Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2009., 17:59   #1
Exclamation Spaljivanje knjige "Uvod u Peru K."

Novo izdanje nekoć kultne knjige 'Uvod u Peru K.' pisac Pero Kvesić promovirao je prošlog tjedna u Booksi i najavio da će knjiga biti u prodaji samo tri tjedna (do 10.5.). Nakon toga će sve preostale primjerke - javno spaliti!!!

On smatra da će u tom razdoblju (sada samo dva tjedna!) svi ljudi koji žele kupiti knjigu to i učiniti (a ima je samo u Booksi i na Bookmark.hr-u), i da nema smisla da opterećuje knjižaru s primjercima knjige koje ljudi nisu htjeli kupiti.

Knjiga je zbilja jako dobra (pročitao sam je), zabavna i intrigantna (spominje mnoge danas poznate face u razdoblju kada su razmišljali većinom o seksu i sličnim stvarima). Ako je ovaj potez neka vrsta protesta pisca zbog položaja knjige u društvu, to mogu razumjeti, ali mi je svejedno ta akcija vrlo čudna. Potez očajnika ili umjetnički protest? Što mislite?
__________________
I used to care, but things have changed

Zadnje uređivanje GoGoMuck : 27.04.2009. at 18:41. Reason: dodavanje linka
GoGoMuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 18:04   #2
Potez samoživog nepromišljenika.
Može knjiga bit dobra, a ako je dobra onda je treba dati na raspolaganje čitateljima, a ne izvoditi egotripovski cirkus sa spaljivanjem. I to javnim. Pa nek spali privatno te knjige, ako će privatno biti razočaran rezultatima prodaje, nek se ne promovira kroz taj postupak.
Osim toga, to je svetogrđe: neekološki je i nekulturno je.
A ako je to patka sve skupa, ako time samo želi poboljšati prodaju, onda bi mu se moglo samo poručiti nek odraste, konačno.
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 23:44   #3
Uvod u Peru K. mi je jedna od omiljenih knjiga i svako toliko sam ju znao uzeti i čitati iznova dok ju nisam izgubio.

Sam čin spaljivanja ne odobravam jer ima loše konotacije, ali opet Bunuel u svojoj autobiografiji (Moj posljednji uzdah) piše:

Quote:
Pomisao da zapalim muzej, na primjer, izgledala mi je uvijek privlačnija nego otvaranje kulturnog centra ili neke bolnice.
Ili na drugom mjestu:

Quote:
Predložio sam da se negativ Andaluzijskog psa spali na trgu. Napravio bih to bez oklijevanja, kunem se, da su prihvatili. I danas bih to učinio. Rado zamišljam, u svom malom vrtu, lomaču na kojoj gore svi negativi, sve kopije mojih filmova. Bilo bi mi potpuno svejedno.
Doduše, mislim da Kvesićevi motivi nisu anarhistički poput Bunuelovih, već marketinški. Bojim se da bi Kvesiću moglo ostati jako puno knjiga za spaliti, a to bi doista bilo šteta. Prihvaćam igru - ja sam spasio jednu knjigu, osigurao si novi primjerak.

Baš me zanima kako se ta knjiga čini novim generacijama Zagrepčana koji se u vrijeme kad se knjiga događa nisu rodili. Nostalgija je meni bitan i sve jači faktor u doživljaju ove knjige. Ko kad gledaš filmove snimljene u Zagrebu pred 30 godina.

Jutarnji je nedavno objavio ilustrirani članak Tko je tko u 'Peri K.'.



Tko bi u ovom liku prepoznao Nenada Preloga?
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 02:06   #4
Quote:
Anderlon kaže: Pogledaj post
..
Jutarnji je nedavno objavio ilustrirani članak Tko je tko u 'Peri K.'.



Tko bi u ovom liku prepoznao Nenada Preloga?
..koji je?



..koliko se sjecam, meni i nisu bas bile nesto te price zanimljive, ne znam zasto, dozivio sam je kao neku vrstu obavezne literature, ali da..sada bi vjerojatno imala tu patinu neku.

malo sam se trznuo na bunjuela i na negovo paljenje filmova vezano za anarhizam. ok, to sam shvatio onako, trejlerski opcenito i zaboravit cu na ta pojednostavnjenja
ali, ne bi mi palo na pamet tako povezat bunjuela i kvesica, i odmah mi je palo na pamet nesto drugo..recimo, mozda neki erotski avangardizam koji se spominje u vezi bunjuela i..jel mozemo u nasim uvjetima govorit o takvom nekakvom, jel, avangardizmu u nas..kad pricamo o kvesicu?

i sad moram prestat pisat jer mi opsesivno..sad, nakon bunjuela i kvesica i prica pere k, sve blokira jedno ime..bukovski. je li radi slova b, je li radi pere k..ko ce ga znat.
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 09:19   #5
Vijesti brzo lete, pa se tako našla i dobra duša koja mi je javila - zahvaljujem joj - za otvaranje ovog foruma. Naravno da ne mogu odoljeti svratiti.

