Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2005., 11:17   #1
Exclamation Tabularna izjava

Pozdrav!

Imam jednu zamolbu - da li mi netko moze reci gdje mogu dobiti nekakav predlozak (ili ti sprancu) po kojem mogu sastaviti tabularnu izjavu!?

Hvala!

pika2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 16:45   #2
Napiši u gornjem lijevom kutu svoje ime prezime adresu. i dalje tekst.


"Ja ime prezime, adresa dozvoljavam x, y, adresa da se bez ikakvog daljnjeg uvjeta i odobrenja uknjiži kao vlasnik k.č.br. ?/? upisane u zk.ul. ? k.o. ?."


...naravno, ovo je ovako od oka, ipak bi trebalo znati detaljnije o čemu se radi...
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2005., 11:28   #3
Hvala za odgovor!
Mene malo konkretnije zanimaju neke stvari.

Imam ja jedan primjerak takve izjave. U njoj pise ja, ime i prezime, JMBG.... potvrdjujem da sam od ime i prezime, JMBG.... , na ime ugovorene kupovine ....(opis nekretnine).. temeljem čl. 68. i čl. 370. st. 4. Zakona o vlasništvu i stvarnim pravima, primile u cijelosti kupovinu u iznosu od....., tako da nam ime i prezime po Ugovoru o kupoprodaji nekretnine od (datum) nista ne duguje.

Da li ovakva izjava moze proci, i da li u izjavi mora stajati ovaj dio temeljem čl. 68. i čl. 370. st. 4. Zakona o vlasništvu i stvarnim pravima. Ja bi to izbacila.

Ako meni u ugovoru o kupoprodaji nekretnine stoji da se tabularnom izjavom dozvoljava uknjižba kao vlasnika nekretnine, da li je to potrebno jos jednom navoditi u tabularnoj izjavi?
__________________
Cigareta skracuje zivot za 2 minute, butelja vina za 4 minute,
a jedan radni dan skracuje zivot za 8 sati.
pika2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2005., 18:16   #4
ovi članci su nebitni...

ako si u ugovoru već dala tabularnu izjavu i uvjetovala je s potvrdom o plaćanju onda ti nije potrebna tabularna, već obićna potvrda kojom potvrđuješ da je dug u cijelosti namiren, ovjeriš potpis i to je to...

znači, ili je tabularna u ugovoru pa daješ samo potvrdu
ili nema tabularne u ugovoru pa je daješ naknadno, to su samo različiti mehanizmi dozvole prijenos vlasništva...
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2005., 22:21   #5
obzirom da u gruntovnici neke stvari prodju neke ne (neki gledaju u dlaku a neki ne) bolje se ne zezaj sa tim nego lijepo doslovno ovako napisi pa si miran(mirna):

IZJAVA


Kojom ____________, JMBG _____________, na adresi ________________________kao prodavatelj nekretnine koja se nalazi u zgradi na adresi ________________broj _ u ________, koja je sagrađena na kat. čest. br. ________ kat. općine _________i to stan koji se sastoji od __________________i ostalih prostorija ukupne površine ______ čm i sve upisano u Općinskom sudu u ___________na zemljišno-knjižnom odjelu broj pod ul. _____/ zk.ul. ____, a uključuje i suvlasnički dio zemljišta i zajedničkih dijelova i uređaja zgrade povezanih stvarnim pravima s vlasništvom posebnog dijela nekretnine temeljem čl. 68 i 370 st. 4. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima izjavljuje kako nema više nikakvih potraživanja od strane kupca:_____________, JMBG ______________, na adresi ________________ i da je za prodanu nekretninu isplaćen u cijelosti i to ______________EUR (slovima: __________)
u kunskoj protuvrijednosti kako je to i ugovoreno Ugovorom o kupoprodaji nekretnine od dana__.0__.2005.god.

Na osnovu ove izjave prodavatelj dopušta da se u zemljišnim knjigama koje se vode kod Općinskog suda u _________________, kao i u drugim javnim knjigama, bez ikakvog daljnjeg pitanja ili odobrenja prodavatelja upiše pravo vlasništva na gore navedeni stan na ime i za korist kupca.

