Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2009., 21:57   #1
Što je kultura

Što je točno kultura i kome treba postaviti to pitanje? Umjetnicima, filozofima, sportašima, zemljoradnicima?
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 22:22   #2
To je bar jednostavno...

Kultura je čovjekov obrambeni mehanizam protiv prirode.
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 22:26   #3
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
To je bar jednostavno...

Kultura je čovjekov obrambeni mehanizam protiv prirode.
Vrlo dovitljivo

Dakle, ti kažeš da kultivizirati znači staviti prirodu u okvir, koncept, ili?

Ima smisla, ali nekako mi to nije sve.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 22:44   #4
Riječ kultura ima više značenja. Neću sada navoditi definicije, toga ima na googleu, već ću samo reći da je to tradicijom generirano ljudsko ponašanje naspram prirode, kojim se čovjek štiti od pogubnih utjecaja iz nje ali u kojoj traži ili stvara vrijednosti sukladnje njegovoj internoj prirodi, prije svega umu, emocijama i mislima. Na neki način i digitalna elektronika je kultura, pa čak i računarne simulacije i FRP/RPG igrice.
Clipstone is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 00:38   #5
Ako bi civilizacija bila neprekidno umnožavanje nepotrebnih potreba, tada bi kultura bila okvir u kojoj se to događa.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 16:05   #6
Prije svega antropolozima i sociolozima. Antropolozima je bas kultura predmet proucavanja.

Odgovor na pitanje sto je kultura ce ti ovisiti o tome koja ju disciplina definira , i definciju kojeg pravca iz te discipline uzimas (drukcije ce ju definirati postmodernist od funkcionalista ili kognitivista)- ali recimo da se generalno uzima da je kultura skup svih vrijednosti, obicaja, ponasanja i predmeta koje su stvorili i stvaraju ljudi a s generacije na generaciju se prenosi ucenjem.
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 16:15   #7
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Prije svega antropolozima i sociolozima. Antropolozima je bas kultura predmet proucavanja.

Odgovor na pitanje sto je kultura ce ti ovisiti o tome koja ju disciplina definira , i definciju kojeg pravca iz te discipline uzimas (drukcije ce ju definirati postmodernist od funkcionalista ili kognitivista)- ali recimo da se generalno uzima da je kultura skup svih vrijednosti, obicaja, ponasanja i predmeta koje su stvorili i stvaraju ljudi a s generacije na generaciju se prenosi ucenjem.
Ili, kraće, memetički ekosustav.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 16:55   #8
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Ili, kraće, memetički ekosustav.
Ma da? Ah, ti memi su stvarno u trendu u zadnje vrijeme ...
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 12:44   #9
Kultura je SVE što je čovjek stvorio

Dakle to je i kukuruz i pas (kao čovjekov "najbolji prijatelj" ) i krava
i nož i nuklearno oružje i kompjutor i IX simfonija i Biblija i Mona Liza.

Možemo je podijeliti na materijalnu i duhovnu, ali je granice teško odrediti.
Sve što je čovjek stvorio istovremeno je i materijalno i duhovno.
__________________
Scotty, beam them down !
Barbabianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 12:51   #10
Culture "completes" humans by explaining and interpreting the world, helping them to focus their attention on or ignore certain aspects of their environment, and instructing and forbidding them to think and act in certain ways; Heidegger
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 13:14   #11
Arteturen, obrisan ti je post. Ovaj put si prosao sa samo 10 bodova za offtopicarenje, sljedeci put kad dignes neku raspravu zato da bi nekome porucio nesto ad hominem, sankcije ce biti teze. Ovo je podforum DZ, a ne tvoj privatni pano za ostavljanje poruka.

