Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2008., 11:45   #1
Potraga za Svetim Gralom

Posljednje vrijeme sam dosta provela u istrazivanju i prikupljanju korisnih informacija o davno isceznulim drevnim Katarima. S obzirom da me fasciniraju kao ranokrscanski red, mozda netko ovdje ima koju pametnu da napise. Naime, susrela sam se sa dosta skarta u vezi ove teme tako da sam u jednu ruku dosta razocarana... Neke se stvari nađu na jako cudnim mjestima, pa tako i ja zavrsim ovdje U nadi da ce netko imati sto za reci a meni ce mnogo toga razjasniti
__________________
Aislyn_ri
Aislyn_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 12:13   #2
Quote:
Aislyn_ri kaže: Pogledaj post
Posljednje vrijeme sam dosta provela u istrazivanju i prikupljanju korisnih informacija o davno isceznulim drevnim Katarima. S obzirom da me fasciniraju kao ranokrscanski red, mozda netko ovdje ima koju pametnu da napise. Naime, susrela sam se sa dosta skarta u vezi ove teme tako da sam u jednu ruku dosta razocarana... Neke se stvari nađu na jako cudnim mjestima, pa tako i ja zavrsim ovdje U nadi da ce netko imati sto za reci a meni ce mnogo toga razjasniti
Telema!

Možeš li reći malo opširnije što te to točno zanima u vezi Katara, te do kojih si to spoznaja došla, kako onih koje su zadovoljile, tako i onih koje su te razočarale...

Agape!
LJUBAWOLJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 12:51   #3
Drago mi je da se nasao netko tko je vjerujem isto zadivljen ovim redom jer uistinu je tesko naci osobu koju ovo podrucje zanima barem sto se tice moje okoline Znam da ih je katolicka crkva u krizarskim ratovima koji su hujali Evropom nastojala skroz unistiti, a koliko su u toj nakani uspjeli.....hmmm. Vjerujem da u nekim djelovima danasnje Francuske postoje (kazem vjerujem) slicni istomisljenici negdasnjih katara. Znam da se nisu slagali sa ucenjima ondasnjeg krscanskog svijeta, te da su isto tako Krista dozivljavali kao Velikog Ucitelja, koji je dosao poduciti one koji su znali prepoznati Istinu, a ne kao Otkupitelja grijeha svijeta. Isto tako da su priznavali samo jedan sakrament imenom CONSOLAMENTUM - koji je sadrzavao unutar sebe nesto nalik na inicijaciju kao sto je kod krscana sakrament krstenja, potvrde i pricesti - u jednom. Ali neke dublje informacije.....jako mi je tesko naci ih. Sve je nekako uopceno - a to mi je ono......
__________________
Aislyn_ri
Aislyn_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 18:11   #4
Quote:
Aislyn_ri kaže: Pogledaj post
Drago mi je da se nasao netko tko je vjerujem isto zadivljen ovim redom jer uistinu je tesko naci osobu koju ovo podrucje zanima barem sto se tice moje okoline Znam da ih je katolicka crkva u krizarskim ratovima koji su hujali Evropom nastojala skroz unistiti, a koliko su u toj nakani uspjeli.....hmmm. Vjerujem da u nekim djelovima danasnje Francuske postoje (kazem vjerujem) slicni istomisljenici negdasnjih katara. Znam da se nisu slagali sa ucenjima ondasnjeg krscanskog svijeta, te da su isto tako Krista dozivljavali kao Velikog Ucitelja, koji je dosao poduciti one koji su znali prepoznati Istinu, a ne kao Otkupitelja grijeha svijeta. Isto tako da su priznavali samo jedan sakrament imenom CONSOLAMENTUM - koji je sadrzavao unutar sebe nesto nalik na inicijaciju kao sto je kod krscana sakrament krstenja, potvrde i pricesti - u jednom. Ali neke dublje informacije.....jako mi je tesko naci ih. Sve je nekako uopceno - a to mi je ono......
Telema Lavice!

Pa, stvari stoje otprilike ovako.

Postoji priča da je "Sveta Stolica" poslala "Templare" da pokolju Katare, što je bezočna laž.
To sasvim sigurno nisu bili Templari, već plaćenici obučeni u odore njihovog Reda koje je poslao Vatikan.

Razlozi tome su sljedeći:

Katari, kao ni Templari, nisu priznavali duhovni autoritet Svete Stolice.
Katari su to iskazivali javno, Templari su to prakticirali tajno.

Vatikan je u to vrijeme već u potpunosti napustio originalno učenje koje je u Evropi toga vremena bilo poznato pod učenjem Isusa,Magdalene&12 apostola, i skrivalo se pod maskom Alkemije.

Zapisi sa Mrtvog Mora kao i oni iz Knjižnice Nag Hamadi u sebi su sačuvali nešto od srži tog učenja.

To je bilo učenje i praksa Starih Gnostika koju su Evropu donjeli Templari na svojem povratku iz Svetih Ratova.

Katari su posjedovali tajne tog učenja prije Templara, kako su došli u njegov posjed još uvijek je misterija.

Možda ga je netko od članova te zatvorene zajednice donio sa svojih putovanja po Istoku, no kako bilo da bilo, u trenutku pojave Templara Katari su već bili Drevna Zajednica.