Ova izjava je napravljena u 6 (šesti) primjerka od kojih 1 (jedan) pripada prodavatelju, 4 (četiri) kupcima a 1 (jedan) primjerak ostaje kod javnog bilježnika.



U Zagrebu, ___.0__.2005.god.



Pero Perić
___________________________



p.s. bitno je da opišeš nekretninu točno sve onako kako pise na vlas.listu........
__________________
bezz
bezvezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2005., 11:14   #6
Hvala ljudi!
__________________
Cigareta skracuje zivot za 2 minute, butelja vina za 4 minute,
a jedan radni dan skracuje zivot za 8 sati.
pika2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2005., 15:56   #7
ahhh sori, nisam znao da se radi o gruntu u ZG, onda napiši i točne brojeve NN, a ne samo članke:-)

kod nas te gluposti nisu bitne, a sumnjam da će odbiti prijedlog za uknjižbu zbog članka zakona, bitne su dozvola uknjižbe i točan opis nekretnine, znači broj, kultura i površine čestice, uložak ne bi trebao biti bitan, ali radije stavi...
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2005., 18:47   #8
zajednicki dijelovi zgrade i zemljista na kojima je sagradjena zgrada u kojoj je nekretnina ( salter u podrumu, stepenice prema tavanu zgrade, cvjetnjak i vrt ispred zgrade, dio krova i ostalo) je sve ono sto pripada nekretnini i bez te recenice NEMA uknjizbe
__________________
bezz
bezvezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2005., 23:44   #9
...kako di i kako kad, ako se radi o stanu onda normalno...
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 00:22   #10
Zanima me forma tabularne izjave u slučaju da je prodavač preminuo.
Kako onda formulirati?
Tko onda izjavljuje?
Umjesto prodavatelj da stavim - zakonski nasljednici prodavatelja ili nešto drugo?
kis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 17:23   #11
Vlasništvo na nekretninama - stjecanje, gruntovnica, katastar

Dakle, baka zeli svu imovinu koju ima (pravo na 1/4 kuce, pravo na zemlju....) prepisati na mene kao unuka. Moram napomenuti da od smrti djeda kuca niti zemljiste nije podijeljeno nego se navodi da uz ostale na 1/4 ima pravo moja baka.
Sto mi je uciniti? Koja je procedura? Kod javnog biljeznika odemo, on pripremi sve papire i ona potpise? I koliko to kosta kuna? Otac mi govori da bi bilo dobro da prvo ona to prepise na njega, pa da onda to on prepise meni jer bi se tako izbjeglo oporezivanje?? molim vas za savjete kako da uredim prijenos imovine, prava sto bezbolnije (sa sto manje potrosenih kuna). U pravo se ne razumijem.
Hvala.
__________________
Shame and disgrace over mental unrest
Keeps us from saving those we love
The grace within our hearts and the sorrow in our souls
darknes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 18:32   #12
ovak,Kaj znači pravo na zemljište kao pravo na korištenje ili je u gruntovnici upisana kao vlasnik??
Uzet ćemo da je upisana kao vlasnik.Javni bilježnik ti ništa neće popunjavati nego kupiš u knjižari darovni ugovor za nekretnine(kom. jedan) i lako je za ispuniti(odvjetnik bi ti uzeo cca 500 kn).
1) S bakom kod bilježnika ovjeriti ugovor i tražiti dvije kopije.Potrebna osobna
2) s ugovorom na poreznu(odsjek za nekretnine).Potreban ovjeren ugovor + kopija,Izvod gruntovnice (za zgb može sa interneta)Zahtjev koji dobiješ na poreznoj, te kopije rodnih listova(tvoj i od tvog tate),orginale samo na uvid,i kopija osobne
3) platiti 250 kn sudske pristojbe(uplatnicu kupiš ispunjenu u kiosku gruntovnice)
4) Prijedlog koji kupiš u grunt.kiosku ispuniš i predaš na šalteru uz jedan ugovor(orginal)
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 22:20   #13
Quote:
darknes kaže: Pogledaj post
Dakle, baka zeli svu imovinu koju ima (pravo na 1/4 kuce, pravo na zemlju....) prepisati na mene kao unuka. Moram napomenuti da od smrti djeda kuca niti zemljiste nije podijeljeno nego se navodi da uz ostale na 1/4 ima pravo moja baka.
Sto mi je uciniti? Koja je procedura? Kod javnog biljeznika odemo, on pripremi sve papire i ona potpise? I koliko to kosta kuna? Otac mi govori da bi bilo dobro da prvo ona to prepise na njega, pa da onda to on prepise meni jer bi se tako izbjeglo oporezivanje?? molim vas za savjete kako da uredim prijenos imovine, prava sto bezbolnije (sa sto manje potrosenih kuna). U pravo se ne razumijem.
Hvala.
Ukoliko vam baka nije u gruntovnici upisana kao vlasnik 1/1 morate prvo otići u katastar izvaditi posjedovne listove za svaku ćesticu koju vam želi darovati nakon toga pozvati mjernika da to sve izmjeri i omeđi pa tek onda gruntovnica gdje će se baka upisati kao vlasnik a nakon toga ono što vam je napisala osoba prije mene
deni007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 14:52   #14
katastar nije bitan i neovisan je u odnosu na gruntovnicu.Vlasništvo se vodi na gruntovnici a katastar je za to kako izgleda ono što je u vlasništvu.Ovo što deni piše se odnosi na eventualno etažiranje iz kojeg se vidi što u naravi znači 1/4.Za ovo što tebe zanima katastar nije bitan,međutim kad gruntovnica prihvati prijedlog upisa vlasništva nad nekretninom možeš i u katastru tražiti upis.to te košta cca 150 kn.
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 22:17   #15
Ispricavam se, bio sam neko vrijeme odsutan....

