Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest i povijesne teme > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2008., 00:51   #1
Hrvatski Mil Mi-24

Pokusao sam pronaci vise informacija o Mi-24 i njihovom koristenju tijekom Domovinskog rata. Vecinom su informacije vrlo šture, pogotovo s strane njihovih pilota. Do sada nisam vidio spomen imena pilota niti intervjue s pilotima Mi-24 kao sto je bilo dosta cesto s pilotima Migova koje svi znamo.

Na nekom srpskom mitomanskom sajtu sam procitao pricu kako su Mi-24 isporuceni s ruskim pilotima. U prvu ruku mi se cinilo nevjerojatno no gledajuci manjak informacija o nasim pilotima Mi-24 i odustajanju od borbenih helikoptera vrlo brzo poslije rata ta tvrdnja dobiva na snazi.

Neobicno je da smo uspjeli u samo 2 godine izuciti pilote borbenih helikoptera (istina imali smo pilote transportnih helikoptera, ali nije to ista stvar ), i onda ih uspjesno koristiti u Oluji.

Jel ima tko vise informacija o našim Mi-24, bilo kakva informacija, provjerena, neprovjerena, first hand iskustvo, fotke, price o njihovom koristenju je dobrodosla. Pogotovo konacno rasprsivanje glasine da smo imali ruske placenike kao pilote, ako je netocna. Ako je tocna, saznati cemo nesto novo .

*Ovo je jedna od tema za poboljsanje podforuma .
Saber is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 01:04   #2
http://www.youtube.com/watch?v=Am0yP62rjLM

evo mislim da ovdje nesto govore.. pa jos malo prosvagaj na googlu..
Joppa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 07:03   #3
Quote:
Saber kaže: Pogledaj post
Pokusao sam pronaci vise informacija o Mi-24 i njihovom koristenju tijekom Domovinskog rata. Vecinom su informacije vrlo šture, pogotovo s strane njihovih pilota. Do sada nisam vidio spomen imena pilota niti intervjue s pilotima Mi-24 kao sto je bilo dosta cesto s pilotima Migova koje svi znamo.

Na nekom srpskom mitomanskom sajtu sam procitao pricu kako su Mi-24 isporuceni s ruskim pilotima. U prvu ruku mi se cinilo nevjerojatno no gledajuci manjak informacija o nasim pilotima Mi-24 i odustajanju od borbenih helikoptera vrlo brzo poslije rata ta tvrdnja dobiva na snazi.

Neobicno je da smo uspjeli u samo 2 godine izuciti pilote borbenih helikoptera (istina imali smo pilote transportnih helikoptera, ali nije to ista stvar ), i onda ih uspjesno koristiti u Oluji.

Jel ima tko vise informacija o našim Mi-24, bilo kakva informacija, provjerena, neprovjerena, first hand iskustvo, fotke, price o njihovom koristenju je dobrodosla. Pogotovo konacno rasprsivanje glasine da smo imali ruske placenike kao pilote, ako je netocna. Ako je tocna, saznati cemo nesto novo .

*Ovo je jedna od tema za poboljsanje podforuma .
97. g je na poligonu u slunju održana vježba "pumin skok" gdje su u sklopu vježbe hindovi raketirali mete na zemlji.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 15:19   #4
Imali su Hrvatske pilote, ja sam upozna neke od njih za vrime služenja vojnog roka u ZT bojni, kasnije su ili išli u penziju ili preraspoređeni u školu letenja u Zadru. U ratu su većinom bili podrška kopnenim jedinicama a rasformirani su ubrzo nakon rata zbog svoje nepraktičnosti u usporedbi s modernim naoružanjem. Iman negdi i slike di leže tamo u grmlju po Plesu totalno ogoljeni.
HoD is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 15:36   #5
Quote:
HoD kaže: Pogledaj post
a rasformirani su ubrzo nakon rata zbog svoje nepraktičnosti u usporedbi s modernim naoružanjem.
Old 12.12.2008., 15:57   #6
Vraga nepraktični. Nego su resursi bili pri kraju.

Na temu, evo nešto što već neko vrijeme visi na netu:
ZP Split:
http://img212.imageshack.us/my.php?i...9070257vt1.jpg
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 17:18   #7
ispada da u Oluji nije djelovao a ja ga gledao dok je raketirao oko Petrinje

čudno
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 17:24   #8
Za ZP Split je to, bana...
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 18:38   #9
na vježbi krndija 94. je sudjelovalo 3-4 hinda , a jedna satnija 3. gbr je vršila helikopterski desant sa mi 8.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 19:02   #10
ćakaj... vježba se zvala KRNDIJA ? hahahahahahahhaahaa
ja bi dao ime "konačno uništenje" ali ne.... hahahahaha

vjerojatno da engleski špijuni to nemogu izgovoriti... hahah
Old 12.12.2008., 19:16   #11
krndija je plamina visine 792m u čijem se podnožju nalaze gradovi- našice , požega , orahovica , a na području te planine se odvijala vježba.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 19:17   #12
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Za ZP Split je to, bana...

nikada ne pročitam tekst do kraja, jbg
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 19:18   #13
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
...
vjerojatno da engleski špijuni to nemogu izgovoriti... hahah
Ha, ha, ha..
Dobro si primjetio.
Old 12.12.2008., 19:27   #14
Zahvaljujem na komentarima. Ispada da je ipak bila propaganda u pitanju.

