Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Interijeri

Interijeri Unutrašnja ljepota.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2009., 11:49   #1
Energetske klase u praksi

Došlo vrijeme da i ja kupim štednjak i hladnjak.

Zanima me što znači u praksi razlika između energetske klase A i B?
Koliko je klasa A štedljivija od klase B izraženo u kunama?

Početna razlika u cijeni je 500 pa nadalje kuna, a pošto nisam baš pri novcima, puno mi to znači...

Hvala...
IvanOSK2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 13:21   #2
PRAVILNIK O OZNAČAVANJU ENERGETSKE UČINKOVITOSTI KUĆANSKIH UREĐAJA
N.N. br. 133/2005:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/289993.html
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 13:22   #3
Ukratko to je ovo:


__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 13:50   #4
Ja sam kupio novi stan i u njega unio sve klase A: frižider, mašinu za veš, sušilicu, mašinu za suđe, šporet, klimu. Svi mi se dive kako su mali računi za struju. Ne mogu tačno reći iznos, ali poredeći s ostalim domaćinstvima, zavide mi. Kupio sam na kredit, koji sam srećom otplatio prošlog mjeseca, prije ove krize....
No_smoke is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 16:17   #5
Hvala na odgovorima, znači ipak se isplati koliko god da je u startu skuplje (pod pretpostavkom da će mi žena kuhat )
IvanOSK2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 17:29   #6
Quote:
IvanOSK2 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovorima, znači ipak se isplati koliko god da je u startu skuplje (pod pretpostavkom da će mi žena kuhat )
Ili ti njoj... ili naizmjence kuhati oboje - vama.

Mi smo zimus kupili kombinirani frižider-hladnjak (Elektrolux) i perilicu (Candy), oboje su energetski razred A+ (samo što ne proizvode struju dok rade ). Kolika je financijska ušteda, ne znam, čekamo sljedeći obračun struje, međutim, u trgovini možeš usporediti nekoliko donekle sličnih modela s različitim energetskim razredima i njihovu potrošnju na deklaraciji. Razlika bude doista značajna. Rekla bih da se definitivno isplati.
chandra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 17:40   #7
Za uređaje koji će stalno raditi, tipa frižider i sl. ti je isplativije kupiti A klasu.
DAZA is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 18:40   #8
Quote:
IvanOSK2 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovorima, znači ipak se isplati koliko god da je u startu skuplje (pod pretpostavkom da će mi žena kuhat )
Uvijek se isplati. Razmisli kako cijena energije sve vise raste.
I da ce ti racun za struju, mozda vec sljedece godine, biti dupli. A place ostaju iste.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 19:27   #9
"Potrošač" smatra da se razlika u cijeni višeg energetskog razreda "vrati" već nakon cca prve godine korištenja.

Potrošač - energetski razredi

A osim na vlastiti novčanik, mislimo i na okoliš
chandra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 20:55   #10
I jos, aparati energetske klase A cesto i u izvedi tj. efikasnosti imaju isto A razred. Nije pravilo, ali cesto to ide u paru.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 21:03   #11
ja sam sve aparate u kući poizmjenila....svi su A klase. pećnica mi troši manje od 1 kW, a to je 1/3 u odnosu na prethodnu...

pogotovo je to važno za hladnjake i zamrzivače
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2009., 16:25   #12
Quote:
chandra kaže: Pogledaj post
"Potrošač" smatra da se razlika u cijeni višeg energetskog razreda "vrati" već nakon cca prve godine korištenja.

Potrošač - energetski razredi

A osim na vlastiti novčanik, mislimo i na okoliš

Tnx na ovom linku.... Odluka je pala....
IvanOSK2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 13:45   #13
može mi netko objasniti ono AAB kod perilice posuđa,onaj B se odnosi na sušenje,jesam li u pravu??koja je razlika između AAA i AAB kod perilica posuđa?Da li je značajna ili ne?Jer uskoro ću u kupovinu pa da se informiram...
iva5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2009., 20:46   #14
Stari Gorenje frižider (relativno mal) smo zamjenili Whirpool-om visokim skoro 2 metra s ledenicom (koji radi u A klasi). Račun za struju pao za 50 kn
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:55.