Molim da se topici dizu samo ako se iz nekog razloga opet pokrece smislena rasprava i ako se ima nesto pametno za reci na tu temu!
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 18:31   #12
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Što je točno kultura i kome treba postaviti to pitanje? Umjetnicima, filozofima, sportašima, zemljoradnicima?
ha, najbolje bi bilo svima postaviti to pitanje pa onda nekakvom komparativnom analizom doći do 'konačnog' rezultata...mada mi se čini da bi tu bilo svega i svačega u tom slučaju...što nije nužno loše, dapače...
ja nekako naginjem onoj antropološkoj (jel je to antropološka?) definiciji kulture koja kaže da je kultura sve što čovjek radi i što je ikada napravio, način življenja, fond simbola i značenja koje ljudi dijele i prema kojima se ravnaju itd itd...praktički sve je kultura...

al eto, često ljudi njurgaju na takav odgovor...jer, kao, nije fer, najlakše je reć 'to je sve'

e da, i što se odnosa prirode i kulture tiče...nekakav je običaj prirodu suprotstavljati kulturi, ali meni se više sviđa perspektiva iz koje je priroda podređena kulturi...pošto je ta naša kultura na neki način leća kroz koju promatramo sve oko sebe...tako da, kultura > priroda...
canex is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2009., 00:21   #13
Ono što ljudi rade a majmuni ne. - Lord Raglan
ArkinAardvark is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2009., 18:44   #14
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Vrlo dovitljivo

Dakle, ti kažeš da kultivizirati znači staviti prirodu u okvir, koncept, ili?

Ima smisla, ali nekako mi to nije sve.
Kad pogledaš sami pojam "kultura" odmah ti je jasno da i potječe od pojma "agro-kulture". Dakako, izum agrokulture bio je temelj onoga što danas zovemo kultura, jer smo tek tada stvorili uvjete za formiranje trajnih naselja, gradova i inih oblika "kulture stanovanja".

Neovisno o tome u kojem kontekstu današ koristiš termin kultura, time uvijek radiš distinkciju između prirodnog i kulturnog.

Kultura ophođenja jest ništa drugo do upotreba općeprihvaćenih fraza koje izgovaramo umjesto da kažemo ono što mislimo, jer time izbjegavamo potencijalne sukobe unutar društva čije preživljavanje se bazira na podjeli poslova, i gdje se svaki sukob tretira kao prijetnja opstanku čitavog sustava.

Kultura je operativni sustav na kojem koegzistiramo u društvu, i njena funkcija jest da nas usmjeri tamo gdje inače nebismo išli svojom voljom. Kultura je zapravo prigodna poluga institucija za represiju i dehumanizaciju populacije.

O kulturi i zašto je umjetnost antidot za kulturu
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 00:00   #15
Shamantrixx, ali umjetnost je dio kulture. Po tvojoj logici, i umjetnost je opresija

Mislim da kultura ne da nije opresija, nego je cesto sredstvo borbe protiv opresije. Opresija je mozda dominantna kultura, ali problem je taj sto je i anti-kultura vrsta kulture, covjek jednostavno ne moze egzistirati bez neke vrste kulture. Bila ona dominantna, kontrakultura ili anti-kultura. I to su kulture.
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 01:03   #16
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Shamantrixx, ali umjetnost je dio kulture. Po tvojoj logici, i umjetnost je opresija
Ne možeš suditi o "mojoj logici" na temelju tvoje pretpostavke da je umjetnost dio kulture.

Prve naznake umjetnosti nalazimo u južnoj africi, i stari su oko 75.000 godina. U tom su trenutku ljudski jezik, agrokultura i današnji koncept kulture bili tek slabo vjerojatna evolucijska mogućnost.

Ako je umjetnost koncept star 75.000 godina, to znači da se umjetsnost pojavila barem 50.000 godina prije akvizicije jezika i izuma agrokulture.

Kako onda dovraga umjetnost može biti dio nečega što se pojavilo tek 50.000 godina nakon umjetnosti?

Da... možeš reći da će novinnski članak umjetničku izložbu uvrstiti među kulturna zbivanja, jer svaka kultura prepoznaje umjetnost kao specifičnu formu ekspresije, ali upravo zato što je umjetnost komunikacijska platforma na kojoj se kasnije razvio i jezik. Jezik je bio preduvjet za otkriće agrokulture i nastajanje koncepta podjele poslova. Tek to dvoje postaju platforma za ono što ti danas zoveš kultura.

Dakle, umjetnost nije kultura, neovisno o tome što je kultura nusprodukt umjetnosti. Kultura je zapravo "nauka o ponovljivoj preciznosti" i "sustavnoj organizaciji prostora".

Sljedeći jednostavne norme ponašanja - ti se ponašaš kulturno. Umjetnost nije ponovljiva, i stvaranje nečega sljedeći određene norme ili pravila se zove masovna proizvodnja... ili reproduciranje (ponovljiva preciznost).

Jasno... reprodukcija umjetničkog djela sama po sebi nie umjetnost. Umjetnost je upravo neponovljiva i originalna... potpuno različito od ponovljive preciznosti kulture ophođenja, stanovanja, konfekcijskog odjevanja ili uzgoja biljaka u sustavno organiziranom slijedu postupanja i točno definiranom prostoru.

Nadam se da je sada jasnije
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 01:27   #17
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Ne možeš suditi o "mojoj logici" na temelju tvoje pretpostavke da je umjetnost dio kulture.
Lako za to da je to samo moja pretpostavka, ali malo je slozenije od toga


Quote:
Prve naznake umjetnosti nalazimo u južnoj africi, i stari su oko 75.000 godina. U tom su trenutku ljudski jezik, agrokultura i današnji koncept kulture bili tek slabo vjerojatna evolucijska mogućnost.

Ako je umjetnost koncept star 75.000 godina, to znači da se umjetsnost pojavila barem 50.000 godina prije akvizicije jezika i izuma agrokulture.

Kako onda dovraga umjetnost može biti dio nečega što se pojavilo tek 50.000 godina nakon umjetnosti?

Da... možeš reći da će novinnski članak umjetničku izložbu uvrstiti među kulturna zbivanja, jer svaka kultura prepoznaje umjetnost kao specifičnu formu ekspresije, ali upravo zato što je umjetnost komunikacijska platforma na kojoj se kasnije razvio i jezik. Jezik je bio preduvjet za otkriće agrokulture i nastajanje koncepta podjele poslova. Tek to dvoje postaju platforma za ono što ti danas zoveš kultura.

Dakle, umjetnost nije kultura, neovisno o tome što je kultura nusprodukt umjetnosti. Kultura je zapravo "nauka o ponovljivoj preciznosti" i "sustavnoj organizaciji prostora".
Na temelju cega ti mislis da je samo to kultura? Samo ponovljiva preciznost i sustavna organizacija? Po mojem kultura ukljucuje sve sto je covjek stvorio, dakle i inidividualne oblike preispitivanja postojecih normi, stavova, vrijednosti - ono sto obicno radi umjetnost- to je isto dio kulture, jer nastaje u okviru kulturnog konteksta, sluzi se simbolima neke kulture i govori nesto o toj kulturi. Ako je tvoja definicija ovo sto kazes, jasno mi je odakle nas nesporazum. Po mojem tesko da mozemo govoriti o pojavi umjetnosti prije kulture, jer cim je covjek nesto nacrtao na zid pecine s namjerom da to vidi neko drugo ljudsko bice, to je vec bila kultura.


Quote:
Sljedeći jednostavne norme ponašanja - ti se ponašaš kulturno. Umjetnost nije ponovljiva, i stvaranje nečega sljedeći određene norme ili pravila se zove masovna proizvodnja... ili reproduciranje (ponovljiva preciznost).

Jasno... reprodukcija umjetničkog djela sama po sebi nie umjetnost. Umjetnost je upravo neponovljiva i originalna... potpuno različito od ponovljive preciznosti kulture ophođenja, stanovanja, konfekcijskog odjevanja ili uzgoja biljaka u sustavno organiziranom slijedu postupanja i točno definiranom prostoru.

Nadam se da je sada jasnije
Ma joj...kad govorim o kulturi ja ne mislim na kulturno ponasanje, primjecujem da se ovdje cesto brkaju te dvije stvari, mozda zato jer zapravo i nije jasna jezicna veza među njima. Dakle, ne mislim na kultiviranost ()nego na kulturu kao oblike ljudske djelatnosti i postojanja.

Zadnje uređivanje Lila_sun : 08.07.2009. at 01:30. Reason: tipfeleri
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 01:51   #18
culture
1440, "the tilling of land," from L. cultura, from pp. stem of colere "tend, guard, cultivate, till" (see cult). The figurative sense of "cultivation through education" is first attested 1510. Meaning "the intellectual side of civilization" is from 1805; that of "collective customs and achievements of a people" is from 1867. Slang culture vulture is from 1947. Culture shock first recorded 1940.
"For without culture or holiness, which are always the gift of a very few, a man may renounce wealth or any other external thing, but he cannot renounce hatred, envy, jealousy, revenge. Culture is the sanctity of the intellect." [William Butler Yeats]

To što ti pod kulturom smatraš SVE što je čovjek stvorio, to je potpuno van mog utjecaja. Ja te ne mogu natjerati da jezik koristiš suvislo, i da u raspravama pojmove koristiš u duhu njihovog pravog značenja, koje uvijek možeš provjeriti u nekom on-line etimološkom rječniku. Ako ništa drugo, da tuđe izjave interpretiraš kroz to standardno značenje pojmova, jer je vrlo vjerojatno da su upravo u tom duhu i korišteni.

No jednako tako, u tom slučaju ne mogu ti pomoći kada zbog tvog arbitrarnog interpretiranja inače jasno definiranih pojmova dođeš do zaključka da ono što sam ja napisao nema smisla.

S tim u vidu, mislim da smo i gotovi s ovim dijelom diskusije
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 01:54   #19
Postoji oko 200 sluzbenih definicija kulture tako da sto god ste rekli nije pogresno. Mogu vam navesti 10-ak kojih imam u glavi od zadnjeg ispita.
Zvonchica22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 02:05   #20
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
culture
1440, "the tilling of land," from L. cultura, from pp. stem of colere "tend, guard, cultivate, till" (see cult). The figurative sense of "cultivation through education" is first attested 1510. Meaning "the intellectual side of civilization" is from 1805; that of "collective customs and achievements of a people" is from 1867. Slang culture vulture is from 1947. Culture shock first recorded 1940.
"For without culture or holiness, which are always the gift of a very few, a man may renounce wealth or any other external thing, but he cannot renounce hatred, envy, jealousy, revenge. Culture is the sanctity of the intellect." [William Butler Yeats]

To što ti pod kulturom smatraš SVE što je čovjek stvorio, to je potpuno van mog utjecaja. Ja te ne mogu natjerati da jezik koristiš suvislo, i da u raspravama pojmove koristiš u duhu njihovog pravog značenja, koje uvijek možeš provjeriti u nekom on-line etimološkom rječniku. Ako ništa drugo, da tuđe izjave interpretiraš kroz to standardno značenje pojmova, jer je vrlo vjerojatno da su upravo u tom duhu i korišteni.

No jednako tako, u tom slučaju ne mogu ti pomoći kada zbog tvog arbitrarnog interpretiranja inače jasno definiranih pojmova dođeš do zaključka da ono što sam ja napisao nema smisla.

S tim u vidu, mislim da smo i gotovi s ovim dijelom diskusije
Mozda ti jesi ako ti je dosta U svakom slucaju, nacin na koji pises nije osobito ugodan.
Ali hvala na cijelom etimoloskom izvadu, bas mi je dobro dosao Tim vise sto i dalje ne iskljucuje umjetnost iz te definicije (obrati pozornost na "achievements" u definiciji).

U svakom slucaju, to je tema o kojoj bi se dalo raspravljati. Ja tebe nisam shvatila jer kulturu vezes uz drugo znacenje od mene. Na slican nacin, moze li covjek shvatiti sto je autor htio reci ako znacenje ne vuce iz zajednickog kulturalnog bazena covjecanstva?

Je li Mona Lisa to sto je samo zato jer je umjetnicki genijalna ili zato jer je umjetnicki genijalna u kulturnom kontekstu u kojem je rađena? Bi li je jedan vanzemaljac bacio u smece?
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:51.