Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2017., 02:38   #661
Molim vas pomozite mi.
Htio bih pročitati neka Sokratova, Platonova, Aristotelova i Ciceronova djela.Ne mogu se odlučiti koja, a također nikad do sad nisam čitao filozofska djela pa bi prema tome htio da to djelo prije bude razumljivo ali i kvalitetno.
LoneWolf17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 15:40   #662
Platon, Obrana Sokratova
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 12:42   #663
Dali netko ima pdf verziju, Peter Kunzmann, Franz-Peter Burkard, Franz Wiedmann - Atlas filozofije
SweeX is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 11:21   #664
Zna li tko odakle meni ovo boldano?

Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Slavna je i Platonova priča o tome kako se neka služavka smijala Thalesu kad je pao u bunar dok je gledao zvijezde. Kao, komičan tip, htio bi vidjeti zvijezde a ne vidi što je pred njim.

Ono što mi današnji uglavnom ne znamo u vezi s tom pričom, a Platonovi su čitatelji naravno znali, je to da su ondašnji astronomi namjerno ulazili u bunare da bi bolje vidjeli zvijezde koje promatraju (da eliminiraju svjetlost sa strane). Tako da je Platonovim čitateljima bilo jasno tko je tu smiješan.

Neko istraživanje može biti usmjereno ka istini bez da ima u vidu praktične potrebe služavki. To ga ne čini bezvrijednim. (Obećajem jedan navod od Hegela, kad stignem do knjižnice).
Naime, ja sam mislio da sam to pročitao kod Guthrieja, ali sad pretražujem i čini se da toga nema tamo. A htio sam staviti to na blog, budući da se ta priča stalno ponavlja bez ovoga pojašnjenja. Je li itko to pročitao igdje, osim mene?

Zadnje uređivanje nitko drugi : Danas at 11:32.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:03.