Nisam prava osoba odgovoriti na pitanje što bi najavljeno spaljivanje knjiga trebalo značiti. Jednostavno, kao što nakon napisane priče ne pišem objašnjenja što bi ona trebala značiti, jer bi to već samo po sebi značilo da je priča loša, nedostatna, nedorečena, tako i o ovoj akciji ne mogu govoriti sve što mislim - ili barem dok ne završi.

Doduše, vidim da neka objašnjenja ne mogu izbjeći. U prvom redu, uvjeravam vas da sam dobro promislio i znam što radim. Ja sam stari igrač šaha koji za svaki potez promisli o onima koji će uslijediti. Ne igram na prvu loptu. Na ovu odluku nagnale su me tri vrste razloga: praktični, koncepcijski i dvojbeni.

Samo radi ilustracije navesti ću po jedan od svakoga, Praktični: ni ja i moj izdavač nemamo skladišta. Kada protekne razdoblje tokom kojega nam je "Booksa" ljubazno dala na raspolaganje izuzetno mnogo prostora, nemamo gdje uskladištiti knjige. Koncepcijski: ako netko iz Zagreba u tri tjedna ne odluči žrtvovati malo vremena i napora da svrati do "Bookse", čemu mu naturati knjigu na druge načine? Dvojbeni: kad u subotnjem "Jutarnjem listu" na pola stranice izađe članak koji pohvalno govori o knjizi i gdje se može nabaviti, što pročita otprilike pedeset tisuća ljudi iz Zagreba, a narednog dana ih dođe kupiti knjigu svega dvoje - to postavlja pitanje ima li uopće smisla pisati knjige i objavljivati ih.

O ovim trećim, dvojbenim razlozima, spreman sam razgovarati.

A ima još toga zbog čega ću se vraćati na ovaj forum, ali sada više nema vremena…
Pero K. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 09:28   #6
Quote:
Pero K. kaže: Pogledaj post
Dvojbeni: kad u subotnjem "Jutarnjem listu" na pola stranice izađe članak koji pohvalno govori o knjizi i gdje se može nabaviti, što pročita otprilike pedeset tisuća ljudi iz Zagreba, a narednog dana ih dođe kupiti knjigu svega dvoje - to postavlja pitanje ima li uopće smisla pisati knjige i objavljivati ih.
To je zato što Hrvati nedjeljom idu u crkvu. Možda da si postavio štand pred Katedralom...

Sad ozbiljno; mislim da ti je gornji zaključak otišao malo u krivom smjeru. Ja bih osobno prije rekao - ima li smisla pisati novine i objavljivati ih.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 10:52   #7
Quote:
Pero K. kaže: Pogledaj post
Dvojbeni: kad u subotnjem "Jutarnjem listu" na pola stranice izađe članak koji pohvalno govori o knjizi i gdje se može nabaviti, što pročita otprilike pedeset tisuća ljudi iz Zagreba, a narednog dana ih dođe kupiti knjigu svega dvoje - to postavlja pitanje ima li uopće smisla pisati knjige i objavljivati ih.
Tih 50 tisuća ljudi čita crnu kroniku i trač rubriku ...mislim da ljudi koji imalo cijene pisanu riječ više nemaju želudac za čitanje novina:-)
__________________
E bas se necu potpisat!
Kaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 10:57   #8
O "Uvodu" i na "Vaseljeni"

Bloger Nemanja ima post na istu temu
http://vaseljena.blog.hr/2009/04/162...-simpraga.html
Pero K. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 11:03   #9
Quote:
Kaly kaže: Pogledaj post
...mislim da ljudi koji imalo cijene pisanu riječ više nemaju želudac za čitanje novina:-)
misli i dalje, molim te...

prostituiram svoje citalačke sposobnosti, gutam sve i svasta u nadi da cu naici na nesto sto cu pozeljeti citati ponovno...

ljubitelj sam zutog tiska, losih naslovnica i crne kronike, i zaista cijenim pisanu rijec - vjerovatno bas zbog toga...
vila trejserica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 11:17   #10
Evo da se još jedan virtulani lik sa velikim K prišije iznebuha na ovu temu.

'Uvod' sam pročitao prvi put poodavno i vraćao mu se tu i tamo iznova, a sad nisam siguran da znam gdje mi je ... pa lejtli nisam baš navraćao.

A koji je Peri da spali Peru K.? Ja ne bih.

No, dobro.. OK, poštujem firmu i tarifu pa ako Pero K. želi spaliti 'Uvod' nek spali!

Evo, za kraj, još jedna lutkica
__________________
Sada je na vama red da povežete ove dvije paradigme: 'sutra ujutro ćemo o tome razgovarati'; 'ipak ne morate zbog toga ostati budni cijelu noć'.

Zadnje uređivanje RobiKa : 28.04.2009. at 11:34.
RobiKa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 11:46   #11
žalim, već poodavna ne kupujem beletristiku. razlog banalan: nemam prostora za skladištenje.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 11:48   #12
ljudi stalno zagaduju okolis, ovo je jos samo jedan u nizu od glupih i nepotrebnih uništavanja zemljine atmosfere i stabala od kojih se dobio papir
__________________
Loading.. 69% complete
Yo!Gurth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 11:49   #13
Quote:
Pero K. kaže: Pogledaj post
U prvom redu, uvjeravam vas da sam dobro promislio i znam što radim. Ja sam stari igrač šaha koji za svaki potez promisli o onima koji će uslijediti. Ne igram na prvu loptu. Na ovu odluku nagnale su me tri vrste razloga: praktični, koncepcijski i dvojbeni.
...
O ovim trećim, dvojbenim razlozima, spreman sam razgovarati.
Ono što sam napisala gore, onako nemilosrdno, znaš...


...u stvari sam to upravo tako i mislila. Šta god da radiš, i šta god da si promislio, dramatiziraš bezveze (govorim ti "ti" jer smo na forumu, inače ne bih, razumljivo). Pa tko je vidio da se knjige prodaju u par dana ili par tjedana - znaš ti sigurno koji je životni vijek knjige. Tri godine, toliko treba tvojoj knjizi da se proda, u današnjim okolnostima, s današnjom ponudom knjiga kao kontekstom prodaje tvoje knjige i to u - knjižarama (a posebno ako si odlučio prodavati samo na jednom, odnosno, dva prodajna mjesta). Ili, dobro, godinu, ako si jako dobar , i nov. A knjigu nisam vidjela pa ne znam ni na šta liči, onako tehnički, i što je sadržajno novo u njoj.

Predviđam ti budućnost na kioscima. O tome si dakako promislio. EPH? Pa da.
EPH spasio knjigu od spaljivanja.

p.s. mislim da se više trebaš angažirati po novinama, kao autor, zanimljivo te bilo čitati u Globusu, a i onaj prilog što je napravila Mirjana Dugandžija o tebi je bio baš
osvježavajući, u moru gluposti koje često osvanu
p.p.s. onih 50 tisuća koji su čitali Jutarnji kupili su knjigu Mirjane Krizmanić i onu o Zlatku Sudcu, to s tobom, ta brojka, nejma veze, nažalost
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 12:18   #14
Thumbs down

Quote:
Pero K. kaže: Pogledaj post
Doduše, vidim da neka objašnjenja ne mogu izbjeći. U prvom redu, uvjeravam vas da sam dobro promislio i znam što radim. Ja sam stari igrač šaha koji za svaki potez promisli o onima koji će uslijediti. Ne igram na prvu loptu. Na ovu odluku nagnale su me tri vrste razloga: praktični, koncepcijski i dvojbeni.

Praktični: ni ja i moj izdavač nemamo skladišta.
Koncepcijski: ako netko iz Zagreba u tri tjedna ne odluči žrtvovati malo vremena i napora da svrati do "Bookse", čemu mu naturati knjigu na druge načine?
Dvojbeni: pedeset tisuća ljudi iz Zagreba, a narednog dana ih dođe kupiti knjigu svega dvoje -ima li uopće smisla pisati knjige i objavljivati ih.
O ovim trećim, dvojbenim razlozima, spreman sam razgovarati.

A ima još toga zbog čega ću se vraćati na ovaj forum, ali sada više nema vremena…
okrutno, ekološki štetno, marketinški sumnjivo,sujetno do bola...šteta! na blogu često pročitam neku tvoju zanimljivu priču...žao mi je što si i ti posegnuo za skandalom, šokiranjima, ekscesom i sve gurnuo u upitnu financijsku akciju 'spasimo lovu'...

da si, umjesto spaljivanja knjiga (koje sam očekivao/doživio od Tuđmana- srpski autori, sve ćirilične zalihe, sumnjiva imena itd) objavio kako ćeš remitendu, neprodano donirati, staviti hrpe na Jelačićplac da se ljudi posluže besplatno, da knjiga kola...to bi imalo daleko više smisla od ovog tvog, prvenstveno marketinškog, trika.
__________________
'It's not about the years in your life, but the life in your years.' So I think I am not going to count the days or the years from now onwards but the moments which have made me feel alive
Wall is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 12:37   #15
djeljene je besmisleno

Neprodane primjerke staviti na hrpu i poklanjati prolaznicima? Pa i to sam radio, svojevremeno, doduše ne sa svojim knjigama, ali s jednako vrijednima. Zato točno znam kako bi to završilo. Manje-više svaki deseti prolaznik bi uzeo pruženi primjerak, u nekoliko sljedećih koraka ga pogledao i najdalje iza ugla odbacio. Od stotinu podijeljenih knjiga, možda bi tri-četiri bile odnesene. Umjesto hrpe knjiga koje se dijele dobili bismo sto metar uz i niz ulicu razbacanih.

Ljudi većinom ne cijene ono što dobiju besplatno ili bez muke. Pored toga, cijenim uzajamnost. Ako sam se ja potrudio napisati knjigu i objaviti je, očekujem da se čitatelj potrudi nabaviti je. Ako se nije spreman potruditi - očito da ga knjiga dovoljno ne zanima. Ako ga ne zanima - čemu da mu je naturam ili na prevaru uvaljujem?

Lova? Naravno da bi mi bilo drago ne izgubiti novce koje sam u to uložio, još više bi me veselilo kada bih nešto i zaradio, ali spreman sam i izgubiti novce koje sam riskirao.

EPH? Da su bili zainteresirani, tiskali bi knjigu već odavno.
Pero K. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 13:07   #16
Quote:
Pero K. kaže: Pogledaj post
Ako sam se ja potrudio napisati knjigu i objaviti je, očekujem da se čitatelj potrudi nabaviti je. Ako se nije spreman potruditi - očito da ga knjiga dovoljno ne zanima. Ako ga ne zanima - čemu da mu je naturam ili na prevaru uvaljujem?
A mogu li pitati, u skladu s ovim dijelom, koliko primjeraka se tiska a koliko se planira prodati u ta 2-3 tjedna? Pa da vidimo koliko je vrijedilo tiskati, ili pisati, obzirom na one koje zanima kupiti u ovom roku? Ili računamo na rok e da bismo jače plakali poslije njega?

Bože, kako je ekonomija divna stvar kad kultura mjeri njome samu sebe pod rokom za pivski life-cycle.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 13:22   #17
Quote:
Pero K. kaže: Pogledaj post
Lova? Naravno da bi mi bilo drago ne izgubiti novce koje sam u to uložio, još više bi me veselilo kada bih nešto i zaradio, ali spreman sam i izgubiti novce koje sam riskirao.

EPH? Da su bili zainteresirani, tiskali bi knjigu već odavno.
Ovo si pametno napisao, ako si zbilja tako loše procijenio potrebu za svojom knjigom na tržištu, i još k tome ne odustaješ od sumanute ideje da ostatak naklade koji ti se ne proda (u nerealnom roku) spališ, onda i trebaš izgubiti dio uloženog novca.
A vidi što ti je Raos rekao, kopiram s Bookse:

Quote:
Kvesić je objasnio svoj koncept prema kojem će sve knjige koje ne budu prodane u naredna tri tjedna, 10. svibnja biti spaljene ispred Bookse, pored kipa Grge Martića. Tu se umiješao i stanoviti Predrag Raos koji je predložio da, ako već pali knjige koje nisu ništa krive, zašto se ne bi i sam pisac spalio.
Ne mislim na ovo zadnje što kaže, nego ovo boldano. Nije knjiga kriva što si ti ispao iz štosa.
Osim toga, ako će Booksa sudjelovati u tvojem iracionalnom patetičnom činu, nek i oni stave lokot na vrata, nisu više potrebni ovom gradu.
Ma, ti počni palit knjige a onda nek Raos uleti s vatrogasnim aparatom i onda se svi dobro ispjenite, ispolijevajte i, na kraju, zalijte.

