Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2008., 19:05   #1
Iza Stakla (2008)

Lažni život i prividni red jedva se održavaju u kaotičnom neredu troje ljudi i njihove okoline. Strukturirana u pet dana, priča dinamikom mnogobrojnih, likovima prividno povezanih događaja ocrtava ljubavni trokut jednog muškarca i dvije žene. Takav prividni red života neminovno će se razbiti u sudaru s njihovim pravim životima koji je nepredvidiv...

Film je svjetsku premijeru imao na festivalu u Karlovym Varyma, a na nacionalnom festivalu u Puli osvojio je Zlatnu arenu za najbolju kameru (Davorin Gecl) i za glavnu žensku ulogu (Jadranka Đokić), te Nagradu mladih filmofila za najbolji film. I kritičari su ga hvalili i stavili su ga na 2. mjesto među filmovima iz nacionalne konkurencije, odmah iza pobjedničkog 'Ničijeg sina'. To se dogodilo iako je nedavno u jednom intervjuu Ogresta stoički izjavio da je prihvatio da ga kritika ne voli - a baš sada dolaze recenzije koje jako hvale film.

Damir Radić (Nacional) ga je proglasio 'najboljim filmom Pulskog festivala', u kojem je 'sve besprijekorno - od ideje preko scenarija do režije i glume'. Ističe i 'autentičnost u slikanju emocionalnog, duhovnog i prostornog miljea građanskog Zagreba', te 'vrsnoću glumačkih izvedbi'. Janko Heidl (Večernji list) također hvali 'siguran redateljski nastup' i upečatljive glumce, ističući prije svih Jadranku Đokić. Pali su i sitni prigovori, pa Nenad Polimac (Jutarnji list) zamjera Ogresti da se previše osjeća 'proračunatost', no svejedno uspoređuje film s francuskim melodramama i ocjenjuje ga 'produkcijski impresivnim' i 'vizualno dotjeranim'. Nedavno je i iz Motovuna došao dobar znak za film - osvojio je Nagradu publike, što je najbolja preporuka filmu koji počinje igrati u hrvatskim kinima.

Od DANAS u kinima.
serafin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 22:20   #2
Svaka naša pizdarija, s obzirom da ih se snimi valjda svega par komada godišnje (ako i toliko!) pobere nekakve nagrade na tih naših bijednih par komada festivala.
strasnomlat is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 22:56   #3
Ja sam se upravo vratio iz kina. Film je vise nego prolazan. Pogotovo jer je rijec o domacem filmu. Nije da cu danima razmisljati o ovom filmu, ali svakako ima potencijala. Jadranka Dokic izvrsna, bolja od Luceva ....

Kako ne bih otkrivao spojlere, interesantno je kako se price preklope. I jos nesto - u jednom trenutku cijelo kino je zanijemilo, nije se moglo cuti da netko dise u kinu. A to se bas i ne dogadja sa domacim filmovima! Ocjena 3,5/5
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 23:00   #4
Quote:
ZorcJ kaže: Pogledaj post
I jos nesto - u jednom trenutku cijelo kino je zanijemilo, nije se moglo cuti da netko dise u kinu.
A koliko je ljudi bilo u kinu?

Vrlo solidan europski film. Hrabro snimljeno, dobro odglumljeno, sve u svemu vrlo tečno. Meni osobno bolje od ikojeg Ogrestinog filma dosad.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 00:57   #5
Jedva cekam da ga pogledam.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 09:35   #6
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
A koliko je ljudi bilo u kinu?
Slazem se ta je to ono sto je lose. Ljudi nece gledati domaci film. U kinu je bilo 20-tak ljudi ... Steta .... Ljudi nece gledati ni europski film
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 12:16   #7
Thumbs up Maestralno !

Quote:
ZorcJ kaže: Pogledaj post
Slazem se ta je to ono sto je lose. Ljudi nece gledati domaci film. U kinu je bilo 20-tak ljudi ... Steta .... Ljudi nece gledati ni europski film
Gledao sinoć. Meni je film super, izrežiran je majstorski, do najsitnijeg detalja i bez kalkulacija. Kraj mi je genijalan jer je posve neočekivan a zapravo izvire iz istine o životu, nitko ne zna što mu je i kada suđeno. Gledajući film mislio sam kako će završiti, predviđao ovakve i onakve varijante a Ogresta je vješto izbjegao svaki kliše i zato je film tako dojmljiv. Glumci su mi odlični, i glavni ali i sporedni. Za mene izvrstan europski film, na visokoj umjetničkoj i tehničkoj razini. Režija 5, gluma 5, kamera 5, kostimi 4, scenografija 5, montaža 5, ton 5, šminka 4. Za mene ukupno - 5.
babaluba24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2008., 21:42   #8
inace bas i ne volim ogrestu ali iza stakla je

kraj je ocekivan - na ovaj ili onaj nacin (i isto je u tom trenutku zanijemilo cijelo kino )
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2008., 05:40   #9
Nepretenciozan i mudar