Učenje se temeljilo na dualnosti duha&materije, svijetlosti&tame, muškog&ženskog, Sunca&Mjeseca; no dok je Vatikan inzistirao na njihovoj suprotstavljenosti, proglašavajući jedno "dobrim" a drugo "zlim", pridajući jedno "Bogu" a drugo "Đavlu"; Katari (kao i Templari) vidjeli su izlaz u ujedinjenju suprotnosti i postignuću ravnoteže.

I jedni i drugi su uživali veliki ugled u narodu, jer su iskreno nudili svoju svijetlost svima koji su je bili voljni primiti; dok je zvanična svjetovna&duhovna vlast svjesno držala puk u tami kako bi lakše vladala.

Plan je bio jednostavan.

Uništiti Katare, optužiti Templare za taj čin, i na kraju zatrti i Templare.
Sve je to uspješno i učinkovito izvedeno; no legenda je preživjela a učenje nije izgubljeno.

To učenje i danas živi, u ponešto revidiranom obliku nastalog zbog neophodnosti usklađivanja sa Novim Dobom, unutar Gnostičke Katoličke Crkve, kao i unutar Reda Ordo Templi Orientis (O.T.O. - Red Hrama Istoka).

Taj Red kao i Crkva prisutni su i aktivni u Hrvatskoj, središnjica im je u Zagrebu, možeš ih pronaći na web stranicama, tamo imaš kontakt adrese i putem njih doći do svih informacija koje te zanimaju.

To učenje je očuvano i u drugim Redovima i Crkvama, u manje-više sličnom obliku.
Po intuiciji odaberi onu za koju osjećaš da je tebi najbliža.

O Katarima nemam ništa, no mogu ti dati ponešto o povijesti Templara:
LJUBAWOLJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 18:13   #5
KRATKA POVIJEST ZAPADNE MAGIKE