EPH? Pa nek ti uzmu ostatak naklade u onaj svoj e-kiosk. Neka te spase.
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 14:17   #18
Quote:
Pero K. kaže: Pogledaj post
Neprodane primjerke staviti na hrpu i poklanjati prolaznicima? Pa i to sam radio, svojevremeno, doduše ne sa svojim knjigama, ali s jednako vrijednima. Zato točno znam kako bi to završilo. Manje-više svaki deseti prolaznik bi uzeo pruženi primjerak, u nekoliko sljedećih koraka ga pogledao i najdalje iza ugla odbacio. Od stotinu podijeljenih knjiga, možda bi tri-četiri bile odnesene. Umjesto hrpe knjiga koje se dijele dobili bismo sto metar uz i niz ulicu razbacanih.
ne slažem se. ljudi danas u strahu grabe baš sve besplatno, i najgora govna. a knjige- knjige su oduvijek trebale biti besplatne; ako kažeš da si uložio u to (re)izdanje, a da nije sam trud, misao i pisanje, onda si ti obični obrtnik i trgovac, pa mi je trgovačka logika razumljivija sad...kad i trgovački pandani s hranom/ lijekovima itd, radije spale nego da poklone, jer tako ostavljaju gladnog/iskoristivog kupca...odvratna logika.

s druge strane, akcija 'ostavimo knjigu na besplatno čitanje i kolanje dalje (zar nisu i biblioteke, javne knjižnice pokretane istom idejom?) imaju šansu, smisao...samo internet-stvaralaštvo, kao uglavnom besplatni izvor za 'konzumente' umjetnosti (može i 'umjetnosti') temelejno je upravo na slobodnom, besplatnom pristupu znanju, zabavi, pa onda- i tvojem pisanju, zar ne? ako vrijedi nešto, ne samo kao podsjetnik i nostalgički spomenar, onda će ostaviti još veći,bolji,jači trag u besplatnim primjercima... jer doba kupovanja brda knjiga nepovratno je prošlo(st).

ps. knjiga pisana jer za nju 'postoji tržište, kupac' zvuči bogohulno; kao Sedlar koji snima ono smeće od filmića za ciljanu (ustašku, židovsku,nacističku) publiku. ako ne pišeš, jer imaš potrebu to na/pisati, onda ti ostaje da smisliš bolji marketinški/spin trik od ovoga.

pps. izjava 'već sam poklanjao jednako vrijedne kao moju' ozbiljno me zabrinula.
__________________
'It's not about the years in your life, but the life in your years.' So I think I am not going to count the days or the years from now onwards but the moments which have made me feel alive

Zadnje uređivanje Wall : 28.04.2009. at 14:26.
Wall is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 14:21   #19
Budimo realni - tražimo nemoguće!

Zašto svi polazite od pretpostavke da se ništa neće prodati, da će ostati gomila neprodanih primjeraka, da će dim biti gust i velik? Što ako se svih tiskanih 1000 primjeraka rasproda pet dana prije 10. svibnja?

Razumijem - to bi bilo knjižarsko čudo. Rasprodati 1000 komada na jednom jedinom mjestu u tri sedmice, to se kod nas još nije dogodilo. Nemoguće? Kad čujem "nemoguće", tek onda mi narastu vampirski zubi.

Ako u Zagrebu ima 720.000 stanovnika, neka dođe svaki tisućuti, i to je sasvim dovoljno. Ima li jedan od tisuću Zagrebčana 85 kuna, pola sata vremena i zanimanje za knjigu o kojoj je čuo ono što bi ga privuklo? Ne znam. Vidjet ćemo.

Ne samo da je ovaj način prodaje bio jedini koji mi je zapravo stajao na raspolaganju, nego time dajem priliku svakome tko dođe po knjigu doprinijeti nemogućem da postane stvarno.

Što se tiče toga da bi bilo prigodno da se i autor spali na knjigama, znam da bi se mnogi obradovali, (ne odnosi se na Raosa,) ali čemu žuriti? Kad-tad, nakon još ne odviše vremena, i autor će završiti u plamenu, prvo krematorijskom, a zatim možda i paklenom.
Pero K. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 14:25   #20
Drugim riječima, planiraš prodati većinu na osnovu prijetnje paležom?

Meni se nekako čini da si spreman učiniti sve kako bi u JL izašao naslov "Planule knjige Pere K."
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:29.