Quote:
Peppa Pig kaže: Pogledaj post
inace bas i ne volim ogrestu ali iza stakla je

kraj je ocekivan - na ovaj ili onaj nacin (i isto je u tom trenutku zanijemilo cijelo kino )
I u Splitu je u TOM času zanijemilo cijelo kino. Film je jednostavno divan, nepretenciozan a mudar, naoko jednostavan a dubok, efektan a da ni u jednom času ne teži jeftinim efektima. Ogresta je mudro izabrao Ladu Kaštelan kao suradnicu na scenariju, svi ženski likovi nepogrešivo su oslikani. Ogrestina Crvena prašina bila mi je dobra a TU i IZA STAKLA su mi izvrsni. Ne znam zašto suspektnost prema Ogresti, čovjek radi dobre i nevjerojatno poštene filmove. A takvih je kod nas jako, jako malo.
jasna-st is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 17:46   #10
Pogledala film u Motovunu neplanirano i neciljano, jer je dobio nageradu žirija (ili publike?).
Sto reći? Za jedan hrvatski film (sto znaci i da mu se zbog toga "opraštaju" i neke stvari koje inače ne bi ) recimo korektno djelce.
Ali nista posebno. Prica prepuna klišea, gluma podnošljiva ali daleko od maestralnog. (Scena sexa glavnog lika i njegove ljubavnice - ajme-meni )

Sve u svemu - prosječan film, gledljiv ali i zaboravljiv.
__________________
Haikus are easy
But sometimes they don't make sense
Refrigerator.
kinara is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2008., 22:16   #11
slazem se da je scena seksa presmijesna
(pomislila sam da ja vjerojatno negdje grijesim ak to inace tak izgleda )
osim te scene i, u hrvatskim filmovima standardno kriminalno losih djece glumaca, film je savim ok
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 08:14   #12
Wink

Quote:
Peppa Pig kaže: Pogledaj post
slazem se da je scena seksa presmijesna
(pomislila sam da ja vjerojatno negdje grijesim ak to inace tak izgleda )
osim te scene i, u hrvatskim filmovima standardno kriminalno losih djece glumaca, film je savim ok
Kako se ukusi razlikuju. Meni je baš scena seksa, ono što njemu prethodi i muka dvoje ljubavnika nakon seksa, koji im je još jedino preostao mada je i sam mučan, odlična. Nevjerojatno je uvjerljiva i životna. Tu nem nikakve koreografije i "baleta" kao recimo u onoj sceni Sharon Stone i Silvestera Stalonea pod tušem, s puno pare, kapljica i pokretima kao da ih je koreografirao neki baletni koreograf. Ne vidim ni jedan kliše u filmu, osim, naravno ako netko situaciju ljubavnog trokuta po sebi ne doživljava klišeom. U tom slučaju sve oko nas je kliše. Djeca su mi sasvim solidna, ako im i pobjegne neka "neglumački" izgovorena rečenica to mi nije smetalo jer su situacije i dijalozi bili uvjerljivi. Meni je to jako dobar i dojmljiv film, i to ne u nekakvim domaćim okvirima, nego u kontekstu evropskog filma. Čini mi se da film traži ipak publiku od tridesete na više.
jasna-st is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 11:35   #13
Quote:
jasna-st kaže: Pogledaj post
Kako se ukusi razlikuju. Meni je baš scena seksa, ono što njemu prethodi i muka dvoje ljubavnika nakon seksa, koji im je još jedino preostao mada je i sam mučan, odlična. Nevjerojatno je uvjerljiva i životna. Tu nem nikakve koreografije i "baleta" kao recimo u onoj sceni Sharon Stone i Silvestera Stalonea pod tušem, s puno pare, kapljica i pokretima kao da ih je koreografirao neki baletni koreograf. Ne vidim ni jedan kliše u filmu, osim, naravno ako netko situaciju ljubavnog trokuta po sebi ne doživljava klišeom. U tom slučaju sve oko nas je kliše. Djeca su mi sasvim solidna, ako im i pobjegne neka "neglumački" izgovorena rečenica to mi nije smetalo jer su situacije i dijalozi bili uvjerljivi. Meni je to jako dobar i dojmljiv film, i to ne u nekakvim domaćim okvirima, nego u kontekstu evropskog filma. Čini mi se da film traži ipak publiku od tridesete na više.
meni je scena seksa jaaaaaako nategnuta
ok, mozda sam u krivu, ali da daria lorenci svrsi cim ju on takne + seks na vratima/prozoru stojevecbilo
neuvjerljivo
s druge strane scena kad lucev lorenci priopci...., njene suze i totalni lom mi je bila prestrasna