Postoje mnogi koji inzistiraju na procjeni različitih magičkih praksi i filozofija po njihovoj drevnosti, starosti ili porijeklu. Stoga je kratka povijest Zapadne Seksualne Magike, koja je bila prakticirana od strane visokih inicijata za znani period od 1000 godina do današnjeg dana, krajnje preporučljiva.
Postoje oni koji se tvrdo drže stava da sav Okultizam i Magika potječu sa Dalekog Istoka. Iako to zaista može biti istina koja potječe iz nezabilježene prošlosti; činjenica je da su zadnjih nekoliko stoljeća postojale esencijalne (suštinske) razlike između Istoka i Zapada.
Da ponovim još jednom, postoje oni koji se tvrdo drže stava da nema ničega u Zapadnoj Magici što već ne postoji u Istočnoj Magici. Njihovi argumenti su dovoljno mudri, no postoji jedna slaba točka – oni nisu dovoljno upoznati sa Zapadnom Magikom kako bi znali za njezine suštinske različitosti.
Rizično je u dokumentiranoj povijesti Magike u Europi vraćati se u prošlost dalje od Srednjeg Doba; stoga ćemo promatrati period od 400 godina n.e. do 1541 godine n.e. Ranije vrijeme je ono koje se naziva Tamno Doba. Tokom tog perioda tame Europa je u ogromnoj mjeri izgubila veći dio svoje kulture; tako da ju je, ako se smijemo tako izraziti, ponovo na noge uspravio tek uticaj Semita (Arapa&Jevreja).
Zbog pogodnosti i jasnoće taj novi preporod i uskrsnuće Europe datiramo u vrijeme Križara; ili preciznije rečeno u vremenski period koji traje od 11-og do 14-og stoljeća.
Među različitim viteškim redovima Križara koji su postojali u to vrijeme; nama je jedino zanimljiv Red Vitezova Templara, koji je uspostavljen u Jeruzalemu 1118 godine; sa ciljem da štiti hodočasnike na njihovom putu u Svetu Grobnicu.
U suprotnosti sa sveopćim mišljenjem, jedino vrijeme totalnog i trajnog rata u vrijeme Križarskih Svetih Ratova je bilo u vrijeme Sirijskog Sultana Saladina (1174 – 1193), koji se je odlučno borio protiv Križara.
Čak i u njegovo vrijeme postojali su periodi primirja sa jednim redom Križara, koji se je pokazao više civiliziran od ostalih, sa Redom Vitezova Templara.
Tokom vremena trajanja jednog od takvih primirja, Vitezovi Templari su se pobratimili sa neprijateljima Arapima. To je dovelo do toga da su, u to vrijeme, mnogi od Templara višeg ranga bili inicirani u tada vrlo tajni Arapski Red Sufija.
Na taj način su oni postali inicirani članovi svetišta Seksualne Magike. To obilježava početak nastanka istinske Zapadne Seksualne Magike. Sve od vremena križara Templara pa do današnjih dana, tajne koje su Templari primili od Sufija čuvane su neoskrnavljenima; čak i za vrijeme crkvene inkvizicije i državnih progona koji su doveli Templare do granica cjelovitog i temeljitog istrebljenja.
Sveta Rimska Kršćanska Crkva je pokrenula nekršćanski rat protiv Arapa iz Jeruzalema, osim ukoliko se ne smatra kršćanskim postupak u kojem su, za vrijeme Prvog Križarskog Pohoda, u Petak, 15-og Srpnja 1099 godine; Križari u Jeruzalemu masakrirali 30 000 Muslimana prije nego što je žeđ za krvlju bila uspješno zadovoljena.
Izgledalo je neophodno prisjetiti se svih tih neprijatnih događaja iz prošlosti, kako bi se precizno pojasnili pojedini incidenti između Crkve i jednog od križarskih redova, Reda Vitezova Templara.
Poslje Križarskih Ratova, Križari u Francuskoj postaju najbogatija i najmoćnija internacionalna bankovna ustanova Srednjeg Doba, ali njihova sudbina je bila zapečaćena. Uzrok tome je bio taj što je francuski kralj Phillipe le Bef (Filip Ljepi) bio željan njihovog bogatstva. Papu (Clemente) Klementa bilo je lako uvjeriti da surađuje u kreiranju optužbe protiv Templara za herezu, svetogrđe, bogohuljenje i seksualnu perverziju. U Petak 13-og listopada 1307 godine, Kralj Filip je izdao naredbe za uhićenje svih poznatih Templara. Nakon uhićenja bili su predani Inkvizitorima Svete Rimske Apostolske Katoličke Crkve, na ispitivanje Velikom Inkvizitoru Generalu Francuske.
Svatko tko zna barem nešto o metodama djelovanja tadašnje Inkvizicije, sigurno neće biti iznenađen kada sada ovdje pročita da je uskoro nakon početka ispitivanja 15 000 Templara bilo mučeno bez milosti, izgladnjivano do smrti ili spaljeno na lomači.
Veliki Majstor (Jaques de Molay) Žak de Molaj bio je jedan od nekoliko tisuća Templara koji su imali najmilostiviji tretman – spaljivanje na lomači. Sada dolazi ono što ja nazivam dobrim primjerom za 'odštetu koja zlata vrijedi': de Molaj je na lomači rekao – ' Vas dvojicu pozivam pred Božji Sud.' Unutar vremena od jednog mjeseca, Papa Klement u mukama je umro od strašne bolesti Lupusa. Unutar vremena od 8 mjeseci Kralj Filip poginuo je u lovačkoj nesreći.
Ovi događaji vjerojatno su bili ogroman i neiscrpan izvor nadahnuća preostaloj nekolicini Vitezova Templara, koji su prešli u ilegalu i nastavili sa svojim djelovanjem u tajnosti.
Iako su svojim metodama mučenja Inkvizitori uspjeli navesti neke od Templara da im odaju Tajne Seksualne Magike Sufija; Inkvizitori u njima nisu mogli vidjeti ništa drugo osim 'seksualnih perverzija'. Sve do današnjeg dana stav ljudi po tom pitanju nije se previše promjenio.
Iako su ciljevi i prakse Seksualne Magike, u usporedbi sa uobičajenim seksualnim odnosima, daleko više idelistični i duhovno nadahnutiji; nije neuobičajeno da ograničeni umovi uzvikuju – 'Seksualna Magika! Ta nemoralna seksualna perverzija!'
Tajni rituali Sufija nisu umrli sa nestankom Templara. Neprestano su se izvodili i prenosili sa koljena na koljeno, iz generacije u generaciju; od strane naizgled nepovezanih pojedinaca. Taj lanac povezanosti uočljivo je zabilježen u djelima takvih izoliranih pojedinaca kao što su Levi, Papus, Franz Hartmann, Hargrave Jennings, Edward Kelley, Thomas Vaughn kao i drugih, koji su svojim pisanjem razotkrili da su bili čuvari tajni; iako ih nikada nisu svojim pisanjem jasno objelodanili.
(Bila je jedna žena, Ida Craddock, koja je zaista odala par tajni u rukopisu koji je kružio u privatnom krugu. Zbog toga je bila nemilosrdno proganjana od strane svojih suradnika i prijatelja.)
Prvi zapis o bilo kakvoj organiziranoj grupi javlja se tek početkom prošlog stoljeća.
Spominje se nepoznato društvo u Austriji i Njemačkoj, koje je kasnije preneseno u Englesku pod imenom O.'.T.'.O.'., Red Orijentalnih Templara, kojem je na čelu bio Aleister Crowley; koji je kasnije prenesen u Red G.'.B.'.G.'., Veliko Božje Bratstvo, 1932 godine, koji je zatvorio svoja vrata za sva vremena 1937 godine.
Tajni radovi(učenja) Sufija također su stigla u Europu i drugim putem kroz Alkemiju (koja dolazi od arapske riječi Al-kimiya), koja originalno potječe iz Arabije ali je stigla na Europsko tlo kroz pisana djela Švicarskog filozofa, fizičara i alkemičara Paracelsusa (1493 – 1541).
Postoji četiri vrste alkemijskih pisanih djela:
- medicinska
- kemijski i metalurški eksperimenti
- mistična filozofija
- zamaskirana Seksualna Magika
U pisanim djelima alkemičara postoje brojni šifrirani tekstovi o Seksualnoj Magici; ali pojedinac mora biti dobro upoznat sa materijom kako bi mogao dešifrirati takve tekstove.
Utvrđeno je da se mnogi od izraza koji su upotrebljeni u takvim šifriranim tekstovima jedinstveno vrijedni za upotrebu, stoga je na kraju ovog priručnika dana lista ključnih riječi koje su se koristile u alkemijskim tekstovima.
Zapravo su ove riječi originalno bile ekskluzivni ključevi Seksualne Magike koje su pisci ubacivali u metalurške i kemijske formate Alkemije.
Ovim smo sumirali vjerodostojnu povijest Zapadne Seksualne Magike koja ne dolazi sa Dalekog Istoka nego iz Arabije; i koja je osobito i jedinstveno Zapadna; kako po svojoj religijskoj filozofiji, tako i po svojim djelima.
Agape Zmajice!
LJUBAWOLJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 16:27   #6
Puno ti hvala na tvojim nekim smjernicama koje ce mi uvelike pomoci, ali kao sto i ti vec znas i vidis, i koliko si se vjerujem susretao, o njima je prilicno tesko naci neke korisne informacije. Pa nije mi jasna samo jedna stvar, da li je moguce da i nakon toliko stotina godina te informacije predstavljaju izvjesnu "opasnost" pojedincima kada bi ugledale svjetlost dana?! Ili je sve to mozda dio Jednog Velikog Plana. Doduse, ima i onoga da sve ide u svoje vrijeme i da ljudi jednostavno nisu jos spremni za onu pravu Istinu?! No uzdajuci se u svoju intuiciju, nadu vjeru i ustrajnost i pomalo na zdrav razum nece biti toliko vjerujem tesko doci do malo dubljih stvari. Ma znas, pogledala sam stranice koje si mi preporucio, ali ne znam ne osjetim ono neko "zracenje" ili je mene tesko zadovoljiti?! Po tom pitanju. Nekako mi vuku na rosenkreutzere a jedno sam vrijeme bila malo povezanija s njima - isto u nadi da cu naci ono za cim tragam. No, kako to vec obicno biva, treba malo vise vremena da bi covjek tek malo dublje zagrebao da dođe do "necega". Tako da sam se malo razocarala.... No, TKO KUCA OTVORIT CE MU SE, zar ne?!
__________________
Aislyn_ri
Aislyn_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 07:16   #7
Quote:
Aislyn_ri kaže: Pogledaj post
Puno ti hvala na tvojim nekim smjernicama koje ce mi uvelike pomoci, ali kao sto i ti vec znas i vidis, i koliko si se vjerujem susretao, o njima je prilicno tesko naci neke korisne informacije. Pa nije mi jasna samo jedna stvar, da li je moguce da i nakon toliko stotina godina te informacije predstavljaju izvjesnu "opasnost" pojedincima kada bi ugledale svjetlost dana?! Ili je sve to mozda dio Jednog Velikog Plana. Doduse, ima i onoga da sve ide u svoje vrijeme i da ljudi jednostavno nisu jos spremni za onu pravu Istinu?! No uzdajuci se u svoju intuiciju, nadu vjeru i ustrajnost i pomalo na zdrav razum nece biti toliko vjerujem tesko doci do malo dubljih stvari. Ma znas, pogledala sam stranice koje si mi preporucio, ali ne znam ne osjetim ono neko "zracenje" ili je mene tesko zadovoljiti?! Po tom pitanju. Nekako mi vuku na rosenkreutzere a jedno sam vrijeme bila malo povezanija s njima - isto u nadi da cu naci ono za cim tragam. No, kako to vec obicno biva, treba malo vise vremena da bi covjek tek malo dublje zagrebao da dođe do "necega". Tako da sam se malo razocarala.... No, TKO KUCA OTVORIT CE MU SE, zar ne?!
Telema Lavice!

U svakom slučaju, uvijek se pouzdaj u svoju intuiciju, ona je najvrijednija zvijezda vodilja koju imaš.
Koliko sam shvatio, neodlučna si po pitanju izbora svog duhovnog puta, privukli su te Katari, no odgovori do kojih si došla nisu te zadovoljili; unutarnji osjećaj ti je rekao „nije to-to“.

Ja ti mogu navesti moja iskustva koračanja duhovnim putem, a ti iz toga izvuci ono što prepoznaš „korisnim&poučnim“ za sebe i svoj put.

Moja iskustva su sljedeća:

1. Nema duhovnog samorazvoja bez svakodnevne primjene duhovnih praksi ( odabireš one kojima te privuče tvoja intuicija, ili one koje stvori tvoj genije).
2. Brže&lakše ćeš napredovati ako se priključiš nekoj duhovnoj školi koja nudi poduku putem inicijacija i već isprobanih tehnika.
3. Ako te tvoja intucija ne privuče niti jednoj duhovnoj tradiciji, onda je bolje ostati samouk nego napredovati po maksimi „bolje išta nego ništa“.
4. Sve duhovne škole, ako sa pravom nose to ime, imaju za cilj razviti tvoju intuiciju do stupnja majstorstva; kada si to postigla, više ti nije potrebna pomoć nijedne duhovne tradicije, dalje napreduješ sama.
5. Drugo ime za intuiciju je Sveti Anđeo Čuvar, a postignuće majstorstva u njoj se još naziva i postignućem Znanja&Razgovora sa Svetim Anđelom Čuvarem.
6. Različite škole imaju različite nazive za gore navedeno, no smisao je u svima isti.
7. Postoje ljudi koji se rađaju sa već postignutim Majstorstvom, prirodni su vođe, i zadaća im je da razvijaju pristupe i tehnike samorazvoja, koje ne postoje u već postojećim školama, kako bi svaki čovjek mogao lakše „pronaći sebe“.
8. Ako se odlučiš biti samouka, do svih odgovora za kojima se ukaže potreba možeš doći u „meditaciji“ – samo postaviš pitanje i čekaš odgovor.
Postoji „statična“ meditacija i meditacija u „pokretu“ – vidi koja ti više odgovara.
9. Od velike pomoći će ti biti i razvijanje „budnosti“ u sadašnjem trenutku – „sada&ovdje“.
Kada se tvoj um počne baviti određenim pitanjem, i njime zaokupi tvoj duh (ili suprotno), tada u svoju blizinu počneš privlačiti situacije&ljude koji ti mogu pomoći u tvome traganju, no ako nisi budna – propuštaš prilike za napredovanje.

To je otprilike to.
Još ću ti priložiti jedan primjer „općenite“ duhovne škole, kojoj je cilj duhovno uzdizanje čovječanstva, i koja svakom kandidatu prilazi na isti način, neovisno o njegovom religijskom, kulturnom ili rasnom podrijetlu.

Agape Zmajice!
LJUBAWOLJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 07:19   #8
LIBER PORTA LUCIS
SUB FIGURA X

1. Ugledao sam malo tamno nebesko tijelo kako se vrti u bezdanu beskrajnog prostora.
Ono je sićušno u mnoštvu ogromnih, tamno u mnoštvu svijetlih.
2. Ja, koji u sebi obuhvaćam svu ogromnost i svu sićušnost, sav sjaj i svu tamu,
prigušio sam bljesak svog neopisivog sjaja, šaljući V.V.V.V.V. - a kao zrak moje svijetlosti,
kao glasnika tom malom nebeskom tijelu.
3. Tada V.V.V.V.V. progovori i reče:
4. Muškarci i žene Zemlje, k vama sam došao iz Vremena izvan svog Vremena,
iz Svemira vama nevidljivog, i donosim vam ove riječi.
5. Ali, oni ga nisu čuli, jer ne bijahu spremni da ga prime.
6. Ipak, neki su ga čuli i razumjeli, i preko njih će se saznati ovo Znanje.
7. Zato najmanji od njih, sluga svih njih, i piše ovi knjigu.
8. Piše za one koji su spremni. A da je netko spreman poznaje se po sljedećem:
ako je obdaren nekim darovima, ako je podoban zbog porijekla, ili bogatstva, ili inteligencije,
ili nekog drugog vidljivog znaka. A majstorovi služitelji će po njegovom uvidu suditi o tome.
9. Ovo znanje nije za svakoga; u stvari, samo je njih nekoliko pozvano,
ali od tih nekoliko mnogi su izabrani.
10. Sljedeće je priroda Djela.
11. Prvo na ovoj zemlji postoje mnogi i različiti uslovi života.
U svakom od njih postoji neko sjeme patnje.
Tko može pobjeći od bolesti, starosti i smrti?
12. Mi smo došli da naše drugove spasimo od njh.
Jer postoji život ojačan znanjem i najvišim blaženstvom kojeg ne dotiče ni jedno od tih.
13. Do toga života mi stižemo već ovdje i sada.
Adepti, služitelji V.V.V.V.V. - a, već su ga postigli.
14. Nemoguće je ispričati o divotama toga što su oni postigli.
Malo po malo, kako vaš vid bude jačao,
otkrivaćemo vam neopisivi sjaj Staze Posvećenika, i njezin bezimeni sjaj.
15. Baš kao što čovjeka koji se penje uz strmu planinu izgube iz vida njegovi prijatelji u dolini,
takav je i slučaj sa Adeptom.
Oni će reći: on se izgubio u oblacima.
Međutim, on će uživati u sunčevoj svjetlosti iznad njih, i dospjeti do vječnih snjegova.
16. Ili, kao što naučnik može da nauči neki tajanstveni jezik starih naroda,
Njegovi prijatelji će reći:
" Gle! On se pretvara da čita tu knjigu. A ona je nerazumljiva. To je ludost."
Pa ipak, on uživa u Odiseji, dok oni čitaju prazne i vulgarne stvari.
17. Mi ćemo vas dovesti do Apsolutne Istine, Apsolutne Svijetlosti, Apsolutnog Blaženstva.
18. Mnogi su Adepti vjekovima pokušavali da to ostvare;
ali njihovi nasljednici su izvrtali njihove riječi,
i opet je iznova i iznova padao Veo na Svetinju nad Svetinjama.
19. Vama koji još lutate po Svijetovnom Dvoru, mi još ne možemo otkriti sve;
ali vi ćete lako shvatiti da su sve religije svijeta samo velovi i simboli Apsolutne Istine.
Isto kao i filozofije.
Za Adepta koji sve sagledava odozgo, ne postoji nužnost biranja
između Bude i Muhameda, između Ateizma i Teizma.
20. Mnoštvo je promjenljivo i prolazno; jedno ostaje.
I baš kao što drvo, ugalj i željezo zajedno sagorijevaju u jednom velikom plamenu,
samo ako je u peći primjerena temperatura,
tako se i u destilacijskom aparatu ove duhovne alkemije svi sistemi zemlje stapaju u jedno znanje,
samo ako Zelator dovoljno snažno puše u svoju peć.
21. Pa ipak, kao što se sa samim željezom ne može potpaliti vatra,
na početku jedan sistem može odgovarati jednom tragaocu, a drugi drugom.
22. Zbog toga, mi koji smo oslobođeni okova neznanja, pažljivo gledamo u srce tragaoca
i vodimo ga stazom koja najviše odgovara njegovoj prirodi ka konačnom cilju svega,
ka Životu koji boravi u Svijetlosti, da, Životu koji boravi u Svijetlosti.

LJUBAWOLJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 13:26   #9
pustimo sada formule, što je za vas sveti odnosno posvećeni Graal? ima ga bijela rasa, ima ga kosooka rasa, crna rasa ga nema, životinje ga nemaju, insekti ga nemaju, pčele ga nemaju osim ako to nije med.
Gurdjieff is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 08:24   #10
U nekom pogledu bi se moglo reci da sam pomalo neodlucna po pitanju duhovne skole ali ne u smislu "ne znam sto bi" - trazim onu istu valnu duljinu kojom vibrira i stremi moje bice. Sve ono sto osjetim da nije u skladu sa tim, malo me zanima. Sto se tice meditacije, nju prakticiram nekih 6-7 godina i taj Put mi je mnogo toga u zivotu otkrio i razotkrio, ponajvise o sebi samoj, a onda i o samom mom postojanju ovdje&sada.
Za skole sa kojima sam se susrela u zivotu, mogu samo reci da su sve ispravne i svaka od njih vodi ka jednoj Istini- i svaka od njih mi je dala onaj dio ucenja koji je u datim trenutcima bio potreban - i veliko HVALA na tom blagoslovu No, dusa - ona velicanstvena Ja Jesam prisutnost vodi me ka necemu sto nisam jos nasla
Ali isto tako . . . Znam da hoce. . .
__________________
Aislyn_ri
Aislyn_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 09:43   #11
Quote:
Aislyn_ri kaže: Pogledaj post
Posljednje vrijeme sam dosta provela u istrazivanju i prikupljanju korisnih informacija o davno isceznulim drevnim Katarima. S obzirom da me fasciniraju kao ranokrscanski red, mozda netko ovdje ima koju pametnu da napise.
Ako si istraživala Katare, onda si vjerojatno pročitala Sveta Krv, sveti Graal (Baigent, Leigh, Lincoln), što je apsolutni must.
Treba napomenuti da smo i mi imali svoju verziju Katara, i zvali su se Patareni ili Bogumili.
Danas Katarsko učenje navodno slijede mnoge duhovne zajednice a ja ću spomenuti samo dvije rozenkrojcerske:
AMORC - Antiquus Mysticusque Ordo Rosae Crucis
i Lectorium Rosicrucianum.

Da ne duljim, jer sve lijepo piše drugdje, to su bili pripadnici novog svjetonazora nastalog nakon trgovačkih kontakta sa arapskim svijetom a preko njih i sa indijskim i perzijskim učenjima (dualizam kao što je Maniheizam, na primjer). No jednako tako su svoje ideje crpili iz pravoslavlja, tj. Bizanta. Relativno obrazovani (u vrijeme kada su katolički svećenici bili proste i nepismene seljačine), modernih pogleda na svijet, društvo ali i vjeru (gnostici), bili su prijetnja Katoličkoj crkvi. Smatrali su da je materijalni svijet zao po sebi, da njime vlada "Kralj svijeta" (Rex mundi) i da je cilj spiritualnog razvoja prekid ciklusa inkarniranja.
U Francuskoj, u Languedocu (južna Francuska, Marseille na primjer) toliko su ojačali da su imali i vlastite svećenike Parfaite, a narod im je vjerovao. Zato je crkva sazvala koncil u gradu Albi i dogovorila da ih iskorijene. Tako je nastao zapadni križarski pohod u kojem je poklana većina Katara, nemilosrdno i bezobzirno. Posljednji je pao grad Montsegur, poznat i kao Graalski zamak.

U našim krajevima Bogumili su također zadobili veliko povjerenje naroda, ali su ih prokatolički kraljevi progonili. Jedan od najgorih bio je car Dušan, u 14. stoljeću.

Evo kako je Mak Dizdar opisao Bogumile, uključujući i izraze kao što su Hiža (mjesto gdje se okupljeju), Djed (svećenik) i gosti (vjernici). Dakako, pjesma je Hiža u Milama, i mene ispunjava suzama svaki puta kada ju čitam.