Bio sam malo nejasan. Dakle, moj djed nije ostavio oporuku, takoder kuca nije etazirana, nego je nakon njegove smrti odredeno ostavinskom raspravom da moja baka ima pravo na 1/4 kuce (ostatak brace i sestre) i sveg zemljista. Kuca nikad nije podijeljena na taj nacin i upisana posebno kao vlasnistvo svakog od navedenih(znaci kome ide sto od navedene imovine).
Da li baka meni moze prepisati svoje pravo na tih 1/4 kuce i zemlje? I da li je bolje da to pravo prepise mom ocu prvu, koji ce onda to meni prepisati (zbog vec spomenutog oporezivanja)? I kako to obaviti? aammaatteerr, ti kazes gruntovnica? da li i dalje vrijedi ona tvoja procedura od gore?
hvala
__________________
Shame and disgrace over mental unrest
Keeps us from saving those we love
The grace within our hearts and the sorrow in our souls
darknes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 23:01   #16
Quote:
darknes kaže: Pogledaj post
Ispricavam se, bio sam neko vrijeme odsutan....

Bio sam malo nejasan. Dakle, moj djed nije ostavio oporuku, takoder kuca nije etazirana, nego je nakon njegove smrti odredeno ostavinskom raspravom da moja baka ima pravo na 1/4 kuce (ostatak brace i sestre) i sveg zemljista. Kuca nikad nije podijeljena na taj nacin i upisana posebno kao vlasnistvo svakog od navedenih(znaci kome ide sto od navedene imovine).
Da li baka meni moze prepisati svoje pravo na tih 1/4 kuce i zemlje? I da li je bolje da to pravo prepise mom ocu prvu, koji ce onda to meni prepisati (zbog vec spomenutog oporezivanja)? I kako to obaviti? aammaatteerr, ti kazes gruntovnica? da li i dalje vrijedi ona tvoja procedura od gore?
hvala
Pitanje glasi da li je baka vlasnik te 1/4 ili ne? Da li ste izvadili vlasnički list na kojem se vidi da je baka vlasnik tj. da li ste bili u gruntovnici? I još nešto da li se nekretnina i zemljište nalazi u gradu Zagrebu ili zagrebačkoj županiji? Ima velike razlike vjerute mi jer sam to prošla
deni007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 10:21   #17
deni ,objasni o čemu je riječ.Kaj se mene tiće procedura stoji.