No svejedno je malo informacija o njima, od toga kako su skolovani u tako kratko vrijeme do razloga povlacenja. Steta sto se nije pokusalo barem ih zadrzati neko vrijeme. No naravno, posto RH nema previse love tesko je ocekivati da mozemo imati mornaricu, zrakoplovstvo i borbene helikoptere. Nesto je moralo otici.
Saber is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 19:52   #15
Quote:
Saber kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem na komentarima. Ispada da je ipak bila propaganda u pitanju.

No svejedno je malo informacija o njima, od toga kako su skolovani u tako kratko vrijeme do razloga povlacenja. Steta sto se nije pokusalo barem ih zadrzati neko vrijeme. No naravno, posto RH nema previse love tesko je ocekivati da mozemo imati mornaricu, zrakoplovstvo i borbene helikoptere. Nesto je moralo otici.
Mil Mi-24 je veliki jurišni helikopter, ali i manji transportni helikopter (može prevest do 8 vojnika). Prvotno je proizveden za sovjetsko ratno zrakoplovstvo (od 1976.), a danas je u sastavu ruske i tridesetak drugih nacionalnih vojski. Mi-24 je najrasprostranjeniji borbeni helikopter na svijetu.

NATO-va oznaka mu je Hind, a njegove inačice se označavaju sa dodatnim slovima. Izvozne inačice, Mi-25 i Mi-35, označavaju se kao Hind D i Hind E u NATO-voj klasifikaciji. Sovjetski piloti nazivali su ga letayushiy tank (leteći tenk), a često i krokodil.

Helikopter je bio u sastavu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva do 2006. godine, kada su zbog skupog održavanja i nedostatka rezervnih djelova, prizemljeni i otpisani te će biti prodani za rezervne djelove u treće zemlje.

Mislim da je u pitanju lova,znate stezanje remena
Old 12.12.2008., 20:06   #16
Quote:
Ca†helas® kaže: Pogledaj post
Helikopter je bio u sastavu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva do 2006. godine, kada su zbog skupog održavanja i nedostatka rezervnih djelova, prizemljeni i otpisani te će biti prodani za rezervne djelove u treće zemlje.

Helikopter je prizemljen, ugrubo negdje oko 2000.

hint - smjena vlasti
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 20:09   #17
otpisani su oni puno prije 2006.

vjerojatno jer se od njih nije mogla složit VIP verzija, jebiga, trza taj top...
The Sydney was a Chatham class light cruiser, capable of 25.5kts and armed with eight 6in guns. By now the Emden was somewhat below peak condition, and her own top speed was probably somewhat below its 24.1kt best. When the Sydney appeared at 9.15 am on 9 November, the Emden stood and fought.
otompotom is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 20:10   #18
Quote:
Ca†helas® kaže: Pogledaj post
Mil Mi-24 je veliki jurišni helikopter, ali i manji transportni helikopter (može prevest do 8 vojnika). Prvotno je proizveden za sovjetsko ratno zrakoplovstvo (od 1976.), a danas je u sastavu ruske i tridesetak drugih nacionalnih vojski. Mi-24 je najrasprostranjeniji borbeni helikopter na svijetu.

NATO-va oznaka mu je Hind, a njegove inačice se označavaju sa dodatnim slovima. Izvozne inačice, Mi-25 i Mi-35, označavaju se kao Hind D i Hind E u NATO-voj klasifikaciji. Sovjetski piloti nazivali su ga letayushiy tank (leteći tenk), a često i krokodil.

Hrvatska je u tadašnjem ustroju HV i HRZ-a odustala od uptrebe borbenih helikoptera (na moju veliku žažost) i oni su još nešto sitno letjeli dok im se nisu potrošili resursi i sad leže u ex "Zmaju" u V. Gorici..

BIo je i oglas 2 ili 3 puta unekim novinama(e da me ubijete ne znam u kojim) za prodaju sa nekom smiješnom cijenom u kopletu,al se izgleda nitko nije javio..

Inaće imao priliku letjeti sa nijim 20 tak min i mogu reći da je....
A i vidio ga isto u okolici Petrinje u borbenim djelovanjima....
Old 13.12.2008., 08:43   #19
Ovako, ja sam 2004 bia na Plesu u ZT bojni (znači bojna koja se bavi opsluživanje svih letjelica HRZ-a). Vidia san Hindove kako leže u grmlju uokolo prilaza stajanci. Zanimalo me zašto je tako jer su mi helikopteri bili zanimljivi i dobia san odgovor da su jednostavno prespori, preteški, preglomazni i neokretni za moderni sustav ratovanja. Znači istina je da im je nestalo resursa ali zaključilo se da ih je bolje ostavit u takvom stanju nego obnavljat i popravljat.

Ako me laga moj zapovjednik lažem i ja vas.
HoD is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 09:08   #20
ja se sjećam intervjua sa prvom ženom pilotom hinda.kao, za nju nije bilo odgovarajućih čizama pa joj je zapovjednik odobrio da nosi martensice.
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:53.