Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2009., 14:59   #1
Razlike u obrazovanju

Bok!

Zanima me kakva su vaša mišljenja o razlikama u obrazovanju između muža i žene? Puno je primjera gdje je žena završila fakultet a muž ima samo srednju školu, ili obrnuto - što mislite o tome, kakva su vaša iskustva?
Zapravo, najviše me zanimaju bračni parovi gdje jedan supružnik doktor medicine - s čim se bavi drugi supružnik? Kažite mi za sve primjere što ih znate.

Naime, ja sam studentica medicine a bivši momak mi je bio konobar. Dok smo bili u vezi, puno sam se puta preispitivala o toj razlici i bila ljubomorna na prijateljice čiji momci studiraju. Bili smo skupa skoro 2 i po godine ali ja ga nisam upoznala sa svojom rodbinom jer sam ga se sramila. Dok smo bili u vezi nagovarala sam ga da nešto upiše, ono - bilo šta - samo da ima neki papir, bilo kakvu diplomu, samo da mogu reć da mi je momak/muž nešto završio. Taman kad sam ga uspila nagovorit da nešto upiše, on je prekinuo vezu, i odustao je od te škole koju je upisao.

Čini mi se da je ta razlika dosta kumovala u prekidu ove veze, iako je on rekao da su posrijedi drugi razlozi. Sada mi on baš fali, i mijenjam film u svojoj glavi - sve mi se više čini da je nevažno to što si po struci već kakav si u duši.

Imam 21 godinu a bivši momak ima 23 godine. Mlada sam i nezrela, pa me zanima savjet i mišljenje malo starijih i zrelijih ljudi i zanimaju me iskustva i situacije slične mojoj.
 
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 15:07   #2
Meni - papir kao takav, apsolutno nebitan.
OK, imaš više tema za razgovor, više stvari u kojima se kužite ako ste *podjednakog* obrazovanja, ali nije uvjet.
Možda bi imalo veze u slučaju da je npr. cura završila 4 razreda osnovne škole, a da je dečko doktor medicine (kad si se već toga primila).
Ali ni to ne ora značiti ništa, mogu imati krasnu vezu/brak/wtvr.
Bitnije su druge stvari od obrazovanja, formalnog. Barem meni.
(da ne bi netko krivo shvatio da obezvređujem obrazovanje, i sama sam MA)


Ako se sramiš pred drugima zbog svog izbora svojeg vlastitog dečka, to puno više govori o tebi.
soddisfatta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 15:20   #3
ja sam ti isto studentica medicine, konkretno apsolventica, s dečkom sam 4g. a on studira informatiku.na istoj smo intelektualnoj razini, s njim mogu raspravljati o svemu i bitnije od toga što li on studira mi je to da je on motiviran u onomu čemu se bavi ,da ima ciljeve i ambicije u životu koje želi postići....iako da recimo on kopa kanale a ja studiram za doktora sumnjam da bi funkcionirali kao par

Zadnje uređivanje maryy84 : 02.03.2009. at 15:56.
maryy84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 15:24   #4
i mene to zanima...na 3. godini medicine sam, s deckom 5 godina. lijepo nam je, volimo se,ali vidim da izbjegava moje drustvo s faksa. on studira i ne studira,razvlaci faks vec godinama i ne znam hoce li ista od toga biti. Uz to radi i nije bas neka placa ni status i imam dojam da se zbog toga nekad uz mene srami. Ja ga uvjeravam da meni to ne znaci bas previse,ali badava meni ne znaci kad njemu znaci...On je iz obitelji koja ga nikad nije poticala niti ucila o vaznosti faksa,iz price u kojoj je dovoljno imati za stan i hranu, tako da se sam muci,ali nije bas lako financirati sam sebe, studirati i raditi doma sta treba. Ja zelim vise,ne neki preveliki luksuz,samo ugodan zivot. Ne zelim ga zbog toga izgubiti,ali ponekad se bojim,sta ce bit za 3 god kad ja budem dr.med. ,a on mozda sa svojom srednjom skolom...
__________________
The greatest thing you`ll ever learn is just to love and be loved in return...
red_snowflake is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 15:27   #5
Quote:
leishmania kaže: Pogledaj post
Bok!

Zanima me kakva su vaša mišljenja o razlikama u obrazovanju između muža i žene? Puno je primjera gdje je žena završila fakultet a muž ima samo srednju školu, ili obrnuto - što mislite o tome, kakva su vaša iskustva?
Zapravo, najviše me zanimaju bračni parovi gdje jedan supružnik doktor medicine - s čim se bavi drugi supružnik? Kažite mi za sve primjere što ih znate.

Naime, ja sam studentica medicine a bivši momak mi je bio konobar. Dok smo bili u vezi, puno sam se puta preispitivala o toj razlici i bila ljubomorna na prijateljice čiji momci studiraju. Bili smo skupa skoro 2 i po godine ali ja ga nisam upoznala sa svojom rodbinom jer sam ga se sramila. Dok smo bili u vezi nagovarala sam ga da nešto upiše, ono - bilo šta - samo da ima neki papir, bilo kakvu diplomu, samo da mogu reć da mi je momak/muž nešto završio. Taman kad sam ga uspila nagovorit da nešto upiše, on je prekinuo vezu, i odustao je od te škole koju je upisao.

Čini mi se da je ta razlika dosta kumovala u prekidu ove veze, iako je on rekao da su posrijedi drugi razlozi. Sada mi on baš fali, i mijenjam film u svojoj glavi - sve mi se više čini da je nevažno to što si po struci već kakav si u duši.

Imam 21 godinu a bivši momak ima 23 godine. Mlada sam i nezrela, pa me zanima savjet i mišljenje malo starijih i zrelijih ljudi i zanimaju me iskustva i situacije slične mojoj.
Po meni papir ništa ne znači. Netko može biti bolje opće kulture s srednjom školom nego netko s fakultetom. Bitno je znanje i kultura ne ima li ili nema papir. Koliko ovdje na forumu ima studenata a kad pišu postove vidi se potpuna nepismenost. Sad da li je tebi potrebno pokazati obitelji i prijateljima papir da bi dokazala njegovu pamet?
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 15:35   #6
Quote:
red_snowflake kaže: Pogledaj post
a kakve sad to ima veze sa studentima medicine?
isto takve, kakve nečiji trenutni status kao studenta ili posjednika neke diplome ima s njegovim, ajmo to nazvati, nivoom.
soddisfatta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 15:40   #7
ma ne radi se uopce o nivou,bar u mojem slucaju. nije stvar u tome, moj dragi je na istom nivou razmisljanja kao ja (ako cemo bas o nivou ),sve je to ok. mene brine nesto drugo. znam parove (starije,bracne) kojima je brak klimav jer s vremenom osoba nizeg obrazovanja sve vise i vise bude isfrustrirana. npr.,zena je uvijek u nekom "visokom" drustvu, direktorica, a muz radi u tvornici, uvijek prljavih ruku,znatno niza placa. Meni te stvari nisu bitne ako osobu volis,ali ta osoba se s vremenom pocne osjecat lose. I zato bi samo htjela cuti neke primjere i iz tudjih zivota.
__________________
The greatest thing you`ll ever learn is just to love and be loved in return...
red_snowflake is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 15:55   #8
Osoba sa srednjom školom može imati istu opću kulturu kao i neka sa fakultetom, a ova sa srednjom može imati više ambicija i ciljeva nego ona s fakultetom....nije bitan fakultet kao takav, znam puno ljudi koji su završili fax a rekla bi za njih da su glupavi
maryy84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 16:02   #9
na žalost, mnogo ljudi ovo pitanje opterećuje.

ono što je, po meni, važnije od fakulteta su neke ljudske karakteristike i razlog za biranje partnera.

moj suprug ima završen fakultet. ne voli balet, pa ja idem s prijateljicama. so what?
da nema završen fakultet, ni tada ne bi volio balet. pa bih ja opet išla s prijateljicama. udala sam se za njega zbog toga što je dobar čovjek, pažljiv , pošten, uporan, zabavan, gunđav, zgodan, seksi, veseo, ..... a ne zbog diplome
stjuardesa b is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 16:07   #10
Quote:
red_snowflake kaže: Pogledaj post
Meni te stvari nisu bitne ako osobu volis,ali ta osoba se s vremenom pocne osjecat lose. I zato bi samo htjela cuti neke primjere i iz tudjih zivota.
Sve ovisi kako se partneri postave, ako obrazovaniji ne propusta podsjetiti onog drugog na razliku u statusu, naravno da ce se s vremenom poceti osjecati lose...ne samo jedan, nego oba partnera.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 17:29   #11
Quote:
leishmania kaže: Pogledaj post
Bok!
Bili smo skupa skoro 2 i po godine ali ja ga nisam upoznala sa svojom rodbinom jer sam ga se sramila. Dok smo bili u vezi nagovarala sam ga da nešto upiše, ono - bilo šta - samo da ima neki papir, bilo kakvu diplomu, samo da mogu reć da mi je momak/muž nešto završio. Taman kad sam ga uspila nagovorit da nešto upiše, on je prekinuo vezu, i odustao je od te škole koju je upisao.

Čini mi se da je ta razlika dosta kumovala u prekidu ove veze, iako je on rekao da su posrijedi drugi razlozi. :
Vjerujem da je prekidu komovalo tvoje stalno piljenje po njemu i popravljanje njega samog.

I jos pises da si ga se sramila. Pa svakome bi to dojadilo.

Mogla bih biti s nekim tko je formalno manje obrazovan od mene, ali morao bi biti dobar u tome sto radi i biti ambiciozan, papir ili ne.

Ne bih mogla biti s nekim tko je recimo blagajnik u ducanu i zeli to raditi za 3000 kuna do kraja zivota. Tu bi nam se putevi razilazili.
Ali ako je on zidar i to super radi i sve vise musterija ima, gledala bih samo kakva mu je emotivna inteligencija. To je vaznije.

red snowflake, vas veci problem je sto on ne zna sto bi sa svojim zivotom nego to hoce li imati diplomu ili ne.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 18:20   #12
Quote:
leishmania kaže: Pogledaj post
Bok!

Zanima me kakva su vaša mišljenja o razlikama u obrazovanju između muža i žene? Puno je primjera gdje je žena završila fakultet a muž ima samo srednju školu, ili obrnuto - što mislite o tome, kakva su vaša iskustva?
Zapravo, najviše me zanimaju bračni parovi gdje jedan supružnik doktor medicine - s čim se bavi drugi supružnik? Kažite mi za sve primjere što ih znate.

Naime, ja sam studentica medicine a bivši momak mi je bio konobar. Dok smo bili u vezi, puno sam se puta preispitivala o toj razlici i bila ljubomorna na prijateljice čiji momci studiraju. Bili smo skupa skoro 2 i po godine ali ja ga nisam upoznala sa svojom rodbinom jer sam ga se sramila. Dok smo bili u vezi nagovarala sam ga da nešto upiše, ono - bilo šta - samo da ima neki papir, bilo kakvu diplomu, samo da mogu reć da mi je momak/muž nešto završio. Taman kad sam ga uspila nagovorit da nešto upiše, on je prekinuo vezu, i odustao je od te škole koju je upisao.

Čini mi se da je ta razlika dosta kumovala u prekidu ove veze, iako je on rekao da su posrijedi drugi razlozi. Sada mi on baš fali, i mijenjam film u svojoj glavi - sve mi se više čini da je nevažno to što si po struci već kakav si u duši.

Imam 21 godinu a bivši momak ima 23 godine. Mlada sam i nezrela, pa me zanima savjet i mišljenje malo starijih i zrelijih ljudi i zanimaju me iskustva i situacije slične mojoj.
Ti tek imaš 21 godinu, a sigurna si da ćeš biti doktor i da ćeš završiti fakultette postavljaš temu pod naslovom muž i žena. Curo draga, tebe još puno toga čeka u životu od specijalizacija od progurivanja na radnom mjestu. Spusti se malo na zemlju i uživaj s dečkom jer si tako mlada i neiskusna. Što ima veze ako je on konobar, ti si student zar ne, a medicina nije ništa posebno već fakultet kao i svaki drugi. Nisi ti ništa superiornija od njega i sličnih samo zato što STUDIRAŠ medicinu
Ins@ni@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 18:36   #13
Quote:
red_snowflake kaže: Pogledaj post
ma ne radi se uopce o nivou,bar u mojem slucaju. nije stvar u tome, moj dragi je na istom nivou razmisljanja kao ja (ako cemo bas o nivou ),sve je to ok. mene brine nesto drugo. znam parove (starije,bracne) kojima je brak klimav jer s vremenom osoba nizeg obrazovanja sve vise i vise bude isfrustrirana. npr.,zena je uvijek u nekom "visokom" drustvu, direktorica, a muz radi u tvornici, uvijek prljavih ruku,znatno niza placa. Meni te stvari nisu bitne ako osobu volis,ali ta osoba se s vremenom pocne osjecat lose. I zato bi samo htjela cuti neke primjere i iz tudjih zivota.
Ako je netko pametan, pokazat će svoje znanje i u društvu nekakvih direktora. Kad netko pametno govori i ima znanje nema se čega stiditi ma u kakvom društvu bio i svi će ga slušati bez obzira na žuljevite ruke. Sve je stvar glave i kako se postaviš prema ljudima i svoje pomirenosti s odabirom (mislim na zvanje), poštovanje je nešto što stićeš nezavisno o formalnom obrazovanju.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 18:43   #14
meni to nece predstavljat prepreku u zivotu, ja studiram, on ne, niti ce, al ne volim ga zato nista manje.mene podupire i drago mu je zbog mene. dobro si rekla da si jos mlada i nezrela, mozda ces to prerasti s vrimenom, a mozda i neces. da nadjes nekoga onda medju kolegama??? sve najbolje u svakom slucaju
__________________
Padnem. Ustanem. Popravim krunu. Nikad ne odustanem!
vedrana84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 19:01   #15
Iskreno, malo mi ide na živce to stalno ponavljanje da netko sa srednjom školom može imati isto ili više opće znanje i ambicije nego netko s faksom...
Mislim - može. Teoretski.
Ali ja sam vidjela samo par takvih. Debela manjina.
S druge strane, papir sam po sebi ne garantira ništa. Ima nepismenih budala s faksom. Ima kupljenih diploma...

Ali...
Meni je faks ipak neka garancija da je osoba ambiciozna, da je nešto zanima, da se nečemu u životu želi posvetiti, da želi znanje i spremna je učiti.

Isto tako, od osoba sa srednjom ili manje često sam puta čula da se "pravim pametna" ili da "filozofiram", čak i kada sam namjerno birala neutralne teme. Toliko sam puta iskusila frustraciju od likova koji su bili manje obrazovani da mi je toga zbilja dosta.
Možda sam intelektualni snob zato što volim književnost, kazalište i debatiranje o zajebanim temama, zato što sam trilingualna, imam frendove na svim kontinentima i što sam diplomu stekla prva u klasi. Ali ne vidim razloga zašto bih snizila kriterije da ne bih povrijedila nečiji ego.

Primjeri bračnih parova?
Liječnik-pravnica. Liječnica-ekonomist. Liječnica-pomorac. Liječnica-povjesničar. Liječnik-zubna tehničarka.
__________________
Never trust a species that grins all the time. It's up to something.