HIŽA U MILAMA
Mak Dizdar

Djedovska hiža bi stvorena tu krepost da krepča u srcima ostane
Neka je zato vazda širom otvorena za doste drage i za velikane srčane
Za goste za starce za strojnike i ostale krstjane
Za sve dobre ljude za sve dobre Bošnjane
Za sve vojnike u vojni što vojuje se protiv vojne
I raznih inih stinih i silnih zlica i zala
Za sve one što bježe iz hiže koja im se ožeže
Iz ognjenog kruga zapaljenih lomača što bježe i ispod krvnikovih vješala
Za sve one koji se opekoše jer k suncu dalekom i velikom bez predaha teže
Za sve one koji pravu riječ u pravi čas rekoše
I na krvavoj stazi traženog ishoda za riječ jednu što ruku im jednu odsjekoše
Za riječ da hljeb je hljeb da vino je vino i voda da je voda
Za one kojima su meso živo smudili i ognjenim pečatom obraz žigosali
Oni koji se vazda pozivaju na zakone milosti božje i zakone zakonika
Za one kojima su jezik u grlu iščupali jer riječ zadatu nisu odali
Za one koji su osuđeni da umru na repovima konja između dva konjika
Neka je djedova kuća širom otvorena
Za one koje su najtežom kletvom proklinjali
Sa posvećenih oltara Provanse Lombardije Zare Arkadije i Rasije
U omami tamjana u bornom zboru krstova i mačeva u gorkom koru
Za one koje su tri puta proklinjali jer još ih nisu
Na pragu rođene hiže pred očima žene i djece klali i zaklali
Neka je djedovska kuća uvijek širom otvorena
Za one koji ne mare za starostavne i nove care
Za prave i krive kralje za bane i barone za bojare
Za njihova mnoga blaga za mnoge dukate i zlate dinare za zle te pare
Za ljude što mitnice ne minu al mitničare ne mite nego ih javno ruže i kude
Neka su vrata djedovske hiže širom otvorena
Za one što na ročištu znaju za riječ blagu i čistu ne smo za svoje bliže
Za one što život bez jala žive a život ih vazda bije što život im se samo smije i ruga
Neka je otvorena za neznanog druga za neznanog brata
Za sve one koji u tmici čame koji u tamnici tijela pate
Žudeći da slovo ono bude za sve ljude da se sa slovom zbrate
Neka je djedovska hiža širom otvorena svunoć i vazda
Za onog što davno je pošao i sada po tmuši gazi trudan iz daleka
Al zna da stići će budan negdje tamo gdje neko ga čeka
Neka je djedovska hiža širom otvorena
A ako li kto ta vrata kreposti u sebeljublju svom zatvori
Neka se hiža djedovska sruši do temelja u mojoj duši
U obor neka se obori neka se u gar goli i pepeo crni satvori
Neka se u njoj izlegu kao u satanskom logu skorpije ljute i zmije
Oprostite vi koji ste kleti i prokleti na ovoj kletvi klevetnika
Al hiža djedovska bez milog dosta i dragog gosta
Hiža djedovska više nije

Zadnje uređivanje MlinarevSin : 22.10.2008. at 10:05.
MlinarevSin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 14:10   #12
Quote:
Aislyn_ri kaže: Pogledaj post
U nekom pogledu bi se moglo reci da sam pomalo neodlucna po pitanju duhovne skole ali ne u smislu "ne znam sto bi" - trazim onu istu valnu duljinu kojom vibrira i stremi moje bice. Sve ono sto osjetim da nije u skladu sa tim, malo me zanima. Sto se tice meditacije, nju prakticiram nekih 6-7 godina i taj Put mi je mnogo toga u zivotu otkrio i razotkrio, ponajvise o sebi samoj, a onda i o samom mom postojanju ovdje&sada.
Za skole sa kojima sam se susrela u zivotu, mogu samo reci da su sve ispravne i svaka od njih vodi ka jednoj Istini- i svaka od njih mi je dala onaj dio ucenja koji je u datim trenutcima bio potreban - i veliko HVALA na tom blagoslovu No, dusa - ona velicanstvena Ja Jesam prisutnost vodi me ka necemu sto nisam jos nasla
Ali isto tako . . . Znam da hoce. . .
šta ulažeš u to da tvoja 'duša je'?
Gurdjieff is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 15:37   #13
Samo da se ispravim po pitanju Bogumila: pogrešno sam napisao "prokatolički". Trebalo je stajati prokršćanski. Dakako da Dušan silni, srpski car nije bio katolik, dapače. U njegovo vrijeme srbija je bila najmoćnija država na području Bizanta, a pravoslavnu crkvu u Srbiji uzdigao je na status autokefalne patrijaršije. No bilo kako bilo, bogumili su bili progranjani.

U Languedocu se pojava nazivala albižanska hereza, prema već spomenutom gradu Albi.
U pokolju je sudjelovao i španjolski vjerski fanatik Dominic de Guzman (ili punim španjolskim imenom Domingo de Guzmán Garcés), utemeljitelj dominikanskog reda.

Zadnje uređivanje MlinarevSin : 22.10.2008. at 16:00.
MlinarevSin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 16:11   #14
Quote:
Aislyn_ri kaže: Pogledaj post
U nekom pogledu bi se moglo reci da sam pomalo neodlucna po pitanju duhovne skole ali ne u smislu "ne znam sto bi" - trazim onu istu valnu duljinu kojom vibrira i stremi moje bice. Sve ono sto osjetim da nije u skladu sa tim, malo me zanima. Sto se tice meditacije, nju prakticiram nekih 6-7 godina i taj Put mi je mnogo toga u zivotu otkrio i razotkrio, ponajvise o sebi samoj, a onda i o samom mom postojanju ovdje&sada.
Za skole sa kojima sam se susrela u zivotu, mogu samo reci da su sve ispravne i svaka od njih vodi ka jednoj Istini- i svaka od njih mi je dala onaj dio ucenja koji je u datim trenutcima bio potreban - i veliko HVALA na tom blagoslovu No, dusa - ona velicanstvena Ja Jesam prisutnost vodi me ka necemu sto nisam jos nasla
Ali isto tako . . . Znam da hoce. . .
Telema!
Pa, samo naprijed Majstorice
Agape!
LJUBAWOLJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 23:35   #15
Quote:
Gurdjieff kaže: Pogledaj post
šta ulažeš u to da tvoja 'duša je'?

