Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2005., 23:22   #1
Nepismenost na forumu, nepismenost u medijima...

Quote:
Torcida_ZG kaže:
Meni je to nepodnošljivo, pa te ljude moram isravljat!
Ispravljat.
Planewalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 00:44   #2
osobe koje sada trebam početi ispravljati svaki put kad naletim: torcida_zg.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 01:26   #3
Quote:
Torcida_ZG kaže:
Ovo je najnoviji primjer.
[predrasuda]Ha ćuj, ti veliki hrvati obićno jako dobro znaju Hrvatski [/predrasuda]


Mene zasmeta samo u takvim ekstremnim oblicima. A inače - greške svi radimo i mislim da većina ljudi u svakom postu napravi bar jednu grešku.
Ja uglavnom pazim kako pišem, ali ne trudim se baš uvijek pisati pravilno. Neke riječi napišem kako ih izgovaram, a s obzirom da često gutam slova...

Ali sigurna sam da će se Stitch složiti s tobom.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 03:33   #4
Ja ne griješim. Odnosno, možda sam pogriješio jednom u svih šest i nešto tisuća postova, ali to je miljama daleko od teorije "pogreška po postu".
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 11:43   #5
Uskoro ćemo skoro svi biti nepismeni. Piše u današnjem Novom Listu :

"NOVI »HRVATSKI ŠKOLSKI PRAVOPIS« BABIĆ-HAM-MOGUŠ DOBIO PREPORUKU MINISTARSTVA ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I SPORTA".

NEISPRAVNO

podaci
napici
pogreška
strelica
dršćem
dašćem
neću
azbesni

ISPRAVNO

podatci
napitci
pogrješka
strjelica,
drhćem
dahćem
ne ću
azbestni
Donauschwabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 11:55   #6
Quote:
Donauschwabe kaže:
Uskoro ćemo skoro svi biti nepismeni. Piše u današnjem Novom Listu :

"NOVI »HRVATSKI ŠKOLSKI PRAVOPIS« BABIĆ-HAM-MOGUŠ DOBIO PREPORUKU MINISTARSTVA ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I SPORTA".

NEISPRAVNO

podaci
napici
pogreška
strelica
dršćem
dašćem
neću
azbesni

ISPRAVNO

podatci
napitci
pogrješka
strjelica,
drhćem
dahćem
ne ću
azbestni
ma pusti budale.

pravopis po kojem svi obrazovani odjednom postaju nepismeni, a nepismeni pismeni je qrac od ovce i ja ga ne mislim priznati.

inače, meni se u tipkanju eventualno dogodi ispuštanje ili zamjena kojeg slova.
loša tastatura.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 12:22   #7
Quote:
stitch kaže:
Ja ne griješim. Odnosno, možda sam pogriješio jednom u svih šest i nešto tisuća postova, ali to je miljama daleko od teorije "pogreška po postu".
Većina ljudi, rekoh.
Sad tu svi paze, ali odi na bilo koji drugi topic pa chekiraj moju "teoriju"

Quote:
cp.tar kaže:
inače, meni se u tipkanju eventualno dogodi ispuštanje ili zamjena kojeg slova.
loša tastatura.
Da. Čak nema ni shift ni caps lock
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 14:48   #8
Što se "novoga" pravopisa tiče, rano su ga primijeitli. S većim ili manjim izmjenama, taj je pravopis tu još od 1990. godine.

Nego, meni je ova tema zanimljiva zbog nečega drugog. Naime, ja sam opterećena ispravnim pisanjem, ne samo gramatičkom i pravopisnom ispravnošću teksta, nego i izbjegavanjem tipfelera. Pa, kao pravi kreten i potpuno neprimjereno internetskoj komunikaciji, ispravljam svoje tipkogreške. Zato sam na chatu i propala nakon točno jedne i pol minute.

U govoru nisam takva. Dakako, ovisno o situaciji: u službenim se prilikama služim standardom, a na placu ipak kupujem grincajg. Ta se jezična opuštenost, međutim, zaustavlja na razini leksika, a na području morfologije ide, recimo, do krnjeg infinitiva. Da bih upotrijebila grozotu poput "ja vas bi molila", dakle, nešto što je kajkavcima najnormalnija stvar na svijetu, moram se najprije dobro 'skoncentrirati'. Kao Štijef s rakijom.

Zato mi je internetska komunikacija toliko i zanimljiva. Na neki način i zavidim onima koji bez ikakve grižnje savjesti mogu napisati što i kako im se zbrkne, ali u prvom redu mislim da je to poseban oblik komunikacije. Negdje na pola puta između pismenog i usmenog izražavanja.