Zadnje uređivanje mala hijena : 02.03.2009. at 19:49.
mala hijena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 19:24   #16
Ja sam sa deckom 4 godine, i zavrsavam fakultet (imam jos nekoliko ispita). Na ljeto planiramo vjencanje. On za razliku od mene ima samo srednju skolu. Nije nikada studirao, ima zelju, ali fakultet kosta i to puno... Kad je poslije oceve smrti morao zasukati rukave i pomoci porodici, ni na kraj pameti mu nije bio fakultet. On ima stalan posao, vrijedan je, hoce raditi, posten, druzeljubiv, ljubazan, i u svemu mi je podrska, i nikada mi nije rekao da "pametujem" i sl. Cak sta vise neke stvari bolje razumije i rezonuje od mene... I sa njim sam zato sto je covjek.
A upoznala sam i izlazila sa tipovima koji su studirali ili diplomirali, a ne bih bila sa njima kad bi svaki dan zaradjivali po milion dolara, jer su nikakvi ljudi.
I kome god smeta neko samo zato sto nema diplomu, ili ne studira (ali samo to, iako je tip/cura sasvim ok), taj ima problem sa samim sobom...
Verdad is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 19:35   #17
Quote:
Cordelia kaže: Pogledaj post
Ako je netko pametan, pokazat će svoje znanje i u društvu nekakvih direktora. .
A zašto bi to dokazivao? Da bi bio poštovan? Dokazivanje iz želje da se bude poštovan znači da se moraš srozati na razinu onih koji poštovanje mjere prema dokazivanju. Ali: psi laju, a karavane prolaze Biti pametan za sebe znači biti mudar, a biti pametan za druge znači biti razmetljiva budala.
Helder is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 19:40   #18
Quote:
maryy84 kaže: Pogledaj post
Osoba sa srednjom školom može imati istu opću kulturu kao i neka sa fakultetom, a ova sa srednjom može imati više ambicija i ciljeva nego ona s fakultetom....nije bitan fakultet kao takav, znam puno ljudi koji su završili fax a rekla bi za njih da su glupavi
Ovo potpisujem. Znam mnoge sa diplomom, ali osnovna pismenost im je . Uz diplomu, ipak su siromašni u duši i glavi - blago rečeno sirovine. Imati diplomu da bi se njome samo mahalo sasvim mi je besmisleno. Isto tako, mnogi sa samo završenom srednjom školom raspolažu kvalitetnijim širim znanjem nego ovi diplomirani. Sve je individualno. Meni primjerice, smeta nepismeni neandertalac sa diplomom.
HAL3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 19:52   #19
Ma nije u tome problem, problem je sto ce selo reci, ne moze doktorica imati ribara za muza, ili nekog tko radi rukama, to nije mondis i famozno
Problem je vjerojatno u sindromu bijele kute, osjecaju nadmoci nad ostalim pukom, pa ne studira ne znam sto, studira MEDICINU.
Medicus, cura te ipsum. Nadam se samo da ce dok dodje do licence shvatiti da su svi ljudi isti, nije mjera covjecnosti u papiru koji mu visi na zidu, to ne govori o nicemu, cak ni o trudu u danasnje vrijeme, ima ljudi koji su ulozili vise truda da pokrenu svoj posao nego neki tatini sinovi i kceri koji proklizu kroz fakultet.
Mjera covjeka je u trudu koji ulozi u rad na samom sebi, u pogledima na svijet u velicini srca...ali bez veze sve to ako nema dr. ili ing. ispred imena.

Jedan od meni najdrazih parova koje znam su cudna kombinacija, supruga je zavrsila knjizevnost, on je zavrsio, igrom slucaja, samo osnovnu skolu, bila su teska vremena i nije mogao dalje....dan danas, (kcer im je moja generacija) setaju drzeci se za ruke, odlaze u kazaliste, on je nacitan, bogatog rijecnika i opce kulture.

Povrsno je dijeliti ljude po listu papira, eto, ja bi radije uz sebe nekog kao sto je tata moje prijateljice, nego nekog kao sto nam je ministar zdravstva.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 20:16   #20
Quote:
leishmania kaže: Pogledaj post
Bok!

Zanima me kakva su vaša mišljenja o razlikama u obrazovanju između muža i žene? Puno je primjera gdje je žena završila fakultet a muž ima samo srednju školu, ili obrnuto - što mislite o tome, kakva su vaša iskustva?
Decko je obrazovaniji od mene i ima vise diploma. Meni ne smeta, dapace, niti mi on nikada ne predbacuje tu razliku.

Osobno, ja nikad ne bi mogla biti s deckom/muzem koji je osjetno ispod mene po obrazovanju, razlike poput doktorat vs srednja (pogotovo strukovna) skola.

Ne zbog toga "sto ce selo reci", za to me zivo zaboli, nego radi odnosa izmedju nas.
Mislim iz iskustava mi minulih, da je potrebno da se muskarac osjeca superiorniji ili bar na istoj razini sa zenom, a nikako ispod, pogotovo ako se radi o znanju.
Iako to u pocetku moze laskati, "ja hodam s doktoricom", mislim da na duge staze, kad-tad to postaje dio koji ce muskarca frustrirati. A frustrirani muskarac i nije neka sreca.

Osobni motiv broj 2 je i moja osobna zelja za znanjem i razmijenjivanjem istog, pa mi se obrazovaniji muskarac cini za to vise motivirajuci.

But, that's just me.
gerbengoy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:28.