"Osjecam moj Bozji - plamen dodiruje moje celo
Dah Ljubavi Ovdje i Sada. Podizem oci i vidim nadamnom
Moju vlastitu veliku Bozju Prisutnost.

Jedan zasjenjujuci oblak sve pokriva
Ja cujem moju osobnu prisutnost zvati Boga
Osjecam val snazne Ljubavi, duboko
ulazim u njezin dah - u Svjetlo !

Ja gledam onamo u sijajuci plamen,
Prisluskujem i cujem moje Tajno ime
Osjecam zar i veliki Dah plamena
JA JESAM pobjednik nad smrcu.

Sada stojim slobodan - uskrsnuo
i sve se stvari priklanjaju Svjetlu mog Srca.
JA JESAM BICE pokrenuto od vlastite prastvari,
A ta prastara stvar je LJUBAV - SVETI GLAS.

Iz mene struji zivot, ja se podizem, budim,
Moje srce preplavljuje i klice HVALA MU.
Snaga mi raste do odusevljenja.
Moje velike Zrake Svjetla, Bozja je vlastita Vatra.

Ja Jesam Jedno Sunce, moja Ljubav Njegovo Svjetlo.
Sve ostalo postaje tamno, zemlja iscezava... Ja znam da Ja Jesam..."
__________________
Aislyn_ri
Aislyn_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 02:07   #16
e pa dobro. koliko god ti možeš lagati sebi meni je u redu.
jer tvoja duša - je
tvoja duša nije
tvoja duša i je i nije
tvoja duša niti je niti nije.
dok to ne prođeš, nećeš uvidjeti cijelu istinu već samo 1/4.
Gurdjieff is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 09:50   #17
Quote:
Gurdjieff kaže: Pogledaj post
e pa dobro. koliko god ti možeš lagati sebi meni je u redu.
jer tvoja duša - je
tvoja duša nije
tvoja duša i je i nije
tvoja duša niti je niti nije.
dok to ne prođeš, nećeš uvidjeti cijelu istinu već samo 1/4.
Jos uvijek kazem samoj sebi "ja sam ta koja nista ne zna" tako da si u pravu i u potpunosti se slazem s tobom.
__________________
Aislyn_ri
Aislyn_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 10:00   #18
Quote:
Gurdjieff kaže: Pogledaj post
e pa dobro. koliko god ti možeš lagati sebi meni je u redu.
jer tvoja duša - je
tvoja duša nije
tvoja duša i je i nije
tvoja duša niti je niti nije.
dok to ne prođeš, nećeš uvidjeti cijelu istinu već samo 1/4.
HERMES TRISMEGISTROS
* "O dušo, moraš steći istinsko znanje o svom sopstvenom biću, kao i o njegovim shvatanjima i oblicima. Nemoj misliti da postoji i jedno jedino shvatanje koje želiš da upoznaš, a koje je izvan tebe. Ne, sve što moraš da naučiš je u tebi."
* "Duša je bestjelesna. Sve što se nalazi ispod duše ne može imati učešće u životu, izuzev uz pomoć duše. Duša u sebi posjeduje moć mišljenja, volje i suda. Ona širi svoje moći nad svim sa čime se povezuje, u slučaju da je to u stanju da primi njene moći. I tako ona donosi život."
__________________
Aislyn_ri
Aislyn_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 10:29   #19
Quote:
Aislyn_ri kaže: Pogledaj post
Jos uvijek kazem samoj sebi "ja sam ta koja nista ne zna" tako da si u pravu i u potpunosti se slazem s tobom.
Da ti prevedem ove riječi:

"jer tvoja duša - je
tvoja duša nije
tvoja duša i je i nije
tvoja duša niti je niti nije."

Mnogi će pomisliti da je to glavolomka koju treba razriješiti. I mozgat će danima da dokuče što to znači. Ali...stvar je jednostavna. Ovdje se naprosto netko obrušava na logiku. Dajući ovakav logički nonsens, zapravo želi reći: odbaci razum, jer on je taj koji ovu besmislicu pokušava riječiti. A besmislica je tu da bude besmislica, ona nema rješenja, i ne treba ga ni tražiti.

E sad: koji je razlog da se obrušava na razum i logiku? Možda upravo to što je svojevremeno njega logika stjerala u kut iz kojeg nije ima kuda. Oduzimajući mu sva područja djelovanja, svela ga je na površinu "ispod kruške" kako bi rekli Tarabići (ili bolje "ispod hruške"). Ta hruška u kojoj je mogao još jedino prebivati, bila je zapravo područje besmisla. Pa se prilagodio i prihvatio besmisao kao jedino utočište gdje ga zla logika neće proganjati. Dakle, to je čista osveta logici protiv koje se nije mogao boriti.
No objektivno, nije logika i razum bio zao pa ga tjerao pod hrušku, nego je krivac bilo neznanje koje ga je pod tu hrušku privlačilo i na kraju i zarobilo.

Ljudi umjesto da uče, svete se učenju veličajući budalaštine.

Zadnje uređivanje MlinarevSin : 23.10.2008. at 11:09.
MlinarevSin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 10:34   #20
vatikan krije sve o svetom gralu..
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:16.