No, da ne duljim. Ovo filozofiranje o jeziku najvjerojatnije vas ne zanima pa ću samo reći kako mislim da je ono što se naziva 'nepismenošću' često posljedica što brzine, a što izravnog prenošenja govora u pisani oblik. Drugim riječima, doslovce "pišemo onako kako govorimo".
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 14:56   #9
Pravopis koji je tu od 90-te dopuštao je dvostrukosti pa sam smio raditi greške, a ne grješke (ili možda griješke?).
Donauschwabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 15:33   #10
Quote:
Donauschwabe kaže:
Pravopis koji je tu od 90-te dopuštao je dvostrukosti pa sam smio raditi greške, a ne grješke (ili možda griješke?).
Pogreške.

Prije će mi ruka otpasti nego što tu riječ napišem s 'j'.

Ne, nisi smio. Naime, nepoznavanje pravopisnih pravila najviše se pokazuje u nedosljednosti. Tako, ako si jednom pisao 'napici', a drugi put 'napitci', dublete nisu nimalo pomagale.

Slično tome, kada se u jednom trenutku pojavila ideja da se umjesto 'ije' počne pisati 'ie', pola se kroatistike obradovalo vjerujući da će im to riješiti sve pravopisne probleme. Riječ je o studentima, dakako. Zaboravili su da u 'je' ne mogu ništa izostaviti, kao i to da je daleko teže pisati etimološkim nego fonetskim pravopisom.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 16:11   #11
Hrvatski forumi su još egzempli čistog jezika u usporedbi s onim čudesima koje izmišljaju Amerikanci, počevši od ekstremnog skraćivanja ("i c u m8") do onog leetspeaka ("PHr3Ku3N7ly H4s|{3d K0o£St330nZ!"). Užasno me frustrira kad chatam s nekim i onda moram pogađati što pojedino slovo ili broj znači. Skraćivanje radi brzine nije opravdanje. Ja ću radije trpjeti najsporijeg tipkača nego dešifrirati njegove rečenice koje to nisu.
__________________
There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards when you see the branches like a pruned bonsai tree or a forked lightning. When you start asking questions like "Why me?" and "What if?". If you had done differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions.
Planewalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 16:38   #12
Ja puno griješim.
Ali mene to ne smeta. Mene više smeta kaj drugi napišu u svojim postovima.

Pogotovo mi smeta kada netko počne lupetati gluposti ili psovati...
ali činjenica jest da neki krajevi imaju velikih problema s hrvatskim. Npr dalmatinci nikada nemaju nikakvih problema s razlikovanjem č i ć dok kajkavci (oni imaju samo č) i istrijani (samo ć), imaju puno večih problema.

Peticija za online gramar check integriran u forum...
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 18:01   #13
Quote:
demosten kaže:
Peticija za online gramar check integriran u forum...
A postovi s više od tri pogreške automatski se brišu.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 18:57   #14
I ja sam nepismen ali c'est pas ma faute, jer nisam Hrvat !
Francuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2005., 00:44   #15
Ce N'EST pas ma faute ! sto mislis, prokrijumcariti tu francuske greske ! Pazi, Pivot ima svugdje spijune!
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2005., 11:29   #16
Hahaha, ouais, j'me suis fait débusquer !!! Sram me bilo !
Francuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2005., 20:18   #17
Quote:
Didi kaže:
A postovi s više od tri pogreške automatski se brišu.
pogrješke?
općio im novi pravopis s roditeljicom dok joj oči ne ispadnu.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2005., 08:32   #18
Quote:
demosten kaže:
ali činjenica jest da neki krajevi imaju velikih problema s hrvatskim. Npr dalmatinci nikada nemaju nikakvih problema s razlikovanjem č i ć dok kajkavci (oni imaju samo č) i istrijani (samo ć),
otkad istrijani imaju samo ć?

IME istrijani jak dobro znaju razliku između č i ć, samo što oboje izgovaraju mekše. č im je negdje kao talijansko, dakle između standardnog č i ć, dok im je ć toliko meko da je zapravo skoro 'tj'.
Quote:
imaju puno večih problema.
ti si, veliš, kajkavac
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2005., 01:02   #19
Quote:
demosten kaže:
Peticija za online gramar check integriran u forum...
Grammar check.
Lexia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 12:43   #20
Quote:
Didi kaže:

Nego, meni je ova tema zanimljiva zbog nečega drugog. Naime, ja sam opterećena ispravnim pisanjem, ne samo gramatičkom i pravopisnom ispravnošću teksta, nego i izbjegavanjem tipfelera. Pa, kao pravi kreten i potpuno neprimjereno internetskoj komunikaciji, ispravljam svoje tipkogreške. Zato sam na chatu i propala nakon točno jedne i pol minute.
Same here. Samo ja nisam opterecena nego opterecen.

Ipak ne koristim hrvatska slova vec samo pisem c umjesto č ili ć itd. jer nikad se ne zna kome je kako podesen komp pa da ne bi bilo cudnih znakova...
grifone is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:16.