju proceduru je potrebno proći za gradnju garaže odvojene od kuće po novom zakonu?

2. Ulazi li BRP garaže u BRP kuće koja je na istoj parceli?

3. Treba li tražiti priključke (ne trebaju mi, povući ću struju sa svoje kuće)?

Koliko sam uspio shvatiti garaža se sada smatra zgradom, jednako kao i kuća. Iz zakona o gradnji:

"47. Zgrada je zatvorena i/ili natkrivena građevina namijenjena boravku ljudi, odnosno smještaju životinja, biljaka i stvari. " Strašno, šupa za alat, plastenik i kućica za psa su zgrade.

Referenti rade po par sati tjedno, a na telefon se ne javljaju. Ima li netko iskustava sa gradnjom garaže u zadnje vrijeme? Htio bih da sve bude po zakonu jer imam problematične susjede. 75% kuće im je bez dozvola, garaža također, dijelom sagrađeno i na mom zemljištu (prije 25 godina uz usmeno odobrenje) i sad im je proradila zavist jer smo sagradili novu kuću, sve po papirima, pa prijete da nikad nećemo sagraditi garažu. Shoot.
TommyZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 13:55   #2
I.G.
Registrirani korisnik

Registracija: Apr 2007.
Prijatelju, oni tebi prijete, a njihovo je bez dozvole.....Samo im reci da je najjeftinije rušenje 1 000 000 kuna, bez kazni i inih stvari, osim ako će si samo rušit bespravno....
Čovječe moj, ja više stvarno nemam živaca za takve ljude......Da sam na tvom mjestu, zagorčao bi im život da ostanu s gaćama na štapu..........

Quote:
TommyZG kaže: Pogledaj post
Helou.

1. Koju proceduru je potrebno proći za gradnju garaže odvojene od kuće po novom zakonu?

2. Ulazi li BRP garaže u BRP kuće koja je na istoj parceli?

3. Treba li tražiti priključke (ne trebaju mi, povući ću struju sa svoje kuće)?

Koliko sam uspio shvatiti garaža se sada smatra zgradom, jednako kao i kuća. Iz zakona o gradnji:

"47. Zgrada je zatvorena i/ili natkrivena građevina namijenjena boravku ljudi, odnosno smještaju životinja, biljaka i stvari. " Strašno, šupa za alat, plastenik i kućica za psa su zgrade.

Referenti rade po par sati tjedno, a na telefon se ne javljaju. Ima li netko iskustava sa gradnjom garaže u zadnje vrijeme? Htio bih da sve bude po zakonu jer imam problematične susjede. 75% kuće im je bez dozvola, garaža također, dijelom sagrađeno i na mom zemljištu (prije 25 godina uz usmeno odobrenje) i sad im je proradila zavist jer smo sagradili novu kuću, sve po papirima, pa prijete da nikad nećemo sagraditi garažu. Shoot.
I.G. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 21:38   #3
McGrubi
Registrirani korisnik

McGrubi Avatar

Registracija: Feb 2007.
za pomoćne građevine do 50m2 vijedi dio starog zakona o gradnji a to je da ti treba Lokacijska dozvola
Idejni projekt za tu lokacijsku dozvolu će sadržavati projekt konstrukcija tj. statiku

ukoliko ne staviš umivaonik ili wc u garažu ne treba ti dodatan vodomjer (ovo je tumačenje Vodovoda iz šibenika)

garaža je pomoćna građevina
njena površina ulazi u izgrađenost parcele (zbraja se sa m2 kuće)
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2008., 08:18   #4
TommyZG
Helpdesk

TommyZG Avatar

Registracija: Feb 2006.
2McGrubi> Vidim da se razlikuje od opcine do opcine. Poslao sam frenda do referenta opcine Tresnjevka, a ona kaze da su se donosenjem novog zakona ukinuli svi stari pravilnici, pa tako i onaj o jednostavnim gradjevinama. Ukratko, sad se bez dozvole za gradnju moze napraviti samo bazen do ? m3, septicka jama, spremnik goriva, stepenice i staza do kuce. Ako nekome treba:

Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima i njegova dopuna od prije mjesec dana.

Pa da si sam odgovorim, treba dozvola kao i za kucu od 399 m2. Nije problem ni projekt, ni statika, to bi radio i tako i onako radi vlastite sigurnosti, ali za garazu od 50 m2 visine 4 m se placa komunalni doprinos 200m3, kao i za kucu od 80 m2 sa visinom stropa 2,5m. Ako nisu ukinuli koeficijente, onda je manje, ali mislim da su ih ukinuli. Ne planiram uzimati novi vodomjer za garazu, predvidio sam ju prilikom projektiranja kuce pa na mjestu buduce garaze postoji izljev u kanalizaciju i cijev za dovod vode, prikljuceni na moj vodomjer.

2I.G.> Nije tako jednostavno, glava te obitelji ima terminalnu bolest u zadnjem stadiju i neprijavljeni pistolj. Ubojita kombinacija, doslovno. Policija je intervenirala 20tak puta kod njih i nikad nikome nista, naravno (nijednom ih nismo mi zvali jer smo tada stanovali puno dalje, na parceli do, pa nas nije bilo briga).
TommyZG is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja