Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2005., 15:42   #1
Upala jajnika

jedno pitanjce za one koje imaju iskustva:

bila neki dan kod ginekologa i kaze upala jajnika. mirovati par dana i doza antibiotika.

toliko me boljelo i jedva sam cekala da odem u krevet da su mi kasnije neka pitanja pala na pamet:
1. zar me nije trebao poslati na ultrazvuk?
2. kako uopce dobijes upalu jajnika?
3. cisto je dovoljno par dana lezanja i tablete i prestaje nesto sto te boljelo 15-ak dana?

i uzasno me ljuti sto su me htjeli naruciti tek za 3 tjedna na pregled jer nema mjesta. tek kad sam nekako uvjerila sestru da bi ja stvarno TREBALA hitno kod doktora onda je nasla sutra slobodan termin!!!
may@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2005., 15:58   #2
imash neozbiljnog ginekologa.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2005., 16:16   #3
ako imas novaca za privatni pregled odi u polikliniku harni ili kod nekog drugog, saznat ces sve i neces cekat
Hana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2005., 23:10   #4
ako nemaš novaca, odi natrag kod svog ginekologa i reci da se ne mičeš dok ti ne naprave sve što treba napravit. ne znam što je to, al ono..
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2005., 00:36   #5
zasto na ultrazvuk, valjda je osjetio palpacijom da je upaljen/povecan

moze biti da ce prestati

meni je preslo u kronicnu upalu,
vjeruj mi stalno ga osjecam,
narocito prije menstruacije

vjerojatno si se prehladila,
otud upala jajnika s obzirom na hladnoce ovih dana

imas forum na poliklinici harni, logaj se i upitaj, u roku 24 sata ces vjerojatno dobiti odgovor
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2005., 14:42   #6
Hvala na odgovoru.

Quote:
chani kaže:
zasto na ultrazvuk, valjda je osjetio palpacijom da je upaljen/povecan

moze biti da ce prestati

meni je preslo u kronicnu upalu,
vjeruj mi stalno ga osjecam,
narocito prije menstruacije

vjerojatno si se prehladila,
otud upala jajnika s obzirom na hladnoce ovih dana

imas forum na poliklinici harni, logaj se i upitaj, u roku 24 sata ces vjerojatno dobiti odgovor
Bila tamo i vidim da vec dulje na 90% postavljenih pitanja nema odgovora, ali pokusat cu.
may@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2005., 15:19   #7
oblozi od listova mladog kupusa znaju pomoci
ne znam tocno cijeli ritual, to mi je mama stavljala, pitat cu je popodne
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2005., 16:54   #8
pomazu i oblozi rakije ili bijelog vina. U pocetku hladi ali poslije smiri i izvuce bol. Cini se glupo ali funkcionira. Naravno pomaze na kratke staze zato ti lijepo promijeni ginekologa i nadji si nekog ozbiljnog.
sabrina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 11:42   #9
Quote:
sabrina kaže:
pomazu i oblozi rakije ili bijelog vina.
eeee, sad si me podsjetila...tako je meni moj deda lijecio bolove u trbuhu kad sam bila mala. mislim oblozima od rakije.
may@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 16:24   #10
a zasad ucini tocno to sto ti je aljkavi ginekolog reko, popi antibiotike, CIJLU TURU (nemoj slucajno prestat cim te prestane boljet), i miruj. ako ti se pogorsa ili prosiri mozes upast u ozbiljno stanje. a upalu nije problem dobit, kak veli chani, moze bit da je hladnoca. naime kao i oko svakog drugog organa i oko jajnika imas gomilu antitijela i ostalih medijatora koji stite od upale, koji ne dozvoljavaju bakterijama i ostalim sranjima da ih napadnu. ali ako sjednes na hladno, nagla razlika temperature ih natjera da se malo pomaknu, bakterijice pronadju prolaz i napadaju...
tepsija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 19:36   #11
Uzroci
Glavni uzroci upalnih bolesti zdjelice su spolno prenosive bolesti koje su najčešće u mlađoj, spolno aktivnoj populaciji, uz više spolnih partnera. Spolno prenosive bolesti su, nažalost, najčešće bez simptoma ili s tako blagim simptomima da im osoba ne pridaje važnost pa se teško otkrivaju.
Čimbenike rizika možemo ovako sumirati:
- nezaštićeni seksualni odnos
- višestruki spolni partneri
- visoko rizično seksualno ponašanje
- imunosupresija (poremećaj imuniteta)
- instrumentalni pregledi genitalnog trakta (endometrijska biopsija, �)
- unutarmaternični kontracepcijski uložak (spirala)
housecafe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 19:39   #12
Liječenje
Hospitalizacija nije potrebna ako je pacijentica:
1. hemodinamski stabilna (ne krvari)
2. dovoljno odgovorna da ustraje na liječenju i dolazi na kontrole
3. imunokompetentna (imunološki sustav uredno funkcionira)
4. nije trudna
5. nema tuboovarijski apsces

Liječenje u bolnici je potrebno ako je bolesnica:
1. već liječena izvanbolnički, ali liječenje nije bilo uspješno
2. trudna
3. zaražena HIV-om
4. ako se razvio tuboovarijski apsces
5. ako nije moguće liječenje tabletama koje se uzimaju na usta zbog jake mučnine i povraćanja

Liječenje lijekovima ima svrhu smanjiti pobolijevanje, spriječiti nastanak komplikacija i iskorijeniti infekciju. Za liječenje se koriste antibiotici. Antimikrobna terapija treba pokriti sve vjerojatne uzročnike bolesti. Na gonokoknu infekciju najbolje djeluju cefalosporini treće generacije kao što su ceftriakson, cefuroksim i cefiksim te lijekovi kao što su ciprofloksacin i ofloksacin. Na klamidijsku infekciju dobro djeluju azitromicin, doksiciklin, ofloksacin i eritromicin. Na mikoplazme povoljno djeluju tetraciklini. Anaerobne bakterije liječe se klindamicinom, metronidazolom, imipenemom, pojedinim cefalosporinima treće generacije, kao i amoksicilinom klavulanske kiseline.
Za ambulantne bolesnice liječenje može započeti kombinacijom ofloksacina i metronidazola te po povlačenju glavnih simptoma nastaviti liječenje doksicklinom još dva tjedna. Posebo je važno dobro liječiti klamidijsku infekciju jer zbog nedostatka simptoma i uvjerenja kako su izliječene pacijentice često ne provode terapiju do kraja. Tada je infekcija samo potisnuta te i dalje razara ženski spolni sustav što može dovesti do neplodnosti i izvanmaternične trudnoće.
housecafe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 02:25   #13
Upala jajovoda/jajnika - iskustva?

U 9mj prošle godine sam imala upalu jajovoda, jajnici bili 3cm u promjeru na ultrazvuku, skoro završila u bolnici nakon tjedna dana najgorih bolova u životu, prošlo s antibioticima.

Od tada mi se menstruacija normalizirala, ali nisam ona stara... debljam se na trbuhu, grudi su mi za broj manje, kad ovuliram uvijek me bole jajnici, PMS mi traje od ovulacije do menstruacije i libido mi je pao...

Brine me to sve skupa, ginekologica me ne shvaća ozbiljno, ima li netko iskustva s time ?? Hvala...
pametna_curica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 10:31   #14
A da odeš i do nekog drugog giekologa,potražiš drugo mišljenje...žao mi je što ti je tako mada i meni pms traje od ovulacije, ali heeej,bar imam ovulaciju gledaj to nekad tako...libido je možda manji zbog pretrpljenih bolova,vjerovatno će se vratiti,ali kad se ti malo psihički opustiš debljanje na trbuhu može biti radi određene hrane koju jedeš,godine,inaktivnost i tek krenulo taloženje...ali da si sve primjetila baš u tom periodu...
Probaj se opustiti,možda krene na bolje...i potraži i drugo mišljenje

amis is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 12:08   #15
meni to zvuci kao PCOS i kao da ti fali zenskih hormona. ja bih ti kao laik dala neke klasicne anti-bebi pilule u malim dozama.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 13:26   #16
Bila sam na ultrazvuku dosta puta do sad, i nitko nije sumnjao ikad na policistične jajnike. Otići ću po drugo mišljenje, jer ovo zaista ne valja.. to nisam ja
pametna_curica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2008., 14:14   #17
Upala jajnika / jajovoda / maternice

Jutros rano me probudila bol u donjem lijevom dijelu maternice malo iznad prema jajniku. Inače imam bolne menstruacije prva dana, ali bol je uvijek raspostranjena po čitavom donjem dijelu.Sada sam ostala iznenađena jer mi je menstruacija jučer završila i boli me izrazito samo lijeva strana.Konstantno osjećam malu bol, a svako malo osjećam jaču bol u nekoliko intervala. Jutros sam odma popila ketonal, ali je samo nakratko pomogao.Upravo se spremam u ginekologice, jedino me strah da me neće primit jer ne prima bez najave.IMA LI ITKO ISKUSTVA S OVIM O ČEMU SAM NAPISALA?HVALA UNAPRIJED!
fedora is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2008., 18:44   #18
Quote:
fedora kaže: Pogledaj post
Jutros rano me probudila bol u donjem lijevom dijelu maternice malo iznad prema jajniku. Inače imam bolne menstruacije prva dana, ali bol je uvijek raspostranjena po čitavom donjem dijelu.Sada sam ostala iznenađena jer mi je menstruacija jučer završila i boli me izrazito samo lijeva strana.Konstantno osjećam malu bol, a svako malo osjećam jaču bol u nekoliko intervala. Jutros sam odma popila ketonal, ali je samo nakratko pomogao.Upravo se spremam u ginekologice, jedino me strah da me neće primit jer ne prima bez najave.IMA LI ITKO ISKUSTVA S OVIM O ČEMU SAM NAPISALA?HVALA UNAPRIJED!
Je li te primila? Imaš li neke ciste, jer bih ja posumnjala na cistu, endometriozu...a možda je samo jaka jaka upala...
Nadam se da nisu ciste u pitanju
amis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2008., 00:36   #19
kako misliš da te boli jedan dio maternice,jesi sigurna da nije neš drugo? koji dio trbuha te točno boli,i kako boli, širi li se bol?
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2008., 12:18   #20
mozda je jajnik, jer kako maternica moze boljeti jedino u lijevom dijelu?

a da nije slijepo crijevo?
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:17.