a djeca su losa
gledala sam neki dan po 1000ti put savrsen svijet i mali je fenomenalan, ovi nasi su katastrofa

ljubavni trokut na nacin na koji je slozen u filmu JE klise ali to me ne smeta buduci da su sve preljubnicke price iste - bilo bi mi cudno i nategnuto da je bilo drugacije s nekakvim happy endom....

i imam 30+ godina , nisam bas balavica
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 13:55   #14
Quote:
Peppa Pig kaže: Pogledaj post
meni je scena seksa jaaaaaako nategnuta
ok, mozda sam u krivu, ali da daria lorenci svrsi cim ju on takne + seks na vratima/prozoru stojevecbilo
neuvjerljivo
s druge strane scena kad lucev lorenci priopci...., njene suze i totalni lom mi je bila prestrasna

a djeca su losa
gledala sam neki dan po 1000ti put savrsen svijet i mali je fenomenalan, ovi nasi su katastrofa

ljubavni trokut na nacin na koji je slozen u filmu JE klise ali to me ne smeta buduci da su sve preljubnicke price iste - bilo bi mi cudno i nategnuto da je bilo drugacije s nekakvim happy endom....

i imam 30+ godina , nisam bas balavica

Mislim sve suprotno. Tko će svima ugoditi. Ipak, kad netko ima 30+ godina onda bi trebao znati da ništa na svijetu nije isto, pa nisu ni sve preljubničke priče ... Ipak, najgore je kad mislimo da smo baš mi (čitaj: ja) mjerilo svih stvari.
jasna-st is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 14:00   #15
Quote:
jasna-st kaže: Pogledaj post
Mislim sve suprotno. Tko će svima ugoditi. Ipak, kad netko ima 30+ godina onda bi trebao znati da ništa na svijetu nije isto, pa nisu ni sve preljubničke priče ... Ipak, najgore je kad mislimo da smo baš mi (čitaj: ja) mjerilo svih stvari.
kad se podvuce crta 99% preljubnickih prica je s istim ishodom (pogledaj topice na zenskom kutku, zivotu u dvoje ili gdje se vec sve nalaze)
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 15:15   #16
Wink

Quote:
Peppa Pig kaže: Pogledaj post
kad se podvuce crta 99% preljubnickih prica je s istim ishodom (pogledaj topice na zenskom kutku, zivotu u dvoje ili gdje se vec sve nalaze)
I svaki život ima isti ishod - svi na kraju ipak umru. Ali je svaki iživot pak drukčiji.
jasna-st is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 17:47   #17
Svakako preporučam film. Pogledajte ga.
serafin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2008., 17:55   #18
Quote:
serafin kaže: Pogledaj post
Svakako preporučam film. Pogledajte ga.

Da nisam trenutno u Splitu (magisterij) nego u Karlovcu, odakle sam, film ne bi mogla ni vidjeti, jedino ako ne bi otišla do Zagreba. U Karlovcu zapravo ni nema kina. To što postoji sve je samo ne kino, uhvati te depresija čim uđeš u tu rupu pa zato nitko uglavnom ni ne ide.
jasna-st is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 11:56   #19
Da li netko zna tko je glumac koji u filmu glumi oca od Lučeva (u onoj bolničkoj sobi)? Je li profesionalac ili je amater ? Djeluje strašno autentično. Kako doći do njega ? Hvala,
babaluba24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2008., 18:43   #20
Quote:
babaluba24 kaže: Pogledaj post
Da li netko zna tko je glumac koji u filmu glumi oca od Lučeva (u onoj bolničkoj sobi)? Je li profesionalac ili je amater ? Djeluje strašno autentično. Kako doći do njega ? Hvala,
RIJEČ JE O GLUMCU DAVORU BORČIĆU. IAKO U MIROVINI JOŠ UVIJEK GLUMI U POJEDINIM PREDSTAVAMA ZKM-A (Zagrebačko kazalište mladih).
interpromo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:04.