Darknes,tvoja baka ima 1/4 ukupnog dijela što znači da može biti 1 soba u prizemlju dvije na katu i pola garaže.Zato se radi etažiranje da se zna što znači 1/4.Tebi je prvo riješiti vlasnički list.Znači ako je tvoja baka nakon ostavinske od dede sa sudskim riješenjem u gruntovnici zatražila upis vlasništva(zemljišnji izvadak-list B) i to je riješeno u njenu korist(ne vidim zakaj nebi bilo) onda ona direktno tebi daje 1/4 kuće.Isto je dali daje ocu pa on tebi ili baka tebi.Da bi bio oslobođen poreza,obavezno i tvoj i tatin rodni list.Iz toga se vidi da je xx tvoj otac ,a iz njegovog yy njegova mama i to znači da je u pitanju direktna nasljedna linija.nakon toga ako je u stvarnosti 1/4 jedan stan,onda se etažira i upisuje da je to to.Tu moraju biti svi suglasni:ukoliko nisu Onda možeš tražiti sudsko razgvrnuće zajednice(to je već viša sila).Za sada moja procedura iz gornjeg posta i bez brige.Ovo što deni piše mi zvući bezveze ali neka on da svoj argument pa ćemo vidjeti na što misli
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 13:24   #18
Quote:
aammaatteerr kaže: Pogledaj post
deni ,objasni o čemu je riječ.Kaj se mene tiće procedura stoji.

Darknes,tvoja baka ima 1/4 ukupnog dijela što znači da može biti 1 soba u prizemlju dvije na katu i pola garaže.Zato se radi etažiranje da se zna što znači 1/4.Tebi je prvo riješiti vlasnički list.Znači ako je tvoja baka nakon ostavinske od dede sa sudskim riješenjem u gruntovnici zatražila upis vlasništva(zemljišnji izvadak-list B) i to je riješeno u njenu korist(ne vidim zakaj nebi bilo) onda ona direktno tebi daje 1/4 kuće.Isto je dali daje ocu pa on tebi ili baka tebi.Da bi bio oslobođen poreza,obavezno i tvoj i tatin rodni list.Iz toga se vidi da je xx tvoj otac ,a iz njegovog yy njegova mama i to znači da je u pitanju direktna nasljedna linija.nakon toga ako je u stvarnosti 1/4 jedan stan,onda se etažira i upisuje da je to to.Tu moraju biti svi suglasni:ukoliko nisu Onda možeš tražiti sudsko razgvrnuće zajednice(to je već viša sila).Za sada moja procedura iz gornjeg posta i bez brige.Ovo što deni piše mi zvući bezveze ali neka on da svoj argument pa ćemo vidjeti na što misli
Oprostite pa gore sam napisala da prvo treba riješiti vlasnički list što izgleda nije riješeno. Ako nema vlasničkog lista nema ni darovnog ugovora tj. ima ali se gruntovno ne može prenjeti za tako malo novaca.
deni007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 20:01   #19
kužim di se razilazimo,deni007...Ajmo prvo ovako: d a r k n e s ,što znači pravo na 1/4 kuće???
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 11:54   #20
Društveno vlasništvo - pomoć molim

Pozdrav svima,

Imam slijedeci upit u nadi za odgovorom.. pokusao nam naci odgovore na slicnu temu, ali bez uspjeha.. tako da se unaprijed ispricavam ako je ista tema vec bila.
Naime moja muka sa rjesavanjem ostavinske rasprave napokon je zavrsena, ali ocito ne i sve komplikacije.
Radi se o obiteljskoj kuci sa dvoristem.

U vlasnickom listu sada stoji ovako:
posjedovnica:
I - vrt i suma
II - obiteljska stambena zgrada
vlastovnica:
ZK tijelo I - UDIO 1/1 - DRUSTVENO VLASNIŠTVO
ZK tijelo II - 1/3 osoba x
ZK tijelo II - 1/3 osoba y
ZK tijelo II - 1/3 osoba z

Citao sam ovdje da je za brisanje društvenog vlasništva dovoljno otici na gruntovnicu i zatraziti zahtjev
za brisanje.. no mene zanima mogu li to sam obaviti ili
su i ostali suvlasnici moraju ici sa mnom i dati i svoju suglasnost ili kako to ide..?

Lijep pozdrav
sajho is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:56.