Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > IT Help service > Security
Korisničko ime
Lozinka

Security Antivirusi, firewalli, patchevi, service packovi, updatei, ... Sve o sigurnosti vašeg računala.

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2009., 17:02   #1
saudadde
...

Registracija: Oct 2007.
Program koji prati rad na compjuteru

Progooglala sam i ostala zapanjena. Pise za keylogger da se moze instalirati i da se moze doznati preko njega passvordi i lozinke, i sto sve ne ostalo?

Sto znate o tome i kako se zastititi?!
saudadde is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 01:57   #2
zmikic
Registrirani korisnik

zmikic Avatar

Registracija: Nov 2007.
Program prati prozore u kojima se tipka. Ako bilo gdje u prozoru pise password ili pass ili nesto slicno, program prati tastaturu i zapisuje slova
koja se tipkaju u datoteku koja se šalje preko interneta ili nekako slicno.

zastitaje imati neki anti virusni program
zmikic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 12:24   #3
Termination
Panthera tigris bengalens

Termination Avatar

Registracija: Jul 2007.
Kaspersky Internet Security ima odličnu zaštitu od keyloggera, ali ni ona nije savršena... također imaš po netu nekih programa koje nisam testirao a tobože su dobri (ovisi jel keylogger baziran na kernelu ili shellu)

Najsigurnije ti je koristiti virtualnu tipkovnicu (imaš je u Start->Accessories->Accessability->...)
Old 28.01.2009., 13:56   #4
Moby Master
Jedna pička

Moby Master Avatar

Registracija: Apr 2008.
Anti-Keylogger Elite je dobar za to!
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 28.01.2009., 18:53   #5
saudadde
...

hvala za informacije. sve to slabo razumijem i mislim da je to pre-strasno. zadire u privatnost.
saudadde is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 19:11   #6
Prosjecan
MSP

Prosjecan Avatar

Registracija: Jan 2009.
privatnosti na internetu nema...

keylogger alati služe za "špijuniranje" korisnika... no to su samo neki od alata kojima je moguće otkriti što se na računalu radilo čemu se pristupalo kada i tko i s kojim ovlastima...

sam operativni sustav ima u sebi ugrađenu mogućnost nadzora nad pristupom pojedinim objektima (datoteke, mape, resursi) pa čak i bez fizičkog pristupa računalu

većina poslodavaca koji nemaju poseban IT odjel koji se brine za kompletnu računalnu infrastrukturu (recimo najbanalniji primjer "vođenja brige" je onemogućavanje pristupa video zapisima s youtubea, blokiranje USB portova, blokiranje pristupa internetu iza radnog vremena...) pribjegavaju nekom programskom rješenju poput npr. Spector-a. kojim prate e-mail, instant messaging komunikaciju... pokretanja programa, posjete web adresama...

da li je legalno? u 99% svjetskih kompanija prilikom potpisa ugovora o radu dopuštaš poslodavcu da te "nadzire"...
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 22:59   #7
saudadde
...

Da li to znaci da netko moze uci u privatnu postu na gmail-u npr? Ili recimo ovdje na forumu...?
saudadde is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 23:38   #8
Prosjecan
MSP

Prosjecan Avatar

Quote:
saudadde kaže: Pogledaj post
Da li to znaci da netko moze uci u privatnu postu na gmail-u npr? Ili recimo ovdje na forumu...?
da... na oba pitanja...

metode koje se pritom koriste mogu biti bilo "prisluškivanje" tipkovnice i bilježenje pritisnutih tipki (tzv. keylogging) i saznavanje potrebnih pristupnih podataka (korisničko ime i lozinka) bilo "prisluškivanje" mrežnog prometa između tebe i servera (tzv. sniffing ili njuškanje) ili pak glumljenjem posrednika između tebe i servera (tzv. man in the middle ili "čovjek u sredini") gdje napadačevo računalo glumi legitiman server na koji se spajaš...

zamisli situaciju u kojoj ti netko umjesto www.forum.hr (gmail, net.hr, facebook, e-zaba ili neki treći site) podvali svoje privatno računalo i ti u kućicu uneseš svoje korisničko ime i lozinku i pošalješ to na "server" a zapravo si poklonila nekom svoj identitet...
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 16:28   #9
saudadde
...

recimo da sve sto ste rekli razumijem. medjutim, uzmimo da ja osobno nisam nekome toliko vazna da bi mi netko podvalio svoje privatno racunalo, ali da zeli uci u moje ppriv. poruke ovdje na forumu.
npr. da vi to zelite napraviti, sto bi uradili? ili netko sa posla ili netko od ukucana... kako se zastiti od toga?
saudadde is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 16:46   #10
Moby Master
Jedna pička

Moby Master Avatar

Registracija: Apr 2008.
Koristiti najbolji mogući antivirus! Kaspersky!
Old 29.01.2009., 18:55   #11
Prosjecan
MSP

Prosjecan Avatar

@saudadde...

na poslu... pregledavanjem paketa koje tvoje računalo šalje ostalim računalima u mreži ili na internetu (koristeći pritom bilo koje računalo u tvojoj firmi)

kod kuće... na više različitih načina od kojih su neki: preusmjeravanje forum.hr adrese na lokalno računalo i bilježenje tvojih podataka za login, pregledavanje datoteka sa zapisima, preuzimanje administratorskih ovlasti, preuzimanje vlasništva nad dokumentima koje si kreirala, instalacija nekog od "nadzornih" programa... probijanje lozinki metodom sirove snage...

kako se štititi?

- paziti na to tko ima fizički pristup računalu
- koristiti kompleksne lozinke
- koristiti minimum potrebnih ovlasti za obavljanje pojedinih zadaća
- konfigurirati način razmjene podataka s drugim računalima korištenjem odgovarajućih sigurnosnih naputaka (zaštita razmjene podataka enkripcijom, kreiranje sigurnih "tunela" kroz koje će podaci putovati)
- zdravim razumom prilikom korištenja i edukacijom o mogućim napadima...

i da.. u krivu si kad kažeš da nisi toliko važna da bi netko provaljivao u tvoje računalo... nisi važna ti... ali je važno tvoje računalo... jer provalom u njega.. tvoje računalo više nije tvoje... a sva šteta koja se napravi s takvog računala bit će stavljena tebi na teret... (sjećaš se upada mladih Zadrana u Pentagon?)
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 20:19   #12
saudadde
...

Hvala vam na iscrpnom odgovoru. Ali ja neznam zastiti podatke enkripcijom i neznam kreirati tunele. Neuka sam. Moje racunalo ne koristim samo ja.

Nevjerovatno je sto ste spomenuli Zadrane i taj dogadjaj. Naime, tada sam bila tamo. Mislim, isla sam u susjednu skolu.
saudadde is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja